Neler Yeni

Çözüldü✓ Bilgisayarım HDD'leri Görmüyor, Yardım!

Juiclair0

80+ Silver
Arkadaşlar şimdi anlatmaya başlayacağım ama; Ben bilgisayardan anlıyorum, Teknik sorunlardan anlıyorum, Kısacası bilgisayar hakkında üst düzey bilgisi olan arkadaşlar yardım edebilirmi. Çünkü artık kafayı yemek üzereyim.
Sıkıntım şudur, Bilgisayar hiçbir HDD'yi görmüyor. Evet kolay bi sorun gibi görünüyor ama yapmadığım hiçbir şey kalmadı. Sorunu anlatıyorum. Bilgisayara HDD bağladığım zaman bilgisayar açıldığında HDD kayboluyor. Ne bu bilgisayarda gözüküyor HDD'ler ne de disk yönetiminde. Diyeceksiniz HDD yada anakart SATA girişleri bozuk. Hayır sıfır anakart aldım bugün son çare olarak. Ama sorun anakartta değilmiş boşuna sıfır anakart almış oldum ne yazık ki. Eski anakartımda bir problem yokmuş. HDD başka bilgisayarlarda çalışıyor bakın bilgisayar dedim çünkü elimdeki 3 HDD'yi 3 farklı bilgisayarda tek tek denedim ve HD TUNER isimli programdan HDD'lere test yaptım sıkıntısız geçti. Sata kabloları 4 adet sıfır anakart'tan çıkan kablolar ile denedim ilk kez taktım yani kabloları yine olmadı. Ve anlamadığım sorun ise şu : HDD'ler Bios menüsünde çıkıyor. Orada boot manager gibi bi yer var adını tam hatırlamıyorum. Orada işte ST1000DM diye 1TB olan HDD ve 240HD olarakta 250GB'lik HDD çıkıyor. Bilgisayarımda 1 adet 500GB M.2 ssd var Windows falan ona kurdum m.2 görüyor sıkıntı yok. İnternette bulabileceğiniz bütün konulara ve forumlara baktım ve bütün yolları denedim. Denediğim yollar şöyle 1. İlk olarak HDD başka pcde denedim çalıştı 2. olarak SATA kablolarını değiştirdim sıfır kablo ile olmadı. 3. Bilgisayarı flashbellek olmadan formatladım yine olmadı 4. olarak bilgisayarı flashbellek kullanarak formatladım yine olmadı. 5. olarak son akla gelebilecek çare MSI B450M-A PRO MAX model sıfır anakart aldım ve yine olmadı. 6. bilgisayarcılara götürdüm adamlar ilk defa böyle bir şey ile karşılaştıklarını söylüyor ve ne yapacaklarını bilmiyorlar. 4-5 tane bulunduğum şehirdeki en iyi bilgisayarcılara götürdüm ve adamlar sorunun ne olduğunu anlamadı.7.Bios menüsündeki AHCİ/burada yazanı unuttum 2 seçenek var 2 seçenektede denedim yine görmedi. SORUNU KISACA ÖZETLİYORUM BELKİ OKUMAYA SIKILANLAR OLABİLİR
SORUN KISACA ŞÖYLE : BİLGİSAYARA TAKILAN HDD BİOS'TA GÖRÜNÜYOR AMA BİLGİSAYAR AÇILDIĞINDA HİÇBİR YERDE GÖRÜNMÜYOR DİSK YÖNETİMİ VESAİRE HİÇBİR YERDE GÖRÜNMÜYOR HDD'LER 3 FARKLI PCDE SIKINTISIZ ÇALIŞIYOR NE OLUR BİLGİSAYARDAN ANLAYAN YARDIM ETSİN ARTIK NE YAPACAĞIMI BİLMİYORUM.
ARKADAŞLAR SİSTEM ŞÖYLE
ANAKART- MSI B450M A PRO MAX VE GİGABYTE B450M S2H (İKİ ANAKARTTADA DENENDİ)
İŞLEMCİ- RYZEN 5 3400G
EKRAN KARTI- ASUS TUF RX570
RAM- HYPERX FURY 2X8 3200MHZ
M.2 SSD- CRUCİAL P5 500GB 3400/3000
SİSTEM BU ARKADAŞLAR BAKIN RİCA EDİYORUM YAPACAK HİÇBİRŞEY KALMADI BİLEN ANLAYAN ARKADAŞLAR YARDIM ETSİN BİLMEYENLERDE BİLEN ARKADAŞLARINI ETİKETLESİN RİCA EDİYORUM YAPACAK HİÇBİR SEÇENEK KALMADI ÇÜNKÜ.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Abdullah Hacıgül @Mehmet Yılmaz @pickpocket

