Neler Yeni

İnceleme Samsung EHS64 Kulak İçi Kulaklık İncelemesi

Evil Belief

80+ Platinum
En İyi Cevap
10
Merhabalar. Samsung’un yıllardır bazı akıllı telefonlarının kutularına koyduğu izolasyonlu tip kulak içi kulaklığı olan Samsung EHS64’ün incelemesini yapacağım.

Dikkat! Piyasada bu kulaklığının çok fazla çakması bulunuyor, alırken dikkatli olunmalı. Benim inceleyeceğim kulaklık orijinal kutu çıkması ürün. 3 aydır elimdeki diğer kulaklıklarla değişmeli olarak kullanıyorum, yeterince kullanıcı deneyimi edindikten sonra bir inceleme yazmak istedim.
1_org_zoom.jpg
Malzeme kalitesi:
Tamamen plastikten oluşan kulaklığın ortalama bir malzeme kalitesi var. Kablolar ise ince. JBL C100SI’ın kablo kalınlığıyla aynı diyebilirim. Dikkatli kullanılmazsa sorun yaratabilir.

Konfor:
Yanında gelen silikon uçlar bir stok kulaklığa göre gayet kaliteli. KZ’nin Starline uçlarından çok daha iyi hatta. Uygun boy silikonu bulup kulağınıza oturduğundan emin olursanız konfor açısından herhangi bir sorun yaşatmaz.
İzolasyon:
İzolasyon olarak daha önce kullandığım IEM’lerden ne yazık ki geride. Yüksek sesle müzik dinliyorken çevrenizi duymazsınız fakat gürültülü bir ortamda kısık sesle müzik veya podcast dinliyorsanız dış sesleri önlemekte yetersiz kalabilir. Dışarıya da olması gerekenden daha fazla ses veriyor, sessiz ortamlarda çok yüksek sesle müzik dinlerseniz çevrenizdekiler de sizinle birlikte dinler.

mik.jpg
Mikrofon:
Dahili mikrofonun üzerinde ses açma/kısma tuşları ve müziği durdurup başlatma tuşu mevcut. Bu tuş ile gelen çağrıları da cevaplayabiliyoruz. Android telefonlarda bütün tuşlar çalışıyorken iPhone’larda ses açma ve kısma tuşları çalışmıyor. Mikrofon ise her iki platformda da sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Mikrofonuyla alakalı bugüne kadar karşı taraftan sesimin gelmediği veya kötü geldiğiyle alakalı herhangi bir şikayet almadım.

Mikrofon kayıt örneği:

samsungk.jpg
Ses kalitesi:
Beni en çok şaşırtan nokta burası oldu. Tabii ki daha üst seviye kulaklıklar denemiş biri olarak eleştirebileceğim noktaları var ama telefonun kutusundan çıkan stok bir kulaklığa göre gayet iyi bir ses kalitesi var. Bu anlamda kusurlarını tamamen unutturuyor. Genel ses karakterini sıcağa yakın ve canlı olarak tanımlayabilirim. Analitiklikten uzak, belirli frekansları aşırı abartmadan sunan, dengeli karakterde, “tak kulağına, yaslan arkana” kulaklığı.

JBL’cilerden linç yiyeceğim ama her ikisini de yeterince deneyimlemiş biri olarak bence bu kulaklık JBL C100SI’dan çok çok daha iyi. C100SI’daki boğuk bass’lar ve teneke tiz’ler bunda yok en azından. KZ ZS5’le karşılaştırınca ise çözünürlük, detay, sahne ve bass konularında Samsung bu kulaklıkla boy ölçüşebilecek kadar iyi değil.

Bass:
Gayet yeterli. Yalnız gümbür gümbür bass beklentisi olanları memnun etmeyebilir, çünkü etki ve derinlik olarak hep belirli bir çizginin altında kalıyor. Ancak hiç bass veremiyor gibi anlaşılmasın, örneğin rock dinlerken bass gitarı çok net bir şekilde duyabiliyorsunuz. EDM ve dubstep gibi türlerde ise keşke daha fazla bass verse dediğiniz oluyor. Yine de sesi boğmasındansa dengeli tarafta kalmasını tercih ederim, o yüzden eksi olarak görmüyorum.

Mid:
Haşinlikten uzak, yumuşak bir mid sunumu var. Bass ve tizlere göre midler bir tık geride olsa da yeterince temiz bir şekilde duyulabiliyor. Ucuz kulaklıkların genel sorunu olan mid’lerin bass’lar tarafından örtülüp sesi çamurlaştırmasının bu kulaklıkta minimal seviyede olması en takdir edilesi yönü.

Tiz:
İlk denediğimde tiz frekanslar daha koyu bir karaktere sahipti, 40-50 saat kullanımdan sonra tizlerin parlaklığında ve çözünürlüğünde artış gözlemledim. Yeterince temiz olan ve kulak tırmalamayan tizlere sahip. JBL C100SI’da özellikle zil sesleri zaman zaman çekilmez bir hal alıyordu, bunda ise çok daha gerçeğe yakın ve tonal olarak doğru sesler duyulabiliyor. Earpods'ların o beğendiğim tiz karakterini bunda da duyabildim.

samsungkk.jpg
+’lar:
  • Telefonun kutusundan çıkan bir kulaklığa göre gayet iyi ve dengeli ses.
  • Amfi gerektirmemesi.
  • Temiz mid ve tiz bölgesi.
  • Konfor.
  • Dahili mikrofon.
  • Hemen hemen her tür müziğe uyum sağlaması.
-‘ler:
  • Kontrol tuşları küçük, yerlerine alışmak zaman alıyor.
  • Çok fazla bass beklentisi olanları memnun etmeyebilir.
  • Ortalama altı izolasyon.
  • Yüksek seste dinlerken dışarıya ortalamadan fazla ses vermesi.
  • Orijinalini edinme zorluğu.
  • Düz tip ve korumasız jak eğilme-bükülmeye açık.
Son söz:
Orijinalini bulabilirsem bir iki tane yedeklemeyi düşündürecek kadar sevdim bu kulaklığı. Elbette bütün yorumlar telefonun yanında bedava verilen bir kulaklığa göre yapılmıştır, gidip de kendisinden çok daha pahalı kulaklıklarla karşılaştırırsak fena dayak yiyeceğini ben de biliyorum. Uygun fiyata son derece kabul edilebilir bir ses kalitesine sahip kulaklık arayanlar şans verebilir.

Okuduğunuz için teşekkürler, yeni incelemelerde görüşmek dileğiyle. :)

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
904,015
Üyeler
140,281
Son üye
lugyexs
Top Bottom