Neler Yeni

Rehber - En Basitinden Hoi4 (Part-1 Arayüz)

Dahası  
Reaksiyon skoru
1,819
İsim
Doruk
Bu rehber serisinde en basitinden Hoi4 oynamayı öğreteceğim oyun göründüğü kadar karmaşık kesinlikle değil
Hatta çoğu Paradox oyunundan daha kolay

Oyuna giriş ekranından bahsetmiyorum 1936 'da oynayın her zaman

Daha sonrasında ülke seçme ekranı var
ulkesecme.PNG
Oyunu öğrenmek için en ideal ülke Almanyadır her mekanikten biraz biraz barındırır

giris.PNG

Bu ekranda haritayı görürsünüz Difficultty'den zorluğu ayarlayabilirsiniz başlangıç için Civilian oynayın daha sonrasında Regular'a geçersiniz
Altta Ironman Mode ve Historical AI Focuses var başlangıç için Ironman'i kapatın detaylı olarak açıklamayacağım internetten ne olduğuna bakabilirsiniz
Historical AI açık oynayın bu ayar olayların tarihsel gerçekleşmesini sağlar gerçekte 2.Dünya savaşında ne olduysa onlar olur kapadığınızda daha alternatif tarih seneryoları görürsünüz

Start diyerek başlıyoruz

Arayüz.PNG

Şimdi oyuna girdik bir dolu simge var hepsini açıklayacağım ilk olarak üstte gördüğünüz bir takım değerler var onlardan başlayacağım çünkü bunları anlamadan diğer şeyleri anlayamazsınız
değerler.PNG

İlk başta politik puanımız (Political Power/PP) bulunuyor bunu ülke içinde belirli kararlar alırken veya yönetime çeşitli elemanlar alırken kullanırız bunları da göstereceğim dert etmeyin
Hemen onun yanında terazi simgeli ülkemizin Stabilitesi bulunuyor ne kadar yüksek o kadar iyi düşük olduğu zaman bize bazı eksiler veriyor yüksek olduğunda da bazı artılar veriyor
Onun yanında Savaş Desteği (War Support) var halkımızın savaş isteme yüzdesi basitçe yine yüksek olduğunda çeşitli artıları var düşük olduğunda bazı eksileri var ve ülke içindeki bazı şeyleri değiştirmek için bunun belirli bir değerin üstünde olması gerek oraya da geleceğim
3 Asker simgeli Manpowerımız yani insan gücümüz var askere alabileceğimiz insan sayısını gösterir basitçe bazı yasalar değiştirerek bunu arttırabiliriz
Fabrika sayımız var onun yanında oyunda 3 çeşit fabrika var Sivil Fabrika (Civilian Factory) Fabrika basmak için kullanılıyor Askeri Fabrika (Military Factory) askeri ekipmanlar üretmek için kullanılıyor Tersane(Dockyard) gemi üretmek için kullanılıyor burada toplamını görürüz fabrikaların
Varil simgeli Petrol var yanında Gemilerde,Uçaklarda,Tanklarda yakıt olarak kullanıyoruz çok detayına girmiyorum buranın
Yanında Lojistik var %100'se sıkıntı yoktur yine detayına girmiyorum ileriki rehberlerde girerim çok detaylı bir konu
Gemi simgeli Convoy'larımız var bu gemiler ticaret için ve orduya ekipman tedarik ederken kullanılır Dockyardla üretilir

Telefon simgeli Command Power var onun yanında generallere yetenek verilirken askeri danışman alınırken kullanılıyor detayına girmiyorum yine

3 tane farklı renk yıldız şeklinde simgemiz var İlki ordu İkincisi donanma Üçüncüsü Hava tecrübesini gösteriyor maksimum 500'e kadar depolanıyor çok kullanışlı şeyler nerede kullanıldıklarını göstereceğim

Evet üst kısımdaki değerler bu kadardı şimdi sol üstte ülkemizin bayrağı gözükür ona tıklayınca açılan sekmeyi anlatacağım
bayrak.PNG

