Neler Yeni

RAID 0 sonrası BIOS ekranı açılmıyor

Muazed

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
502
İsim
Muaz IŞIK
Selam arkadaşlar.
Sizlere başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum. Biraz uzun bir hikaye ama yardımınıza ihtiyacım var. 2 gün önce sistemime tertemiz bir fotmat atma ve BIOS güncelleme kararı aldım. Öncelikle BIOS'umu en güncel kararlı sürüme güncelleyerek işe başladım. Sistemimde 1 adet 500 GB M2, 2 adet 240 GB SATA SSD bulunuyor. Amacım, Windows'u M2 diskime kurmak ve diğer disklerime de RAID 0 yapmaktı. Buradaki rehberden denilenlerin aynısını gerçekleştirdim. Sadece 6. sayfadaki Select CacheTagSize kısmını rehberdekinden farklı yaptım. 64 KB, 128 KB ve 256 KB olmak üzere 3 seçenek vardı. Ben de 128 KB seçeneğini seçerek RAID kurulumuna devam ettim. Kurulum sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Ardından Windows'u da sorunsuz bir şekilde M2 diskime kurdum. İlk etapta, RAID yaptığım diskler, bu bilgisayar bölümündeki cihazlar ve sürücüler kısmında gözükmüyordu. Hemen, 'sabit disk bölümleri oluştur ve biçimlendir' bölümünden RAID yaptığım SSD'lerimi seçerek kullanılabilir hale getirdim. Buraya kadar her şey çok güzel ilerledi. Daha sonrasında, yaklaşık 2-3 saat arayla olmak üzere bilgisayarda anlık donma ve hiçbir tepki vermeme sorunuyla karşılaştım. Bazen bu donma, mavi ekran hatası vererek sonuçlandı. Bazen de donduktan sonra hiçbir şey olmadı, öylece kaldı. Hemen minidump dosyalarını inceledim. Toplamda 5 adet minidump dosyası vardı. Bunların 2 tanesinin image name'i 'ntkrnlmp.exe' etiketine sahipti. Araştırdığım kadarıyla, ntkrnlmp.exe etiketine sahip mavi ekran hataları, genelde RAM hatalarından dolayı oluyormuş. Fakat benim bilgisayara bir önceki format atma tarihim yaklaşık 2 sene öncesiydi. Ben bu 2 sene boyunca hiçbir mavi ekran hatasıyla ya da donma sorunuyla karşılaştığımı hatırlamıyorum. Ne olduysa bu RAID işlemi sonrasında oldu. RAM'den kaynaklanması %1 ihtimal de olsa yine de içimi rahatlatmak amacıyla Memtest86 ile bellek testini gerçekleştirmek istedim. Memtest86 yazılımını flash belleğime yazdım ve BIOS'a girmek amacıyla bilgisayarımı yeniden başlattım. O da ne? Delete tuşuna basıyorum fakat BIOS ekranı hiçbir şekilde gelmiyor. Siyah erkanda kalıyor. Eğer açılırken delete tuşuna basmazsam anakart logosu gözükmeden direkt olarak Windows açılıyor. Hatta delete tuşuna basıp siyah ekranda kaldığı zaman, F10 tuşuna basıp enter tuşuna basarsam, bilgisayar yeniden başlayıp, yine aynı şekilde anakart logosu gözükmeden Windows açılıyor. Yani aslında BIOS açılıyor fakat görüntü bana gelmiyor. İkinci monitörüm DVI portundan bağlı. Onla da test ettim, sonuç aynı. RAM'leri ve BIOS pilini söküp takmayı denedim sonuç yine aynı. En sonunda RAID yaptığım SSD'lerimin SATA kablolarını sökerek test ettim ve sonunda BIOS ekranına ulaşabildim. Sonrasında Memtest86 ile testi başlattım. Test tamı tamına 7 saat 36 dakika sürdü ve çok şükür hiçbir hata çıkmadı. Sorun kesin olarak RAID yüzünden gibi duruyor. Acaba Select CacheTagSize kısmını 128 KB seçtiğim için mi oldu, bilemiyorum. Bir de onu, rehberin 6. sayfasında belirttiği gibi 64 KB olarak denemek istiyorum fakat SSD'ler takılı olunca BIOS ekranı gelmiyor. Nasıl düzelteceğimi bir türlü bulamadım. Yardımlarınızı bekliyorum.

Sistem Özelliklerim:
• İşlemci: Ryzen 5 3600
• Anakart: Gigabyte B450M S2H
• RAM: Team Group 16x2 32 GB CL 16 3000 Mhz
• M2 SSD: WD Blue SN550 500GB M2 SSD
• RAID 0 yaptığım SSD'ler: Crucial BX500 240 GB ve Adata SU650 240 GB
• Ekran Kartı: MSI GTX 960 2 GB
• PSU: High Power ECO 500W 85+

marilyn

80+ Silver
bu biosun siyah ekranda kalma sorununu msi a320m a pro bios update sonrasında yaşadım otomatik güvenli ön yükleme ve tpm açık geliyor güvenli önyüklemeden dolayı eski ekran kartı kullandığım için bios görüntü gelmiyordu

etrafında arkadaşında varsa güncel bir kart takıp dene (rx500) serisi sonrası çoğu kart olur sanırım rx5000-6000

rtx serileri bi ihtimal biosa girebilirsin ondan sonrasında ne yaparsın bilmiyorum

ek olarak windows hala açılıyorsa sistem bilgisinden güvenli ön yükleme açıkmı diye bak açık ise dediğim olayın olma ihtimali yüksek belki gigabyte de benzer bir durum vardır emin değilim dediğim gibi

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,779
Üyeler
140,699
Son üye
pilotkalem1
Top Bottom