Neler Yeni

SanDisk, Kingston ve Kioxia Flash Belleklerini İnceleme

lichae

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
290
İsim
Nihan
Steam
lichae
Discord
lichae#2572
keşke belleğimi almadan önce görseymişim, eline sağlık

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,407
İsim
Emre Zengin

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,407
İsim
Emre Zengin

slm.ycl02

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,107
İsim
Selim
Küçük dosyalarda bir problem yaratmaz. Benim testte yaptığım 4.40 GB boyuttaydı. Yazma işlemi sırasında bir anda 0 a düşüp tekrar 11'e çıkıp aynı işlemi durmadan tekrarlamaya başladı.
0 veya 355kb düşmesi sorunlu olduğunu gösterir hocam. Önceki Usb'm Sandisk extreme go 128gb idi dosya yazarken çok sık 355kb veya 0 kb ye sabitliyordu sonra hız yükselip 0 yükselip 0 oluyordu sandiske gönderdim üst model gönderdiler bunda öyle bir sorun yok şükür.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,407
İsim
Emre Zengin
0 veya 355kb düşmesi sorunlu olduğunu gösterir hocam. Önceki Usb'm Sandisk extreme go 128gb idi dosya yazarken çok sık 355kb veya 0 kb ye sabitliyordu sonra hız yükselip 0 yükselip 0 oluyordu sandiske gönderdim üst model gönderdiler bunda öyle bir sorun yok şükür.
Hocam belli bir yere kadar normal gitti sonra çok sık şekilde 0 11 arası gidip gelmeye başladı. Kingstonun 64'lük modelinde de düştü ama 0 olmadı.
1 saniye 0 olup 3 saniye 5 8 11 şeklinde yükselip 1 saniye 0 oldu.

slm.ycl02

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,107
İsim
Selim
Hocam belli bir yere kadar normal gitti sonra çok sık şekilde 0 11 arası gidip gelmeye başladı. Kingstonun 64'lük modelinde de düştü ama 0 olmadı.
1 saniye 0 olup 3 saniye 5 8 11 şeklinde yükselip 1 saniye 0 oldu.
Bende uzun sürüyordu 0a sabitlenince. 2sn yükselip 15sn 0 kalıyordu gibi

NightWish2434

80+ Silver
Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır kafamda Kingston, SanDisk ve Kioxia flash belleklerinin yazma hızlarını karşılaştırma fikri vardı. Bugün oturdum ve tek tek sırasıyla tüm dosya biçimlendirmelerinde biçimlendirip teker teker testlerini yaptım.
Sistemim:
İşlemci: AMD Ryzen 5 Pro 3400G
Anakart: MSI B450M-A PRO Max
RAM: Team T-Force Vulcan TUF Gaming Alliance 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16
SSD: Patriot Burst 240GB
PSU: Gamepower GP-500 500W
İşletim Sistemi: Windows 11 Home (22H2)
Flash belleklerin USB 3.0 hız testi MSI B450M-A PRO Max anakartımın arkasındaki USB 3.2 Gen1 kısmında yapılmıştır. USB 2.0 testleri ise kasanın ön portundaki USB bellek girişlerinde yapılmıştır. Kullandığım test programı CrystalDiskMark 7.
1) Kioxia 16 GB U366 USB 3.2 GEN 1 USB Bellek

Alıntıyı görüntüle
Bize vaat edilen değerleri bulamadım. Yaptığım testlerde okuma hızı 93 MB/s, yazma hızı da 19 MB/s aldım. Dosya aktarımı yaptığım zamanda (fotoğraflar test sırası ile);
-USB 3.0 FAT32 dosya biçimde dosyayı ortalama 16 MB/s hızla,
-USB 3.0 NTFS dosya biçiminde ortalama 14 MB/s,
-USB 3.0 exFAT dosya biçiminde ortalama 11 MB/s,
-USB 2.0 exFAT dosya biçiminde 10 MB/s yazma değerleri aldım.
Normal kullanım için alınabilir. (Amazonda belli zamanlarda fiyatı epey düşebiliyor.)

Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle
2) SanDisk 16 GB Cruzer Blade SDCZ50-016G-B35 USB Bellek
Alıntıyı görüntüle
Hemen hemen herkeste en az 1 tane olan bu ünlü flash bellek USB 2.0'dır. Bununla ilgili de vaat edilen hızları bulamadım. Yaptığım testlerde okuma hızı 23 MB/s, yazma hızı da 8 MB/s aldım. Dosya aktarımı yaptığım zamanda;
USB 2.0 FAT32 dosya biçimde ortalama 6 MB/s yazma değeri aldım. Diğer dosya biçimlerinde teste gerek duymadım.

Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle
3) Kingston 32 GB Exodia USB 3.2 Gen1 DTX/32GB USB Bellek
Alıntıyı görüntüle
Bu aralar epey popüler olan bu flash bellek hakkında da vaat edilen değerleri bulamadım. Yaptığım testlerde 100 MB/s okuma ve 23 MB/s yazma hızı aldım. Dosya aktarımı yaptığım zamanda (fotoğraflar test sırası ile);
-USB 3.0 FAT32 dosya biçiminde en yüksek 19 MB/s, en düşük 0 MB/s,
-USB 3.0 NTFS dosya biçiminde 19 MB/s, en düşük 0 MB/s,
-USB 3.0 exFAT dosya biçiminde en yüksek 19MB/s, en düşük 0 MB/s,
-USB 2.0 exFAT dosya biçiminde en yüksek 11 MB/s en düşük gene 0 MB/s yazma hızı aldım.
Çok dengesiz bir flash bellek hiç beğenmedim. USB 2.0 portunda dosyaların yarısını aktarana kadar stabil çalıştı sonra gene 0 MB/s'ye düştü. (İndirimlerde alınır mı diye sorarsanız bence alınmaz. Konuyu açtığım tarih 13.11.2022 şuan en düşük 55 TL. 30 TL'ye düşerse belki alınabilir çünkü kronik sorunlu.)

Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle
4) SanDisk 32 GB Ultra Fit SDCZ430-032G-G46 USB Bellek
Alıntıyı görüntüle
Vaat edilen 130 MB/s okuma hızı. Boyut ve genişlik olarak küçük bir parça. Yaptığım testlerde 133 MB/s okuma hızı ve 63 MB/s yazma hızı aldım. Dosya aktarımı yaptığım zamanda (fotoğraflar test sırası ile);
-USB 3.0 FAT32 dosya biçiminde ortalama 18 MB/s,
-USB 3.0 NTFS dosya biçiminde ortalama 18 MB/s,
-USB 3.0 exFAT dosya sisteminde ortalama 23 MB/s,
-USB 2.0 NTFS 15 MB/s yazma hızı aldım. (exFAT cinsinden yapacaktım NTFS değerleri daha stabil geldi oradan değerlendirmeye aldım.)
Ek olarak bu testlerde yok ama en yüksek 60 MB/s yazma hızlarını 30-40 saniye boyunca gördüm.

Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle
5) Kingston 64 GB Exodia USB 3.2 Gen1 DTX/64GB USB Bellek
Alıntıyı görüntüle
Vaat edilen değerleri gene bulamadım. Bu flash bellekte bu aralar epey ünlü forumda da konusu açıldı. Yaptığım testlerde 92 MB/s okuma ve 36 MB/s yazma hızı aldım. Dosya aktarımı yaptığım zamanda (fotoğraflar test sırası ile);
-USB 3.0 NTFS dosya biçiminde en yüksek 11 MB/s, en düşük 7-8 MB/s,
-USB 3.0 exFAT dosya biçiminde en yüksek, 30 MB/s en düşük 7-8 MB/s,
-USB 2.0 exFAT ortalama 8 MB/s yazma hızları verdi.
Bu flash bellekte bana dengesiz geldi ama 0 yazma hızı değerini bu bellekte görmedim. (Şuan piyasa fiyatı 75 TL alınmaz. 60 TL'nin altına düşmeden alınmaz, kronik sorunu var.) Ek olarak FAT32 testi neden yok diye soracak olursanız boyutu büyük olduğu için FAT32 yerine exFAT desteği veriyor sadece.

Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle
6) SanDisk 64 GB Ultra Flair SDCZ73-064G-G46 USB Bellek
Alıntıyı görüntüle
Vaat edilen okuma değeri 150 MB/s. Bu sıraladığım bellekler arasındaki en iyilerden biri de bu. (Yaklaşık 1 haftadır Amazonda 99 TL.) Yaptığım testlerde 164 MB/s okuma hızı ve 60 MB/s yazma hızı aldım. Dosya aktarımı yaptığım zamanda (fotoğraflar sırası ile);
-USB 3.0 NTFS dosya biçiminde 10-15 saniye 60 MB/s, sonradan sabit 19 MB/s,
-USB 3.0 exFAT dosya biçiminde başlarda 60 MB/s, sonradan sabit olarak 18 MB/s,
-USB 2.0 exFAT dosya biçiminde başlarda 20 MB/s, sonradan 12 MB/s yazma hızı verdi.
Ek olarak FAT32 testi neden yok diye soracak olursanız boyutu büyük olduğu için FAT32 yerine exFAT desteği veriyor sadece.

