Neler Yeni

Psikolojik olarak kötü hissediyorsanız bana ulaşabilir misiniz?

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Neden böyle dedim? Gelecekte psikiyatri olmak istiyorum. Şimdiden insanlara psikolojik anlamda yardım etmeye çalışıyorum. Tabi ki benimkisi bir terapi değil asla da terapi yapıyorum demedim demişsem de şakasına demişimdir benimkisi sadece arkadaşça bir sohbet. Birkaç teknik biliyorum hepsi bu.
Sadece sohbet etmek istiyorum anlayacağınız.
Bilişsel Davranışçı Terapi'nin kurucusu Aaron Beck'in kızı Judith S. Beck'in Bilişsel Davranışçı Terapi kitabını ve Prof. Dr. Arzu Aydın'ın Çocuk ve Ergenler için Bilişsel Davranışçı Terapi kitabını satın aldım.
Çocuklar ve Ergenler İçin Bilişsel Davranışçı Terapi kitabını bana hediye ettiği için @Kürşat Kütükçü abime teşekkür ederim.

Bu kitaplar nobel yayıncılığın yani biraz hakikaten ağırlığı ve saygınlığı olan kitaplar. Özellikle mor olan Judith Beck'in olan kitap bir alan kitabı. Yani bunları psikoloji okuyan öğrenciler ve kendini BDT alanında geliştirmek isteyen ruh sağlığı çalışanlarına öneriyorlar. Ben şimdiden okuyup kendimi geliştirmek istiyorum. Forumdan da 1-2 kişiyi tabiri caizse tedavi ettim(yardım ettim).

Şimdiye kadar İyi Hissetmek (Dr. David Burns), Bilişsel Davranışçı Terapi (Prof. Dr. Hakan Türkçapar (BDT Türkiye temsilcisi)), Psikolojiye Giriş (Kemal Sayar), PANİK ATAKTA (Dr. David Burns) olmak üzere 4 kitabı okudum. Panik Atakta'yı hala okuyorum. Ama bitmek üzere. 100 sayfa falan kaldı.

1656772527389.png

1656772438384.png

Özet olarak psikolojik olarak kötü hissediyorsanız yani depresif ve anksiyeteniz varsa benimle iletişime geçebilir misiniz?

• Asla bir ruh sağlığı çalışanı kadar iyi olduğumu düşünmüyorum ve söylemiyorum. Yani benle görüşmek isteyen her kişiye eğer ihtiyacı varsa psikolog/pskiyatriye gitmesi için tavsiyede bulunurum.
  • Kesin iyileşme garantim yok. Belki farkındalık yaratabilirim sadece, bununla kalırım.

Son düzenleme:

Kürşat K.

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
14,842
İsim
Kürşat
İlgilendiği Kategoriler
Elektrik elektronik sistemleri - Bilgisayar Sistemleri - İnternet Hizmetleri Teknik Destek - Teknolojiye dair her şey
Instagram
kursat.kutukcu
Facebook
kursat.kutukcu.1
Umarım amaçlarına ulaşırsın dilerim herkes mutlu olur hepinize sevgiler saygılar

Lnex

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
111
İsim
Emre CAN
Beni yanlış anlamayın amacınız çok güzel hatta mükemmel ama henüz profesyonel olarak eğitim almamışken bunu denediğiniz insanların daha da kötüleşeceğini veya kalıcı hasarlara yol açabileceğini yani ihtimali olduğunu hiç düşündünüz mü? Böyle bir ihtimal var mı? Her insan bir değil sonuçta, bazı şeyler sadece konuşarak aşılamıyor maalesef. Geleceğiniz konusunda başarılar dilerim, yazım şevkinizi kırmasın sadece merak ettim bu durum hakkında bilgi sahibi olmadığım için. İyi forumlar :)

Kürşat K.

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
14,842
İsim
Kürşat
İlgilendiği Kategoriler
Elektrik elektronik sistemleri - Bilgisayar Sistemleri - İnternet Hizmetleri Teknik Destek - Teknolojiye dair her şey
Instagram
kursat.kutukcu
Facebook
kursat.kutukcu.1
Ne yazık ki Dünya böyle işlemiyor. Ama herkes zaman zaman üzgün olmanın da normal olduğunu fark ederse ki çoğumuz farkında değil daha çekilebilir bir yaşamımız olur.
Kötü bir durumdanda iyi bişey çıkarmamız gerekiyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
128
İsim
Ogün Ulaş Dedeler
Lnex'in dediklerine hak veriyorum. Danışmanlık için eğitim almadan yapacağınız sohbet "hasta mahremiyeti" kavramını da çiğner. Etik olarak da doğru olduğunu düşünmüyorum. Şimdilik kendinizi geliştirmek için mesai harcamanız ilerideki profesyonel hayatınız için daha anlamlı olabilir.
Yazında tam anlaşılmıyor. Psikolojik danışman mı, Klinik psikolog mu veya psikiyatr mı olmak istiyorsun.

