Neler Yeni

Ryzen 5 5600X için soğutucu önemli

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,597
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Evet teşekkür ederim ilginiz için ama şöyle, benim problemim her hangi bir soğutucuyu alıp yoluma koyulmak değil. En iyisini çözümü bulmalıyım onun için uğraşıyorum..
Ben sistemi sadece yayın yapıp ve bu yayını yaparken oyun oynamak için aldım ama ne oyun oynuyabiliyorum doğru düzgün nede yayın yapabiliyorum..
Sıcaklığım 75, obs açınca 90, önerdiğiniz soğutucuyu alsam 20 derece sıcaklığı düşürmüş olsa 70, bu yeterli olur mu?
70 derecede ki bir işlemci performansı etkiler mi? Soğutucuyu alıp aynı performansı göreceksem boşuna bu zaman da zarar etmeye gerek yok diye düşünüyorum, o yüzden en iyisini, en iyi çözümü bulmaya çalışıyorum. 1 haftadır problemlerin önüne geçemiyorum..
O yüzden sizleride rahatsız ettiysem affola, teşekkür ederim.
İşlemci sıcaklığından dolayı mı sorunun anlayabilirsin. Bios’da işlemcinin boost’unu kapat, onu kapatınca çok daha soğuk çalışacak. Sorunun düzeldiyse sıcaklıktan, düzelmediyse başka bir şey.

Calidelly

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
83
İsim
Mete
İşlemci sıcaklığından dolayı mı sorunun anlayabilirsin. Bios’da işlemcinin boost’unu kapat, onu kapatınca çok daha soğuk çalışacak. Sorunun düzeldiyse sıcaklıktan, düzelmediyse başka bir şey.
İşlemcinin boostunu kapat derken, adı sanı nedir acaba ben çok bilmem.. Kapatayım söylerseniz eğer. ^^

Ekmak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Ahmet Bircan Aydoğan
Kasa 240 mm destekliyor bu yüzden Id colling in 240 mm olanı tam uygun

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,597
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
İşlemcinin boostunu kapat derken, adı sanı nedir acaba ben çok bilmem.. Kapatayım söylerseniz eğer. ^^
Anakarttan anakarta değşiypr yeri ancak Core Performance Boost diye bir ayar bulup onu kapatmayı deneyebilirsiniz.

Calidelly

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
83
İsim
Mete
Anakarttan anakarta değşiypr yeri ancak Core Performance Boost diye bir ayar bulup onu kapatmayı deneyebilirsiniz.
Core performance ı kapattıktan sonra nasıl bir test yapmalıyım peki? Sorunun işlemci sıcaklığından olup olmadığını anlamak için?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Core Performance Boost ayarını buldum, disable yaptım ve valoranta girdim.
Programımı açtım işlemci ısı'sına baktım ve sonuçlarını size sunuyorum.. Neden, bu performans neden?
Yayınsız FPS nasıl olur da bu sistemde 90 olur ?

* Ekleme
Şu video ya bir göz atar mısınız? Sistem aynı stock fan ve arada ki farka bakın nedir bu ?

Ekler

• cpu core off.png
    cpu core off.png
    2.4 MB · Hit: 33
Son düzenleme:

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,597
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Core performance ı kapattıktan sonra nasıl bir test yapmalıyım peki? Sorunun işlemci sıcaklığından olup olmadığını anlamak için?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Core Performance Boost ayarını buldum, disable yaptım ve valoranta girdim.
Programımı açtım işlemci ısı'sına baktım ve sonuçlarını size sunuyorum.. Neden, bu performans neden?
Yayınsız FPS nasıl olur da bu sistemde 90 olur ?

* Ekleme
Şu video ya bir göz atar mısınız? Sistem aynı stock fan ve arada ki farka bakın nedir bu ?
Bakın işlemci Core Performance Boost kapalıyken 50 derece civarı. Ama FPS hala olması gerekenin çok altında, daha önce dediğim gibi soğutucu veya sıcaklık ile alakası yok. Bi sorun var ama sorunun ne olduğunu bilmiyorum ama soğutucu değil.

