Neler Yeni

ryzen5 5600x ısınması

VasqueZ

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
bilgehan
Arkadaşlar bu mecralarda biraz yabancıyım o yüzden bu forumda sizlerle danışmak istedim yakın zamanda kasa topladım sorunumu belirtmeden önce sistem özelliklerin i yazmak isterim
Gigabyte gtx 1660super
ryzen5 5600x
16gb ram 3.200mhz
ana kart b550 gigabyte gaming x

COOLER MASTER MasterLiquid ML240L V2 RGB 240mm İşlemci Sıvı Soğutucu​

son olarak kasa corsair specdelta 650 w bronz sertifikalı bileşenlerim bulunmakta
sorunuma gelecek olursak eğer ryzen 5 5600x sıvı soğutucum olmasına rağmen ısısı beni hiç memnun etmedi bilgisayar boştayken 46-60 arası değişkenlik göstermekte alt segment oyunlarda sıcaklık 60-75 arası fakat üst segment oyunlarda 75-86 dereceyi bulmakta bugün ise birkaç el steam pubg oynadıktan sonra valorant geçeyim dedim fakat ısı değerine baktığımda 80 dereceyi gördü sıvı soğutucuma güvenerekten bu işlemciyi aldım fakat hala memnun değilim sıcaklığından lütfen önerilerinize ve tecrübelerinize çok açım yardımcı olur musunuz sebebi nedir? ne yapmam lazım ?

Mete Yavuz

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
5600X güçlü bir işlemci, 5. Nesilde genel olarak çok ısınıyor.
CBP kapatıp voltaj sabitlerseniz biraz performans düşecektir ama daha iyi sıcaklıklar elde edersiniz.

VasqueZ

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
bilgehan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
5600X güçlü bir işlemci, 5. Nesilde genel olarak çok ısınıyor.
CBP kapatıp voltaj sabitlerseniz biraz performans düşecektir ama daha iyi sıcaklıklar elde edersiniz.
özür dileyerekten soruyorum acaba dediğiniz CBP kapatma olayını nerden yapacağım

Mete Yavuz

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
özür dileyerekten soruyorum acaba dediğiniz CBP kapatma olayını nerden yapacağım
BIOS'a açılışta delete tuşuna bas bırak yaparak girin. Easy Mode var ise F2 tuşuna basıp klasik moda geçin. Ondan sonra gelecek ilk ekranda Advanced Frequency Settings olması lazım. Tabii BIOS Türkçe değil ise böyle. Oraya girdiğinizde Advanced CPU Settings var. Orada da Core Performance Boost kısmı. Onu devre dışı bırakın, F10'a basıp kaydedip çıkın.
Ardından da @kandes22 ile güzel bir OC yapın.

VasqueZ

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
bilgehan
Tamamdır çok teşekkür ederim son bi soru eklemek istiyorum hazır sizi yakalamışken sizin dediğiniz işlemi gerçekleştirmeden önceki ısı değerleri peki normal miydi (üste değerleri yazmıştım) yoksa dediğinizi yapmakta fayda var mı ? çünkü dediğim gibi biraz acemiyim biosa girmek avuç içimi terletiyor benim :DD

Mete Yavuz

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Tamamdır çok teşekkür ederim son bi soru eklemek istiyorum hazır sizi yakalamışken sizin dediğiniz işlemi gerçekleştirmeden önceki ısı değerleri peki normal miydi (üste değerleri yazmıştım) yoksa dediğinizi yapmakta fayda var mı ? çünkü dediğim gibi biraz acemiyim biosa girmek avuç içimi terletiyor benim :DD
Etiket atmadığınız için görmemişim üzgünüm. Değerler normal değil, 5000 serisine göre evet ama bence fazla. CBP kapatmadan güzel bir UV yaparakda sıcaklık düşürebilirsiniz performansdan kayıp yaşamazsınız. Şu an telefonda olduğum için anlatmam sıkıntı, yarın gündüz vakti halledelim olur mu?

VasqueZ

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
bilgehan
Etiket atmadığınız için görmemişim üzgünüm. Değerler normal değil, 5000 serisine göre evet ama bence fazla. CBP kapatmadan güzel bir UV yaparakda sıcaklık düşürebilirsiniz performansdan kayıp yaşamazsınız. Şu an telefonda olduğum için anlatmam sıkıntı, yarın gündüz vakti halledelim olur mu?
tamamdır teşekkür ederim yardımınız için

Top Bottom