Neler Yeni

RTX 3070 140W FPS düşmesi

Dahası  
Reaksiyon skoru
50
İsim
Seferhan KAYA
Benimle Nvidia ayarlarınızı paylaşır mısınız?
eve gidince paylaşacağım
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çünkü Casper gerçek 140w kart kullanmıyor, adaptörü bile güçsüz.

Gerçek 140W böyle oluyor.
Casper Excalibur G911 kasa üzerinde 140w 3070 kullandınız mı?

Deneyimlemeden yanlış bilgilendirmeyelim. Rivatuner açmadan oyuna girmiyorum hiçbir zaman, düzenli kontrol ediyorum tam yükte 140w net çektiğini görüyorum stabil.

Sp4rky

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
84
İsim
Efe Demir
Selam arkadaşlar,

Casper G911 3070 140W ve i7 11800h işlemcili bir laptopa sahibim. Cihazın kendi yazılımı üzerinden yüksek performansa aldığım zaman ekran kartı 125W değerinden 140W değerine yükseliyor. Fakat ben bu işlemi yaptığım zaman ekran kartım oyunu oynamama izin vermiyor. Nasıl diyeceksiniz sürekli olarak FPS değerim ciddi anlamda düşüyor ve oyunda deli edecek takılmalar meydana geliyor. Isınma sorunu olup olmadığını takip ettim CPU sıcaklıgım 80-85C GPU sıcaklığım 77-78C. Oyun GTA 5 arkadaşlar ve FPS yer yer 75-95 civarında seyrediyor. Düşük bir FPS değeri ile oynamıyorum kısaca ama 1 saniyelik bir süre içinde %0.1 FPS değeri 1-5 oluyor sonra oyun kendine geliyor 20 saniye sonra olay kendini tekrarlıyor. GPU 125W aldığım zaman oyunda hiçbir takılma tıkanma donma akıcılığı bozacak herhangi bir şey gözlemlenmiyor. FPS değerim 5-6 derecelik bir düşüş sağlıyor. Fakat bu insanlar bu GPU 140W destekleyecek şekilde yaptıysalar bende bunu sonuna kadar kullanabilmek istiyorum. Bunu kullanamayacaksam neden 140W sınırı vadetmişler aklım ermiyor. Bilgisi veya böyle bir tecrübesi olanlar yardımınızı bekliyorum.

Laptop Casper excalıbur G911 GPU 3070 140w CPU I7 11800H RAM 16X1 3200Mhz

Herkese iyi günler diliyorum.
Ne olup ne bittiğini tam olarak okumadım da geforce experience'den oyunu optimize ederseniz sorun geçici olarak çözülecektir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
50
İsim
Seferhan KAYA
Hayır hocam 2.5k da ultra da 165 zorluyorum bende de 140w 3070 var modeli internete yazarsanız görürsünüz bileşenleri sistemlerimiz oldukça benzer. Ben 90 a sabitledim gereksiz ayarları dahi açtım ki işlemci ye yük binmesin ekran kartına binsin

ayrıca hocam gta hiçbir zaman ekran kartını tam kullanmıyor optimizasyon sıkıntılı sanırım

65-90 kullanması normal yani diğer oyunlardaki gibi 90-100 yapmıyor
bu arada gpu kullanımı problemini de çözdüm, tatilden dönünce bir rehber hazırlayacağım.
stabil 95% üzeri gpu kullanımda drop yemeden çalıştırabiliyorum

Ne olup ne bittiğini tam olarak okumadım da geforce experience'den oyunu optimize ederseniz sorun geçici olarak çözülecektir.
Çok doğru fakat ne yazık ki gta oyun motoru 90 yada 100 ün üzerindeki fps değerlerinde saçmalıyor, 90 sabitlemek en hayırlısı olacaktır

gta oyun motoru ile ilgili baz alarak problemi çözdüğüm reddit konusu

Dahası  
Reaksiyon skoru
50
İsim
Seferhan KAYA
Eve gelirken lastik patladı hocam, lastiği değiştirmekle uğraştım. 2 saat içinde bütün ayarları atacağım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
50
İsim
Seferhan KAYA
Ekran görüntüsü 2022-08-29 221124.png
Ekran görüntüsü 2022-08-29 221153.png
Ekran görüntüsü 2022-08-29 221215.png
Ekran görüntüsü 2022-08-29 221300.png
Ekran görüntüsü 2022-08-29 221551.png

hocam geforce experience üzerinden ayarları optimize edip grass quality düşürdüm.
@Seluze

