Neler Yeni

Ram yukseltmesi yapacağım

batus35

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
batu unur
B450m k anakartim var Birtane 32 GB ram alacağım ve diğer slota eski 8 GB ramimi takmak istiyorum bir sorun olurmu ?

innata

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
37
İsim
Onur Erçakır
Farklı boyutlardaki ramler çift kanalda çalışırken küçük boyuttakinin ayarında çalışır. Yani elinde 32+8 olmasına rağmen aslında sadece 8+8 olacaktır. 16 dan sonra ram dolmaya devam etmez.

Diğer bir konu da ramlerin hızları. Hızlarının ve alt hızlarının farklı olacağından dolayı xmp yi etkinleştirirsen pc bir süre sonra yeniden başlar. Temel hızda çalıştırmalısın (jedec).

Deneyimlerime göre yazdım. Umarım yanlış değildir bilgiler. 32 yi alırsan, deneyerek bizi bilgilendirirsen sevinirim.

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
yusuf karahanlı
B450m k anakartim var Birtane 32 GB ram alacağım ve diğer slota eski 8 GB ramimi takmak istiyorum bir sorun olurmu ?
B450m anakartınıza 32 GB RAM eklerken ve mevcut 8 GB RAM'i diğer slota takmayı planladığınızda birkaç noktaya dikkat etmelisiniz:

1. Uyumluluk: 32 GB RAM ve 8 GB RAM'in uyumlu olup olmadığını kontrol edin. RAM'in hızları, voltajları ve CL (latency) değerleri uyumlu olmalıdır.
  2. Dual Channel: RAM kitinizi çift kanal (dual channel) modunda kullanmak performansınızı artırabilir. Bu, aynı kapasitedeki RAM modüllerinin eşit olarak dağıtılmasını gerektirir. 32 GB'lık modülleri tek bir çift kanal grubunda kullanmayı ve 8 GB'lık modülü diğer kanalda kullanmayı değerlendirin.
  3. BIOS Güncellemesi: Anakartınızın BIOS'unun en güncel sürümde olduğundan emin olun. Bazen yeni RAM modüllerinin desteklenmesi için BIOS güncellemesi gerekebilir.
  4. RAM Slotları: RAM modüllerini anakartınızın bellek yuvalarına uygun şekilde yerleştirin. Genellikle anakart kitapçığında önerilen yerleşim düzenini kontrol edin.
Bu adımlara dikkat ederseniz, farklı kapasitelerdeki RAM'leri kullanmak genellikle bir sorun oluşturmaz. Ancak, performans ve uyumluluk sorunları yaşamamak için her zaman uyumlu ve eşit kapasiteli RAM modülleri kullanmak en iyi sonuçları verir.

Top Bottom