Neler Yeni

R5 4650G ve RX 6600'lü sistemde oyunlar ani olarak donuyor

YagizDG

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Yağız
Merhabalar, bilgisayarımı bir buçuk sene önce İTOPYA üzerinden "Hazır sistem" olarak aldım.

O zamandan beri çok fazla oyun oynamıyorum, RDR2, GTA V, CS:GO falan oynuyordum ve bir sorun yaşamıyordum.

Şimdi biraz daha boş vaktim olduğu için XBOX Gamepass satın alarak oyun skalamı genişletmek istedim.

Need For Speed Unbound olsun, Jedi Fallen Order olsun, başka oyunlar olsun, anlık droplar yaşadığımı farkettim.

Radeon uygulaması üzerinden değerlere baktığımda ise anlık olarak ekran kartımın;
-GPU kullanımı,
-GPU saat hızı,
-GPU gücünün düştüğünü farkettim.

Daha garantisi devam ettiği için İTOPYA servisine giderek bu sorunu belirttim, onlar ise "Bilgisayarımın BİOS'unun güncel olmadığını ve ayrıca bazı oyunlarda böyle şeylerin olması normal olduğunu" söylediler.

BİOS'u güncelediler, format attılar ama sorun hala devam etmekte herhangi bir düzelme yok.
Tekrardan bilgisayarımı teknik servise göndermeli miyim, yoksa gerçekten de bazı oyunlarda böyle şeyler olması normal mi?

GTA V ve RDR 2'de bu sorunu yaşamamıştım ama diğer yüksek grafikli oyunlarda bunu yaşamaya devam ediyorum.

Sistem özellikleri;
- ASUS Prime B450M K II 4400MHz (OC) DDR4 soket AM4 D-Sub DVI-D HDMI M.2 mATX anakart.
- AMD Ryzen 5 Pro 4650G 3.7GHz 11MB önbellek 6 çekirdek AM4 7nm MPK işlemci.
- ASUS Radeon RX 6600 Dual 8 GB GDDR6 128 bit ekran kartı.
- G.Skill 16 GB (2x8GB) Ripjaws V kırmızı 3000MHz CL16 DDR4 Dual kit.
- Kioxia Exceria 1TB NVMe M.2 SSD (1700 MB okuma / 1600 MB yazma)

Drop yemeden önceki sistemin değerleri;
Düşmeden önceki değerler.jpg

Drop anında sistemin değerleri;
Düştükten sonraki değerler.jpg

kadiralkan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
351
İsim
Kadir Alkan
Merhabalar, bilgisayarımı bir buçuk sene önce İTOPYA üzerinden "Hazır sistem" olarak aldım.

O zamandan beri çok fazla oyun oynamıyorum, RDR2, GTA V, CS:GO falan oynuyordum ve bir sorun yaşamıyordum.

Şimdi biraz daha boş vaktim olduğu için XBOX Gamepass satın alarak oyun skalamı genişletmek istedim.

Need For Speed Unbound olsun, Jedi Fallen Order olsun, başka oyunlar olsun, anlık droplar yaşadığımı farkettim.

Radeon uygulaması üzerinden değerlere baktığımda ise anlık olarak ekran kartımın;
-GPU kullanımı,
-GPU saat hızı,
-GPU gücünün düştüğünü farkettim.

Daha garantisi devam ettiği için İTOPYA servisine giderek bu sorunu belirttim, onlar ise "Bilgisayarımın BİOS'unun güncel olmadığını ve ayrıca bazı oyunlarda böyle şeylerin olması normal olduğunu" söylediler.

BİOS'u güncelediler, format attılar ama sorun hala devam etmekte herhangi bir düzelme yok.
Tekrardan bilgisayarımı teknik servise göndermeli miyim, yoksa gerçekten de bazı oyunlarda böyle şeyler olması normal mi?

GTA V ve RDR 2'de bu sorunu yaşamamıştım ama diğer yüksek grafikli oyunlarda bunu yaşamaya devam ediyorum.

