Neler Yeni

Yardım RTX 2060 FPS Drop Sorunu

Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Mert Ali Albayrak
1617633333333.png
1617633294053.png

Bu gösterdiğim ayarları kapatıp dener misin discord kaynaklı olabilir belki

Flarion

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
34
İsim
Haydar Ekin Duymaz
Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

Bu gösterdiğim ayarları kapatıp dener misin discord kaynaklı olabilir belki
Discord kaynaklı değil Discord kapalı iken bile oluyor drop.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Macundan kaynaklı boşta 65C olabileceğini düşünüyorum. Kaliteli bir macun ile ucuz bir macunun arasında 15C fark olabiliyor. Onun dışında bu yediğin dropların yine işlemci kaynaklı olduğunu düşünmüyorum.
Testi yaparken disk seçmeyi unuttum otomatik olarak HDD yi seçmiş hazır yarısına gelmişken iptal etmedim bitince SSD yi de test edip 2 sini birlikte yollayayım olur mu ?

F.A. Idoll

80+ Bronze
En İyi Cevap
3
Discord kaynaklı değil Discord kapalı iken bile oluyor drop.

Testi yaparken disk seçmeyi unuttum otomatik olarak HDD yi seçmiş hazır yarısına gelmişken iptal etmedim bitince SSD yi de test edip 2 sini birlikte yollayayım olur mu ?
Olur.

F.A. Idoll

80+ Bronze
En İyi Cevap
3

Flarion

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
34
İsim
Haydar Ekin Duymaz
Nasıl yapabileceğimi anlatabilirseniz tabii ki yaparım rica etsem anlatabilirmisiniz?
Tam kapsamlı bir virüs taraması yapabilir misin?
Birde ''Görev Yöneticisi'' kısmından ''Performans'' sekmesini drop girerken videoya alabilir misin?
Anlaşılan SSD ile ilgili bir sorunumuz yok.

Flarion

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
34
İsim
Haydar Ekin Duymaz
Eset antivirüs ile tam kapsamlı bir tarama yapabilirsin. Bu da uzun sürecektir.
Yaklaşık 2 saat boyunca taradı ama sonrasında elektrikler kesildi. Yeni geldi. Bitmedi ama Elektrikler kesilene kadar herhangi bir şey bulamamıştı

Başka bir fikriniz varmı?

Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Eren Altan
Yaklaşık 2 saat boyunca taradı ama sonrasında elektrikler kesildi. Yeni geldi. Bitmedi ama Elektrikler kesilene kadar herhangi bir şey bulamamıştı

Başka bir fikriniz varmı?
ben hala işlemci darboğazı kanaatindeyim ama bilemiyorum

KebanFiru

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
915
İsim
Hakan(KebanFiru)
Merhabalar. 4 ay önce itopyadan bir bilgisayar topladım.

Sistem özellikleri:
1 X SEAGATE 1TB Barracuda 64MB 7200rpm 3.5" SATA 3.0 Harddisk
1 X XPG 512GB SX8200 PRO PCIe Gen3x4 M.2 SSD (3500MB Okuma / 2300MB Yazma)
1 X GIGABYTE B450M S2H 3600MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI VGA mATX Anakart
1 X GIGABYTE GeForce RTX 2060 OC 6GB GDDR6 192 Bit Ekran Kartı
2 X XPG 8GB Gammix D30 Kırmızı 3000MHz CL16 DDR4 Single Kit Ram
1 X POWER BOOST X-59 RGB 650W 80+ Tempered Glass USB 3.0 Mid Tower Kasa
1 X AMD RYZEN 5 3500 MPK 3.6GHz 16MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 İşlemci

Bilgisayar herhangi bir anda drop yiyor oyun farketmiyor bütün oyunlarda FPS drop yiyor. En yüksek ayarlardada en düşük ayarlardada geçerli. Sadece oyundan oyuna drop yeme sıklığı değişiyor. Örneğin LoL'de 1 maçta 3-4 defa drop yerken. Fortnite tarzı bir oyunda 10 saniyede bir FPS'im 20'lere falan düşüyor. Hatta genelde bu FPS drop olduğunda discordum kitleniyor arkadaşlarımla konuşuyorsam onların sesi 2-3 saniye kesiliyor sonra devam ediyor. Yada bazen klavyemden müzik değiştirdiğimde bilgisayar 3-4 saniye kitleniyor.

Daha önce şu çözümleri denedim ve şu testleri yaptım:

OCCT :

Alıntıyı görüntüle

OCCT testinde hiç crash veya mavi ekran vermedi. 1 Saat sonundaki ısı değerleri bu şekilde. Bu test yapılırken Başlat butonuna basınca dönmeye başlayan kırmızı çember bende takılarak gidiyor ve drop yiyor aynı oyunlardaki gibi.

Memtest86 :

Alıntıyı görüntüle

Bu fotoğraftaki değerler 4. pass'in %91 inde çekildi ama bittiğinde de 0 error bitti. Test esnasında hiç crash veya mavi ekran vermedi ancak memtest86'yı flashıma atarken mavi ekran verdi yani test başlamadan memtest86'yı daha flasha atarken verdi.

