Neler Yeni

Öneri Ryzen 5 5600 Overclock Değerlerim Nasıl?

ThE LoSt

80+ Silver

GlHarry

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
44
İsim
Erdem BELER
R23 değerleriniz çok düşük bir yerde yanlış yapıyorsunuz muhtemel
Evet hocam ben de fark ettim, araştırmaya devam ediyorum. Default olarak pbo açıkken insanlar ortalama 10500-11500 arası alıyorlar. Ufak tefek farklılıklar olabilir ama denemeye devam edeceğim.

bypast

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
279
İsim
uğur demirel
Selam arkadaşlar. OCCT programı ile Ryzen 5 5600 1.2250V ile 4600Mhz 1 saat power stability test başarıyla gerçekleşti. 240mm Corshair h100 v1 (çok eski bir sıvı soğutma) ile 90 dereceyi geçmedi işlemcim. Ayrıca BIOS ayarlarımda PBO kapalı ve oc modu Expert'e almıştım. Sürecimi burada sıklıkla güncelleyip asıl hedefim sizlerle 4.8Ghz'ye ulaşmak olacak.

Kendimden bahsetmek gerekirse; daha önce hiç Overclock tecrübem yoktu, ekran kartlarına ufak ufak yapıyorduk ancak işlemci adına BIOS üzerinden yaptığım overclock benim için bir ilkti. Bu sürece başlamadan önce çok araştırma yaptım ve bir çok yeni şey de öğrendim.

Sistemimden bahsetmek gerekirse;
  • CPU Türü HexaCore AMD Ryzen 5 5600, 4550 MHz
    • CPU Cooler Corsair H100 V1 240mm Sıvı soğutma
  • Anakart Adı MSI MPG B550 Gaming Plus (MS-7C56) (2 PCI-E x1, 2 PCI-E x16, 2 M.2, 4 DDR4)
  • Anakart Çipseti AMD B550, AMD K19.2 FCH, AMD K19.2 IMC
  • Ramler A-Data AX4U32008G16A-SBKD35 8 GB DDR4-3200 DDR4 SDRAM XMP 2.0
  • Ekran Kartı RTX 4060
  • PSU Frisby 650W 80+Standart
Öncelikle İşlemcime ortalama bir değer verip test yaptım ve her bir volt sonrasında occt üzerinden power test gerçekleştirdim. Power testler 10 dakikaya yakın başarılı sonuç verirse Volt değerlerini düşürüp tekrardan OCCT üzerinden test sonuçlarına bakıyordum. İlk testime 4.6Ghz ve 1.25V ile başladım ve 8 dakika sorunsuz geçti. Ardından voltaj değerlerini düşürerek kısa süreli testlerime devam ettim. Altı test başarılıydı ta ki yedinci testimde başarısız olana kadar. Yedinci testimde 4.6Ghz için 1.18V vermiştim ve sistem 3 dakika ayakta kalabilmişti. Kısa süreli testimin sonuna gelmiştim şimdi sıra uzun süreli testlerdeydi. Bu sefer 6.testteki voltaj değeri ile uzun süreli test yapmıştım ama 18 dakika sonra sistem kapanmıştı, adım adım voltajı arttırdım ve en son sonuca ulaştım. Detaylı test sonucumu ekliyorum.
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Sizce test sonuçlarım ve metotlarım nasıl, şimdiki hedefim 4.7Ghz denemek olacak. Bu arada 4.6Ghz 1.28V-1.29V gibi değerlerde işlemcim 95-97 derece arası oluyor. Yani aslında gidebileceğim sınır da belirsiz değil :D .

EDİT#1
Ayarları BIOS üzerinden nasıl yapıyorum?