Şimdi geldik konunun sonuna bence en iyi bellekler SanDisk 64 GB Ultra Flair ve SanDisk 32 GB Ultra Fit'tir. Bunlardan sonraki kaliteli bellek Kioxia 16 GB U366 USB 3.2 GEN 1 USB Bellek'tir. Kingstonların yazma hızında kronik bir sorun var. Yaptığım bu testler sonucunda Kingstonları aldığıma pişman oldum ama ikisinide epey uyguna almıştım, çok fazla üzülmedim. Size tavsiyem SanDisk'ten başka flash belleklere yönelmeyin.
Bugün 6 saatimi buna verdim. Konumu okuduğunuz için teşekkür ederim.
en iyisi SanDisk 64 GB Ultra Flair SDCZ73-064G-G46 USB Bellek doğru mu?

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,407
İsim
Emre Zengin

Ömer_19

80+ Bronze
Bendede sandisk ultra dual drive deluxe 32gb var 150/50 gerçekten o hızlara çok yakın hızları sağlayabiliyor hatta bazen daha üstünü de görüyor

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,407
İsim
Emre Zengin
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Erdem altun
Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır kafamda Kingston, SanDisk ve Kioxia flash belleklerinin yazma hızlarını karşılaştırma fikri vardı. Bugün oturdum ve tek tek sırasıyla tüm dosya biçimlendirmelerinde biçimlendirip teker teker testlerini yaptım.
Sistemim:
İşlemci: AMD Ryzen 5 Pro 3400G
Anakart: MSI B450M-A PRO Max
RAM: Team T-Force Vulcan TUF Gaming Alliance 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16
SSD: Patriot Burst 240GB
PSU: Gamepower GP-500 500W
İşletim Sistemi: Windows 11 Home (22H2)
Flash belleklerin USB 3.0 hız testi MSI B450M-A PRO Max anakartımın arkasındaki USB 3.2 Gen1 kısmında yapılmıştır. USB 2.0 testleri ise kasanın ön portundaki USB bellek girişlerinde yapılmıştır. Kullandığım test programı CrystalDiskMark 7.
1) Kioxia 16 GB U366 USB 3.2 GEN 1 USB Bellek

Alıntıyı görüntüle
Bize vaat edilen değerleri bulamadım. Yaptığım testlerde okuma hızı 93 MB/s, yazma hızı da 19 MB/s aldım. Dosya aktarımı yaptığım zamanda (fotoğraflar test sırası ile);
-USB 3.0 FAT32 dosya biçimde dosyayı ortalama 16 MB/s hızla,
-USB 3.0 NTFS dosya biçiminde ortalama 14 MB/s,
-USB 3.0 exFAT dosya biçiminde ortalama 11 MB/s,
-USB 2.0 exFAT dosya biçiminde 10 MB/s yazma değerleri aldım.
Normal kullanım için alınabilir. (Amazonda belli zamanlarda fiyatı epey düşebiliyor.)

2) SanDisk 16 GB Cruzer Blade SDCZ50-016G-B35 USB Bellek
Alıntıyı görüntüle
Hemen hemen herkeste en az 1 tane olan bu ünlü flash bellek USB 2.0'dır. Bununla ilgili de vaat edilen hızları bulamadım. Yaptığım testlerde okuma hızı 23 MB/s, yazma hızı da 8 MB/s aldım. Dosya aktarımı yaptığım zamanda;
USB 2.0 FAT32 dosya biçimde ortalama 6 MB/s yazma değeri aldım. Diğer dosya biçimlerinde teste gerek duymadım.

Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle
3) Kingston 32 GB Exodia USB 3.2 Gen1 DTX/32GB USB Bellek
Alıntıyı görüntüle
Bu aralar epey popüler olan bu flash bellek hakkında da vaat edilen değerleri bulamadım. Yaptığım testlerde 100 MB/s okuma ve 23 MB/s yazma hızı aldım. Dosya aktarımı yaptığım zamanda (fotoğraflar test sırası ile);
-USB 3.0 FAT32 dosya biçiminde en yüksek 19 MB/s, en düşük 0 MB/s,
-USB 3.0 NTFS dosya biçiminde 19 MB/s, en düşük 0 MB/s,
-USB 3.0 exFAT dosya biçiminde en yüksek 19MB/s, en düşük 0 MB/s,
-USB 2.0 exFAT dosya biçiminde en yüksek 11 MB/s en düşük gene 0 MB/s yazma hızı aldım.
Çok dengesiz bir flash bellek hiç beğenmedim. USB 2.0 portunda dosyaların yarısını aktarana kadar stabil çalıştı sonra gene 0 MB/s'ye düştü. (İndirimlerde alınır mı diye sorarsanız bence alınmaz. Konuyu açtığım tarih 13.11.2022 şuan en düşük 55 TL. 30 TL'ye düşerse belki alınabilir çünkü kronik sorunlu.)

Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle
4) SanDisk 32 GB Ultra Fit SDCZ430-032G-G46 USB Bellek
Alıntıyı görüntüle
Vaat edilen 130 MB/s okuma hızı. Boyut ve genişlik olarak küçük bir parça. Yaptığım testlerde 133 MB/s okuma hızı ve 63 MB/s yazma hızı aldım. Dosya aktarımı yaptığım zamanda (fotoğraflar test sırası ile);
-USB 3.0 FAT32 dosya biçiminde ortalama 18 MB/s,
-USB 3.0 NTFS dosya biçiminde ortalama 18 MB/s,
-USB 3.0 exFAT dosya sisteminde ortalama 23 MB/s,
-USB 2.0 NTFS 15 MB/s yazma hızı aldım. (exFAT cinsinden yapacaktım NTFS değerleri daha stabil geldi oradan değerlendirmeye aldım.)
Ek olarak bu testlerde yok ama en yüksek 60 MB/s yazma hızlarını 30-40 saniye boyunca gördüm.

5) Kingston 64 GB Exodia USB 3.2 Gen1 DTX/64GB USB Bellek
Alıntıyı görüntüle
Vaat edilen değerleri gene bulamadım. Bu flash bellekte bu aralar epey ünlü forumda da konusu açıldı. Yaptığım testlerde 92 MB/s okuma ve 36 MB/s yazma hızı aldım. Dosya aktarımı yaptığım zamanda (fotoğraflar test sırası ile);
-USB 3.0 NTFS dosya biçiminde en yüksek 11 MB/s, en düşük 7-8 MB/s,
-USB 3.0 exFAT dosya biçiminde en yüksek, 30 MB/s en düşük 7-8 MB/s,
-USB 2.0 exFAT ortalama 8 MB/s yazma hızları verdi.
Bu flash bellekte bana dengesiz geldi ama 0 yazma hızı değerini bu bellekte görmedim. (Şuan piyasa fiyatı 75 TL alınmaz. 60 TL'nin altına düşmeden alınmaz, kronik sorunu var.) Ek olarak FAT32 testi neden yok diye soracak olursanız boyutu büyük olduğu için FAT32 yerine exFAT desteği veriyor sadece.

6) SanDisk 64 GB Ultra Flair SDCZ73-064G-G46 USB Bellek
Alıntıyı görüntüle
Vaat edilen okuma değeri 150 MB/s. Bu sıraladığım bellekler arasındaki en iyilerden biri de bu. (Yaklaşık 1 haftadır Amazonda 99 TL.) Yaptığım testlerde 164 MB/s okuma hızı ve 60 MB/s yazma hızı aldım. Dosya aktarımı yaptığım zamanda (fotoğraflar sırası ile);
-USB 3.0 NTFS dosya biçiminde 10-15 saniye 60 MB/s, sonradan sabit 19 MB/s,
-USB 3.0 exFAT dosya biçiminde başlarda 60 MB/s, sonradan sabit olarak 18 MB/s,
-USB 2.0 exFAT dosya biçiminde başlarda 20 MB/s, sonradan 12 MB/s yazma hızı verdi.
Ek olarak FAT32 testi neden yok diye soracak olursanız boyutu büyük olduğu için FAT32 yerine exFAT desteği veriyor sadece.

Şimdi geldik konunun sonuna bence en iyi bellekler SanDisk 64 GB Ultra Flair ve SanDisk 32 GB Ultra Fit'tir. Bunlardan sonraki kaliteli bellek Kioxia 16 GB U366 USB 3.2 GEN 1 USB Bellek'tir. Kingstonların yazma hızında kronik bir sorun var. Yaptığım bu testler sonucunda Kingstonları aldığıma pişman oldum ama ikisinide epey uyguna almıştım, çok fazla üzülmedim. Size tavsiyem SanDisk'ten başka flash belleklere yönelmeyin.
Bugün 6 saatimi buna verdim. Konumu okuduğunuz için teşekkür ederim.
Helal olsun

Top Bottom