Neler Yeni

Çözüldü✓ RTX 3080 değerler iyi mi?

Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Utku Koçak
NETİCE: Kasada ekran kartının arka konumunda kalan rezervuar fanlarını içeri hava alacak (işlemci sıcaklığını kasaya vermiş oluyoruz ekran kartı ile aralarında yaklaşık 20cm var) şekilde yapmam durumunda dahi ekran kartı sıcaklığım 6-7 derece artıyor. Yani kasa sıcak havayı tahliye etmekte epey yetersiz kalıyor. Burdan çıkan sonuç kartın değerleri normal fakat ROG Z11 kasa almak isteyen olursa, ekran kartını undervolt ile bile 70-75 arası kullanacağını ve düzenli kasa temizliğine dikkat etmesi gerektiğini göz önünde bulundursun. (y)

Merhaba arkadaşlar yaklaşık 2 ay önce 2.el bir Palit gamerock O.C. RTX 3080 aldım. Aldığımda heaven testi sonucu gpu 89 dereceye kadar ulaşmıştı. Kartı temizledim padleri ve termal macunu yeniledim, birazda undervolt yaptım ve bu değerlerde stabil bir şekilde kullanabiliyorum. Aşağıda 40 dakikalık heaven sonucu mevcut. Sorum bu değerler nasıl?

Edit: 0.850mV'den sonra doğru düzgün bir performans artışı alamıyorum kart 2000mHZ üzerinde ya thermal throttle yiyor yada 1.2mV (380-400W güç tüketiyor o durumda) ye kadar çıkmam ve 86 derecelere çıkmam gerekiyor. 12 derecelik farka değmeyeceğini düşünüyorum.

Youtube sonrası edit: İncelemelerde kart 2000mHZ hızlarda 65-70 derece arası çalışıyor ama sorun ne inanın bilmiyorum. Termal Padleri doğru şekilde yerleştirdim, termal macunu neredeyse kusursuz sürdüm. Kasanın hava akışı bu kadar etkiler mi?

Biraz daha youtube sonrası edit: Kasanın inceleme videolarına baktım 1 kişi hariç (sanırım epey şanslı bir arkadaş muazzam bir silikona denk gelmiş) RTX 3090 O.C.'ler genel olarak 90 derecelere ulaşıyor. 3080 ile oldukça yakın güç tüketimi ve ısı değerlerine sahip olduklarını düşünürsek konu sanırım tamamen kasa ile alakalı.

Adsız.png

Son düzenleme:

55superx

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Merhaba arkadaşlar yaklaşık 2 ay önce 2.el bir Palit gamerock O.C. RTX 3080 aldım. Aldığımda heaven testi sonucu gpu 89 dereceye kadar ulaşmıştı. Kartı temizledim padleri ve termal macunu yeniledim, birazda undervolt yaptım ve bu değerlerde stabil bir şekilde kullanabiliyorum. Aşağıda 40 dakikalık heaven sonucu mevcut. Sorum bu değerler nasıl?

Alıntıyı görüntüle
Kartın zarar görmeyeceği sıcaklıklar olsa da %100 fanla bu sıcaklık fazla bence.

Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Utku Koçak
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kartın zarar görmeyeceği sıcaklıklar olsa da %100 fanla bu sıcaklık fazla bence.
Kartın fanlarını %100'e ben çektim aslında diğer türlü 79-80 civarında %80 fan hızlarında dolanıyor. Fan sesi 80-100 arası inanın fark etmiyor. Bari daha serin çalışsın dedim.

Bunun dışında sizce ideali kaç olmalı? Ve sorun ne olabilir?

55superx

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Kartın fanlarını %100'e ben çektim aslında diğer türlü 79-80 civarında %80 fan hızlarında dolanıyor. Fan sesi 80-100 arası inanın fark etmiyor. Bari daha serin çalışsın dedim.

Bunun dışında sizce ideali kaç olmalı? Ve sorun ne olabilir?
Termal macun olarak ciddi düzeyde kaliteli bir şey kullandığından emin ol. O modelin soğutması kötü değil diye biliyorum. Büyük ihtimalle mining çıkması bir kart zaten o yüzden biraz yıpranma payı da vardır ama yine de macunu ve montajı kontrol edebilirsiniz.

Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Utku Koçak
Termal macun olarak ciddi düzeyde kaliteli bir şey kullandığından emin ol. O modelin soğutması kötü değil diye biliyorum. Büyük ihtimalle mining çıkması bir kart zaten o yüzden biraz yıpranma payı da vardır ama yine de macunu ve montajı kontrol edebilirsiniz.
Mining çıkması değil hocam, müzisyen bir arkadaştan aldım. Öyle olmadığına eminim ama sorunu bir türlü çözemiyorum. Termal pad ve macundan sonra 7-8 derece düştü ama o kadar yani. Youtube a baktım az önce çok daha serin çalışıyor onlar. Kasam ROG Z11 bu kadar büyük payı olabilir mi?

55superx

80+ Titanium
En İyi Cevap
1

Edit: 0.850mV'den sonra doğru düzgün bir performans artışı alamıyorum kart 2000mHZ üzerinde ya thermal throttle yiyor yada 1.2mV (380-400W güç tüketiyor o durumda) ye kadar çıkmam ve 86 derecelere çıkmam gerekiyor. 12 derecelik farka değmeyeceğini düşünüyorum.