İlk fotoğrafta göründüğü gibi GameBoost kapalı ve işlemcim base modunda. İlk adımda oc merkezine geliyoruz.
Alıntıyı görüntüle

İkinci olarak ayarları değiştireceğimiz yerler burası.
Alıntıyı görüntüle

Ayarları yaptıktan sonra Advanced CPU Configuration bölümüne giriyoruz.
Alıntıyı görüntüle

AMD OVERCLOCKING yerine girdikten sona oradaki Precision Boost Overdrive ayarını disable yapıyoruz.
Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

Sonrasında vereceğimiz voltajı ayarlamak için sayfada aşağı iniyoruz. Core voltage yerini auto yerine override moduna alıyoruz.
Alıntıyı görüntüle

Voltaj değerini giriyoruz.
Alıntıyı görüntüle

kayıt edip çıkıyoruz.​

Cinebench R23 testlerini tamamladım. Sırsasıyla;
Base(3.6Ghz)
Alıntıyı görüntüle

PBO AÇIK BOOST MODE(4.45Ghz)

Alıntıyı görüntüle
Overclocked(4.6Ghz)
Alıntıyı görüntüle
Gelelim performans sonuçlarına;
Base vs Boost

• 3600Mhz ile 4450Mhz arasındaki yüzdelik fark: %23,61
  • 7956p ile 10098p arasındaki yüzdelik fark: %27,01
Base vs Overclock
  • 3600Mhz ile 4600Mhz arasındaki yüzdelik fark: %27,78
  • 7956p ile 10860p arasındaki yüzdelik fark: %36,59
Boost vs Overclock
  • 4450 ile 4600 arasındaki yüzdelik fark: %3,37
  • 10098 ile 10860 arasındaki yüzdelik fark: %7,52

Sonuç olarak yüzde 3'lük bir artış bize yüzde 7.5'i geçik bir performans sağlamış. Tabii, düz bir orantısı yoktur, eğrili bir orantısı vardır ancak işlemcinin base değerleri ile boost değerleri arasında frekans/puan bazında neredeyse 1:1 oran ile giderken yaptığımız overclock ile, boost değerleri ve overclock değerleri arasındaki frekans/puan bazı neredeyse 3'e katlamış gibi.
yakmayasın işlemci

Onur.kyr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
28
İsim
onur
Overratet ayarı yerine amd overclock seçeneğini seçmiştim ben. Bende daha yeni denemeye başladım. Yaptığını işlem normalde 3.5 ghz çalışıyor ihtiyaç oldukça voltaj ve ghz artıyor bunun gibi mi oluyor ? Hem aklımda ki soruyu da sorayım. Overclock yaptığım zaman işlemci devamlı olarak yaptığım ayarlarda çalışıyor. Ben devamlı olarak bu ayarda çalışmasını istemiyorum. Yani normalde 3.5 de çalışsın fakat ihtiyaca göre benim belirlediğim sınırda voltajını ve ghz'sini arttırsın. Sizin yaptığınız ayarlar bu şekilde mi oluyor. Eğer değilse bu dediklerim için nasıl bir overclock denemem lazım ? (Hiç bir bilgim yok az önce youtubedan izleyerek bişiler denedim. İşlemcim 5600 b450 m a pro max anakart soğutucum thermal assasins li bişidi )

GlHarry

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
44
İsim
Erdem BELER
Overratet ayarı yerine amd overclock seçeneğini seçmiştim ben. Bende daha yeni denemeye başladım. Yaptığını işlem normalde 3.5 ghz çalışıyor ihtiyaç oldukça voltaj ve ghz artıyor bunun gibi mi oluyor ? Hem aklımda ki soruyu da sorayım. Overclock yaptığım zaman işlemci devamlı olarak yaptığım ayarlarda çalışıyor. Ben devamlı olarak bu ayarda çalışmasını istemiyorum. Yani normalde 3.5 de çalışsın fakat ihtiyaca göre benim belirlediğim sınırda voltajını ve ghz'sini arttırsın. Sizin yaptığınız ayarlar bu şekilde mi oluyor. Eğer değilse bu dediklerim için nasıl bir overclock denemem lazım ? (Hiç bir bilgim yok az önce youtubedan izleyerek bişiler denedim. İşlemcim 5600 b450 m a pro max anakart soğutucum thermal assasins li bişidi )
Aynı durumda benim de çok kafam karışmıştı ve araştırmıştım. Mesela şöyle örnek vereyim; sizin istediğiniz sabit bir değer değil ihtiyaca göre bir değer olması. Ama bizim yaptığımız işlem aslında işlemciyi 4.6 Ghz’ye sabitlemek değil. Monitoring uygulamalarında öyle gözükse de aktif saat değerleri istediğimiz gibi oynak oluyor. Aslında bizim yaptığımız overclock, işlemcinin maksimum saat frekans değerini belirlemek.

