Neler Yeni

RTX 3090 Düşük Güç Tüketimi ve Düşük Performans Problemi

Afro21

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Furkan
Arkadaşlar merhaba. RTX 3090 ekran kartı durup dururken düşük performans vermeye başladı. Kart %100 yükte 350-400W çekmesi gerekirken 170W seviyelerinde çekiyor. Sorun güç kaynağından gelen kablolardandır diye düşünüp, değiştirdim. Herhangi bir değişiklik olmadı. PCI-e slotunda bir sıkıntı vardır diye alttaki PCI-e slotuna taktım, düzeldi.

Ama düzgün çalışan slot ben herhangi bir şey yapmadan neden bozulsun diye aklıma takıldı. Yazılım sıkıntısı vardır diye driver silip, tekrar kurdum. Problem yine düzeldi. Fakat sonrasında bilgisayarı kapatıp, açmam gerekti. Kapatıp, açtıktan sonra yine aynı olay olmaya başladı. Birkaç kere driver sil-yükle işlemini yaptım hepsinde aynı senaryo oluyor. Yüklü driverı silip, yenisini yüklersem yüklediğim sırada düzgün çalışıyor. Ama bilgisayara reset atarsam sonrasında yine hep düşük performansta çalışmaya başlıyor. Aklım almıyor, kafayı yiyeceğim. Daha önce böyle bir şey yaşayan oldu mu? Yardımcı olabilen olursa sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Ekler

• 347246970_985288072503752_11665032084926489_n.jpg
    347246970_985288072503752_11665032084926489_n.jpg
    256.2 KB · Hit: 57

Yamoima

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
372
İsim
Ahmet Utku Kargı
Steam
https://steamcommunity.com/id/YamoimaTR/
Discord
Yamoima#1664
Hocam ekran kartınız 210mhz frekansta çalışıyor. Voltaj değerlerini kontrol edebilir misiniz?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Paylaştığınız görselde varmış şimdi fark ettim. Ağır yük altında 0.731 voltaj normal bir değer değil. Ağır yük altında yaklaşık 1 volt civarında çalışması lazım diye biliyorum.

Afro21

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Furkan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam ekran kartınız 210mhz frekansta çalışıyor. Voltaj değerlerini kontrol edebilir misiniz?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Paylaştığınız görselde varmış şimdi fark ettim. Ağır yük altında 0.731 voltaj normal bir değer değil. Ağır yük altında yaklaşık 1 volt civarında çalışması lazım diye biliyorum.
Evet hocam değerler sıkıntılı. Kart boştayken herhangi bir işlem yapmasam da 130W çekiyor. Neye göre böyle bir şey oldu anlamadım. Eğer PCI-E 4.0 portunda sıkıntı varsa neden driverı silip, kurduğumda düzeliyor, sonra yeniden bozuluyor onu da anlayamıyorum.
Şuan yine alttaki PCI-E slotuna taktım. Driver aynı driver ve konuda anlattığım gibi bir sıkıntı olmuyor. Furmark' ta aynı testte sonuçlar da bu şekilde.

1686128713072.png

Yamoima

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
372
İsim
Ahmet Utku Kargı
Steam
Discord
Yamoima#1664
Hocam tam emin olmamakla birlikte eskiden izlediğim bir videoda da aynı şekilde ASUS TUF 3080 modeli 210 mhz frekansa sabitlenmişti. O karttaki sorun voltaj çipinden kaynaklanıyordu. Sizde de benzer bir sorun olabilir fakat dediğim gibi emin değilim. Aklınızda bulunsun diye videoyu paylaşıyorum. Belki size bir fikir verir. Ayrıca ağır yük altındayken GPU-Z programıyla değerleri kontrol etmeniz iyi olabilir. Attığım videoyu hazırlayan kişi PWR_SRC Voltage kısmına dikkat edin diyor mesela.

imribiy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
691
İsim
Emre
İlgilendiği Kategoriler
Hardware, operating systems, overclocking, mountaineering, simracing, motorsports
Steam
imribiy
Twitter
imribiy
Discord
dsc.gg/xos, imribiy#0001
Bios sıfırlamayı denedin mi?

Afro21

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Furkan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam tam emin olmamakla birlikte eskiden izlediğim bir videoda da aynı şekilde ASUS TUF 3080 modeli 210 mhz frekansa sabitlenmişti. O karttaki sorun voltaj çipinden kaynaklanıyordu. Sizde de benzer bir sorun olabilir fakat dediğim gibi emin değilim. Aklınızda bulunsun diye videoyu paylaşıyorum. Belki size bir fikir verir. Ayrıca ağır yük altındayken GPU-Z programıyla değerleri kontrol etmeniz iyi olabilir. Attığım videoyu hazırlayan kişi PWR_SRC Voltage kısmına dikkat edin diyor mesela.

Hocam voltaj çipinde sıkıntı olsa diğer slotta da aynı sıkıntıları yaşamam gerekmez miydi ? Sıkıntı olmayan slotta test ederken voltaj değerleri de aynı şekilde bu arada. İnternetten diğer kartların değerlerine de baktım onlar da aynı 0.7v çekiyor.

Bios sıfırlamayı denedin mi?
Pili çıkarıp, denemedim ama varsayılanlara sıfırlayıp, denedim hocam. Bir fark oluşmadı. İyi hatırlattınız bir de pili çıkarıp, deneme yapayım.

imribiy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
691
İsim
Emre
İlgilendiği Kategoriler
Hardware, operating systems, overclocking, mountaineering, simracing, motorsports
Steam
imribiy
Twitter
imribiy
Discord
dsc.gg/xos, imribiy#0001
Hocam voltaj çipinde sıkıntı olsa diğer slotta da aynı sıkıntıları yaşamam gerekmez miydi ? Sıkıntı olmayan slotta test ederken voltaj değerleri de aynı şekilde bu arada. İnternetten diğer kartların değerlerine de baktım onlar da aynı 0.7v çekiyor.

Pili çıkarıp, denemedim ama varsayılanlara sıfırlayıp, denedim hocam. Bir fark oluşmadı. İyi hatırlattınız bir de pili çıkarıp, deneme yapayım.
Biosta pcie ile ilgili hız ayarları ve aspm ayarları oluyor, belki aspm ayarlarını kapatınca ve pcie iletişim hızını manuel olarak en yükseğe çekince düzelebilir

Yamoima

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
372
İsim
Ahmet Utku Kargı
Steam
Discord
Yamoima#1664

O zaman bilemedim hocam. Fakat 0.7v çok düşük bir değer. Normal şartlarda 0.7v çekmemeli diye biliyorum. Benim baktığım diğer videolarda 0.975v ile 1v arası oluyor. Sizin değer buna kıyasla çok düşük.

brkulk

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
burak ulak
İlgilendiği Kategoriler
oyunlar,yapay zeka,autocad,pc donanım
sorunu çözebildiniz mi

Afro21

80+