@Perfectshot06

@Emirhandkee

@Harley Quinn❖

Abdurrahman Avf

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Bende de Toshiba TR200 vardı tamamne bende de aynı şeyler vardı Bios da gözüküyor fakat kendisi hiçbir şekilde sistemde yok. Bende senin gibi bir sürü şey denedim çok vakit ayırdım ama düzelmedi. büyük ihtimal disk ile alakalı bir şeyler sorun falan olabilir. eğer bunun bir çözümü varsa bana da söyleyin sevinirim. :) :shy:

Juiclair0

80+ Silver
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bende de Toshiba TR200 vardı tamamne bende de aynı şeyler vardı Bios da gözüküyor fakat kendisi hiçbir şekilde sistemde yok. büyük ihtimal disk ile alakalı bir şeyler sorun falan olabilir. eğer bunun bir çözümü varsa bana da söyleyin sevinirim. :) :shy:
Kurban olduğum balım canım benim HDD'ler 3 pcde sıkıntısız olarak çalışıyor delirecegim

Hiko335

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
667
İsim
Hikmet Çalı

Juiclair0

80+ Silver
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Arkadaşlar şimdi anlatmaya başlayacağım ama; Ben bilgisayardan anlıyorum, Teknik sorunlardan anlıyorum, Kısacası bilgisayar hakkında üst düzey bilgisi olan arkadaşlar yardım edebilirmi. Çünkü artık kafayı yemek üzereyim.
Sıkıntım şudur, Bilgisayar hiçbir HDD'yi görmüyor. Evet kolay bi sorun gibi görünüyor ama yapmadığım hiçbir şey kalmadı. Sorunu anlatıyorum. Bilgisayara HDD bağladığım zaman bilgisayar açıldığında HDD kayboluyor. Ne bu bilgisayarda gözüküyor HDD'ler ne de disk yönetiminde. Diyeceksiniz HDD yada anakart SATA girişleri bozuk. Hayır sıfır anakart aldım bugün son çare olarak. Ama sorun anakartta değilmiş boşuna sıfır anakart almış oldum ne yazık ki. Eski anakartımda bir problem yokmuş. HDD başka bilgisayarlarda çalışıyor bakın bilgisayar dedim çünkü elimdeki 3 HDD'yi 3 farklı bilgisayarda tek tek denedim ve HD TUNER isimli programdan HDD'lere test yaptım sıkıntısız geçti. Sata kabloları 4 adet sıfır anakart'tan çıkan kablolar ile denedim ilk kez taktım yani kabloları yine olmadı. Ve anlamadığım sorun ise şu : HDD'ler Bios menüsünde çıkıyor. Orada boot manager gibi bi yer var adını tam hatırlamıyorum. Orada işte ST1000DM diye 1TB olan HDD ve 240HD olarakta 250GB'lik HDD çıkıyor. Bilgisayarımda 1 adet 500GB M.2 ssd var Windows falan ona kurdum m.2 görüyor sıkıntı yok. İnternette bulabileceğiniz bütün konulara ve forumlara baktım ve bütün yolları denedim. Denediğim yollar şöyle 1. İlk olarak HDD başka pcde denedim çalıştı 2. olarak SATA kablolarını değiştirdim sıfır kablo ile olmadı. 3. Bilgisayarı flashbellek olmadan formatladım yine olmadı 4. olarak bilgisayarı flashbellek kullanarak formatladım yine olmadı. 5. olarak son akla gelebilecek çare MSI B450M-A PRO MAX model sıfır anakart aldım ve yine olmadı. 6. bilgisayarcılara götürdüm adamlar ilk defa böyle bir şey ile karşılaştıklarını söylüyor ve ne yapacaklarını bilmiyorlar. 4-5 tane bulunduğum şehirdeki en iyi bilgisayarcılara götürdüm ve adamlar sorunun ne olduğunu anlamadı.7.Bios menüsündeki AHCİ/burada yazanı unuttum 2 seçenek var 2 seçenektede denedim yine görmedi. SORUNU KISACA ÖZETLİYORUM BELKİ OKUMAYA SIKILANLAR OLABİLİR
SORUN KISACA ŞÖYLE : BİLGİSAYARA TAKILAN HDD BİOS'TA GÖRÜNÜYOR AMA BİLGİSAYAR AÇILDIĞINDA HİÇBİR YERDE GÖRÜNMÜYOR DİSK YÖNETİMİ VESAİRE HİÇBİR YERDE GÖRÜNMÜYOR HDD'LER 3 FARKLI PCDE SIKINTISIZ ÇALIŞIYOR NE OLUR BİLGİSAYARDAN ANLAYAN YARDIM ETSİN ARTIK NE YAPACAĞIMI BİLMİYORUM.
ARKADAŞLAR SİSTEM ŞÖYLE
ANAKART- MSI B450M A PRO MAX VE GİGABYTE B450M S2H (İKİ ANAKARTTADA DENENDİ)
İŞLEMCİ- RYZEN 5 3400G
EKRAN KARTI- ASUS TUF RX570
RAM- HYPERX FURY 2X8 3200MHZ
M.2 SSD- CRUCİAL P5 500GB 3400/3000
SİSTEM BU ARKADAŞLAR BAKIN RİCA EDİYORUM YAPACAK HİÇBİRŞEY KALMADI BİLEN ANLAYAN ARKADAŞLAR YARDIM ETSİN BİLMEYENLERDE BİLEN ARKADAŞLARINI ETİKETLESİN RİCA EDİYORUM YAPACAK HİÇBİR SEÇENEK KALMADI ÇÜNKÜ.