Hwinfo gibi bir monitoring uygulaması indirip değerlerinizi kontrol ettiğinizde çekirdek frekansı benim için sabit 4600da gözükürken aktif çekirdek saat frekansı boşta 500-1000 arası, oyunlarda da overclock yaptığım için 4500-4600 lara çıkabiliyor. Yani aslında sizin istediğiniz gibi oluyor

byhorozkentli

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,303
İsim
Deniz Bey
hocam unutma sakın aynı işlemci bile olsa her voltaj değeri her işlemci için aynı değildir. bende 4.6ghz 1.2250v ile çalışırken sende 1.24 veya 1.20v ile de stabil çalışabilir. deneyerek test etmelisin.
4.6 1.25 verdim yarım saat 40 dk kadar oyun oynarken yeniden başlattı sistem, bende 1.28 verdim bakalım bidaha yapacak mı

GlHarry

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
44
İsim
Erdem BELER
Bu işlemci 4.7 veya 4.8 GHz cikmiyormu ?
Çıkar hocam, yavaş yavaş deniyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

4.6 1.25 verdim yarım saat 40 dk kadar oyun oynarken yeniden başlattı sistem, bende 1.28 verdim bakalım bidaha yapacak mı
Dediğim gibi kanka, ama 1.25'den 1.28'e çok atlamışsın, 1.26 dene bence veya 1.25 çok gelmiş olabilir 1.22 veya 1.23 denemeyi de unutma.

Onur.kyr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
28
İsim
onur
Aynı durumda benim de çok kafam karışmıştı ve araştırmıştım. Mesela şöyle örnek vereyim; sizin istediğiniz sabit bir değer değil ihtiyaca göre bir değer olması. Ama bizim yaptığımız işlem aslında işlemciyi 4.6 Ghz’ye sabitlemek değil. Monitoring uygulamalarında öyle gözükse de aktif saat değerleri istediğimiz gibi oynak oluyor. Aslında bizim yaptığımız overclock, işlemcinin maksimum saat frekans değerini belirlemek.

Hwinfo gibi bir monitoring uygulaması indirip değerlerinizi kontrol ettiğinizde çekirdek frekansı benim için sabit 4600da gözükürken aktif çekirdek saat frekansı boşta 500-1000 arası, oyunlarda da overclock yaptığım için 4500-4600 lara çıkabiliyor. Yani aslında sizin istediğiniz gibi oluyor
1715330506629.png

Tam olarak sizin ayarlarda yaptım. Fakat dediğiniz uygulamada da boşta bu şekilde gözüküyor. Aktif çekirdek hızı nerde yazıyor ?

byhorozkentli

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,303
İsim
Deniz Bey
Alıntıyı görüntüle
Tam olarak sizin ayarlarda yaptım. Fakat dediğiniz uygulamada da boşta bu şekilde gözüküyor. Aktif çekirdek hızı nerde yazıyor ?
ben ryzen master uygulamasından bakıyorum max 4600 gösterirken current kısmında 300 mhz ile 4600 arası değişiyor işleme göre,

ama voltaj kısmı sabit 1,225 görünüyor current ve max voltaj oynamıyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

1000041728.jpg

Mhz değişken voltaj sabit normal mi voltajın da sabit güç çekmesi

Son düzenleme:
Top Bottom