(En alttaki Military Staff kısmını başka bir sekmeden anlatacağım şu an takılmayın oraya)
Sol üstte ülkemizin lideri gözükür altında yönetim şekli (Faşist) ve seçimlerin oluş sıklığı gözükür faşist olduğumuzdan seçimler olmuyor ama demokratik olsaydık bir sonraki seçim tarihi yazardı burada
Select National Focus yazan kısma en son geleceğim oyunun en önemli kısımlarından birisi çünkü düz geçmek istemiyorum
Oranın altında Parti Popüleriteleri gözükür oyunda 4 temel ideoloji var Faşizm,Komünizm,Demokratiklik ve Non Aligned dediğimiz yerine göre değişen bir ideoloji var Non Aligned'lar zaman zaman kralcı olurken bazen tarafsız bazen de anarşist olabiliyorlar
Manage Subjects ve Collobrations oyuna yeni başlayan biriyseniz karıştırmanızı önermediğim yerler zaten Dlc ile geliyorlar ama basitçe anlatmam gerekirse Manage Subjects kukla hükümetlerinizi yönettiğiniz kısım Collobration da ajanlık ile ilgili

Occupied Territories işgal ettiğiniz yerleri yönetmenize yarayan kısımdır eğer işgal ettiğiniz toprak ülkenizin nüfusunun çoğunlukla yaşadığı çekirdek toprağınız ise halk size isyan etmez ama tam tersiyse isyan ederler onları bastırmanız gerekir
isyan.PNG

Size isyan etmeyen halklar sadece Release Nation olarak gözükür isterseniz özgürleştirebilirsiniz (Kashubia,Silesia)
Ama isyan edenlerde Çekoslovakya gibi Relese Nationın yanında orada isyanı kontrol etme biçiminizi seçtiğiniz bölüm yer alır
Bazı kontrol etme biçimleri isyanı azaltıp uyumluluğu düşürürken bazıları isyana müdahale etmez uyumluluk arttırır
Sol üstte isyanı bastıran asker tipini görürsünüz oyun ne verdiyse şu anlık onda kalsın ileride öğrenince değiştirirsiniz
Çok detaya girmiyorum kendiniz çözebilirsiniz buraları

lawsgoverments.PNG

Evet bu kısma geldik Laws and Goverment ve Research and Production kısmında 6 adet sekme görüyoruz Laws and Goverment ile başlayalım
İlk olarak Simgelerde bahsettiğim Manpower(İnsan Gücü) ile alakalı kısım var
Tıkladığımızda böyle bir ekranla karşılaşıyoruz
askerealım.PNG

Burada bazı askere alım yasaları var son üçünü sadece savaştayken ve belirli bazı şartları karşılıyorsanız alabiliyorsunuz
Burayı ne kadar aşağı alırsanız askere alabileceğiniz kişi sayısı o kadar artıyor (Manpower) ve bu yasalar arasında geçiş yapmak için yine simgeler kısmında bahsettim Political Power'ı kullanmanız gerekiyor yalnız tabii ki de ben savaşa gireyim en yükseğe çekeyim diye bir şey yok size önerim en çok Extensive Conscriptiona geçin diğerleri size çok büyük eksiler veriyor

Evet diğer sekmeye geçelim
trade.PNG

Bu sekmede ticaret yasamızı görürüz ve yine aralarında geçiş yapmak için Politik Power'a ihtiyaç duyarız
Ne kadar aşağı çekersek o kadar az kaynak satarız ve az kaynak almak zorunda kalırız ve fabrikamız cebimize kalır (Kaynak almak için fabrika ödüyoruz 8 kaynak 1 fabrikaya eşit daha detaylı olarak sonraki rehberde değineceğim )
Ancak ne kadar fazla kaynak satarsak bize o kadar büyük artılar da sağlıyor örnek serbest ticarete geçersek yani kaynaklarımızın yüzde 80'ini satışa açarsak bizim inşaat hızımız %15,araştırma hızımız %10,fabrika çıktımız %15 artıyor
ancak bunlar Limited Exportta %5'lerde
Oyun başı Free Trade gerçekten avantajlı daha sonrasında Limited Exporta çekmek gerekiyor

