Neler Yeni

S24 SERİSİ BİR FİYASKO MU?

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Mustafa Çakmak
Herkese selamlar
Öncelikle telefon işlemcisi veya donanımlarından fazla anlamadığımı belirtmek isterim. Gördüğüm kadarıyla yorumlamak istiyorum konuyu.
geçen ay s23 telefon almaya karar verdim. Baktım ki samsung s24 yakında çıkacak almayayım dedim. Ve telefonun Snapdragon 8 Gen 3 işlemciyle veya Exynos 2400 seçeneğiyle geleceğini gördüm. (Sonradan öğrendim ki Türkiye'de Exynos işlemci olacakmış).
Telefonlar'ın ön incelemeleri 2-3 gün önceden başlayıp bugün hala devam etmekte. İncelemeleri izliyorum ve tek dedikleri şey "YAPAY ZEKAYLA ŞUNU YAPARSIN BUNU YAPARSIN" E tamam diyorum Ne yaparız? "FOTOĞRAFTAN ŞUNU KALDIRIRSIN" başka? "Yazıyı çevirirsin, Yazının orasını kısaltırsın burasını kısaltırsın" başka? "Şey, arama yaparken sesli çeviri özelliği var ama Türkçe desteği yok." başka? "EE yapay zekası var telefonun" telefonun kamerasına bakıyorum S23'le aynı. S24 Ultra modelini pek incelemedim ama fiyat olarak aralarında ki farka neden olan bir değişiklik vardır diye umuyorum.(Sanmıyorum.) İşlemci kısmına geldiğimizde Samsung'un Exynos işlemcilerde daha önce de başarısız olduğunu öğrendim dedim tamam. Belki bu sefer yapmışlardır. Biraz araştırıyorum Yaptıkları işlemciyi Snapdragon 8'e ne kadar benzetmeye çalışsalarda yapılan testlerde Snapdragonun epey bir gerisinde kaldığı gayet belli oluyor. Ama şimdilik testlerin çok iyi ve net sonuçlanamyacağını göze alırsak eğer. İşlemci dışında pek bir fark göremedim ben S23 modeli ile aralarında. Şimdi youtube de bi 10 inceleme falan izledim herhalde ve telefon hakkında söyledikleri tek şey yapay zeka özelliği onun dışında telefonun herhangi bir artısı ve eksisinden bahsedilmiyor. Ve telefonun özelliği S23 ile kıyasladığımda S24 telefonun gerçekten hiçbir artısı olmadığını görüyorum.

Bu fark S24+ veya S24 Ultra modellerinde nasıl bilmiyorum ama ben bu modeller arasında pek bir fark görmedim açıkcası. Bu konu hakkında sizin fikirleriniz neler? Ve siz diğer modeller arasında ki fiyat farklarına değecek kadar model farkları olduğunu düşünüyor musunuz?

MrBilgin

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,579
İsim
Yavuz
Düz s24 serisi alınmamalı bence. S24 ultra alınabilir oda fiyatına değermi emin değilim.

