Neler Yeni

RTX 4050, 4060, 4070'li laptop alacaklar dikkat!

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
Başlığı olabildiğince dikkat çekici yazmaya çalıştım çünkü bu çok önemli bir husus ve bunun hakkında konuşanları pek duymuyorum. Bir yerde söylendiyse de haberim yok.
Bildiğiniz gibi bu kartların farklı watt değerlerinde olanları mevcut. Ben dahil birçoğumuz düşünürüz ki bu watt değeri artınca direkt olarak performans da artacak çünkü kart daha çok güç ile çalışacak.
Bu doğru aslında ancak o watt değerinde çalışırsa. Bu 3 kartta da bir voltaj kısıtlaması mevcut olduğu için maalesef çoğu oyunda bu güç kullanımlarını göremiyoruz.

En sonuna başka kaynaklar da ekleyeceğim ancak önce kendi deneyimi paylaşacağım.
Benim test ettiğim laptop RTX 4070 140W'a sahip olan bir ROG Strix G18. Laptopta kesinlikle güç beslemesi sorunu veya throttle yok, bunları bizzat kendim doğruladım.
Çoğu oyunda 85-100W (çoğunlukla 100W)'ta kaldığını fark ettim ve HWInfo ile MSI Afterburner kullanarak limitleri gözlemledim.
Çoğunlukla sabit voltaj değerinden de anlaşılacağı gibi evet limit voltajdaydı. Yaklaşık 0.986'dan üste çıkmıyor (muhtemelen 1V'luk bir limit mevcut) ve bundan dolayı güç kullanımı daha artmıyor.
Benchmarklarda bu güç tüketimi 114-120W seviyelerine çıksa da 140W daha hiç göremedim. Bir noktada peak yapmış olabilir ancak o kadarını gözlemlemedim.

Bunu ilk defa duyan ve bana inanmayanlar varsa birkaç kaynak bırakayım:

Bu sadece 100W ve üstü için konuşulacak bir durum. Nvidia'nın bunu yapmasındaki neden muhtemelen bu çiplerin 1V üstü pek kararlı olmaması ancak üreticiler pek iyi niyet göstermeyerek bu durumu söylemiyorlar bile.
Sorunu çözen bir VBIOS modu bulamadım. Asus desteğine bu durumu sordum ve bana ürünü servise göndermemi söylediler. Göndermeden önce buna önce bakarlar mı gibi bir soruma da bir cevap alamadım. Çünkü bu cihazla iş yapıyorum ve 3 hafta cihazı servise bıraktıktan sonra "bu bir sorun değil" ile karşılaşmak istemiyorum gerçekten. Eğer böyle bir şeyi deneyen olduysa konuda tecrübelerini paylaşırlarsa çok memnun olurum.
Bana sorarsanız bu 3 kartı alırken sadece watt değeri ile üst bir model almaya kalkışmayın. Ben bu laptopu 140W diye almadığım için ne kadar sinir bozucu olsa da beni pek derinden etkilemedi ancak üstüne para verip RTX 4080 yapsa mıydım sorusunu da az düşünmedim.
Çoğumuz kısıtlı bütçeden dolayı bir üst watt modeli alayım deyip para yetiştirmeye çalışıyor olabilir. Ben olsam 3 model için de 100W üstü bir modele ekstra para vermezdim. Çoğu senaryoda bunun pek bir faydasını görmeyeceksiniz.

Şunu eklemeyi unutmuşum RTX 4080 ve 4090 mobillerde bu limit mevcut değil.

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
  • Beğen
Reaksiyonlar: B1L0

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Yani RTX 4080 ve 4090 da bir limit mevcut öle direk limitsiz demek doğru değil 165W civarı falandı onlarda maks 180W falan olur bir limit olması şart zaten. Bu 120-140W ne bilim 45W 75W muhabbetleri ise evet laptoplarda yeni olan saçma bir durum eskiden direk tek tip kart vardı her laptopta aynıydı. Burda 140W olanların 140W kadar çıkmaması aslında gerçekten bir sorun değil hani öyle deme demişsinde bir anlamı yok yani illa o seviyeye çıkıcak diye bir şey yok o garanti olsun diye koyulmuş bir limitte olabilir. 4050 ortalama 80W da 4060 ortalama 90W da 4070 de ortalama 100W da tam performans verebilmekte. Üstünede yer yer peak atabilir.

1V üstünde kararlı çalışmıyor gibi bir tabirde doğru değil çünkü mesela laptopdaki 4060 ile masaüstü 4060 birebir aynı GPU hani direk onu alıp laptopa takmışlar sadece bi 200MHz çekirdek hızı kısıp bellek hızını düşürmüşler. masaüstü 4060 da 1V üzerinde OC edilip stabil çalıştırılır yani laptop 4060 dada bu performans var. Ama laptopların bu kadarda limitli olma sebebi soğutması limitli aletin, yani laptopta bi soğutma güçlendirmesi yapamıyorsun markalarda belli önlemler alıyor mecbur ne olur ne olmaz diye.

