Neler Yeni

Yardım Phenom II X6 1090T %100 yükte voltaj ve hız düşürüyor?

Grant Imahara

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
492
İsim
Kubilay Aktemur
Yok bir türlü çözüm bulamadım. Dediğiniz mantıklı geliyor ancak şuan oraya denk gelecek fan takamıyorum maalesef. Birde hala şunu kavrayamıyorum. Boşta 55 derece iken 70 derecede hız ve voltaj düşürdü ama şuan boşta 35 dereceye kadar düşmüşken 53-54 derece de aynı işlemi yapıyor. Aynı hatalara bakıyorum ancak hiçbiri tam bir cevap almamış maalesef.
Bak bu videoyu izle aynı şeyi yaşıyor adam seninkiyle.
VRM ısınması, çözümü heatsink takmak.
Senin pcnin sorunun bu başka yerde arama sorun.

Heatsink takınca canavar gibi çalışıyor gördüğün gibi.
Dikkat edersen adamın işlemciside 46 derecede full yükte.
videonun yorumlarında herkes teşekkür etmiş bende yaptım düzeldi falan yazmış.

Son düzenleme:

bruuak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
Burak YILDIZ
Bak bu videoyu izle aynı şeyi yaşıyor adam seninkiyle.
VRM ısınması, çözümü heatsink takmak.
Senin pcnin sorunun bu başka yerde arama sorun.

Heatsink takınca canavar gibi çalışıyor gördüğün gibi.
Dikkat edersen adamın işlemciside 46 derecede full yükte.
videonun yorumlarında herkes teşekkür etmiş bende yaptım düzeldi falan yazmış.
Hocam dediğiniz gibi sorun aynı. Peki şimdi ben bu mosfetlere heatsink takmak için nereden en uygun fiyata satın alabilirim? Adamın koyduğu linkler yabancı kaynaklı. Direkt olarak satan dükkanlar var mıdır yoksa illa internetten mi söylemek gerekir ve hangi siteden alabilirim? Googleden baktım da aynı ürünü bulamadım. Birde adamda 10 tane mosfet var bende 8 tane sayı farkı önemli midir? Birde bunun tam olarak türkçe adı nedir? Boyutunu nasıl bulacağım? Bildiğim bir kaç böyle parça satabilecek bilgisayarcı varda oralara da bakabilirim. Hocam 3 bilgisayarcı ve 2 elektronikçiye baktım ancak nafile bulamadım. Güvendiğim kesin vardır diye düşündüğüm yerde dahi yoktu. Artık internetten söyleyeceğim galiba. Öneride bulunursanız çok sevinirim.

Son düzenleme:

Grant Imahara

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
492
İsim
Kubilay Aktemur
Hocam dediğiniz gibi sorun aynı. Peki şimdi ben bu mosfetlere heatsink takmak için nereden en uygun fiyata satın alabilirim? Adamın koyduğu linkler yabancı kaynaklı. Direkt olarak satan dükkanlar var mıdır yoksa illa internetten mi söylemek gerekir ve hangi siteden alabilirim? Googleden baktım da aynı ürünü bulamadım. Birde adamda 10 tane mosfet var bende 8 tane sayı farkı önemli midir? Birde bunun tam olarak türkçe adı nedir? Boyutunu nasıl bulacağım? Bildiğim bir kaç böyle parça satabilecek bilgisayarcı varda oralara da bakabilirim. Hocam 3 bilgisayarcı ve 2 elektronikçiye baktım ancak nafile bulamadım. Güvendiğim kesin vardır diye düşündüğüm yerde dahi yoktu. Artık internetten söyleyeceğim galiba. Öneride bulunursanız çok sevinirim.
n11 e heatsink yazıp ararsan çok çıkıyor ama boyutlarına dikkat etmen lazım birde altına bant olup olmaması önemli.
sonuçta onu oraya yapıştıracksın.termal bant olması lazım.

