Neler Yeni

-REHBER- Ethereum Madenciliği Nedir Nasıl Yapılır?

serdar baskan

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
22,009
Mediakraft Türkiye Caferağa Mah. İstanbul
İsim
serdar aksu
İlgilendiği Kategoriler
bilim/deney
Kazım şansı, havuz büyüklüğü vs. değişiyor. Bende ikisini karşılaştırıp ethermine'ı seçmiştim. Ama bu kadar büyük fark olduğunu bilmiyorudum.
Bende anlamadım, eskiden 7-8 kişi kazıyorduk 13 günde 218TL kazandım fakat şimdi günde 4 dolardan fazla kazanıyorum günde 30 TL falan yani 10-13 günde çok daha fazla kazanıyorum solo kazdığımda.

Bu arada 14 günde 0.025 ETH kazdım diyelim 14. günde binance hesabıma aktarılır mı?

baltazar

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,623
İsim
A.Ş.
İlgilendiği Kategoriler
Güç Kaynakları
Bende anlamadım, eskiden 7-8 kişi kazıyorduk 13 günde 218TL kazandım fakat şimdi günde 4 dolardan fazla kazanıyorum günde 30 TL falan yani 10-13 günde çok daha fazla kazanıyorum solo kazdığımda.

Bu arada 14 günde 0.025 ETH kazdım diyelim 14. günde binance hesabıma aktarılır mı?
Evet. hatta 7 günde 0.01 aktarıyor yanlış değilsem.

Alex Mason

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
552
İsim
Kağan
1615834131448.png

bu hatayı alıyorum çözümünü bilen var mı ?

Alex Mason

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
552
İsim
Kağan

baltazar

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,623
İsim
A.Ş.
İlgilendiği Kategoriler
Güç Kaynakları
siteye girmeye çalışırken
Bir bak istersen hocam.

kacr2828

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
50
İsim
K
hiveos ile ilgili bir rehber varmı ? ilk mesaj sanırım windows için.

baltazar

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,623
İsim
A.Ş.
İlgilendiği Kategoriler
Güç Kaynakları

VorleN

80+ Silver
Ethereum Madenciliği Nedir - Nasıl Yapılır?

Kısaca Ethereum Madenciliği

Alıntıyı görüntüle

Ethereum madenciliği Ethereum blockhainlerini kullanarak mining yapmaya denir. Miner'lar karmaşık denklemleri çözer ve daha sonra bunu yazılımsal ifadelerle bildirir. Diğer miner'ar ve program gönderilen yazılımsal değeri kontrol eder. Eğer doğruysa bu değeri gönderen miner ödüllendirir ve yeni bir denkelemi çözmeye çalışır.

Nasıl Yapılır?

Ehereum Mining yapmak için 3 yol var:

Alıntıyı görüntüle

Havuz Madenciliği (Pool mining)

Yalnız Madencilik (Mining alone )
Bulut Madenciliği Hizmetleriyle Yapılan Madencilik (Using Cloud mining services)

Bu yollardan en iyisi ve önerileni havuz madenciliği yani pool mining'dir. Diğer 2 yol daha mantıklı görünsede getirdiği sorunlar nedeniyle pek kazançlı değildir. İsterseniz gelin inceleyelim:

Alıntıyı görüntüle

~Yalnız Madencilik (Mining alone )

Bu madencilik pek çoğumuzun aklına mantıklı bir fikir olarak görünsede getirdiği şartlar dolayısıyla pek kazançlı değildir. Ayrıca sistemi yürütmek daha zordur. Çünkü sadece bilgisayarınıza algoritma yükleyip yapabileceğiniz bir işlem değildir. Pek çok insanla rekabet içerisinde olacaksınız. Ayrıca büyük donanım ve kaynaklara sahip şirket ve insan gruplarıyla rekabet içerisinde olacak, şans oranınız azalacaktır. Bu yöntemden eğer kâr elde etmek istiyorsanız teknik bilgi ve yüksek donanımsal ekipmana ihtiyacınız vardır. Eğer 100'den fazla ekran kartınız var ve sorunlarla baş edebilecek tecrübe ve teknik bilgiye sahipseniz girmenizi öneririm. Burada karşınıza daha başka sorunlar da çıkabilir. Örneğin bu donanımları barındıracağınız yer, ısınma- soğutma ve havalandırma, yüksek ses, elektrik-elektrik fiyatı gibi sorunlar.

