Neler Yeni

-REHBER- Ethereum Madenciliği Nedir Nasıl Yapılır?

Xeraton

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
893
İsim
Halil İbrahim Memiş
Ethereum Madenciliği Nedir - Nasıl Yapılır?

Kısaca Ethereum Madenciliği

Alıntıyı görüntüle

Ethereum madenciliği Ethereum blockhainlerini kullanarak mining yapmaya denir. Miner'lar karmaşık denklemleri çözer ve daha sonra bunu yazılımsal ifadelerle bildirir. Diğer miner'ar ve program gönderilen yazılımsal değeri kontrol eder. Eğer doğruysa bu değeri gönderen miner ödüllendirir ve yeni bir denkelemi çözmeye çalışır.

Nasıl Yapılır?

Ehereum Mining yapmak için 3 yol var:

Alıntıyı görüntüle

Havuz Madenciliği (Pool mining)

Yalnız Madencilik (Mining alone )
Bulut Madenciliği Hizmetleriyle Yapılan Madencilik (Using Cloud mining services)

Bu yollardan en iyisi ve önerileni havuz madenciliği yani pool mining'dir. Diğer 2 yol daha mantıklı görünsede getirdiği sorunlar nedeniyle pek kazançlı değildir. İsterseniz gelin inceleyelim:

Alıntıyı görüntüle

~Yalnız Madencilik (Mining alone )

Bu madencilik pek çoğumuzun aklına mantıklı bir fikir olarak görünsede getirdiği şartlar dolayısıyla pek kazançlı değildir. Ayrıca sistemi yürütmek daha zordur. Çünkü sadece bilgisayarınıza algoritma yükleyip yapabileceğiniz bir işlem değildir. Pek çok insanla rekabet içerisinde olacaksınız. Ayrıca büyük donanım ve kaynaklara sahip şirket ve insan gruplarıyla rekabet içerisinde olacak, şans oranınız azalacaktır. Bu yöntemden eğer kâr elde etmek istiyorsanız teknik bilgi ve yüksek donanımsal ekipmana ihtiyacınız vardır. Eğer 100'den fazla ekran kartınız var ve sorunlarla baş edebilecek tecrübe ve teknik bilgiye sahipseniz girmenizi öneririm. Burada karşınıza daha başka sorunlar da çıkabilir. Örneğin bu donanımları barındıracağınız yer, ısınma- soğutma ve havalandırma, yüksek ses, elektrik-elektrik fiyatı gibi sorunlar.

Alıntıyı görüntüle

~Bulut Madenciliği Hizmetleriyle Yapılan Madencilik (Using Cloud Mining Services)

Alıntıyı görüntüle

Bu yöntemde ekipmanı siz tedarik etmek ve yönetmek yerine başka kişilere para ödeyerek onlara yaptırtıyorsunuz. Bunun için ekran kartları kiralamanız gerekiyor. Kiraladıktan sonra bu bulut hizmeti size kazanabileceğiniz ödülleri veriyor. Bu yöntem artı ve eksiler barındırmakta:

+Artıları:
- Bozulan parçalardan siz sorumlu değilsiniz. Onarım masrafları hizmet veren kişiye ait.
- Genellikle elektrik vb. masrafları ödemezsiniz
- Donanımları barındıracağınız bir yer gerekmez. Hizmet veren kişi barındırır. Bu satyede soğutma, alan, ses gibi -sorunlardan kurtulursunuz

-Eksileri:
- Ethereum fiyatı düşerse parayı peşin ödersiniz, paranızı geri alma şansınız olmaz.
- Bulut hizmetinin kullandığı madencilik yazılımını ve donanımını değiştiremezsiniz. Bu nedele kâr, şans, havuz ücreti gibi etmenleri belirleyemezsiniz.

Havuz Madenciliği (Pool Mining)

Alıntıyı görüntüle

Geldik bizi ilgilendiren kısma. ister Solo mining ister rig mining yapın en mantıklı tercihlerden birisi Havuz Madenciliği. Bu yolda bir Ethereum havuzuna kaydolur ve başkalarıyla ortak çalışarak mining yapmaya başlarsınız. Havuzda verilen ödüller herkesle paylaşılır. Ancak havuzdan havuza kâr, şans, minimum ödeme, havuz ebatı gibi etmenler değişir. Bu nedenle mining yapacağınız havuzu iyi seçmeniz gerekir.

Havuz AdıHavuz ÜcretiMinimum Ödeme(ETH)Havuz AdresiHavuz Ebatı
2Miners% 1.00.05eth.2miners.com:2020Küçük
Nanopool% 1.00.05eth-eu1.nanopool.org:9999Çok büyük
Dwarfpool% 1.00.05eth-eu.dwarfpool.com:8008Orta
Ethermin% 1.00.05eu1.ethermine.org:4444Çok büyük

Kâr Hesaplama -Tahmini-

Kâr hesaplama için kullanabileceğiniz bir site:
Burada yapmanız gereken ekran kartınızın kazım yani hash gücünü, güç tüketimini, ülkemizdeki elektrik ücreti (ki 72 kuruş) ve Hacuz Ücretini yazmanız gerekiyor.
örneğin 1660s ile 2miners havuzunda kazım yaparsanız yazmanız gerekenler şunlardır:

Alıntıyı görüntüle

Nasıl Başlanır?