bruuak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
Burak YILDIZ
n11 e heatsink yazıp ararsan çok çıkıyor ama boyutlarına dikkat etmen lazım birde altına bant olup olmaması önemli.
sonuçta onu oraya yapıştıracksın.termal bant olması lazım.
Hocam videolarına bakıyorum da adamın bu mosfetleri yan yana o yüzden direkt olarak yan yana 2 tane büyük soğutucu takmış. Ve adam heatsink plaster glue diye bir yapıştırıcı kullanıyor. Benimkinde ise sizin attığınız videoda ki gibi ikişerli olmak üzere alt alta ve aralarında başka küçük şeylerde var. Kasayı açınca fan bozulabiliyor şuan açmadan çekebildim maalesef. Boyutunu ve yapıştırıcısı olup olmadığını belirtirler umarım. Birde bir videoda adam bu mosfetlerin termal macununu yeniledim diyordu. Termal macun sürülüyor mu? Şu işimi görür mü acaba aralarında boşluk var ancak bende o adam gibi direkt büyükçe bir şey takmam mümkün müdür?
Screenshot_20200724-194710_Chrome.jpg

Ekler

• 20200724_192623.jpg
    20200724_192623.jpg
    1.3 MB · Hit: 69
  • Screenshot_20200724-192724_YouTube.jpg
    Screenshot_20200724-192724_YouTube.jpg
    1.1 MB · Hit: 65
  • Screenshot_20200724-192717_YouTube.jpg
    Screenshot_20200724-192717_YouTube.jpg
    1,001.2 KB · Hit: 63
Son düzenleme:

Grant Imahara

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
492
İsim
Kubilay Aktemur
Yok hocam termal macun.
Termal pad var o da işte ısı ileten bant.
heatsinkplaster glue kullanmak kötü olabilir bir daha çıkaramayabilirsin heatsinkleri.
büyükçe bi heatsink takmak zorunda değilsin, artık o sana kalmış kendin kafana göre bir şey uyduracaksın oraya.
malesef bende tam emin değilim nasıl olur.

fotosunu koyduğun heatsink olur mesela ama boyutu ve altında bant olup olmadığı çok önemli.

bruuak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
Burak YILDIZ
Yok hocam termal macun.
Termal pad var o da işte ısı ileten bant.
heatsinkplaster glue kullanmak kötü olabilir bir daha çıkaramayabilirsin heatsinkleri.
büyükçe bi heatsink takmak zorunda değilsin, artık o sana kalmış kendin kafana göre bir şey uyduracaksın oraya.
malesef bende tam emin değilim nasıl olur.

fotosunu koyduğun heatsink olur mesela ama boyutu ve altında bant olup olmadığı çok önemli.
Hocam o koyduğum n11 linkinde ürünler kendiliğinden yapışkanlı ve boyutları ise şu şekilde;
  • 14x14mm SOC Soğutucusu
  • 9x9mm Voltaj Regülatör Soğutucusu
  • 9x9mm LAN9512 Soğutucusu
Uygun mudur acaba? Birde şimdi bunlar 3 tane. 9x9 milim olanlar uyar galiba diğer 14x14 ne için acaba? Hocam birde anakartım üzerinde ki kırmızı olarak işaretlediklerim mosfet değil mi yanılmıyorum ve sarı olarak işaretlediklerim nedir acaba bunlara da soğutma gerekir mi?
1.jpg
2.jpg