Son düzenleme:

IbanyLone

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
691
İsim
Serkan Uysal
Acele etmeyin. İnsan psikolojisi gerçekten çok tehlikelidir. Hasta mahremiyeti de o kadar önemli. Şu anlık eğitiminize odaklanmanız daha mantıklı.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Lnex'in dediklerine hak veriyorum. Danışmanlık için eğitim almadan yapacağınız sohbet "hasta mahremiyeti" kavramını da çiğner. Etik olarak da doğru olduğunu düşünmüyorum. Şimdilik kendinizi geliştirmek için mesai harcamanız ilerideki profesyonel hayatınız için daha anlamlı olabilir.
Yazında tam anlaşılmıyor. Psikolojik danışman mı, Klinik psikolog mu veya psikiyatr mı olmak istiyorsun.
Beni yanlış anlamayın amacınız çok güzel hatta mükemmel ama henüz profesyonel olarak eğitim almamışken bunu denediğiniz insanların daha da kötüleşeceğini veya kalıcı hasarlara yol açabileceğini yani ihtimali olduğunu hiç düşündünüz mü? Böyle bir ihtimal var mı? Her insan bir değil sonuçta, bazı şeyler sadece konuşarak aşılamıyor maalesef. Geleceğiniz konusunda başarılar dilerim, yazım şevkinizi kırmasın sadece merak ettim bu durum hakkında bilgi sahibi olmadığım için. İyi forumlar :)
Dediklerinize ben de hak veriyorum. Ama hani ben de dediğim gibi "TERAPİ" niteliğinde değil sohbetim. Benimkisi sadece arkadaşça konuşmak. Hani dertleşirsiniz ya arkadaşınızla benimkisi de o hesap. İkinci olarak "hasta" tabiri yanlış. Psikiyatr olsaydım belki doğru olurdu ama ben iyileştirmiyorum. Sadece belli bir yere kadar farkındalık yapıyorum. Yani hasta mahremiyeti gibi şeyler benim için geçerli değil çünkü ben tıbbi olarak tedavi ettiğimi falan da söylemedim. Son olarak dediğim gibi, hani forumda dert dökenler oluyor sonra onun altına mesajlar yazılıyor ya benimkisi o hesap.
Acele etmeyin. İnsan psikolojisi gerçekten çok tehlikelidir. Hasta mahremiyeti de o kadar önemli. Şu anlık eğitiminize odaklanmanız daha mantıklı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kötü bir durumdanda iyi bişey çıkarmamız gerekiyor
Hayır demek istediğim çoğumuz hayatın inişli çıkışlı olduğunu inişlerin uzun bir dönem bile sürebileceğini unutup karamsarlığa kapılıyor. Ama sabretse ve mutlu olmaya çalışsa daha çekilebilir bir yaşamı olabilir.

Kürşat K.

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
14,842
İsim
Kürşat
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
kursat.kutukcu
Facebook
kursat.kutukcu.1
Dediklerinize ben de hak veriyorum. Ama hani ben de dediğim gibi "TERAPİ" niteliğinde değil sohbetim. Benimkisi sadece arkadaşça konuşmak. Hani dertleşirsiniz ya arkadaşınızla benimkisi de o hesap. İkinci olarak "hasta" tabiri yanlış. Psikiyatr olsaydım belki doğru olurdu ama ben iyileştirmiyorum. Sadece belli bir yere kadar farkındalık yapıyorum. Yani hasta mahremiyeti gibi şeyler benim için geçerli değil çünkü ben tıbbi olarak tedavi ettiğimi falan da söylemedim. Son olarak dediğim gibi, hani forumda dert dökenler oluyor sonra onun altına mesajlar yazılıyor ya benimkisi o hesap.

Hayır demek istediğim çoğumuz hayatın inişli çıkışlı olduğunu inişlerin uzun bir dönem bile sürebileceğini unutup karamsarlığa kapılıyor. Ama sabretse ve mutlu olmaya çalışsa daha çekilebilir bir yaşamı olabilir.
Bu dediklerin Türkiye şartlarında çok Zor maalesef ki

Lnex

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
111
İsim
Emre CAN

Dediğini çok iyi anlıyorum, arkadaşı olmayan bu nedenle içine kapanan çok fazla insan var. Arkadaşça sohbet etmek insanlara iyi gelebilir haklısınız. Başarılar dilerim tekrardan..

Dahası  
Reaksiyon skoru
128
İsim
Ogün Ulaş Dedeler
Hasta tabiri yanlış değildir. Psikolog da olsanız psikiyatr da olsanız size danışan kişiye hasta denir. Onun size anlattığı her şey "Hasta Mahremiyeti" kavramına girer. Yanlış anlamadıysam yüksek öğretime daha geçmediniz. Böyle bir ideanız varsa öncekikle hangi ünvan altında profesyonel olacağınıza karar verin. Tabi bunda yüksek öğretime geçiş için yapılan sınavın etkisi büyük olacaktır. Şu an için sizin deyişinizle derda derman olmak yerine bilgilerinizi arttırmanız ve daha iyi eğitim alacağınız Üniversiteler için hazırlanmak daha efektif olacaktır. Dediklerimi yanlış anlamayın kendi düşüncelerim.
Ek olarak hizmet sektöründe aktif çalışanların yaşadığı zorlukları görerek gene de bu uğurda ilim ve hizmet için istekli olmanı gönülden kutluyorum. Umarım profesyonel hayatın boyunca bu azmi ve şevki korursun

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Hasta tabiri yanlış değildir.
Bakın ben 17 yaşında üniversiteye hazırlanan biriyim. Hasta tabiri yanlış çünkü ben psikolog falan değilim. Ki konuda üstüne bastıra bastıra öyle olduğumu da iddia etmediğimi belirttim.

Dahası  
Reaksiyon skoru
128
İsim
Ogün Ulaş Dedeler
Bakın ben 17 yaşında üniversiteye hazırlanan biriyim. Hasta tabiri yanlış çünkü ben psikolog falan değilim. Ki konuda üstüne bastıra bastıra öyle olduğumu da iddia etmediğimi belirttim.
Benim de demek istediğim, bireysel olarak tanımadığınız bir kişiden, onun hayatı hakkında özellikle de kendisini olumsuz yönde etkileyen duygu-düşünce-hareketleri öğrenmek ve bunlar hakkındayorum yapmak "hasta mahremiyeti" kavramına girer.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
948,007
Üyeler
149,304
Son üye
Halidomanyak
Top Bottom