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Yani RTX 4080 ve 4090 da bir limit mevcut öle direk limitsiz demek doğru değil 165W civarı falandı onlarda maks 180W falan olur bir limit olması şart zaten.
Bahsettiğim limit voltaj limitiydi. Güç değil. Tabii ki güç limiti olacak bu cihazlar bir adaptörle geliyor.
Burda 140W olanların 140W kadar çıkmaması aslında gerçekten bir sorun değil hani öyle deme demişsinde bir anlamı yok yani illa o seviyeye çıkıcak diye bir şey yok
Ben şahsen aldığım bir masaüstü kart 280W diyorsa beklediğim tam yükte 280W oluyor hatta masaüstünde bu olmazsa karta sorunlu olarak bakılır. Nasıl bir sorun değil anlamadım.
Üstünede yer yer peak atabilir.
Zaten şu an 140W'lar bu kartlarda tek o işe yarıyor.
1V üstünde kararlı çalışmıyor gibi bir tabirde doğru değil
Öyle bir şey tam olarak demedim. Muhtemelen dedim. Bunu çünkü şu an kimse bilmiyor. Bir tahmindi, karşı çıkmakta özgürsünüz ama doğru değil bilinmeyen bir olay için çok kesin bir tabir.
çünkü mesela laptopdaki 4060 ile masaüstü 4060 birebir aynı GPU hani direk onu alıp laptopa takmışlar
Evet aynı GPU ama aynı kart değil. Sadece çip aynı. PCB dizaynından laptop üreticileri sorumlu.
Ama laptopların bu kadarda limitli olma sebebi soğutması limitli aletin, yani laptopta bi soğutma güçlendirmesi yapamıyorsun markalarda belli önlemler alıyor mecbur ne olur ne olmaz diye.
Nedeni muhtemelen bu olamaz. 140W diye reklamı yapılan bir cihazın kesinlikle 140W soğutacak kapasitesi de var denebilir. Elimdeki laptop 175W CPU soğutuyor GPU'yu soğutmama gibi bir durumu olamaz ancak aynı sorunu ben de yaşıyorum.

Buradaki bence asıl olay RTX 4070'te. 4060 zaten PC haline oldukça yakın.
(yakın olsa bile watt olayı burada da net görülüyor)

Bu da 4070:
Ciddi fark var. Bunu aynı GPU ama laptop diye kestirip atmak bence kesinlikle olacak iş değil açıkça.
Tabii RTX 4060'ın TGP'si daha laptop'a koyulabilecek bir durumda ancak RTX 4070'in masaüstü TGP'si 200W.
Kesinlikle PC'dekini alıp laptop'a koyma durumu vs yok.
85-100W arası yerine tam reklamı yapılan 140W tüketim durumu olsaydı bu ciddi fark az da olsa azalırdı.

RTX 4080'de bile neredeyse bu kadar fark yok:
Ki RTX 4080'in TGP'si masaüstü için 320W. Laptopların maksimum TGP'si 150W (+25 boost hariç).

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Bahsettiğim limit voltaj limitiydi. Güç değil. Tabii ki güç limiti olacak bu cihazlar bir adaptörle geliyor.

Ben şahsen aldığım bir masaüstü kart 280W diyorsa beklediğim tam yükte 280W oluyor hatta masaüstünde bu olmazsa karta sorunlu olarak bakılır. Nasıl bir sorun değil anlamadım.

Zaten şu an 140W'lar bu kartlarda tek o işe yarıyor.

Öyle bir şey tam olarak demedim. Muhtemelen dedim. Bunu çünkü şu an kimse bilmiyor. Bir tahmindi, karşı çıkmakta özgürsünüz ama doğru değil bilinmeyen bir olay için çok kesin bir tabir.

Evet aynı GPU ama aynı kart değil. Sadece çip aynı. PCB dizaynından laptop üreticileri sorumlu.

Nedeni muhtemelen bu olamaz. 140W diye reklamı yapılan bir cihazın kesinlikle 140W soğutacak kapasitesi de var denebilir. Elimdeki laptop 175W CPU soğutuyor GPU'yu soğutmama gibi bir durumu olamaz ancak aynı sorunu ben de yaşıyorum.

Buradaki bence asıl olay RTX 4070'te. 4060 zaten PC haline oldukça yakın.
(yakın olsa bile watt olayı burada da net görülüyor)

Bu da 4070:
Ciddi fark var. Bunu aynı GPU ama laptop diye kestirip atmak bence kesinlikle olacak iş değil açıkça.
Tabii RTX 4060'ın TGP'si daha laptop'a koyulabilecek bir durumda ancak RTX 4070'in masaüstü TGP'si 200W.
Kesinlikle PC'dekini alıp laptop'a koyma durumu vs yok.
85-100W arası yerine tam reklamı yapılan 140W tüketim durumu olsaydı bu ciddi fark az da olsa azalırdı.

RTX 4080'de bile neredeyse bu kadar fark yok:
Ki RTX 4080'in TGP'si masaüstü için 320W. Laptopların maksimum TGP'si 150W (+25 boost hariç).

Voltaj limiti diyorsanız bu Nvidia da olan bir şey hep, örneğin benim RTX 2060 ı OC etmek istediğim zaman bütün limitleri açmaya çalıştığımda bile bios üzerinden limitli olan 1068mV limiti var. AMD bu konuda daha özgür bırakıyor ama Nvidia her daim limitler bişeyleri.

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Voltaj limiti diyorsanız bu Nvidia da olan bir şey hep, örneğin benim RTX 2060 ı OC etmek istediğim zaman bütün limitleri açmaya çalıştığımda bile bios üzerinden limitli olan 1068mV limiti var. AMD bu konuda daha özgür bırakıyor ama Nvidia her daim limitler bişeyleri.
OC durumu ayrı ama. Ben stoktan bahsediyorum.

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2

Bayram_

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Bayram Demir
Bu iki kanalda olmasa adam akıllı laptop inceleyen yok zaten.Kaç kere kaç farklı laptop modeline baktım valla hiç bilmiyorum ama bana baya yardımcı oldular

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,896
Üyeler
140,720
Son üye
chenkov
Top Bottom