Neler Yeni

Ram konusunda yardım lütfen

1v9uknow

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
170
İsim
Ayhan TOPCU
Arkadaşlar selam,

6 Ay kadar önce Asus ROG Zephyrus G15 bir laptop satın aldık. Laptopun bazı e-spor oyunlarında düşük fps vermesinden dolayı şüphelendim ve araştırmaya başladım.

Sanırım laptop tek slot rame sahip ama tam olarak emin değilim.

1675601210567.png

Öncelikle satıcı soru-cevap kısmında böyle bir yanıt vermiş. Bunun tam olarak ne olduğunu anlamadım. 1x8 GB ram diyor, ama + olarak on board ram diyor. Ve bilgisayarda özelliklerde 16GB Ram görünüyor. Ek olarak Görev Yöneticisi -> Performans -> Bellek kısmına geldiğimde slots kısmında 2 of 2 diyor ve 2 slotta da 8GB 4800Mhz DDR5 RAM görünüyor.
image.png

Fakat CPU-Z indirip SPD kısmından slotları incelediğimde Sadece 1 slotta ram var o da 8GB olarak görünüyor. Slot 2 komple boş görünüyor.

İlk defa bu kadar garip, komplike bir durumla karsılastım. Muhtemelen bilmediğim, kaçırdığım bir nokta veya teknoloji var. Durum ile alakalı bilgi verirseniz çok sevinirim.

Laptopun linkini aşağıda bırakıyorum, soru cevap veya teknik özelliklerini incelemek isterseniz diye:
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bilgisi olan yardım edebilirse çok sevinirim, ona göre 1 tane daha ram siparişi verip dual yapıcam eğer dual değilse.

Son düzenleme:

1v9uknow

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
170
İsim
Ayhan TOPCU
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bilen yok mudur arkadaşlar ?

freygasm

80+ Gold
laptobun kasasını açıp baksana emin olursun

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
Gördüğüm ve anladığım kadarıyla RAM'ler laptop'a lehimli ama bir daha bakacağım.

Gördüğüm ve anladığım kadarıyla RAM'ler laptop'a lehimli ama bir daha bakacağım.
Şöyle garip bir olay varmış. Modeline göre 8 veya 16 GB RAM lehimli geliyormuş. 1 tane slot da ayrıca varmış.

TeknoPiyon

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,592
İsim
ArtiAnius
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Şöyle garip bir olay varmış. Modeline göre 8 veya 16 GB RAM lehimli geliyormuş. 1 tane slot da ayrıca varmış.
hocam neden rami lehimlersin ki ve 8gb gösterirken nasıl 16gb oluyor sanal ram mi var gözüküyor

konu sahibine mesajım içinizin rahatlaması için isterseniz bir servise götürün

anakartta tek ram slotu var gibi duruyor ama
G15_9.JPG

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler

TeknoPiyon

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,592
İsim
ArtiAnius
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji Haberleri
Sanal RAM mi? :D
RAM lehimleme olayı daha yüksek hızlar için bazı cihazlarda gayet sık görülen bir olay.

Evet öyle zaten.
sanal ram dediğim hdd veya ssd den kullanılan sanal bellek demek istedim ya :D

1v9uknow

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
170
İsim
Ayhan TOPCU
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yani muhtemelen normalden farklı bir durum var, Sanal ram' de olabilir bahsettiğiniz gibi lehimli bir ram'de olabilir. Şimdi e-spor oyunlarında düşük fps alıyor mesela 120W 3060 + 6800HS'e rağmen lolde 180fps vs alıyor (Normalde 300-400 civarı olmalı) Acaba bir slot daha var mı takabileceğim. Bende anlamadım yeni nesil bir cihaz ve kafamı karıştırdı gerçekten

Sanal RAM mi? :D
RAM lehimleme olayı daha yüksek hızlar için bazı cihazlarda gayet sık görülen bir olay.

Evet öyle zaten.
E tek ram slotu varsa bir tane daha takamıyor muyum şu an ? Bence tek ram slotu yok çünkü CPU-Z üzerinden Slot #2 açılıyor ama boş görünüyor.

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Yani muhtemelen normalden farklı bir durum var, Sanal ram' de olabilir bahsettiğiniz gibi lehimli bir ram'de olabilir. Şimdi e-spor oyunlarında düşük fps alıyor mesela 120W 3060 + 6800HS'e rağmen lolde 180fps vs alıyor (Normalde 300-400 civarı olmalı) Acaba bir slot daha var mı takabileceğim. Bende anlamadım yeni nesil bir cihaz ve kafamı karıştırdı gerçekten
Satıcı cevabı doğruysa 8 GB lehimli 8 GB oradaki tek slotta var. Ancak bu modelin 16 GB lehimli modeli de var.

Mux switch Nvidia karta ayarlı mı?

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Satıcı cevabı doğruysa 8 GB lehimli 8 GB oradaki tek slotta var. Ancak bu modelin 16 GB lehimli modeli de var.

Ayrıca bana 180 FPS 3060 için bence normal. Yanılıyor olabilirim ama.

E tek ram slotu varsa bir tane daha takamıyor muyum şu an ? Bence tek ram slotu yok çünkü CPU-Z üzerinden Slot #2 açılıyor ama boş görünüyor.
İzlediğim bir videoya göre slot 2 anakartın üzerinde lehimli olmayan tek slot ve orası boş ama konudaki ekran görüntüsündeki satıcı orada RAM var demiş.

1v9uknow

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
170
İsim
Ayhan TOPCU

Yani Muhtemelen dediğin çünkü görev yöneticisi üzerinden kontrol ettiğim Slot 1 ve Slot 2 DDR5 4800Mhz iki adet ram görünüyor ve 15.2GB kullanılabilir olarak görüyorum. Anlayamadığım kısım, Şimdi 8 gb lehimli, 8 gb de ek olarak var diyorsun ya Cpu-Z üzerinden kontrol ettiğimde Slot 1 de 8 GB ram görünüyor ama Slot 2 boş. Ekstra bir 8 gb daha takabileceğim slot 2 yok mudur yani ?

Bu arad Mux Switch ayarlı evet.

Uzerindeki ram e baksana kaçmış.
16GB toplam

Ayrıca bana 180 FPS 3060 için bence normal. Yanılıyor olabilirim ama.

İzlediğim bir videoya göre slot 2 anakartın üzerinde lehimli olmayan tek slot ve orası boş ama konudaki ekran görüntüsündeki satıcı orada RAM var demiş.
180FPS lol için normal değil hocam, Ben kendim 3060Ti + 12400F kullanıyorum valorantta 300 fps alırken bahsettiğim laptop 250FPS bantlarında alıyor. Ben lolde 400-500 fps alıyorum ama bu laptop 160-180 fps arası fps alıyor.

Slot kısmı için sadece şunu anlayamadım. Bu laptopta kaç ram slotu var ? birisi lehimli onun dısında 1 slot mu yoksa biri lehimli slot ve onun dısında 2 slot mu var ? Cpu-Z üzerinden baktığımda sadece 1 slot dolu görünüyor, 1 slot da boş görünüyor (8GB tek ram görünüyor yani sadece) bu mantıkta lehimli slot + 2 adet slot var gibi anlıyorum ben. Asus Rog Zephyrus G15 (2022) Modeli bu bu arada aynı mı sizin izlediğiniz video ile bilmiyorum. (6800hs + 3060 + 1tb ssd )

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar

Forum istatistikleri

Konular
907,313
Üyeler
140,805
Son üye
aras114