Bunun için yapmanız gereken adımları sırladım:

1) Bir Cüzdan Oluşturun

MyEtherWallet gibi bir çevrimiçi cüzdan veya Binance, Gate.io gibi kripto para borsalarından oluşturabilirsiniz. Ben Binance'u kullanıyorum. kullanımı ve arayüzü gayet güzel.

Alıntıyı görüntüle

2)Madencilik Yazılımı indirin

Bunun için çeitli yazılımlar bulunmakta.
Nvidia için T-rex veya Phoneix miner
Amd için lolMiner veya Phoneix miner'ı kullanabilirsiniz.
Alıntıyı görüntüle

3).bat Dosyasını Düzenleme

Yazılımımızı kazı için ayarlamak ve ether'leri cüzdanımıza göndermesi ve takibi için ayarlamalar yapmamız gerekiyor. 2miners için yapmanız gereken ayarlar:

Alıntıyı görüntüle

Yazılımı yükledikten sonra .bat dosyalarını sol tık düzenle diyerek aşağıdaki yazıları yapıştırın.

lolMiner'ı için Ayarlar:
lolMiner.exe --algo ETHASH --pool eth.2miners.com:2020 --user 0xBB942274AB3C8285400519e7F0c343Fca2394908
pause

T-Rex'ı için Ayarlar:
t-rex.exe -a ethash -o stratum+tcp://eth.2miners.com:2020 -u 0xBB942274AB3C8285400519e7F0c343Fca2394908 -p x
pause

Phoneix Miner için Ayarlar:
PhoenixMiner.exe -pool eth.2miners.com:2020 -wal 0xBB942274AB3C8285400519e7F0c343Fca2394908 -worker Phoenix -epsw x -mode 1 -Rmode 1 -log 0 -mport 0 -etha 0 -retrydelay 1 -ftime 55 -tt 79 -tstop 89 -tstart 79 -coin eth
pause

Bu kısımda yapmanız gereken şey gireceğiniz server'ı ve cizdanınızı eklemek/değiştirmek.
0xBB942274AB3C8285400519e7F0c343Fca2394908 benim cüzdanım. Eğer değiştirmeden kullanırsanız ether'ler bana gelecektir. 1. Adımdaki siteleri kulalnarak cüzdan kodunuzu oluşturup ekleyin. Ayrıca kazmak istediğiniz havuzu da değiştirmeyi unutmayın. Bunları yaptıktan sonra kaydedin. Daha sonra düzenlediğiniz dosyayı çalıştırdığınızda mining işlemi başlayacaktır.

NOT: Eğer uzun süre mining yapacaksanız bilgisayarın kendini uyku moduna almaması için bilgisayar güç ayarlarından varsayılanı değiştirin.
NOT: 4GB altındaki VRAM değerine sahip ekran kartları çalışmayacaktır. minimum 6GB VRAM önerilir.
sitedeki en güzel rehber

Dahası  
Reaksiyon skoru
31
İsim
mehmet akçıl
Havuz Madenciliği (Pool Mining) havuzun büyük olması mı iyi küçük olmasımı
Mesaj otomatik birleştirildi:

bide ethermine 0.1 e çıkardı en düşük limiti ve sanırım 0.1 yaptı diye benim binance hesabıma 0.01 i gönderdi ama geç öğrendim 0.1 yaptığını
bide binance ye eth attı ama TL ye dönüşmüyor bitcoin e cevirip öyle TL mi yapsam karar veremedim nasıl cekicem bulamadım
Bu doğrumu ?
ödeme kısmında şunu belirtmişler
  • Unpaid balances above 0.05 ETH will be paid out every 7 days
  • Unpaid balances above 0.01 ETH will be paid out every 14 days
Ama ödeme kısmına bende baktığımda min 0.1 eth yazıyor.Bu duruma açıklık getirecek varmı ?
Böyle bir durum varsa alternatif havuz önerecek varmı ?

baltazar

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,623
İsim
A.Ş.
İlgilendiği Kategoriler
Güç Kaynakları
Bu doğrumu ?
ödeme kısmında şunu belirtmişler
  • Unpaid balances above 0.05 ETH will be paid out every 7 days
  • Unpaid balances above 0.01 ETH will be paid out every 14 days
Ama ödeme kısmına bende baktığımda min 0.1 eth yazıyor.Bu duruma açıklık getirecek varmı ?
Böyle bir durum varsa alternatif havuz önerecek varmı ?
Çoğu havuzda durum böyle. Sana her kazandığını anında yansıtmıyorlar.

baltazar

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,623
İsim
A.Ş.
İlgilendiği Kategoriler
Güç Kaynakları

Polat Alemdar.

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Elinize sağlık, gayet açıklayıcı güzel rehber olmuş hocam. :D

samet4747

80+ Platinum
Miningci doğuruyorsun :(

hasskabal

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Hasan
Arkadaşlar selam,

bende denemek amaçlı dört gündür kazıyorum tek kartla. 0.01018 ETH oldu. Binance da pool cüzdanım var. Bu rakamı 0.01 olduğu için 24 saat sonra hesabıma geçer mi? yoksa illa 0.1 mi olması gerekiyor hesaba geçmesi için?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
931,407
Üyeler
145,987
Son üye
relax050
Top Bottom