Neler Yeni

Ryzen 5 5600X için soğutucu önemli

Yayın&Oyun ve açık olacak programları da hesaba katarsak bu işimi görür mü yoksa sıvı soğutmamı almalıyım?
Hava soğutucuya 400-500 bayılacağıma direk sıvı soğutma alsam ömürlük olsa hiç sıkıntı yaşamasam daha mantıklı değil mi?
işine yarar rahatslıkla kullan

selamlargençler

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
765
İsim
:(
Benim işlemcimde dandik bir soğutucu vardı. Prime 95 testinde 2.5 dakikada 90 dereceye gelmişti korkup testi kapamıştım. (R5 5600x)
Id dooling SE 234 aldım. 60 derece altında çalışıyor şuan oyunlarda...
Ama bende o sıcaklıklarda gezmesine rağmen fps düşüşü yaşamadım. BF1 oynuyordum mesela 90 derecelere ulaşıyordu bazen ama fps düşük değildi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

bir de şuan sistemdeki soğutucu ne acaba konuda bulamadım da. Merak ettim ( buldum stock fanmış )

Son düzenleme:

Calidelly

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
83
İsim
Mete
https://www.trendyol.com/msi/mag-co...djust_campaign=akakce_urun_listeleme&v=1.92.9 al keyfine bak. ben 3600 ile kullanıyorum oyunlarda 60-65. Oda max. RDR2 de falan.
Önerin ve yorumun için teşekkür ederim ama biraz fazla geliyor bana 1300₺, benim buna ayırabileceğim bütçe max. 1000₺ gibi bir şey onda bile zorlanıcam, ama önerin için sağolasın.
Son durum nedir?
PBO kapayıp, deneme yaptınız mı? PBO kapayınca değerler biraz düşer ama GHz kendiniz ayarlayınca güzelce çalışır.

Sıvı soğutma alacaksanız önerilerim:

https://www.gelbura.com/urun/id-cooling-auraflow-x-360-snow-4-pin-pwm-rgb-islemci-sivi-sogutma ( Beyaz sistemse güzel olur bu ürün.)

PBO kapayıp denedim ama açık bir şekilde denemedim, bugün hiç vaktim olmadı sadece öğlen bir yayın testleri yaptım ama ondada problemler yaşadım. Ekran kartından yayın vermek isteyip ayarıda quality'e çektiğim zaman bilgisayarımdan chrome açıp her hangi bir işlem yapamıyorum chromeu direkt olarak kitliyor bunun nedeni nedir bilemedim çok enteresan bir şekilde ve onuda geçtim yayın normal düzeyinde değil 1 fps gibi dona dona ilerliyor, buda tuhaf bir sorun.. Ayarları açık deneyeceğim birde ama pek bir değişiklik olacağını sanmıyorum.. Klipleride alt mesaja bırakıcam en azından bilginiz olsun sorunu görün ondan sonra sıvı soğutma bu problemi ortadan kaldırır mı acaba..
Benim işlemcimde dandik bir soğutucu vardı. Prime 95 testinde 2.5 dakikada 90 dereceye gelmişti korkup testi kapamıştım. (R5 5600x)
Id dooling SE 234 aldım. 60 derece altında çalışıyor şuan oyunlarda...
Ama bende o sıcaklıklarda gezmesine rağmen fps düşüşü yaşamadım. BF1 oynuyordum mesela 90 derecelere ulaşıyordu bazen ama fps düşük değildi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

bir de şuan sistemdeki soğutucu ne acaba konuda bulamadım da. Merak ettim ( buldum stock fanmış )
Artık öneriler o kadar fazla ki bilgim yoktu öğrenmiş oldum, hava soğutma öneriniz benim problemimi çözer mi acaba benim derdim o bunun cevabınıda kimse vermedi henüz :)
Benim olayım ben oyun oynamak için bilgisayara oturduğum da direkt olarak yayın açıyorum ve yayın&oyun olarak bu sıcaklıkların problemi olan işlemcimin performansını alabilecek miyim ben bununla...

Örnek klipleri atayım sizlere bir bakın isterseniz..

