Neler Yeni

Ryzen9 5900X sistem için tavsiyeler

tectec78

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
146
İsim
hayati kadir
1- 5900X tepe seviye bir işlemci ve verimliliği iyi yinede böyle bir işlemci için minimum iyi bir 240mm sıvı soğutma gerekiyor.

2- ekran kartına 5900X işlemci fazla gelir o yüzden öyle, bana kalırsa maksimum "5800X" almalısınız 5900X e gerek yok.

3- Anakartların mosfet yapısı ile besleyebileceği belli işlemciler var ve B450 ler 5900X için pek uygun değil.
Anladım nerdeyse bilgisayarı baştan kurmam gerekecek yahu hiç gerek yok. Hele ki ekran kartı yani neredeyse son seviye bir ekran kartı ama yinede yetmiyor zaten çok pahalılar. Benim ekran kartım kaç olmalı ki 5900X düzgünce çalışsın?

T.P.G.

80+ Titanium
1- Kim soğutmaz dedi bilmiyorum ama 210W TDP kapasitesi var yani soğutur. Render yapılacaksa sıvı soğutma daha mantıklı.
2- Ekran kartı kötü değil çoğu kişi daha sistemle ne yapılacağını sormadan oyuncu sistemi sanıp ekran kartını soruyor.
3- Anakarttaki VRM'ler işlemciyi beslemek için çok önemlidir. Eğer VRM'ler yeterince güçlü değilse işlemci tam performans çalışmaz.

Kullandığınız programlar nelerdir?
5900X 220W'a kadar çekiyor tam yükte. UV yaparsa hallolur ama.

• Beğen
Reaksiyonlar: cici

tectec78

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
146
İsim
hayati kadir
1- Kim soğutmaz dedi bilmiyorum ama 210W TDP kapasitesi var yani soğutur. Render yapılacaksa sıvı soğutma daha mantıklı.
2- Ekran kartı kötü değil çoğu kişi daha sistemle ne yapılacağını sormadan oyuncu sistemi sanıp ekran kartını soruyor.
3- Anakarttaki VRM'ler işlemciyi beslemek için çok önemlidir. Eğer VRM'ler yeterince güçlü değilse işlemci tam performans çalışmaz.

Kullandığınız programlar nelerdir?
ANSYS, SolidWorks, Catia, Abaqus, AutoCad, OpenFoam vb programlar kullanıyorum ve aynı zamanda 1 -2 tane basit oyun ıoynuyorum counter gibi.

ben 5900X alsam hadi diyelim anakartıda sizin dediğiniz o 2000 TL'lik ana kartlardan alsam benim ekran kartı tam performans vermez mi yani?
Mesaj otomatik birleştirildi:

hmm ben UV ne bilmiyorum ama yapamam da zaten o zaman tabi sıvı sogutma almak gerekli

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Anladım nerdeyse bilgisayarı baştan kurmam gerekecek yahu hiç gerek yok. Hele ki ekran kartı yani neredeyse son seviye bir ekran kartı ama yinede yetmiyor zaten çok pahalılar. Benim ekran kartım kaç olmalı ki 5900X düzgünce çalışsın?

Anakart değişmeli, güç kaynağıda değişmesi gerekebilir, soğutucuda lazım kısacası siz 5900X almayın tavsiyem 5800X olur.

• Beğen

ferx1111

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
496
İsim
Ferit Çınar
çok saçma olur bu sisteme r7 5800x bile fazla max r5 5600x

T.P.G.

80+ Titanium
ANSYS, SolidWorks, Catia, Abaqus, AutoCad, OpenFoam vb programlar kullanıyorum ve aynı zamanda 1 -2 tane basit oyun ıoynuyorum counter gibi.

ben 5900X alsam hadi diyelim anakartıda sizin dediğiniz o 2000 TL'lik ana kartlardan alsam benim ekran kartı tam performans vermez mi yani?

hmm ben UV ne bilmiyorum ama yapamam da zaten o zaman tabi sıvı sogutma almak gerekli
Sıvı soğutmaya gerek yok Fuma 2 ML360R ayarında 600TL bir soğutucu.