Calidelly

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
83
İsim
Mete
Bakın işlemci Core Performance Boost kapalıyken 50 derece civarı. Ama FPS hala olması gerekenin çok altında, daha önce dediğim gibi soğutucu veya sıcaklık ile alakası yok. Bi sorun var ama sorunun ne olduğunu bilmiyorum ama soğutucu değil.
Allah allah nedir abi bu sorun bana biri açıklasın allah aşkına 😅

Calidelly

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
83
İsim
Mete
Ya aklıma bir şey takıldı sormadan edemeyeceğim, benim bu problemimin sorunu bu sistem hazır sistem olduğundan windows yüklenmesinden kaynaklı bir problem olabilir mi?
Çünki sistemi açtığım da hoşgeldiniz kurulum yapılıyor vesaire falan demişti, yeni bir kurulum anlayacağınız bu kurulumda bir problem olmuş olma ihtimali %kaçtır? M.2 SSD yi sıfırlayıp tekrar kurulum yapsam acaba bir çözüm olur mu? Her yolu deniyorum delirecem artık..

Basrii

80+ Bronze
Bütçe 1000 liraya kadar çıkabilirim yeter ki tam performans alayım sistemden ve oyunlar da ve sistemden %500 performans alayık öyle düşünebilirsiniz. Testler de 400 fps alınan oyunlarda ben 100 fps alıyorum. Sorunum baya büyük..
Cooler master masterliquid ml240 v2 rgb öneririm

En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
52
İsim
Mehmet Can ULUDAĞ
Ya aklıma bir şey takıldı sormadan edemeyeceğim, benim bu problemimin sorunu bu sistem hazır sistem olduğundan windows yüklenmesinden kaynaklı bir problem olabilir mi?
Çünki sistemi açtığım da hoşgeldiniz kurulum yapılıyor vesaire falan demişti, yeni bir kurulum anlayacağınız bu kurulumda bir problem olmuş olma ihtimali %kaçtır? M.2 SSD yi sıfırlayıp tekrar kurulum yapsam acaba bir çözüm olur mu? Her yolu deniyorum delirecem artık..
Bence temiz kurulum yapıp, bütün güncel driverları sitelerinden indirerek bir daha denemelisiniz, yine aynı problemle karşılaşırsanız arkadaşın dediği gibi 55 derecede 3.7 ghz'de çalışırken bile 300 fps altı almamanız gerekir. Diğer oyunlarda durum nasıl?

Calidelly

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
83
İsim
Mete
Bence temiz kurulum yapıp, bütün güncel driverları sitelerinden indirerek bir daha denemelisiniz, yine aynı problemle karşılaşırsanız arkadaşın dediği gibi 55 derecede 3.7 ghz'de çalışırken bile 300 fps altı almamanız gerekir. Diğer oyunlarda durum nasıl?
Durum içler acısı diyebilirim, sırasıyla (Yayınsız);
Apex Legends : 150
Valorant : 100
Dota 2 : Ortalama 150
Heroes Of The Storm : Ortalama 150
CSGO : Ortalama 200
Rocket League : Ortalama 200 ( allah razı olsun )
Rainbow Six Siege : Ortalama 150

Başta da belirttiğim gibi bunlar yayınsız hali :)
Şimdi windowsun sitesinden kurulumunu indirip format atacağım ssd ye temiz bir kurulum ile deneyeceğim.
Kendi harddiskim ve ssd me atmama gerek yok diye düşünüyorum?

En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
52
İsim
Mehmet Can ULUDAĞ
Evet bütün oyunlarda performans düşük ve bazılarında işlemcide thermal throttledan kaynaklanıyor olabilir ancak valorant'ta büyük bir sıkıntı var, temiz kurulum ile ve core boost kapalı yine böyle performans görülürse bir sıkıntı var kesin diyebiliriz.

Calidelly

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
83
İsim
Mete
Evet bütün oyunlarda performans düşük ve bazılarında işlemcide thermal throttledan kaynaklanıyor olabilir ancak valorant'ta büyük bir sıkıntı var, temiz kurulum ile ve core boost kapalı yine böyle performans görülürse bir sıkıntı var kesin diyebiliriz.
Şimdi windows 10 iso dosyasını ayarlıyorum, temiz bir kurulum yapacağım ama core boost neden kapatmalıyım? Sıvı soğutma olmadığından dolayı mı?

Top Bottom