Alıntıyı görüntüle

~Bulut Madenciliği Hizmetleriyle Yapılan Madencilik (Using Cloud Mining Services)

Alıntıyı görüntüle

Bu yöntemde ekipmanı siz tedarik etmek ve yönetmek yerine başka kişilere para ödeyerek onlara yaptırtıyorsunuz. Bunun için ekran kartları kiralamanız gerekiyor. Kiraladıktan sonra bu bulut hizmeti size kazanabileceğiniz ödülleri veriyor. Bu yöntem artı ve eksiler barındırmakta:

+Artıları:
- Bozulan parçalardan siz sorumlu değilsiniz. Onarım masrafları hizmet veren kişiye ait.
- Genellikle elektrik vb. masrafları ödemezsiniz
- Donanımları barındıracağınız bir yer gerekmez. Hizmet veren kişi barındırır. Bu satyede soğutma, alan, ses gibi -sorunlardan kurtulursunuz

-Eksileri:
- Ethereum fiyatı düşerse parayı peşin ödersiniz, paranızı geri alma şansınız olmaz.
- Bulut hizmetinin kullandığı madencilik yazılımını ve donanımını değiştiremezsiniz. Bu nedele kâr, şans, havuz ücreti gibi etmenleri belirleyemezsiniz.

Havuz Madenciliği (Pool Mining)

Alıntıyı görüntüle

Geldik bizi ilgilendiren kısma. ister Solo mining ister rig mining yapın en mantıklı tercihlerden birisi Havuz Madenciliği. Bu yolda bir Ethereum havuzuna kaydolur ve başkalarıyla ortak çalışarak mining yapmaya başlarsınız. Havuzda verilen ödüller herkesle paylaşılır. Ancak havuzdan havuza kâr, şans, minimum ödeme, havuz ebatı gibi etmenler değişir. Bu nedenle mining yapacağınız havuzu iyi seçmeniz gerekir.

Havuz AdıHavuz ÜcretiMinimum Ödeme(ETH)Havuz AdresiHavuz Ebatı
2Miners% 1.00.05eth.2miners.com:2020Küçük
Nanopool% 1.00.05eth-eu1.nanopool.org:9999Çok büyük
Dwarfpool% 1.00.05eth-eu.dwarfpool.com:8008Orta
Ethermin% 1.00.05eu1.ethermine.org:4444Çok büyük

Kâr Hesaplama -Tahmini-

Kâr hesaplama için kullanabileceğiniz bir site:
Burada yapmanız gereken ekran kartınızın kazım yani hash gücünü, güç tüketimini, ülkemizdeki elektrik ücreti (ki 72 kuruş) ve Hacuz Ücretini yazmanız gerekiyor.
örneğin 1660s ile 2miners havuzunda kazım yaparsanız yazmanız gerekenler şunlardır:

Alıntıyı görüntüle

Nasıl Başlanır?

Bunun için yapmanız gereken adımları sırladım:

1) Bir Cüzdan Oluşturun

MyEtherWallet gibi bir çevrimiçi cüzdan veya Binance, Gate.io gibi kripto para borsalarından oluşturabilirsiniz. Ben Binance'u kullanıyorum. kullanımı ve arayüzü gayet güzel.