bu arada makinede mux switch açık kullanıyorum intel uhd graphics aktif değil

Seluze

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Deniz Çakır
Instagram
denizckr12
Steam
Seluze
Paylaşım için teşekkürler. Bende 1 aydır bir sorun daha var ekran parlaklığı değişmiyor. Bu pc kafayı yedirtecek bana. Büyük ihtimal bana şansız kasa geldi bilemiyorum ama sürekli sorunlarla uğraşıyorum.Ekranda IPS glow var bir sürü. oyunlarda drop giriyor. UV yaptım işlemciye o bile fayda etmedi işlemci oyunlarda minimum 90 derece. GH5 GTA5 AC VALHALLA GOW4 gibi anlam veremiyorum. Bide cihazı hiç bakıma gönderdin mi ben daha göndermedim 1 yıl olacak neredeyse.

Çünkü Casper gerçek 140w kart kullanmıyor, adaptörü bile güçsüz.

Gerçek 140W böyle oluyor.
kardeşim 140watt diyon ekran kartı 3060 130 watt bi baksaydın.

HmzaY

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,298
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything
Paylaşım için teşekkürler. Bende 1 aydır bir sorun daha var ekran parlaklığı değişmiyor. Bu pc kafayı yedirtecek bana. Büyük ihtimal bana şansız kasa geldi bilemiyorum ama sürekli sorunlarla uğraşıyorum.Ekranda IPS glow var bir sürü. oyunlarda drop giriyor. UV yaptım işlemciye o bile fayda etmedi işlemci oyunlarda minimum 90 derece. GH5 GTA5 AC VALHALLA GOW4 gibi anlam veremiyorum. Bide cihazı hiç bakıma gönderdin mi ben daha göndermedim 1 yıl olacak neredeyse.

Ben alalı 3 hafta oldu.

Başlıkta 3070 140 yazıyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
50
İsim
Seferhan KAYA

parlaklık değişmemesi sorun değil mux açıksa kapatın windows parlaklığını intel uhd graphics lontrol ediyor onun için. eğer mux kapatmadan parlaklık yapıcam derseniz nvidia denetim masasından masaüstü ayarları tarzındaki bölümden ayarlayabilirsiniz.

@Seluze cihaz ne bu arada g911 kasa ve 130w 3060 mı var yok 140w 3070 mi var

Seluze

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Deniz Çakır
Instagram
denizckr12
Steam
Seluze
parlaklık değişmemesi sorun değil mux açıksa kapatın windows parlaklığını intel uhd graphics lontrol ediyor onun için. eğer mux kapatmadan parlaklık yapıcam derseniz nvidia denetim masasından masaüstü ayarları tarzındaki bölümden ayarlayabilirsiniz.

@Seluze cihaz ne bu arada g911 kasa ve 130w 3060 mı var yok 140w 3070 mi var
3070 var bendede. Casper G911.1180-BQ70X-C Mux nasıl kapatıcam bide bende intel uhd graphics kontrol paneli yok. kurulu olmasına rağmen.

Dahası  
Reaksiyon skoru
50
İsim
Seferhan KAYA
mux kapatırsanız oyunlarda daha düşük fps ve yüksek işlemci sıcaklıklarıyla karşılaşırsınız hocam onu belirteyim. Benim model de BQ70X-C. Güç yönetimi modunu kontrol edin yüksek performansta olsun. Makine fişe takılı bulunsun siz oynarken.Mux konusundada şu yolu takip edin

Ayarlar>Güncelleştirme ve Güvenlik>Kurtarma>Gelişmiş Başlangıç>Şimdi yeniden başlat>Sorun Gider>Gelişmiş Seçenekler>UEFI Donanım Yazılımı Ayarları>Yeniden Başlat>Advanced>Graphics switch>Hybrid>Exit>Exit Saving Changes>Yes

Makine açıldığında intel uhd graphics etkinleşmiş olacak ve direkt windows üzerinden parlaklık ayarlaması yapabileceksin hocam.
İntel grafikleri kontrol merkezi uygulaması microsoft store üzerinden indirerek windows search e yazarak başlatabilir ve ayarlamaları yapabilirsiniz.
UYARI: MUX switch kapatıldığında ekran 60hz üstünde yenileme yapamaz uhd graphics deteklemediği için. MUX switchin kapatılması pil tasarrufu yapmanın en etkin yoludur çünkü gerekmediği sürece harici gpu devre dışı kalıp güç tüketmez.