Furmark :
Bu testin ekran görüntüsü yok ancak test sırasında crash veya mavi ekran almadım. Test sonunda ekran kartı sıcaklığım 82-83 C arası gidip geliyordu. Test 1 saat sürdü ve OCCT testindeki gibi arkadaki görsel belli aralıklarla donuyor drop yiyordu.

CrystalDiskMark :

Alıntıyı görüntüle

Anladığım kadarıyla M.2 SSD'imdede bir problem yok.

Power Testi :

OCCT'den power testi yaptığımda ilk saniyeden error veriyordu ancak internetten araştırdığımda sürümle alakalı olduğunu öğrendim. Eski bir sürümü kurup test ettiğimde işlemcinin 95 C lere ulaştığını görünce direk kapadım.

Testler bu şekildeydi. Denediğim çözümler şu şekilde :

Format :

Bir kaç kez elimle formatladım. Sorun çözülmedi. İtopya formatladı yine sorun çözülmedi.

Isı düşürme :

Isıdan kaynaklı olduğunu düşünüp. İşlemcinin frekansını düşürdüm ve MSI afterburner üzerinden Ekran kartının fanlarını fulledim. Kasanın önündeki camı ve yanlarındaki camlarını açarak hava girişini arttırdım. Öncesinde Fortnite'ta 85 C leri görürken 60-65 C'lerde gezmeye başladı ikiside ancak yinede drop devam etti.

Garanti :

Garantiye yaklaşık 5 defa götürdüm ancak hiçbirinde yardım etmediler. İlk götürüşümde servise gönderdiler 20 gün sonra geldiğinde işlemcinin stoktan değişim yapıldığı söylendi. Ancak sorun olmadığını söylediler işlemciyide güvence olsun diye değiştirdiklerini söylediler. 2. - 3. - 4. ve 5. götürüşlerimin hepsinde geçiştirip abuk subuk cevaplar verdiler saçma sapan çözümler sundular. Bir götürüşümde FPS drop yok dediler belli aralıklarla donduğunu göre göre. Başka bir götürüşümde MSI afterburner açıp test edermisiniz dediğimde bu seferde MSI afterburner NVIDIA ekran kartlarında yanlış sonuçlar verir. O program AMD ekran kartları içindir diyip ALT + Z yapıp gösterdiler. Ancak ALT + Z den açılan FPS göstergesi saniyede bir güncellendiği için kısa süren droplar gözükmüyor orda bir dropun gözükmesi için uzun sürmesi gerekmekte. Ancak MSI afterburnerda tamtersine %1 ve %0.1 low değerlerinde açıkca drop olduğu gözüküyor. Saçma sapan bahane bulup MSI afterburnerada bakmadılar. Bu seferde dedimki madem MSI afterburner yanlış oyunun kendi FPS göstergesine bakın. Onada aynı cevabı verdiler. Bu değerler doğru değil diyip saçma sapan bir sebep sundular. Kısaca geçiştirdiler. Kasa öylece elimde kaldı. Yıllardır hayalini kurup bekleyip aldığım kasayı 4 aydır droptan kurtarmaya çalışıyorum. Garanti desen olmuyor. Kendim bulayım sorunu dedim onuda beceremedim.

Oyun içi değerler :

Alıntıyı görüntüle

Bu fotoğraf yaklaşık 1 - 1.5 ay önce çektiğim bir fotoğraf. En sık drop yiyen oyun bu oyun olduğu için Fortnite'dan örnek verdim. Ayarlar her şey en yüksek 2k (1440p) çözünürlükte. Sol üstte gördüğünüz gibi MSI afterburner'da o an 72 fps aldığım yazıyor. 4 tane FPS değeri bulunuyor sırayla bu değerler FPS - Minimum FPS - %1 Low FPS - %0.1 Low FPS. Yani MSI afterburner'a göre fotoğrafı çektiğim saniyede FPS im 14'e drop yemiş. Sağ üstte ise oyunun kendi değerleri bulunmakta. Oyunun değerlerine göre ise o an 94 FPS alıyormuşum O saniye içerisinde en düşük 38 FPS en yüksek 117 FPS görmüşüm. Örneğin burada ALT + Z kullanarak NVIDIA'nın kendi değerlerini açsam burada büyük ihtimalle 80-90 FPS civarı gösterecekti ve drop belli olmayacaktı. İsterseniz oyuna girip yeni fotoğraflar çekebilirim. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

@rdeMStakeN @Takım Elbise @Mehmet Yılmaz
Bunu uygulayıp "https://forum.donanimarsivi.com/konu/msi-afterburner-goesterge-ayarlari.362215/" takılmanın olduğu an görüntü paylaşın. Lakin "işlemci"nin "alt çekirdek"lerini de kullanımının görüntüsünü açın. @Flarion

ben hala işlemci darboğazı kanaatindeyim ama bilemiyorum
Ben de o yönde düşünüyorum.

kasadam87

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
103
İsim
burak demir
Arkadaşa çözüm olarak saçma sapan çözümler sunmuşsunuz. Dediklerinizin dropla alakası nedir anlamıyorum. Ryzen 5 3500x zaten 2060' ı rahat besler darboğaz yapmaz. BİOS güncel mi ? Format sonrası kullandığınız windows orjinal mi, deneme sürümü mü ? Birde formattan kasıt Windowsu temiz kurulum mu yaptınız ? Geri yükleme mi ?

Top Bottom