*Klip 1 ; https://clips.twitch.tv/TalentedEvilCockroachAsianGlow-xCfZP_v04sgdDB7_
*Klip 2 ; https://clips.twitch.tv/JoyousTallPartridgePJSalt--Owi5DPDHoF4tMJT

Klip 1'de afterburner ayarlarınıda açtım sonradan aklıma geldi, hem bir görmüş olursunuz.. :)

Caelius

80+ Silver
Dostum 1000 TL ye falan gerek yok kaliteli bir 120 mm soğutucu rahatlıkla sogtucaktir 120 mm al keyfine bak rahatlıkla soğutur 360mm ne 10900k yi sogutcak adam sanki

Bu soğutucuyu Abdullah abi sisteminde kullanmıştı 3060 5600x sisteminde o videodan da görebilirsin ne kadar performanslı olduğunu

Calidelly

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
83
İsim
Mete
Dostum 1000 TL ye falan gerek yok kaliteli bir 120 mm soğutucu rahatlıkla sogtucaktir 120 mm al keyfine bak rahatlıkla soğutur 360mm ne 10900k yi sogutcak adam sanki

Bu soğutucuyu Abdullah abi sisteminde kullanmıştı 3060 5600x sisteminde o videodan da görebilirsin ne kadar performanslı olduğunu
Yorumun için teşekkürler hocam ama ben sürekli twitch yayını yapacağım ve benim işlemciyi öyle bir soğutmalı ki sistem bile buz gibi olmalı, şuanda bütün sağlam önerileri bekliyorum.
Düzgün ve sallamasyon olmayan yani ben aldım soğuttu, sende al soğutur kafasında bir öneri istemiyorum..
Yayın yapacağım ve sistemim şuanda stock fan ile oyun oynarken 80 derece de çalışıyor..
Bu önereceğiniz sıvı soğutma oyun ve yayın yaparken dahi beni sıkmıcak, drop yaşatmıcak, işlemci sıcaklığından problem yaşamayacağım bir şey istiyorum.
Sıvı soğutma alıcam artık yeter, hiç bir çözüm yolu bulamıyoruz.

Caelius

80+ Silver
Abdullah abi de kullandı kraken m22 yi ucuz ve çok güzel soğutuyor ama bence gerek yok ama hani aşırı derecede soğutmasını istiyorsanız nzxt x53 alın bence neden nzxt öneriyorum çünkü soğutma tarafında en iyilerden

Calidelly

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
83
İsim
Mete
Abdullah abi de kullandı kraken m22 yi ucuz ve çok güzel soğutuyor ama bence gerek yok ama hani aşırı derecede soğutmasını istiyorsanız nzxt x53 alın bence neden nzxt öneriyorum çünkü soğutma tarafında en iyilerden
Yeterli olur mu acaba, yayın ve oyunlar da bu sıcaklıktan yana problem yaşamak istemiyorum bedavadan para vermeyelim..
370 TL yi galiba sen vericeksin.
Ortaklaşa yaparsınız bişiler :)
aradaki farka değer .d
370₺yi çözelim o zaman ☺️

Caelius

80+ Silver
Yeterli olur mu acaba, yayın ve oyunlar da bu sıcaklıktan yana problem yaşamak istemiyorum bedavadan para vermeyelim..

Ortaklaşa yaparsınız bişiler :)

370₺yi çözelim o zaman ☺️
Ya bisey biliyorum da söylüyorum fazlasıyla yeterli olur yayın açmak öyle sistemi zorlayan birsen değil aslında sadece obs den start yapıyon o arkada devam ediyo öyle bana güven içine kürt düştü senin tamam 120mm olandan kuskulandiysan nzxt x53 u al.

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Evet, kesin çözüm diyebileceğiniz önerileri alabilir miyim.
İşlemcin çok ısınan bir şey değil. Stok soğutucu için fazla güçlü bir işlemci ama iyi kule tipi soğutucular ile 70 derece üstünü kesinlikle göreceğini sanmıyorum. Düşük bütçede bunu önerebilirim mesela.

Bütçem daha yüksek dersen daha üst modellere de bakabilirsin ben sorununu çözecek en ucuz modeli atmaya çalıştım.

Calidelly

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
83
İsim
Mete
Ya bisey biliyorum da söylüyorum fazlasıyla yeterli olur yayın açmak öyle sistemi zorlayan birsen değil aslında sadece obs den start yapıyon o arkada devam ediyo öyle bana güven içine kürt düştü senin tamam 120mm olandan kuskulandiysan nzxt x53 u al.
Oh maşallah 1.400₺ bu, bütçe 1000₺ ye kadar demiştim ama 1000₺ bile max yani daha uygun bişi var mı :)
İşlemcin çok ısınan bir şey değil. Stok soğutucu için fazla güçlü bir işlemci ama iyi kule tipi soğutucular ile 70 derece üstünü kesinlikle göreceğini sanmıyorum. Düşük bütçede bunu önerebilirim mesela.

Bütçem daha yüksek dersen daha üst modellere de bakabilirsin ben sorununu çözecek en ucuz modeli atmaya çalıştım.
Bu dediğiniz iş görür mü diyorsunuz? Problem yaşatmasın boşuna haybeye para çıkmasın cebimden kafasındayım o yüzden soruyorum.

Top Bottom