Seluze

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Deniz Çakır
Instagram
denizckr12
Steam
Seluze
mux kapatırsanız oyunlarda daha düşük fps ve yüksek işlemci sıcaklıklarıyla karşılaşırsınız hocam onu belirteyim. Benim model de BQ70X-C. Güç yönetimi modunu kontrol edin yüksek performansta olsun. Makine fişe takılı bulunsun siz oynarken.Mux konusundada şu yolu takip edin

Ayarlar>Güncelleştirme ve Güvenlik>Kurtarma>Gelişmiş Başlangıç>Şimdi yeniden başlat>Sorun Gider>Gelişmiş Seçenekler>UEFI Donanım Yazılımı Ayarları>Yeniden Başlat>Advanced>Graphics switch>Hybrid>Exit>Exit Saving Changes>Yes

Makine açıldığında intel uhd graphics etkinleşmiş olacak ve direkt windows üzerinden parlaklık ayarlaması yapabileceksin hocam.
İntel grafikleri kontrol merkezi uygulaması microsoft store üzerinden indirerek windows search e yazarak başlatabilir ve ayarlamaları yapabilirsiniz.
UYARI: MUX switch kapatıldığında ekran 60hz üstünde yenileme yapamaz uhd graphics deteklemediği için. MUX switchin kapatılması pil tasarrufu yapmanın en etkin yoludur çünkü gerekmediği sürece harici gpu devre dışı kalıp güç tüketmez.
Ben şuan hybrite aldım ekran parlaklığım şuan değişiyor ekran 165hz çalışıyor şuanda.

Bu çok saçma bişey ya ekran parlaklığımı değiştirmek için neden hybritte kullanmak zorundayım. anlam veremiyorum. İşlemci soğutmak için UV yapmak itemiyorum sürekli mavi ekran yiyorum yoksa.

Mesela ben metin2 oynuyordum. Bu pcde oynayamıyorum görüntü bulanık çünkü metin2'de. PC metin2 kaldırmıyor görüntüyü odaklayamıyor inanılmaz dimi :D

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
50
İsim
Seferhan KAYA
Ben şuan hybrite aldım ekran parlaklığım şuan değişiyor ekran 165hz çalışıyor şuanda.

Bu çok saçma bişey ya ekran parlaklığımı değiştirmek için neden hybritte kullanmak zorundayım. anlam veremiyorum. İşlemci soğutmak için UV yapmak itemiyorum sürekli mavi ekran yiyorum yoksa.

Mesela ben metin2 oynuyordum. Bu pcde oynayamıyorum görüntü bulanık çünkü metin2'de. PC metin2 kaldırmıyor görüntüyü odaklayamıyor inanılmaz dimi :D
aslında tam tersine makine fazla iyi geliyor çünkü ekran 2.5k çözünürlüğe sahip dolayısı ile daha alt çözünürlüklerde optimize edilen uygulamalar bulanık gözüküyor. Dikkat ettiyseniz bazı oyunlarda konsol yazılar çok küçük kalabiliyor cs gibi

ayrıca ekran parlaklığını değiştirmek için mux kapamanıza gerek yok belirtmiştim şu yazıyı okuyun
165hz çalışması sorun değil uzun süredir mux kapamadım büyük ihtimal yanlış hatırlıyorum

@Seluze gta da drop yemenizin de kaynağı makinenin gta oyun motorunun optimum işleyebileceği fps değerlerinin üstünde fps sağlayarak oyun motorunun teklemesine sebep oluyor

Son düzenleme:

Seluze

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Deniz Çakır
Instagram
denizckr12
Steam
Seluze
aslında tam tersine makine fazla iyi geliyor çünkü ekran 2.5k çözünürlüğe sahip dolayısı ile daha alt çözünürlüklerde optimize edilen uygulamalar bulanık gözüküyor. Dikkat ettiyseniz bazı oyunlarda konsol yazılar çok küçük kalabiliyor cs gibi

ayrıca ekran parlaklığını değiştirmek için mux kapamanıza gerek yok belirtmiştim şu yazıyı okuyun

165hz çalışması sorun değil uzun süredir mux kapamadım büyük ihtimal yanlış hatırlıyorum

@Seluze gta da drop yemenizin de kaynağı makinenin gta oyun motorunun optimum işleyebileceği fps değerlerinin üstünde fps sağlayarak oyun motorunun teklemesine sebep oluyor
Peki ben bu metin2 sorununu nasıl çözeceğim pcyi ilk aldığım zamanlar netti fakat sonra bişeyler oldu sıfırladım güncellemeler yaptım gitti. Görüntü çok bulanık. Aynı şekilde blitz uygulaması ve birçok uygulama bulanık yazılar. Özel ölçeklendirme kullanıyorum diğer türlü masaüstüde bulanık çirkin görünüyordu.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar

Forum istatistikleri

Konular
997,393
Üyeler
157,949
Son üye
Wota404