Neler Yeni

Yardım Phenom II X6 1090T %100 yükte voltaj ve hız düşürüyor?

Grant Imahara

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
492
İsim
Kubilay Aktemur
Hocam 3 pin girişine de egzoz fanı bağlı maalesef. Sanırım işlemci değiştireyim derken soğutma konusunda baba yiğit bir işlemci almışım. Benim bu sorunu çözmem için o yeşil yerlere mosfet soğutucusu ve ekstra bir fan takmam gerekiyor sanırım değil mi? Başka çaresi yok gibi gözüküyor. Fan eklemem içinde kasa değişmem gerekecek. Hocam yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Eğer bir gün sorunu çözebilirsem buraya gelip yazacağım. Bakayım bu aralar çok harcama yaptım eğer bütçem olur ise almaya çalışacağım parçaları. Tekrardan yardımlarınız için çok teşekkürler.

Ha hocam birde son olarak ben işlemciyi satın aldığım kişiye de daha bu kule tipi soğutucuyu dahi almadan sormuştum sıcaklık değerlerini ve bana şunları söylemişti.

Bu soğutucuya sahipmiş. 3.6 Ghz iken boşta 35 yükte maximum 70 derecelerde geziyormuş.
Hocam öncelikle fan takıp dene.Olmazsa soğutucu alırsın ekstradan.

Fan işini para harcamadan yapmak istersen kendin lehim yaparak fan çoklayıcı yapabilirsin.

Sıcaklıkların aslında normal onların bu kadar problem çıkarmaması lazım.
adam 70te çalıştırmışsa demek ki 55-62 derece diyen yazı çokta doğru değil.

İnşallah problemlerin çözülür dostum.

bruuak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
Burak YILDIZ
Hocam öncelikle fan takıp dene.Olmazsa soğutucu alırsın ekstradan.

Fan işini para harcamadan yapmak istersen kendin lehim yaparak fan çoklayıcı yapabilirsin.

Sıcaklıkların aslında normal onların bu kadar problem çıkarmaması lazım.
adam 70te çalıştırmışsa demek ki 55-62 derece diyen yazı çokta doğru değil.

İnşallah problemlerin çözülür dostum.
İnşallah hocam çok teşekkürler her şey için.

bruuak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
Burak YILDIZ
@Grant Imahara
Hocam tekrardan merhaba,

Aklıma bir şey takıldı da onu sormak istedim. Eğer ben mosfet soğutuculu bir anakart satın alır isem bu sorun ortadan kalkar mı acaba? Forumlarda okuduğuma göre bu anakartı öneriyorlar. Daha çok araştırırım ancak şuanlık sadece bir merak. Soğutucusu güzel duruyor.

Screenshot_20200730-002630_letgo.jpg

Son düzenleme:

!ROGStrix!

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Merhaba,

AMD Phenom II X6 1090 BE kullanıyorum. Stok soğutucu kullanırken boşta 50 dereceydi ve %100 yük testine sokunca 70 dereceyi görünce hızını yarıya düşürüyor ve voltajı da 0.1v azaltıyordu. Sıcaklık kaynaklı olabileceğini düşündüm. Kule tipi soğutucusunu satın aldım. Bugün elime ulaştı. Termal macununu güzelce sürdüm soğutucuyu taktım ve sistemi çalıştırdım. Sıcaklık değerlerim boşta 45-50 derecelerden 35 dereceye düştü. Soğutucu gayet başarılıydı. Sonrasında %100 yükte teste soktum ve bu kez 54 dereceyi gördüğü anda yine voltajı 0.1 azaltıp hızını yarıya indirdi. Normalde eski işlemcim olan AMD Athlon II X2 260 %100 yükte 65 derecelere kadar çıkıyor ve o değerlerde kalıyordu. Şuan ki bu işlemci neden böyle oldu hiçbir fikrim yok. Birde bu olay olurken ciddi anlamda performans kaybı ve fps düşüşü yaşıyorum. Yeni işlemciyi kullanamıyorum maalesef. Bunu nasıl düzeltebilirim? Şimdiden herkese teşekkürler.

Sistemim;

AMD Phenom II X6 1090T BE
ASUS M4N68T-M V2
Kingston 4 GB 1333 MHZ
ASUS GT 730 2GB
FSP 60AHBC 500W
Dark Freezer X90 Kule tipi soğutucusu
NOT: Sıcaklık konusunda kasamda bir egzoz fan, bir kasa önünde fan ve kasa yanında fan bulunuyor. Boşta 35 derece iyi bir değer diye düşünüyorum.

Güncelleme: İşlemci 3.6 hızına çıkabiliyor voltaj vermeden ve bende 3.6 Ghz hızına çıkarttım açtım bilgisayarı. Sonrasında yine %100 yük testine tabi tuttum ve yine 54.1 dereceye gelince 1.6 Ghz hızına düşürüyor kendini. Yani bu ayarlı bir şey. Ben 3.2 Ghz hızında iken acaba direkt olarak yarısına mı düşürüyor diye düşünüyordum. Ancak 3.6 Ghz hızında iken de 1.6 Ghz hızına düşürüyor. Yani sanki birisi bu işlemciye -sen 54.1 derece olunca 1.6 Ghz hızına düş- demiş gibi hissediyorum. :D Çok ilginç.

Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle
Vrmları aşırı derece ısınıyor vrm soğutucu öneririm
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Grant Imahara
Hocam tekrardan merhaba,

Aklıma bir şey takıldı da onu sormak istedim. Eğer ben mosfet soğutuculu bir anakart satın alır isem bu sorun ortadan kalkar mı acaba? Forumlarda okuduğuma göre bu anakartı öneriyorlar. Daha çok araştırırım ancak şuanlık sadece bir merak. Soğutucusu güzel duruyor.

Alıntıyı görüntüle
Kalkar

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
939,823
Üyeler
147,787
Son üye
Furyist
Top Bottom