Neler Yeni

Rehber RX570 Ekran Kartları İçin Detaylı Overclock Rehberi

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,891
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
İnternet Hizmetleri - Yayın Servisleri - Riot Games
Kendim kullandığım ROG RX570 8GB OC Versiyon ekran kartını çok kez OC Ettim. Deneyimlerimi paylaşmak isterim.

Kartın ben kullandığım sürece max OC Kapasitesi Çalışma anlamında 1600MHz'lere kadar var ancak Bu limit %100 Kullanımlara geldikten sonra azalıyor.

Şimdi sizlere Bu kartta Manuel OC Veya Otomatik OC Nasıl yaparsınız onu göstereceğim.

Otomatik OC:

Otomatik OC Yapmak çok basit.

1-Radeon Software'e gelin.
2-Üstteki menülerden Performans Menüsüne gelin.
3-Ayarlanıyor Sekmesine girin.
4-Otomatik seçeneği altından GPU Hız Aşırtma seçeneğini aktif hale getirin. İlk kez yapıyorsanız sizden izin ve bazı koşulları kabul etmenizi isteyecek. Kabul edin.
5-Her oraya basışınızda karşınıza bir uyarı çıkacak. Devam Et'e basın ve yükleniyor işaretinden sonra Yazılımın sizin için en uygun gördüğü maksimum Frekans'ı seçin. (1370MHz).

Bu kadar kolay. Otomatik OC Yapmanın faydası ise şu. Kartınızın durumu değişik olabileceği için hangi frekansta ne olacağını bilemiyorsunuz. Her kart aynı değil yani. Ayrıca Otomatik OC Yapılırsa Kart MHz'i 1370'e sabitliyor ve bu sayede Benchmark vb. sırasında her zaman 1370MHz kullanım sağlanıyor.

Manuel OC (Radeon Software):
Manuel yapmak biraz daha zahmetli.

Yukarıdaki İlk 3 Adımı aynı şekilde uygulayın. Sonrasında ise;

1-Manuel Seçeneğine gelin.
Ekran Görüntüsü (628).png

2-GPU Ayarı ve altındaki Gelişmiş Kontrol seçeneklerini, VRAM Ayarı yanındaki tikleri açın.
Ekran Görüntüsü (629).png

Karşınıza böyle bir ekran çıkacak. Öncelikle Frekans ayarımızı yapacağız.
Kartın Base Clock yani ellenmemiş/default Frekansı 1300MHz. Tabi bu karttan karta değişiyor. ROG Versiyonda 1300MHz olurken MSI Armor Versiyonda 1268 MHz.

Aşama aşama gideceğiz. Sabırlı ve sakin.
Kartın sadece sondan birinci ve ikinci Durum/Çekirdek Hızı ayarlarıyla oynayacağız. Alta doğru gittikçe stabiliteyi yakalamak zorlaşıyor ve oyunda WattMan yeme ihtimali artıyor.
Öncelikle Otomatik OC Deneyip otomatik hangi frekansı verdiğine bakın. Ne verdiyse, ona maksimum 50MHz ekleyin.
Bu karttaki Otomatik OC, sondaki Durum 6 İçerisindeki Çekirdek Hızımız 1370MHz'e ayarlamıştı.

Biz biraz daha yükselteceğiz. Bu 1370MHz'e önce 40MHz ekleyelim ve kartı 1410MHz'de çalıştıralım.
Bu ayarlara göre;
Durum 6 (Sondaki, En yüksek değer) = 1410MHz
Durum 5 (Sondan önceki, En yüksek değerin bir altındaki) = 1310MHz

Bilgi: ROG Kartlarda OC Mode Çekirdek Hızı Web sitesinde belirtilmiştir. Eğer Kartınız ROG İse oradan teknik özelliklere girip kartın OC Mode ile olan hızını yazın (1310MHz). Bu sayede kart yüke girmediği sürece 1310MHz limit tanımış olur. Kart, otomatik olarak Durumlar arasında geçiş yapar. Eğer Başka bir model ise, Eski max değerin altında olmayacak şekilde bir tahmini değer girin. Orası size kalmış.

Benim ayarlarım;
Screenshot_10.png

Bu deneme değerlerimiz. Yakında daha yukarıya da çıkartırız. Dediğim gibi sadece sondan 2.Değerler ile oynayacağız.

Şimdi ise Gelelim VRAM Ayarlarımıza.
Öncelikle GPU-Z Üzerinden Video Bellek üreticisinin hangi marka olduğuna bakın. Benim Samsung. Eğer kaliteli bir marka ise OC Potansiyeli birazcık daha artar.