Diğer Sekmeye geçelim
ekonomi.PNG

Burada ekonomi yasamızı belirleyebiliyoruz bunların arasında geçiş yapmak için yine Political Power gerekiyor ayrıca bazıları için belirli bir War Support'un üstünde olmamız gerek
Çoğu ülke Civilian Economy'de başlar çok kötü bir ekonomi tamamı eksi War Supporttu arttırıp en azından Partial Mobilization'a geçmeniz gerekir
(Bu arada tüm bu anlattığım şeylerin artılarına eksilerine görmek istediğiniz şeyin üstünde mouse imlecinizi biraz bekleterek görebilirsiniz)
Peki bunların artıları ne?
Civilian Economy'de mesela üzerinde durursanız yüzde 35 Consumer Goods verdiğini görürsünüz Consumer Goods sizin Sivil Fabrikalarınızın halka giden kısmıdır mesela 50 sivil fabrikanızın yüzde 35'ini Civilian Economy'deyseniz kullanamazsınız ancak War Economy'de bu yüzde 20'dir ayrıca Civilian Economy sizin fabrika inşaat hızınızı düşürür War Economy Partial Mobilization ve Total Mobilization arttırır
(Total Mobilization aynı zamanda askere alabileceğiniz insan sayısını yüzde 3 azaltır büyük bir rakam bu)
Faşist veya Komünist değilseniz War Supportunuz 100 olsa bile War Economy geçemezsiniz savaşta olmanız gerek (bunları da yine aynı şekilde görebilirsiniz)

Geriye kaldı üç sekme bu kısımda aslında bu 3 sekme de aynı işe yarıyor sizin hükümete Political Power harcayarak bakan(adviser) almanızı sağlıyor bunlar size çeşitli artılar veriyor teker teker anlatmayacağım okuyabilirsiniz bazı artıları anlamamanız gayet normal ileriki rehberlerde neyin ne işe yaradığını anlarsınız

Şimdi bir alta geçelim
şirket.PNG

Burası çok da detaylı bir kısım değil bir önceki kısımla aynı mantık adviser almayla aynı o şekilde şirket alıyorsunuz ve çeşitli artılar veriyor

En alt kısma değinmeyeceğimi söylemiştim ancak yine bakan almayla aynı mantık size saldırı bonusları ordu hızı savunma bonusu veren komutanlar ,generaller var değerlerde bahsettiğim Command Power ve tabii ki Political Power ile alabilirsiniz kesinlikle almanız gerekir size yine değerlerde bahsettiğim tecrübe puanlarından kazandırır günlük (oyunda çoğu şeyi günlük kazanırsınız)
bu tecrübe puanları çok önemli daha detaylı bahsedeceğim kendiniz de çözebilirsiniz
Deniz şirketleri ve Admirallerini almanıza gerek yok uzun bir süre denizle ve gemilerle uğraşacağınızı düşünmüyorum çünkü çok detaylı

Evet bayrak kısmı bitti şimdi sonra anlatacağım dediğim Select National Focus yazan yeri anlatacağım

Her ülkenin kendine has Focus Ağaçları var ve oyundaki siyasetinizi saldırılarınızı bu ağaç belirliyor Dlc ile bu Focus ağaçları genişliyor olmayan ülkelere ekleniyor

Örnek olarak Almanya Focus Ağacı
almanfocus.PNG

Kısaca tüm odak ağaçlarını özetlemek gerekirse Orduyla alakalı donanmayla alakalı hava filosuyla alakalı endüstri ile alakalı ve genişleme+iç siyasetle alakalı ağaçlar bulunur örnek olarak Almanyanın Avusturyayı topraklarına katması olayını odak ağacından yaparız tabi çatır çatır gidemiyoruz her Focus için belirli bir süre gerekir ya 35 gün olur ya da 70 gün
Focuslarda bir tarihsel yol olur (oyunu yeni öğrenenler tarihsel gitsin) bir de tarihsel olmayan alternatif birden fazla yol olur örnek olarak Almanya ile ilk başta Focus Tree 2'ye ayrılır
alman.PNG