• Muhteşem

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,075
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
Kaynak atar mısın çünkü ilk kez duyuyorum.

Dediğiniz uygulamaların bazıları CPU, bazıları ise GPU kullanır. 3000 serisinde bolca CUDA çekirdeği var o yüzden bazı uygulamalara çok daha faydalı olur. Onların bazıları ise CPU odaklıdır. RAM kaç GB?

Anakartı B550 Gaming Edge Wi-Fi alırsanız tam performans verir.

tectec78

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
146
İsim
hayati kadir

Dediğiniz uygulamaların bazıları CPU, bazıları ise GPU kullanır. 3000 serisinde bolca CUDA çekirdeği var o yüzden bazı uygulamalara çok daha faydalı olur. Onların bazıları ise CPU odaklıdır. RAM kaç GB?

16 gb ram var

T.P.G.

80+ Titanium

DA'nın 5900X inceleme videosu.

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,075
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar

cici

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
25,719
İsim
9304
İlgilendiği Kategoriler
profil mesajları ve konu dışı
Arkadaşlar ben bir mühendisim ve aynı zamanda doktora yapıyorum yani masaüstü bilgisyarımda oyun oynarken aynı zamanda 3 boyutlu analizler, tasarım ve render işleride yapıyorum. Bu yüzden bilgisayarımın işlemcisinin güçlü olmasını istedim şuan Ryzen5 3600 var buda yetiyor ama değiştirsem nasıl olur diye düşündüm ve söylediklerinizi anlamadım lütfen daha açık yazar mısınız aşağıdaki sorularımı:
1-) Neden Arctic Freezer 34 Esports Kule Tipi soğutucu 5900X'i soğutmaz anlamadım açıkcası daha ne alabilirim ki?

2-) Neden ekran kartımı sormuşlar anlamadım kötü mü ekran kartı 5900X ile kullanılamaz mı illa yeni çıkan 3000 serisi mi almak lazım?

3-)Neden benim ana kartım 5900X'e uygun değil ana kartta ne fark ediyor ki?
1) render vs gibi konularda tam yükte kullanacağınız için baya ısınır. Fuma 2 alın.

2) 5900X yanında biraz güçsüz kalıyor o yüzden ekran kartını satıp 3070 vs almaya çalışın 3D render ile işiniz varsa after effects, blender vs.

3) VRM'leri düşük ve soğutması vs de düşük yani o kadar güç tüketen işlemcide sıcaklıkları yüksek olacağı için yüksek frekansta çalışıtıramayabilirsin anakartın kalitesine göre VRM'ler belli bir sıcaklıktan sonra artık performans düşüşü yaşatabiliyor ayrı eten 5900X'i 4.5/4.6 GHz frekanslara çıkarmak için sanırım 1.4V-1.5V civarı verebilmek gerekiyor belki silikon kalitesi vs bağlı olarak bir tık daha yüksek veya bir tık daha düşük.

T.P.G.

80+ Titanium
1) render vs gibi konularda tam yükte kullanacağınız için baya ısınır. Fuma 2 alın.

2) 5900X yanında biraz güçsüz kalıyor o yüzden ekran kartını satıp 3070 vs almaya çalışın 3D render ile işiniz varsa after effects, blender vs.

3) VRM'leri düşük ve soğutması vs de düşük yani o kadar güç tüketen işlemcide sıcaklıkları yüksek olacağı için yüksek frekansta çalışıtıramayabilirsin anakartın kalitesine göre VRM'ler belli bir sıcaklıktan sonra artık performans düşüşü yaşatabiliyor ayrı eten 5900X'i 4.5/4.6 GHz frekanslara çıkarmak için sanırım 1.4V-1.5V civarı verebilmek gerekiyor belki silikon kalitesi vs bağlı olarak bir tık daha yüksek veya bir tık daha düşük.
@Rambo_87 5950X'i 1.1V 4.8GHz çalıştirıyor, Plat sample.

• Beğen
Top Bottom