Grant Imahara

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
492
İsim
Kubilay Aktemur
Hocam videolarına bakıyorum da adamın bu mosfetleri yan yana o yüzden direkt olarak yan yana 2 tane büyük soğutucu takmış. Ve adam heatsink plaster glue diye bir yapıştırıcı kullanıyor. Benimkinde ise sizin attığınız videoda ki gibi ikişerli olmak üzere alt alta ve aralarında başka küçük şeylerde var. Kasayı açınca fan bozulabiliyor şuan açmadan çekebildim maalesef. Boyutunu ve yapıştırıcısı olup olmadığını belirtirler umarım. Birde bir videoda adam bu mosfetlerin termal macununu yeniledim diyordu. Termal macun sürülüyor mu? Şu işimi görür mü acaba aralarında boşluk var ancak bende o adam gibi direkt büyükçe bir şey takmam mümkün müdür?
Alıntıyı görüntüle
Hocam o koyduğum n11 linkinde ürünler kendiliğinden yapışkanlı ve boyutları ise şu şekilde;
  • 14x14mm SOC Soğutucusu
  • 9x9mm Voltaj Regülatör Soğutucusu
  • 9x9mm LAN9512 Soğutucusu
Uygun mudur acaba? Birde şimdi bunlar 3 tane. 9x9 milim olanlar uyar galiba diğer 14x14 ne için acaba? Hocam birde anakartım üzerinde ki kırmızı olarak işaretlediklerim mosfet değil mi yanılmıyorum ve sarı olarak işaretlediklerim nedir acaba bunlara da soğutma gerekir mi?
Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

İnternette araştırdım birisi bu fotoyu koymuş.
yeşil yerlere takman lazımmış heatsink.
uygun mu bilmiyorum ölçmen lazım.

113660_2245_draft.jpg

bruuak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
Burak YILDIZ

bruuak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
Burak YILDIZ
Hocam fotoğraf gelmedi de.
Hocam ben mosfetlerin boyutunu ölçtüm ve her biri 0.5-0.6 cm civarında. Bu yüzden 1.5x1.5 boyutlu ürünlerden 4 tane alıp ikişerli olarak takayım diyorum. Çokça ürünü eledikten sonra bu 2 ürün arasında kaldım. Hangisini önerirsiniz? Sıcaklık farkı var mıdır ikisi arasında eğer yok ise mavi olan anakartıma renk olarak daha uygun. Yeni bir konu açayım diyorum seçim olarak siz hangisini önerirsiniz acaba? Teşekkürler her şey için.

bruuak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
Burak YILDIZ
@Grant Imahara
Hocam merhaba,

Bu ürünü satın aldım. Umarım en kısa zamanda gelir ve sorunumu çözer de artık rahat bir şekilde kullanabilirim bilgisayarı. Yardımlarınız için teşekkür ederim. Ürün gelince ve kullanınca bilgilendireceğim teşekkürler.

Grant Imahara

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
492
İsim
Kubilay Aktemur
@Grant Imahara
Hocam merhaba,

Bu ürünü satın aldım. Umarım en kısa zamanda gelir ve sorunumu çözer de artık rahat bir şekilde kullanabilirim bilgisayarı. Yardımlarınız için teşekkür ederim. Ürün gelince ve kullanınca bilgilendireceğim teşekkürler.
Hayırlı olsun hocam inşallah işinizi görür.

Yapıştırdıktan sonra kasa yana yatıkken taktığınız heatsinklerin üstüne bi ağırlık koyup bir kaç saat bekleyin iyice yapışsın.

bruuak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
Burak YILDIZ

Yapıştırdıktan sonra kasa yana yatıkken taktığınız heatsinklerin üstüne bi ağırlık koyup bir kaç saat bekleyin iyice yapışsın.
Tamamdır hocam çok teşekkür ederim. İnşallah.

bruuak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
Burak YILDIZ

Merhaba hocam,

Ürün az önce geldi ve şu şekilde yapıştırdım 30'ar saniye bastırdım el ile. Şimdi üstüne koyacak ağırlık bakıyorum önereceğiniz ağırlık var mıdır acaba?

20200728_132651.jpg

Hocam şu şekilde kalem traşı ve pet bardağı bilye ile doldurup koydum yeterli olur sanırım değil mi?

20200728_133746.jpg

Son düzenleme:
Top Bottom