Neler Yeni

PSU CoilWhine Sebep Olur Mu?

Simurg

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
65
İsim
Sefa KAYA
Merhaba, yakın zamanda aldığım MSI 1660 SUPER GAMING X coil whine sebebiyle servise gönderdim servis iade değişim verdi ürünü bu gün sıfır olarak teslim aldım yani birebir değişim yapıldı ancak diğerine nazaran biraz daha hafif bir ses var servisle görüşmem sonucunda servis diğer ekran kartının müşteri memnuniyeti adı altında 1 defaya mahsus olmak üzere değişim iade onayı verildiğini dile getirdi bununla beraber sorunun güç kaynağından kaynaklanabileceğini de dile getirdi. Asıl sorum PSU coil whine olayına eşlik eder mi? Ses ekran kartından gelmekte yükte iken PSU sağlam.

Toroslu

80+ Bronze
PSU'nun kablolarında bir problem olabilir, coil whine orataya çıkabilecek devresel bir arıza yaptırıyor olabilir. Ancak bunun olasılığını göze aldığımızda ve takar takmaz yeni modelde de meydana gelmesine sebep olabilme olasığına bakacak olursak imkansız desem yeridir.

Coil Whine kartı etkileyen bir şey değil, ses rahatsız etmiyorsa sorun yok.

Simurg

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
65
İsim
Sefa KAYA
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
PSU'nun kablolarında bir problem olabilir, coil whine orataya çıkabilecek devresel bir arıza yaptırıyor olabilir. Ancak bunun olasılığını göze aldığımızda ve takar takmaz yeni modelde de meydana gelmesine sebep olabilme olasığına bakacak olursak imkansız desem yeridir.

Coil Whine kartı etkileyen bir şey değil, ses rahatsız etmiyorsa sorun yok.

Evet kartın performansı etkilemiyor ama inceden tiz bir sesle biraz kulak çınlatıyor. İki üründe de başıma gelen bir şüphelendirdi beni PSU konusunda.

Servis şöyle bir açıklama ekledi:

Probleminiz kaynağı; elektrik tesisatı, güç kaynağı veya topraklama eksiği olabilir. Özellikle belirtmiş olduğum bu bölümler coil whine sesini yükseltmektedir.

Toroslu

80+ Bronze
Evet kartın performansı etkilemiyor ama inceden tiz bir sesle biraz kulak çınlatıyor. İki üründe de başıma gelen bir şüphelendirdi beni PSU konusunda.

Servis şöyle bir açıklama ekledi:

Probleminiz kaynağı; elektrik tesisatı, güç kaynağı veya topraklama eksiği olabilir. Özellikle belirtmiş olduğum bu bölümler coil whine sesini yükseltmektedir.
Doğru söylemişler ancak coil whine'a neden olmuş dememişler. Bu etkenler sesi yükseltir demişler, yani sorun varsa düzeltin, ses seviyesi rahatsız etmeyecek boyuta gerileyebilir.

Simurg

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
65
İsim
Sefa KAYA
Doğru söylemişler ancak coil whine'a neden olmuş dememişler. Bu etkenler sesi yükseltir demişler, yani sorun varsa düzeltin, ses seviyesi rahatsız etmeyecek boyuta gerileyebilir.

O zaman farklı bir PSU da deneyip öyle bir yol izlemek gerekiyor.

YSB61

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Yavuz Selçuk Barut
Bende de coil whine sorunu var. Asus dual 2070 ekran kartım var. Dün cızırtı sesi duymaya başladım. Yük altına girince ince bir cızırtı geliyor. Düşünüyorum servise göndermeyi fakat düzelme garantisi yok diyorlar. Yalandan 20 iş günü beklenir mi bu dönemde bilemiyorum.

Simurg

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
65
İsim
Sefa KAYA
Bende de coil whine sorunu var. Asus dual 2070 ekran kartım var. Dün cızırtı sesi duymaya başladım. Yük altına girince ince bir cızırtı geliyor. Düşünüyorum servise göndermeyi fakat düzelme garantisi yok diyorlar. Yalandan 20 iş günü beklenir mi bu dönemde bilemiyorum.

Ben MSI Yetkili servisine gönderdim tüm işlemler 4 gün içerisinde sonuçlandı. Hızlılar ancak yeni gelen üründe de aynı problem var servis bir defaya mahsus iade/değişim onayı verdiğini dile getirdi. Sorun olmadığını belirtiyorlar ancak makina grafik yükü bindiğinde bildiğin ağlıyor. Ama onlara göre bu normal karşılanıyor. MSI servisi 33-35 desibel sesin ekran kartının genel çalışma sesi olduğunu belirtiyor. Birde bu duruma ek olarak diğer bileşenlerin bu sesi arttıracağını dile getiriyor PSU, elektrik tesisatı, topraklama hatası gibi sorunlar bunlar. Test eden elemanın kulaklarından şüphe ediyorum. Gece sadece 20 dakika oyun oynadım yüksek grafikli bilgisayarı kapayıp yattıktan sonra bile o ses kulağıma yerleşmiş gibiydi. MSI Yetkili Servisi tam bir rezalet yüksek ihtimalle sağlam bir test bile yapılmıyor. Hataların olduğu video kaynaklı gönderiyi izleyip izlemedikleri meçhul kendileri içinde garip bir test sistemleri var. Umarım ASUS yetkili servisi MSI kadar başarısız değildir. Sese gelecek olursakta ses performans kaybına yol açmıyor ancak herkes 1500-2500 arası para verdiği bir ürünün kulağının dibinde çınlamasını ne kadar kabul edebilir orası tartışılır.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
921,062
Üyeler
142,850
Son üye
ibrahm
Top Bottom