Neler Yeni

Çözüldü✓ Ryzen 5 3600 Bios ta bile 62 derece

ozenhasan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Hasan Mirza Özen
Merhaba arkadaşlar DA-G4 Sahibiyim. Bilmeyenler için işlemcim Ryzen 5 3600. 2-3 gün önce Vatan Bilgisayardan COOLER MASTER MASTERGEL MAKER NANO PARTİKÜLLÜ TERMAL MACUN aldım.
Kasanın içini temizleyip termal macunumu değiştirdim. Fakat şuanda işlemcim boşta 55 derecelere hatta biosta 62 dereceye ulaştı. Stress testinde ise daha 5 dakika olmadan 95 dereceleri gördü sizce bu normal mi ne yapmam lazım ? Bana kalırsa en iyi termal macunlardan biri fakat sebebini anlayamadım.

Ekler

• ısı.jpg
    ısı.jpg
    87.5 KB · Hit: 30
  • bios.jpg
    bios.jpg
    123.7 KB · Hit: 34

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Merhaba arkadaşlar DA-G4 Sahibiyim. Bilmeyenler için işlemcim Ryzen 5 3600. 2-3 gün önce Vatan Bilgisayardan COOLER MASTER MASTERGEL MAKER NANO PARTİKÜLLÜ TERMAL MACUN aldım.
Kasanın içini temizleyip termal macunumu değiştirdim. Fakat şuanda işlemcim boşta 55 derecelere hatta biosta 62 dereceye ulaştı. Stress testinde ise daha 5 dakika olmadan 95 dereceleri gördü sizce bu normal mi ne yapmam lazım ? Bana kalırsa en iyi termal macunlardan biri fakat sebebini anlayamadım.
Macun iyi o macunu ben de kullandım ama işlemciye yanlış uygulanmış olabilir. Macun eksik veya fazla sürülmüş vs olabilir.

ozenhasan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Hasan Mirza Özen
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Macun iyi o macunu ben de kullandım ama işlemciye yanlış uygulanmış olabilir. Macun eksik veya fazla sürülmüş vs olabilir.
Macunu kart ile iyice yaydım aslında çokta dikkat ettim ama olabilir. Başka konulara baktığımda voltaj sorunu görüyorum fakat bu termal macunu sürmeden önce stress altındayken 95 derece olduğunu hatırlamıyorum. Dediğiniz gibi olabilir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
20
İsim
Güngör Gönüllü
Macunu kart ile iyice yaydım aslında çokta dikkat ettim ama olabilir. Başka konulara baktığımda voltaj sorunu görüyorum fakat bu termal macunu sürmeden önce stress altındayken 95 derece olduğunu hatırlamıyorum. Dediğiniz gibi olabilir.
Genelde sorun anakartların Auto ayarda voltajı çok vermesi oluyor, stock voltajını öğrenip hız ve değeri sabitleyebilirsiniz.

byhorozkentli

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,454
İsim
Deniz Bey
eskiden böyle yüksek değilken şimdi oluyorsa ya soğutucu tam oturmadı yada macun durumu az yada çok oldu mantıken başka aklıma gelmiyor

ozenhasan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Hasan Mirza Özen
Genelde sorun anakartların Auto ayarda voltajı çok vermesi oluyor, stock voltajını öğrenip hız ve değeri sabitleyebilirsiniz.
Denedim bu arada sıcaklık 1-2 derece düştü onunla alakası yok sanırım fana ve termal macuna tekrar bakmam lazım teşekkürler
Mesaj otomatik birleştirildi:

eskiden böyle yüksek değilken şimdi oluyorsa ya soğutucu tam oturmadı yada macun durumu az yada çok oldu mantıken başka aklıma gelmiyor
Büyük ihtimal. Tekrar sürüp test edeceğim bilgilendiririm.

THE V

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
86
İsim
Volkan
İlgilendiği Kategoriler
Yazılım, Linux, Gitar, Müzik, Resim, Pc farkettim de baya da varmış.
Diğer arkadaşlarında dediği gibi bence de termal macun veya voltaj ayarlarında bir sıkıntı var. Termal macunu kart ile sürmüşsün çok ince sürüldüyse veya bir yere fazla bir yere az denk geliyorsa fan bastırınca o nedenle iyi soğutmuyor olabilir tekrardan kontrol et derim.

ozenhasan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Hasan Mirza Özen
Arkadaşlar şaka gibi. İşlemcimi fanımı söktüm aşırı kalın ve etrafa yayılmış şekilde macun olduğunu gördüm. Çok fazlaydı. Termal macun o kadar zor ki (COOLER MASTER MASTERGEL MAKER NANO PARTİKÜLLÜ TERMAL MACUN) o kadar yapışkan ve kalınki bu kadar farketmemiştim . Az sürdüğümü düşündüğüm halde. Kitapçığındaki gibi sürmüştüm (ekte) fakat alakasız herkesin bilgisine. Kolonyalı mendil ile sildim ve nohut büyüklüğünde ortaya koydum yine kartla ince ir şekilde yaydım kapattım şuan 15 derece kadar düştü ve fanlar aşırı sessiz.

Ekler

• afa.jpg
    afa.jpg
    2.1 MB · Hit: 50
  • ada.png
    ada.png
    998.7 KB · Hit: 40

MematiBaş🚬

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,587
İsim
Memati Baş
Arkadaşlar şaka gibi. İşlemcimi fanımı söktüm aşırı kalın ve etrafa yayılmış şekilde macun olduğunu gördüm. Çok fazlaydı. Termal macun o kadar zor ki (COOLER MASTER MASTERGEL MAKER NANO PARTİKÜLLÜ TERMAL MACUN) o kadar yapışkan ve kalınki bu kadar farketmemiştim . Az sürdüğümü düşündüğüm halde. Kitapçığındaki gibi sürmüştüm (ekte) fakat alakasız herkesin bilgisine. Kolonyalı mendil ile sildim ve nohut büyüklüğünde ortaya koydum yine kartla ince ir şekilde yaydım kapattım şuan 15 derece kadar düştü ve fanlar aşırı sessiz.
15 derece pek normal değil ama hayırlı olsun

ozenhasan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Hasan Mirza Özen

Ekler

• 9FC97166-8100-401C-A2AE-D866D9D1217A.jpeg
    9FC97166-8100-401C-A2AE-D866D9D1217A.jpeg
    138.8 KB · Hit: 31

THE V

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
86
İsim
Volkan
İlgilendiği Kategoriler
Yazılım, Linux, Gitar, Müzik, Resim, Pc farkettim de baya da varmış.
Halletmene sevindim dostum..

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
967,950
Üyeler
152,981
Son üye
ender35a
Top Bottom