Neler Yeni

Seagate Firecuda 1 TB SSHD iyi bir seçenek mi?

Dahası  
Reaksiyon skoru
111
İsim
Burak Dereli
YouTube'da RAID türleri ve özelliklerini anlatan videolar var.
Bir de nasıl yapıldığını vs. anlatan videolar var. Onları inceleyebilirsin.
Zaten çok zor bir işlem değil. Kolaylıkla yaparsın.

Aşağıya 3-4 sene öncesinden farklı RAID videolarını bırakıyorum. Bakabilirsin.
Videoların sürelerini işaretledim. Direk hız testi kısmından başlıyor.
İstersen kendin başa sararsın.

SSD vs RAID

Çok teşekkürler. 2 adet 1 tb diskin raidlenmiş hali ssd performansını rahatlıkla yakalıyor videoda bunu görüyoruz değil mi?

Peki 2 adet SSDye raid yapsam nasıl olur?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bence hiç iyi bir seçenek değil. Sırf diskin ön yükleme kısmında bir kaç gb SSD var diye o paralar verilmez. 7200 RPM disklerin hızı da azımsanmayacak kadar iyi bence. 2013 yılında Casper marka masaüstü bilgisayar almıştım ve içinde 7200 RPM disk ve Win8 kurulu idi. Bilgisayarım 10 saniyede 15 saniyede açılıyordu. Şuan disk fiyatlarını bilmiyorum ama yanlış hatırlamıyorsam furecuda ücreti 2 TB disk fiyatına denk geliyordu. Sırf oyunun yükleme ekranında 5 saniye kazanacağım diye 1 TB depolama kenara atılmamalı bence. Sisteminiz zaten SSD ye kurulu. Cevap veren arkadaşlar da lütfen konuyu farklı yöne cekmeyin adam firecuda iyi seçenek mi diyor siz raid işine girmişsiniz. Anlatmak istiyorsanız lütfen yeni konu açın orada bol bol anlatın.

Evet SSHDyi kafamdan sildim katılıyorum. Şimdi 2 adet 1 tb barracuda alıp raid mi çaksam yoksa ssd mi alsam onun derdine düştüm..

White Ravens

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Cevap veren arkadaşlar da lütfen konuyu farklı yöne cekmeyin
adam firecuda iyi seçenek mi diyor siz raid işine girmişsiniz.
Anlatmak istiyorsanız lütfen yeni konu açın orada bol bol anlatın.
Kral ... Ne diyelim adama. :D
"Hayır iyi seçenek değil, iyi forumlar" falan mı.

Adam zaten konu içerisindeki kendi mesajlarında;
"Siz ne düşünüyorsunuz?" diye sormuş.
"yeni bir diske ihtiyacım var fakat oynayacağım ekstra oyunda hız o kadar da önemli değil" demiş.
"Yani yeni disk hard disk kadar rezalet olmasın, ama SSD kadar da pahalı olmasın." demiş.
Konu devam ettikçe, konu sahibi bir sürü şey söylemiş. Biz ne yapalım?
Bunları görmezden gelip,
Sadece konu başlığını cevaplayıp, geri mi çıkalım? :D

Dahası  
Reaksiyon skoru
111
İsim
Burak Dereli
HDDden ne kadar nefret ettiğimi hatırladım ve vazgeçtim. Sürekli dosya arşivi yapsaydım veya çok fazla oyunu aynı anda diskimde tutmak isteseydim RAID gerçekten süper bir çözüm olurdu. Bu zamana kadar duymuştum fakat hız farkının bu kadar olacağını düşünmemiştim. Ama kendi ihtiyacımda, şu anlık 480 gb crucial bx500 piyasaya göre hem güzel bi model hem güzel bi fiyatta. Onda karar kıldım. İleride yine bir ssd alıp ssd raid yaparım diye düşünüyorum. Tavsiyeleriniz için teşekkürler arkadaşlar.