Alıntıyı görüntüle

2)Madencilik Yazılımı indirin

Bunun için çeitli yazılımlar bulunmakta.
Nvidia için T-rex veya Phoneix miner
Amd için lolMiner veya Phoneix miner'ı kullanabilirsiniz.
Alıntıyı görüntüle

3).bat Dosyasını Düzenleme

Yazılımımızı kazı için ayarlamak ve ether'leri cüzdanımıza göndermesi ve takibi için ayarlamalar yapmamız gerekiyor. 2miners için yapmanız gereken ayarlar:

Alıntıyı görüntüle

Yazılımı yükledikten sonra .bat dosyalarını sol tık düzenle diyerek aşağıdaki yazıları yapıştırın.

lolMiner'ı için Ayarlar:
lolMiner.exe --algo ETHASH --pool eth.2miners.com:2020 --user 0xBB942274AB3C8285400519e7F0c343Fca2394908
pause

T-Rex'ı için Ayarlar:
t-rex.exe -a ethash -o stratum+tcp://eth.2miners.com:2020 -u 0xBB942274AB3C8285400519e7F0c343Fca2394908 -p x
pause

Phoneix Miner için Ayarlar:
PhoenixMiner.exe -pool eth.2miners.com:2020 -wal 0xBB942274AB3C8285400519e7F0c343Fca2394908 -worker Phoenix -epsw x -mode 1 -Rmode 1 -log 0 -mport 0 -etha 0 -retrydelay 1 -ftime 55 -tt 79 -tstop 89 -tstart 79 -coin eth
pause

Bu kısımda yapmanız gereken şey gireceğiniz server'ı ve cizdanınızı eklemek/değiştirmek.
0xBB942274AB3C8285400519e7F0c343Fca2394908 benim cüzdanım. Eğer değiştirmeden kullanırsanız ether'ler bana gelecektir. 1. Adımdaki siteleri kulalnarak cüzdan kodunuzu oluşturup ekleyin. Ayrıca kazmak istediğiniz havuzu da değiştirmeyi unutmayın. Bunları yaptıktan sonra kaydedin. Daha sonra düzenlediğiniz dosyayı çalıştırdığınızda mining işlemi başlayacaktır.

NOT: Eğer uzun süre mining yapacaksanız bilgisayarın kendini uyku moduna almaması için bilgisayar güç ayarlarından varsayılanı değiştirin.
NOT: 4GB altındaki VRAM değerine sahip ekran kartları çalışmayacaktır. minimum 6GB VRAM önerilir.
NOT: Bazı antivirüs programları ve defender mining programlarını tehlikeli olarak görüyor ve yasaklıyor. Kurulum sırasında kapatmanızı veya dosyalara izin vermenizi öneririm.
Hocam çok güzel anlatmışsınız izniniz olursa blog sitemde paylaşmak isterim.

baltazar

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,623
İsim
A.Ş.
İlgilendiği Kategoriler
Güç Kaynakları
Hocam çok güzel anlatmışsınız izniniz olursa blog sitemde paylaşmak isterim.
Blog'unuzdan para kazanmak istiyorsanız sizi zor duruma sokar haberiniz olsun. Benim de blog'um var :)

VorleN

80+ Silver
Blog'unuzdan para kazanmak istiyorsanız sizi zor duruma sokar haberiniz olsun. Benim de blog'um var :)
Blog'dan para kazanmak imkansız gibi bir şey :) hobi amaçlı yapıyorum para kazanmak için temizinden aylık 50K hit gerek o da olmayacağı için kar amacı gütmüyoruz.

baltazar

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,623
İsim
A.Ş.
İlgilendiği Kategoriler
Güç Kaynakları
Blog'dan para kazanmak imkansız gibi bir şey :) hobi amaçlı yapıyorum para kazanmak için temizinden aylık 50K hit gerek o da olmayacağı için kar amacı gütmüyoruz.
Ya ufak kazanma umutları var işte :) Ben günlük ortalama 50 hit alıyorum ama açamadım adsense'yi bir türl :(

VorleN

80+ Silver
Ya ufak kazanma umutları var işte :) Ben günlük ortalama 50 hit alıyorum ama açamadım adsense'yi bir türl :(
Blogger'de Adsense'i açmak sıkıntı kimse bilmiyor Adsense başvurusu yapıyorsun onaylanmıyor, Youtube'den video açıyorsun onlar ya çok eski ya da onlarda nasıl yapılacağını bilmiyor :(

Top Bottom