Rhineland'e gidersek Hitler başta kalır ve Tarihsel oynarız ancak sağdan gidip Hitleri indirirsek iç savaş yeriz ve birden fazla yol açılır bize istersek eski İmparatorluk günlerine geri dönebiliriz (ki burası bile ikiye ayrılıyor İngiltere ile dost olabiliriz ya da yine aynı şekilde savaş açabiliriz) Ya da demokratik bir İttifak kurup Sovyetler Birliğine saldırabiliriz

Evet bugünlük bu kadardı bir dahaki rehberde Değerlerin altındaki kısmı anlatacağım

@Eternally MiW @The Last Dragonborn @Nvidia Mx130 @Sebeci

Dahası  
Reaksiyon skoru
3,908
İsim
Emir Yusuf
Yararlı bir rehber. İlk başlayanlar için güzel. Ben bunları 10 saat falan oynayarak kendi kendime öğrenebildim. Ancak tıkandığım nokta şuydu; Hangi noktada ne kadar birliği hangi şekilde basmalıyız. Birlikleri bile ayarlayabiliyoruz. Çok fazla basıp cepheye gönderince de sıkışıp ölüyorlar. Tank birliği kurmayı bilmiyorum mesela. Bu çok etkiliymiş sanırım. Direkt cepheyi yarabiliyorsun. Ben bir zaman sonra savaşlarda ne yapacağımı kestiremiyorum. Savaş çıkmaza giriyor. Man power'den yiyorum bu sefer de. Air Superiority'yi kullanmayı da bilmiyorum kezâ. Veya Denize sınırı olan bir yere hem karadan hava destekli hem de arkasına çıkartma atmayı mesela. Asıl bize öğretmen gereken şeyler saldırıda ne yapmalıyız :D

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,534
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
Yararlı bir rehber. İlk başlayanlar için güzel. Ben bunları 10 saat falan oynayarak kendi kendime öğrenebildim. Ancak tıkandığım nokta şuydu; Hangi noktada ne kadar birliği hangi şekilde basmalıyız. Birlikleri bile ayarlayabiliyoruz. Çok fazla basıp cepheye gönderince de sıkışıp ölüyorlar. Tank birliği kurmayı bilmiyorum mesela. Bu çok etkiliymiş sanırım. Direkt cepheyi yarabiliyorsun. Ben bir zaman sonra savaşlarda ne yapacağımı kestiremiyorum. Savaş çıkmaza giriyor. Man power'den yiyorum bu sefer de. Air Superiority'yi kullanmayı da bilmiyorum kezâ. Veya Denize sınırı olan bir yere hem karadan hava destekli hem de arkasına çıkartma atmayı mesela. Asıl bize öğretmen gereken şeyler saldırıda ne yapmalıyız :D
Onu video izleyerek daha iyi öğrenirsin. RP videolarını izleyebilirsin mesela. TommyKay güzel kanaldır öneririm.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1,819
İsim
Doruk
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Çoğunlukla 0'dan istendi komple 0'dan başlayan biri için rehber ileriki rehberler de Template'e tank dizaynına da değinirim onlar zaten komple ayrı bir rehber olacak kadar detaylı

Karl Dönitz

80+ Bronze
Hepsini okudum. Oyuna başlamadan önce maxmarine rp'leri izlediğim için azda olsa tecrübem var. Eline sağlık devamını bekliyorum. Gayet açıklayıcı olmuş.

e_mir

80+ Gold
En İyi Cevap
2
İndirimde iken almıştım . Bilgisayarda yüklü ama hala giremedim. Gözüme çok karmaşık gözüküyor. Bu rehber sayesinde umarım oyuna başlayabilirim. Part 2'yi heyecanla bekliyoruz.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1,819
İsim
Doruk
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

stizzy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,309
İsim
stizzy
Oyunu iade ettikten sonra gelen rehbero_O

Karl Dönitz

80+ Bronze
Modsuz hoi 4'de Türkiyenin haritada normal rengi ne? Maxmarine'in bazı videolarında kırmızı bazılarında farklı renk anlamadım ben?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
988,781
Üyeler
156,386
Son üye
Cewt
Top Bottom