Şimdi ise VRAM Ayarlarını yapıyoruz.
ROG Kartın Default VRAM Saat Hızı 1750MHz.
Bunu başta 1750'den 1850'ye çıkartın. 1850MHz olacak şekilde ayarlayın. Bellek Zaman Ayarı Otomatik, Gelişmiş Kontrol devre dışı olacak şekilde kalsın.

Benim ayarlarım;
Screenshot_11.png

Şimdi ise size tavsiyem, Superposition Benchmark İle 1080p Medium Ayarlarda DirectX Kullanacak şekilde bir Benchmark başlatın. Eğer Ayarladığımız Max Çekirdek hızını almıyorsa sistemi yeniden başlatın. Ve tekrar deneyin. Eğer yine olmadıysa OC Kapatıp tekrar yapın.

Eğer testlerden başarılı şekilde, sistem kapanmadan geçtiyseniz Devamss. Eğer sistemde donma-takılma olduysa Durum 5 Üzerindeki Çekirdek hızını biraz düşürün.

Şimdi ise gelelim BETA Sürümünden çıkıp ilk versiyona geçmeye.

1-Asıl Ayarlamalar #1
Buradan Durum 5'i ellemeyeceğiz. Sadece sondaki ayarı değiştireceğiz. Zaten Durum 5 öyle iken testten başarıyla geçtiyse sorun olmaz.

Durum 6 Üzerindeki Çekirdek Hızını biraz daha arttırın. Ben 1450MHz deniyorum.
Ve VRAM Ayarı kısmındaki Max frekansı 1950 Veya 2000MHz'e çıkartın.

Ayarlar şu şekilde olmalı;
Screenshot_12.png

Şimdi tekrar Superposition Benchmark girip deneyin. Eğer bunda da sorun yoksa devamss.

UYARI: Ben GPU-1500MHz / VRAM-2000MHz denediğimde oyun daha açılırken donma-kasmalar yaşadım. Ve oyun başlatılırken Sistemimden görüntü gitti ve Wattman yedim. Korkulacak bir şey değil sistemi res butonu ile yeniden başlatırsanız ayarlar sıfırlanmış şekilde sistem açılacaktır.
Tavsiyem 1450MHz'de kalmanız, Eğer denemek isterseniz 1470-80MHz deneyebilirsiniz ancak denemeden önce Durum 5'deki çekirdek hızını 1350-70MHz'e çıkarmanızı öneririm. Eğer WattMan yerseniz de 1450'de çalıştırmaya devam edin.

Voltaj hakkında bir ayar yapmaya gerek duymuyorum çünkü GPU Ayarı altındaki voltajlar zaten en üst seviyede açık olarak geliyor. İsterseniz Oradaki Voltajı açıp bakabilirsiniz.

Ancak kartın genel güç anlamında maksimum çekeceği kapasiteyi belirlemek için Yan taraftaki Güç Ayarlama seçeneğinden %'lik güç limitini En son seviyeye çıkartabilirsiniz. Sonra Tekrar 1500MHz deneyin belki bu kez olur ama ben 1450'de memnunum. Normalde Cyberpunk üzerinde 1080P Medium 47FPS Aldığım sahnede 51-53FPS Alır oldum. Bu güzel bir artış.

ROG STRIX RX570 8GB OC Kullanıcıları için en tepe/iyi manuel ayarlar:
Durum 1-2-3-4 Default/Varsayılan
Durum 5: 1310MHz
Durum 6: 1450MHz

VRAM Frekans: 2000MHz
Güç Limiti: %25 (Max)

Açık konuşayım 20dk'dan uzun süredir yazıyorum. Yoruldum desem yeridir. Bu kart ile OC Yapacak Kişilere Başarılar.

alpolojix Yanınızda!

Donanım Arşivi - alpolojix

Barış Yalçın

80+ Platinum
En İyi Cevap
20
Ne kadar performans artışı yaşadın onu söyle sen.

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,891
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler

ardaozal

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,493
İsim
Arda Özal
Ekran kartına oc yaparsak yanar diyen bi arkadaş vardı o nerede ? :D

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,891
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler

QCerberusQ

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
517
İsim
Furkan Enes Kaplan
emeğine sağlık reis yararlı rehber

Dahası  
Reaksiyon skoru
258
İsim
Mustafa sakızcı
Emeğine sağlık. Güzel anlatım olmuş.

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,891
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,891
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
Bende sapphire rx570 pulse var base clock frekansını kaç yapayım ?
Base clock zaten varsayılan ayarlardaki.
4GB Versiyonun ayarlarına baktım.
Boost olarak 1284MHz vermişler. 1370 Deneyebilirsin. Durum 6 Olarak 1370, Durum 5 olarak 1284.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
950,536
Üyeler
149,744
Son üye
UranusHD01
Top Bottom