Sytra

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Enes
Çok teşekkürler. 2 adet 1 tb diskin raidlenmiş hali SSD performansını rahatlıkla yakalıyor videoda bunu görüyoruz değil mi?

Peki 2 adet SSDye raid yapsam nasıl olur?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Evet SSHDyi kafamdan sildim katılıyorum. Şimdi 2 adet 1 tb barracuda alıp raid mi çaksam yoksa SSD mi alsam onun derdine düştüm..
Sistem hâli hazırda ssd ye kurulu. Bu sistem daha da hızlı olamaz artık. 2 tane 1 TB disk alıp raid yapmak senin sistemin ve ihtiyacın için oldukça gereksiz. Raid yaptığınız da 2 TB depolamayı 1 TB olarak kullanacaksınız peki ne için? Oyunların sadece yükleme ekranı hızlı geçsin diye. Oysa ki şuan piyasada olup da SSD veya HDD ye kurulu olduğu için aman aman bi fps farkı veren(Beta oyunlar hariç.) bir oyun görmedim göremeyiz de. 7200 RPM disk hızı gayet yeterli illa 500 liralık disk alacağım diyorsanız 2 TB WD veya Seagate diskinizi alıp takın ve keyfini surun.
Kral ... Ne diyelim adama. :D
"Hayır iyi seçenek değil, iyi forumlar" falan mı.

Adam zaten konu içerisindeki kendi mesajlarında;
"Siz ne düşünüyorsunuz?" diye sormuş.
"yeni bir diske ihtiyacım var fakat oynayacağım ekstra oyunda hız o kadar da önemli değil" demiş.
"Yani yeni disk hard disk kadar rezalet olmasın, ama SSD kadar da pahalı olmasın." demiş.
Konu devam ettikçe, konu sahibi bir sürü şey söylemiş. Biz ne yapalım?
Bunları görmezden gelip,
Sadece konu başlığını cevaplayıp, geri mi çıkalım? :D
Sizde haklisiniz ama yani konuyu açan arkadaşın ihtiyacına yönelik cevap vermek bence daha iyi. Şimdi hiç ihtiyacı yokken Raid yapmayı düşündüğünü söylüyor😅. Diğer bir deyişle göz doktoruna kontrole giden sağlıklı birisine doktor derecesiz gözlük takabilirsin demez sonuçta😅. Umarım esas söylemek istediğimi anlatabilmisimdir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
111
İsim
Burak Dereli
Sistem hâli hazırda SSD ye kurulu. Bu sistem daha da hızlı olamaz artık. 2 tane 1 TB disk alıp raid yapmak senin sistemin ve ihtiyacın için oldukça gereksiz. Raid yaptığınız da 2 TB depolamayı 1 TB olarak kullanacaksınız peki ne için? Oyunların sadece yükleme ekranı hızlı geçsin diye. Oysa ki şuan piyasada olup da SSD veya HDD ye kurulu olduğu için aman aman bi fps farkı veren(Beta oyunlar hariç.) bir oyun görmedim göremeyiz de. 7200 RPM disk hızı gayet yeterli illa 500 liralık disk alacağım diyorsanız 2 TB WD veya Seagate diskinizi alıp takın ve keyfini surun.

Sizde haklisiniz ama yani konuyu açan arkadaşın ihtiyacına yönelik cevap vermek bence daha iyi. Şimdi hiç ihtiyacı yokken Raid yapmayı düşündüğünü söylüyor😅. Diğer bir deyişle göz doktoruna kontrole giden sağlıklı birisine doktor derecesiz gözlük takabilirsin demez sonuçta😅. Umarım esas söylemek istediğimi anlatabilmisimdir.

İlgilendiğiniz için minnettarım hepinize. Herkes yardımcı olmaya çalışıyor çok sağolun. :D Ben pc toplarken sandisk ssd 418 tl idi. Şu anki fiyat artışlarına rağmen 422 liraya crucial 480 gb bulabilmem iyi oldu çaktım siparişi. Sürekli SSD alarak hayatıma devam edeceğim sanırım. :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

White Ravens

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Top Bottom