Neler Yeni

Ryzen 5 5600x İşlemci Isınma Sorunu

bachpassion

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
254
İsim
bach passion
Yanlış montaj söz konusu değil hocam, %90 %100 çalışma olayı da yok, ortalama değerlerde çalışıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam daha önce zaten değişimi yapılan bir sıvı soğutmayı kullanıyorum, daha önce de ısınma sorunuyla karşı karşıya kaldım ve Vatan'a götürdüm, garantiye verildi ve iade değişim kapsamında değişimi yapıldı. Uzun zamandır termal macun değiştirmediğimi hatırladım (5-6 ay). Termal macun değiştirip tekrar deneyeceğim, eğer yine olmazsa sıvı soğutmayı garantiye vereceğim. Diğer sıvı soğutmalara baktığımda arada fark olduğu için diğerlerini alamıyorum, aldığım fiyattan bir ürün seçmemi istiyorlar.
Kaça aldın bilmiyorum ama başka bir ürün mutlaka al. Ben 1 yıldır şunun beyaz olanını kullanıyorum 5600x ile, termal macun değiştirmedim: https://www.vatanbilgisayar.com/coo...-v2-120mmx2-rgb-led-sivi-sogutma-sistemi.html
Bugünkü kafam olsa hava soğutma alırdım ama 1000 TL'ye almıştım başka bir yerden. Madem aynı fiyattan ürün değişimi yapıyorlar, yaz buraya fiyatı insanlar önersin. Coreliquidleri niye hala satıyorlar fikrim yok ama forumda bir sürü insan kronik arızalardan şikayetçiydi. Baş ağrıtmasındansa daha az performanslı daha uygun bir şey bulunabilir vatandan

JrBronz3

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
171
İsim
Yiğitcan Erman
Merhabalar, Ryzen 5 5600x işlemcim var ve 1.5 senedir kullanıyorum, ilk zamanlarda stok fan ile kullanıyordum ısınan bir işlemci olduğunu bildiğim için pek sorun edinmedim, kasamın hava akışı önünün komple kapalı olmasından dolayı zayıf, kasamın ön panelini söktüm ve o şekilde kullanıyorum. Yine ısınmaya devam ediyordu, en son gittim sıvı soğutma aldım halen ısınıyor bu işlemci neden bu kadar çok ısınıyor arkadaşlar? Termal macunu yeni, sıvı soğutma takılı, kasamın önü açık. Kış aylarına girdik, benim daha ne yapmam gerekiyor soğukta çalışması için bunun?
O sıvı soğutmanin ücretsiz V2 versiyonu ile değişimi mevcut MSI ile görüşürsen yardımcı olurlar.V2 versiyonu sorunsuz

xahve

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
xahve
5600X kendiliğinden overclocklanmış yüksek hızlı çekirdeklere sahip olduğu için ısınan bir işlemci, 120mm sıvı soğutmalar ile 85, 240 mm sıvı soğutmalar ile 80 derece görmek doğal.
Fakat siz 90 üzerine çıktığını belirtiyorsunuz, bu hoş değil, hem fanlar coşacak, hem de işlemci performansını düşürecektir. Size tavsiyem kaliteli 900-1500 lira arasında dolaşan bir 12cm kule tipi soğutma almanızdır. Bu sayede işlemci 80 derecenin de altında tutabilirsiniz.

-TheLosT

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
414
Bilmem ki neredeyim, belki de gördüğün her yerde ?
İsim
Tony Montana
O sıvı soğutmanin ücretsiz V2 versiyonu ile değişimi mevcut MSI ile görüşürsen yardımcı olurlar.V2 versiyonu sorunsuz
Zaten şu anda V2 versiyonu kullanıyorum diye biliyorum, ama yine garantiye vereceğim.

5600X kendiliğinden overclocklanmış yüksek hızlı çekirdeklere sahip olduğu için ısınan bir işlemci, 120mm sıvı soğutmalar ile 85, 240 mm sıvı soğutmalar ile 80 derece görmek doğal.
Fakat siz 90 üzerine çıktığını belirtiyorsunuz, bu hoş değil, hem fanlar coşacak, hem de işlemci performansını düşürecektir. Size tavsiyem kaliteli 900-1500 lira arasında dolaşan bir 12cm kule tipi soğutma almanızdır. Bu sayede işlemci 80 derecenin de altında tutabilirsiniz.
90'ın üzerine çıkıyor ve sürekli bu şekilde seyrediyor termal macununu 6 aydır değiştirmiyordum, bugün değiştirdim ve yine bir fark yok 1-2 derece dışında. Sıvı soğutmayı garantiye vereceğim, zaten 2. kere yaşıyorum bu durumu. Sıvı soğutmayı ilk aldığım sıralar bu tür bir sorunla karşılaşmıyordum yük altında 68 70 derecelerde oyun oynuyordum.