Sistem özellikleri;
- ASUS Prime B450M K II 4400MHz (OC) DDR4 soket AM4 D-Sub DVI-D HDMI M.2 mATX anakart.
- AMD Ryzen 5 Pro 4650G 3.7GHz 11MB önbellek 6 çekirdek AM4 7nm MPK işlemci.
- ASUS Radeon RX 6600 Dual 8 GB GDDR6 128 bit ekran kartı.
- G.Skill 16 GB (2x8GB) Ripjaws V kırmızı 3000MHz CL16 DDR4 Dual kit.
- Kioxia Exceria 1TB NVMe M.2 SSD (1700 MB okuma / 1600 MB yazma)

Drop yemeden önceki sistemin değerleri;
Alıntıyı görüntüle

Drop anında sistemin değerleri;
Alıntıyı görüntüle
hocam o işlemci ile oyun oynamak mantıksız amacı günlük kullanım yeni işlemci alman lazım

jnz4

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ozer
Hocam merhaba sırf size cevap verebilmek için üyelik açtım. Bu sorunun işlemciyle, biosla vb. alakası yok 4650g 6700'e kadar besleyebilen bir işlemcidir. Bu yaşadığınız sorun Dxnavi kodundan kaynaklanıyor. Amd 22.5.1 driverlarından itibaren dxnavi (directx 11 optimizasyonu)'u entegre ediyor fakat rdna2 grafik kartlarında (rx 6000 serisi) bu komplikelere yol açıyor.

https://nimez-dxswitch.pages.dev/NzDXSwitch bu siteye gir regedit üzerinden belirtilen yere ulaş ve "DX9 NAVI with Regular DX11" olan yeri uygula.

YagizDG

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Yağız
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam merhaba sırf size cevap verebilmek için üyelik açtım. Bu sorunun işlemciyle, biosla vb. alakası yok 4650g 6700'e kadar besleyebilen bir işlemcidir. Bu yaşadığınız sorun Dxnavi kodundan kaynaklanıyor. Amd 22.5.1 driverlarından itibaren dxnavi (directx 11 optimizasyonu)'u entegre ediyor fakat rdna2 grafik kartlarında (rx 6000 serisi) bu komplikelere yol açıyor.

https://nimez-dxswitch.pages.dev/NzDXSwitch bu siteye gir regedit üzerinden belirtilen yere ulaş ve "DX9 NAVI with Regular DX11" olan yeri uygula.
Hocam, öncelikle çok teşekkür ederim zahmet edip hesap açtığınız için ama maalesef bir şey değiştirmedi. Hala anlık droplar yaşamaya devam ediyorum.

jnz4

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ozer
Regeditteki uygun "yola" girdiğinizden emin misiniz? Bunu kontrol edin..

Bir diğer önerebileceğim çözüm ise AMD kontrol paneli > Performans sekmesi > Ölçümler > Sağ tarafta "Katman" > "Ölçümler Katmanını Göster" etkin yapın. Bu işlemde tekrardan oyun oynamayı deneyebilir misiniz?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir diğer önerebileceğim çözüm ise AMD kontrol paneli > Performans sekmesi > Ölçümler > Sağ tarafta "Katman" > "Ölçümler Katmanını Göster" etkin yapın. Bu işlemde tekrardan oyun oynamayı deneyebilir misiniz?
Referans olsun diye kaynakları bırakıyorum.

Overlay:

DXNAVI:

Son düzenleme:

YagizDG

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Yağız
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Mesaj otomatik birleştirildi:

Referans olsun diye kaynakları bırakıyorum.

Overlay:

DXNAVI:
Overlay açık bir şekilde oyun oynuyorum zaten. Normalde FPS Drop yediğimi sanıyordum ama overlay sayesinde ekran kartının anlık saat hızı ve kullanımının düştüğünü farkettim.

Regedditeki kurulum yaptığım yeri de kontrol ettim ama tekrardan sana bir atayım doğru yapmış mıyım.

Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4d36e968-e325-11ce-bfc1-08002be10318}\0000

D3DVendorName.png
D3DVendorNameWOW.png

Müsaitseniz Discord üzerinden de ekran paylaşabilirim.

Discordum: swarthyborn

Top Bottom