@Abdullah Hacıgül @Mehmet Yılmaz @pickpocket

@Perfectshot06

@Emirhandkee

@Harley Quinn❖
Disklerin çalışmadığı bilgisayara HDD'leri tek tek takıp çalışıp çalışmadığını kontrol eder misin?
Aklıma gelen tek şey işlemcideki "disk controller" bozuk olabileceği geliyor. Elinde başka bir işlemci varsa onunla deneyin.
Başka işlemci yoksa işlemciyi garantiye gönderin. Garantiye verirken "disk controller" bakmaları için not düşün.

Kaan Lothbrok

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
773
İsim
kaan emre
Sata drivlerini yüklediniz mi? Anakartınızın markası ve modeli nedir?

thepublicman

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,254
İsim
Kadir
Anakartta sorun yoksa islemci ve psu da sorun olabilir. Bir de eğer deneyebileceğin bir ssd varsa ona temiz kurulum yap ardından kendi sisteminde ki ssd ile değiştir bakalım yine hdd leri görecek mi ya da kendi ssd ni farklı bir pc de temiz kurulum yap ardından kendi bilgisayarına tak

Kürşat Kütükçü

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
14,058
İsim
Kürşat Kütükçü
İlgilendiği Kategoriler
Elektrik elektronik sistemleri - Bilgisayar Sistemleri - İnternet Hizmetleri Teknik Destek - Teknolojiye dair her şey
Instagram
kursat.kutukcu
Facebook
kursat.kutukcu.1
Anlamsızca gelebilir ama cmos reset atmayı denedin mi

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
48,888
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Çok çok düşük ihtimalde olsa senin kasanda ki PSU Sata Power kabloları bozuk olabilir. Senin PSU ile başka bir sistemde denedin mi? Veya başka sistemde çalışan bir hdd' yi senin pc' ye takınca durum ne oluyor? Sistemin M2' yi görüp diğerlerini görmemesinin açıklaması bu olabilir.

fatihhhh

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
219
İsim
fat
işletim sistemi ve sürümü nedir ? yukardaki arkadaşın dediğide olabilir bilgisayarcı psu denedi mi psu yeteri kadar enerji vermiyor olabilir

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,233
Üyeler
140,792
Son üye
Salihzzeki
Top Bottom