Dahası  
Reaksiyon skoru
179
İsim
samet
240mm sıvı soğutmayla bu derecelere çıkması normal değil. +200mhz oc ile 5600 kullanıyorum wraith prism olmasına rağmen oyunlarda 60 derece geçtiğini görmedim. Prime95 small ffts de bile en fazla 85 derece gördüm 100-110w çekmesine rağmen. Kasanızda egzoz fan yoksa egzoz fan takın veya montajı gözden geçirin

AnhurChivas

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
368
İsim
Anhur Chivas

Ben 5900x'i 200₺'lik hava soğutucu ile 75-80'in altında tutuyorum, o işlemci içinde soğutucuya o kadar para harcamaya gerek yok.

JrBronz3

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
171
İsim
Yiğitcan Erman
Zaten şu anda V2 versiyonu kullanıyorum diye biliyorum, ama yine garantiye vereceğim.

90'ın üzerine çıkıyor ve sürekli bu şekilde seyrediyor termal macununu 6 aydır değiştirmiyordum, bugün değiştirdim ve yine bir fark yok 1-2 derece dışında. Sıvı soğutmayı garantiye vereceğim, zaten 2. kere yaşıyorum bu durumu. Sıvı soğutmayı ilk aldığım sıralar bu tür bir sorunla karşılaşmıyordum yük altında 68 70 derecelerde oyun oynuyordum.
280R var bende 67 yi geçmiyor

Federal06

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Merhabalar, Ryzen 5 5600x işlemcim var ve 1.5 senedir kullanıyorum, ilk zamanlarda stok fan ile kullanıyordum ısınan bir işlemci olduğunu bildiğim için pek sorun edinmedim, kasamın hava akışı önünün komple kapalı olmasından dolayı zayıf, kasamın ön panelini söktüm ve o şekilde kullanıyorum. Yine ısınmaya devam ediyordu, en son gittim sıvı soğutma aldım halen ısınıyor bu işlemci neden bu kadar çok ısınıyor arkadaşlar? Termal macunu yeni, sıvı soğutma takılı, kasamın önü açık. Kış aylarına girdik, benim daha ne yapmam gerekiyor soğukta çalışması için bunun?
R5 5600X İşlemcimin Sıcaklıkları Normal midir? (Güncelleme) hocam konuma bakabilirsiniz. bir çok tavsiye aldım. başımdan geçen süreci de anlattım. boşta 105 dereceye çıkan işlemci 35 derece şu an. iyi forumlar dilerim

-TheLosT

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
414
Bilmem ki neredeyim, belki de gördüğün her yerde ?
İsim
Tony Montana
R5 5600X İşlemcimin Sıcaklıkları Normal midir? (Güncelleme) hocam konuma bakabilirsiniz. bir çok tavsiye aldım. başımdan geçen süreci de anlattım. boşta 105 dereceye çıkan işlemci 35 derece şu an. iyi forumlar dilerim
Hocam konunuz gayet açıklayıcı ve iyi bir konu olmuş, başınızdan geçenleri okuduğumda sıvı soğutmadan kaynaklı bir problem olduğunu anladım ısınma sorununuzun. Benimki de aynı şekilde yüksek ihtimalle, çünkü ilk zamanlarında ısınma sorunu yoktu yük altında 70 derecenin üzerine zor çıkıyordu, termal macun değişimini 5-6 ay boyunca yapmamıştım ve biraz kalın sürmüşüm, dün termal macun yeniledim ondandır diye, daha ince katmanda ve düzgün bir biçimde sürüp sıvı soğutma montajını düzgün ve tam bir şekilde yaptım, kasamda hava akışı da mevcut. Ben de sorunu sıvı soğutmamdan dolayı olduğunu düşünüyorum, çünkü daha önceden de oldu ve garantiye gönderdiğimde iade/değişim dediler bana da. Değişimini istedim çünkü aldığım fiyat (750₺) verilecekti, o sıralar sıvı soğutmamın fiyatı ise 1.500₺'ydi. Ben de değişim talebi istedim, sıfırını geri tedarik ettiler tekrardan öyle olacak diye düşünüyorum. Umarım bundan sonra hüsrana uğramam, çünkü bu problemden bilgisayarı aldığım süreçten beri yaşıyorum. Daha da uğraşmak ve yorulmak istemiyorum. Şu anda işlemcim boşta gezinirken vs. 70 derecelere çıkıyor oyunlarda 95'in altı değil, bir süre oyun oynamayacağım ve direkt garantiye vereceğim. Ben de süreci buradan paylaşırım, iyi forumlar..

Federal06

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
. Ben de süreci buradan paylaşırım, iyi forumlar..
Hocam tekrar aynı model sıfır sıvı soğutma verilirse ilana koyun satın.
Kasanıza sığıyorsa se-234 hava soğutma alın, bütçeniz yetmezse esports duo 34 modeline bakın.
İlla sıvı soğutma derseniz indirimde 240lık arctic veya 360lık kendini kanıtlamış bir model yakalamaya çalışın.
Her markanın iyi veya sorunlu modelleri olabilir. Kendini kanıtlamış modeline bakın demem o sebeple.
Umarım sorununuz en kısa sürede çözülür. Konum biraz uzun fakat yardımcı olabildiysem ne mutlu.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
920,709
Üyeler
142,798
Son üye
ketentohumu
Top Bottom