nightsoldier

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
375
İsim
C.S.
Zaten kasa ve donanım anlamında bana göre hiç fark yok. Kamerada birtakım değişiklikler yapılmış ve s23 ultrada en çok şikayet edilen yapay çekme durumu düzeltilmiş. Çektiğiniz fotoğraflar artık daha doğal çıkıyor. Özellikle renkler anlamında daha doğal bir sonuç elde ediyorsunuz. Eski seri , göze hoş gelecek yazılımsal eklemeler ve keskinleştirmeler yapardı. Bu seride daha doğal, gözümüzün gördüğüne yakın bir sonuç çıkıyor. Tabi bunda yapay zeka'nın da etkisi büyük.
Bu yapay zeka olayı artık telefonlarda görmeye başlayacağımız bir unsur. Ancak s24'ün yapay olduğuna katılıyorum. Pilde iyileşme yok, kamera yazılım ile geliştirilmiş. Hemen her gün google lens uygulaması ile kolayca yapabildiğimiz özellikleri telefona yedirmişler, buna da zeka demişler.
Titanyum kasaya geçilmesi iyi olmuş. Elde tutuş hissiyatını önemli ölçüde etkileyecektir.
7 yıl ana sürüm ve güvenlik güncellemesi verilmesi de çok iyi bir gelişme.
Ben oyun anlamında bir sunum bekliyordum. Zira snapdragon gen 3; A17 pro'ya ciddi anlamda kafa tutan bir işlemci oldu. Tek çekirdekte Apple'ın gerisinde kalsa da 3d grafik ve çoklu çekirdekte çok iyi sonuçlar veriyor. ( https://nanoreview.net/en/soc-compare/qualcomm-snapdragon-8-gen-3-vs-apple-a17-pro) . Madem yapay zeka diyorsun, madem elinin altında böyle güçlü bir işlemci var, anlaşsana oyun üreticileriyle. Apple'ın yaptığı gibi masaüstü pcleri zorlayan bir oyunu al port et.
Sonuç olarak işlemci anlamında sorun yaşamazsınız.
Geçen sene demiştik, s23 ultra alınacaksa 512liği alınmalı diye. Zira hem ram anlamında daha fazla ram kullanıyor, hem de daha büyük depolama olduğu için telefonun romu doğası gereği düşük romlu modellere göre daha hızlı çalışıyor. Bu sene tüm modellerde 12 gb ram olması iyi olmuş. 7 yıl güncelleme verebilmesinin gereği de buydu zaten.
Pil kapasitesi aynı olsa da Gen 3 pil optimizasyonu açısından gen 2 den daha iyi olduğu için az biraz daha iyi gidecektir pili. Ancak bu konuda Apple'ın çok gerisinde. Üstelik cihaz yapay zeka işlemleri için sıklıkla internete bağlanacağı için 5.000 mah pil 1 günü ancak çıkartır diye düşünüyorum. En az 5.500-6.000 mah olmalıydı.

Biraz bekleyin; s24 ultra fiyatları düşecektir. Zira bu fiyatlarda pek şansı yok ultranın. Hak ettiği değer 55-60 k aralığıdır bana göre. 10 k fazlası var.

S24 + , fiyat açısından daha iyi bir konumda. Ancak onun da işlemcisi tam bir muamma. Biraz beklenip öyle karar verilebilir. Ancak ben olsam plus yerine ultra tercih ederdim.

lebron23

80+ Bronze
Tamam da olgunlaşan her ürün serisi gibi aradaki farklar her sene azalıyor.

Bu kadar az özellik koysa da satacaklarını bildikler için koymuyorlar (bknz. Apple). Ben artık araba gibi düşünüyorum. 2023 2024 model arabalar arasında fark çok azdır.

Hangisi ucuzsa onu al geç. Hepsi işini görür. Gösteriş peşindeysen zaten 70 bin yerine aypon al.

şahin doğan

80+ Platinum
Samsung S20'den beri düzgün iş yapamıyor. Kendi getirdiği bir özellik ile cihaz satamıyor. S20 Premium iken, S21'de kasa kalitesinden tut, ekran çözünürlüğüne kadar düşürdüler. S20'de Exynos 990 olmasaydı S21 satılmayacak bir cihazdı. S22'de malzeme kalitesini S20 gibi yaptılar, ana kamera sensörü değişti başka yenilik yok. S23'de işlemci değişti sadece ve ona rağmen çok sattı. Çünkü S22'nin göze batan çok sorunu vardı ve bunları işlemci sayesinde çözdüler. Şimdi tekrar hiçbir şey değiştirmeden S24 geldi Exynos'a düştüler.
1 Seride iyi satınca bir şey başardık diye düşünüp batırıyorlar. TR'de tutunmalarını sağlayan şey TR'ye özel fiyatlandırma.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Mustafa Çakmak
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Şu an için beklemek en iyisi gibi.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
915,400