Youtube sonrası edit: İncelemelerde kart 2000mHZ hızlarda 65-70 derece arası çalışıyor ama sorun ne inanın bilmiyorum. Termal Padleri doğru şekilde yerleştirdim, termal macunu neredeyse kusursuz sürdüm. Kasanın hava akışı bu kadar etkiler mi?

Alıntıyı görüntüle
Edite kabaca cevap verirsem kasa da önemli. Kasanın yan paneli açık test yapmayı deneyebilirsin sıcaklık düşerse kasanın hava akışı da bu durumu etkiliyordur.

Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Utku Koçak
Edite kabaca cevap verirsem kasa da önemli. Kasanın yan paneli açık test yapmayı deneyebilirsin sıcaklık düşerse kasanın hava akışı da bu durumu etkiliyordur.
Hocam sorun şu ki ekran kartı kasanın önünde duruyor ve camla aralarında yaklaşık yarım santim pay var. Kapağı açsam dahi kartın pek hava alma şansı yok gibi duruyor. İçimi ferahlatmak için aklıma gelen tek şey uzay montaj test etmek :(. Aşağıya kasanın resmini koyuyorum.
maxresdefault.jpg

55superx

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Mining çıkması değil hocam, müzisyen bir arkadaştan aldım. Öyle olmadığına eminim ama sorunu bir türlü çözemiyorum. Termal pad ve macundan sonra 7-8 derece düştü ama o kadar yani. Youtube a baktım az önce çok daha serin çalışıyor onlar. Kasam ROG Z11 bu kadar büyük payı olabilir mi?
Kasan çok garip bir tasarımda ve çok ufak. Etkisi olabilir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
100
İsim
Berkay Şenocak
İlgilendiği Kategoriler
Monitör, Ekran kartı, Overclock, Undervolt
Aynı ekran kartın normal oc olmayan versiyonuna şuan undervolt bende yapıyorum. Dediğin şey bendede var. Undervolt yaparken çekirdek hızını 1528 in altına düşürdüğümde DRAM hızını otomatik olarak 5500 e çekiyor. Ondan dolayı şuan 800 wata 1528 çekirdek hızı kullanıyorum 72 dereceyi geçmiyor kart. FPS kaybım %2. Yardımcı olabilirim

55superx

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Hocam sorun şu ki ekran kartı kasanın önünde duruyor ve camla aralarında yaklaşık yarım santim pay var. Kapağı açsam dahi kartın pek hava alma şansı yok gibi duruyor. İçimi ferahlatmak için aklıma gelen tek şey uzay montaj test etmek :(. Aşağıya kasanın resmini koyuyorum.Alıntıyı görüntüle
Ön panel çıkıyorsa onu çıkart direkt. Çıkmıyorsa uzay montaj denenebilir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Utku Koçak
Aynı ekran kartın normal oc olmayan versiyonuna şuan undervolt bende yapıyorum. Dediğin şey bendede var. Undervolt yaparken çekirdek hızını 1528 ve altına düşürdüğümde DRAM hızını otomatik olarak 5500 e çekiyor. Ondan dolayı şuan 800 wata 1528 çekirdek hızı kullanıyorum 72 dereceyi geçmiyor kart. FPS kaybım %2. Yardımcı olabilirim
WOW, hocam sizin durumunuz benden vahim :(
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ön panel çıkıyorsa onu çıkart direkt. Çıkmıyorsa uzay montaj denenebilir.
Çıkmıyor maalesef sanırım estetiğin bedeli bu :ROFLMAO:. 1875mHZ ve 2000mHZ arasında ne kadar fark oluşur hocam tahminen. Kayda değer bir fark oluşmaz ise uzay montaj denemeye gerek yok çünkü ciddi fark almayacaksam boşuna kasa maaliyeti çıkartmaya gerek yok.

Dahası  
Reaksiyon skoru
100
İsim
Berkay Şenocak
İlgilendiği Kategoriler
Monitör, Ekran kartı, Overclock, Undervolt
WOW, hocam sizin durumunuz benden vahim :(
Hocam ben çok uğraşmadım 70 derece stabilite görünce saldım. Uğraşmak istersen bence sende 825 volt veya 850 volta kalıp çekirdek hızını düşürürsen biraz 72-73 derece stabilite ile mutlu olabilirsin :D

Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Utku Koçak
Hocam ben çok uğraşmadım 70 derece stabilite görünce saldım. Uğraşmak istersen bence sende 825 volt veya 850 volta kalıp çekirdek hızını düşürürsen biraz 72-73 derece stabilite ile mutlu olabilirsin :D
Ben epey uğraştım hocam :ROFLMAO:. 875 altına indiğimde 1770'e kadar düşmem gerekiyor sıcaklık olarakta 2-3 derece oynuyor. 2-3 derece+100mHZ için iyi bir takas gibi geldi :blobdance:

En sonunda custom sıvı soğutma kurup sorunu kökten çözücem :ROFLMAO:

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,061
Üyeler
140,758
Son üye
Montascy
Top Bottom