Neler Yeni

Seagate Firecuda 1 TB SSHD iyi bir seçenek mi?

ahmetim_64

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
346
İsim
Ahmet Karagöz
Facebook
albay6464
O konuda bir bilgi eksikliğim yok fakat 80 TL maliyete iki katı alandan bahsediyorum Bu bir avantaj değil mi? Ana diskim zaten NVMe.
Ben sana hdd kullanma demiyorum ki bütçen varsa ikisini birden kullan ama ssd'nin verdiği hissi alamazsın.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ya direkt 500lük bir SSD alacağım ya da iki adet HDD alıp raid yapacağım. SSHD olayına pek ısınamadım dediğin gibi. Laptoplarda gördüğümüz bi disk daha çok. Hızlı boot için. Katılıyorum.
Ya da benim dediğim gibi bir ssd birde hdd takıp kullanabilirsin.

Hiphopjohnny

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
933
İsim
Abdulkadir
Kral, sonuçta harddisk'i cebinde taşımayacaksın.

500 TL civarında bütçen var ise 1 TB'lık 2 adet HDD al.
Sonra bunları RAID ile birleştir. SSD'ye yakın hızlar elde edersin.

Böylece hem depolama alanın 1 TB yükselmiş olur,
Hem performans açısından eksiklik hissetmezsin.
Çok mantıklı 😊

Dahası  
Reaksiyon skoru
111
İsim
Burak Dereli
Ben sana HDD kullanma demiyorum ki bütçen varsa ikisini birden kullan ama SSD'nin verdiği hissi alamazsın.

Evet. Fiyatlar daha da uçmadan ssd almak daha mantıklı. Daha ileride bi 500lük ssd daha alırız olur biter. Çok zora düşersek bir de hdd ekleriz en kötü. :D

VitoScaletta

80+ Gold
bencede ssd verdiği hissi alamazsın 120 gb ssd al ona windows kur en sevdiğin 1 tane oyunuda kurarsın hdd istediğin herşeyi yükle

ensbhdr55

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,501
İsim
Enes Bahadır
Merhabalar. 450-500 lira harcatıp da 480 gb kapasite sunan ssdler görüyoruz HALA -malesef dolardan dolayı-. Fakat günümüz oyunlarında yüksek kapasite kullanımını da kabullenmemiz gerekiyor artık. Sistemim ve başlıca uygulamalarım halihazırda nvme diskimde yüklü. SSHD olayı nedir, ne değildir? Ekstra oyunlar ve ufak tefek dosya arşivlemeleri için güzel bir alternatif olabilir mi? Zaten ikincil disk olarak kullanıldığında çok aşırı bir hız farkı görülmeyeceği söyleniyor. 1 TB olması çok büyük avantaj. Zaten böyle giderse SSD satın alıp duracağız... Siz ne düşünüyorsunuz?
evet aynısını var bende 2.5 '' 1 tb firecuda var 5400rpm ama hdden çok daha iyi 500 gb hdd 1 tb sshd 480 gb ssd var imzanda yazıyor zaten online oyunlar ssd de benim diğerleri sshd de gayet güzel bir performans sunuyor hdd de 45 saniyede açarsın bi oyunu sshd de 15 20 ye düşer örneklerden biri sadece

Dahası  
Reaksiyon skoru
111
İsim
Burak Dereli
bencede SSD verdiği hissi alamazsın 120 gb SSD al ona windows kur en sevdiğin 1 tane oyunuda kurarsın HDD istediğin herşeyi yükle

500 gb nvme kullanıyorum dostum. Mevzu hız kaybı yaşamamak bu yüzden hdd istemiyorum. Ama bir oyun da 100 gb yani artık en az.

Dahası  
Reaksiyon skoru
111
İsim
Burak Dereli
evet aynısını var bende 2.5 '' 1 tb firecuda var 5400rpm ama hdden çok daha iyi 500 gb HDD 1 tb sshd 480 gb SSD var imzanda yazıyor zaten online oyunlar SSD de benim diğerleri sshd de gayet güzel bir performans sunuyor HDD de 45 saniyede açarsın bi oyunu sshd de 15 20 ye düşer örneklerden biri sadece

Warzone 175 gb boyutu yüzünden 2. bir ssdye ihtiyacım var şu an. Sık oynadığım oyunları hdd ile oynamak istemiyorum riske girmeyeyim en iyisi. Zaten güncellemelerle en geç 1 yıla warzone 230 falan olur.

ahmetim_64

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
346
İsim
Ahmet Karagöz
Facebook
albay6464
Evet. Fiyatlar daha da uçmadan SSD almak daha mantıklı. Daha ileride bi 500lük SSD daha alırız olur biter. Çok zora düşersek bir de HDD ekleriz en kötü. :D
Ben açıkça şunu söyleyeyim sistemim eski de olsa benim de canım ssd almaktan yana ama parasızlığın gözü kör olsun altı yıllık telefonum bozuldu onu bile alamadım ama sağlık olsun her şey başı sağlık.

Dahası  
Reaksiyon skoru
111
İsim
Burak Dereli
Ben açıkça şunu söyleyeyim sistemim eski de olsa benim de canım SSD almaktan yana ama parasızlığın gözü kör olsun altı yıllık telefonum bozuldu onu bile alamadım ama sağlık olsun her şey başı sağlık.

Evet elimizdekinin kıymetini bilmiyoruz haklısın üstad.

White Ravens

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
2 adet barracuda şu an 560 TL yapıyor. SSHD aynı işi görmez mi? RAID nasıl yapacağım?
YouTube'da RAID türleri ve özelliklerini anlatan videolar var.
Bir de nasıl yapıldığını vs. anlatan videolar var. Onları inceleyebilirsin.
Zaten çok zor bir işlem değil. Kolaylıkla yaparsın.

Aşağıya 3-4 sene öncesinden farklı RAID videolarını bırakıyorum. Bakabilirsin.
Videoların sürelerini işaretledim. Direk hız testi kısmından başlıyor.
İstersen kendin başa sararsın.

SSD vs RAID

ahmetim_64

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
346
İsim
Ahmet Karagöz
Facebook
albay6464
Evet elimizdekinin kıymetini bilmiyoruz haklısın üstad.
Öncelikle kimseye kendime acındırma gibi bir niyetim olmadı ama bu benim gerçeğim sana da bunu benimsettiysem ne mutlu bana her bişeyi kendim yapmaya çalıştım çalışıyorumda şimdi bir işin oldu mu kimi zaman kimse bildiği halde yardımcı olmuyor ama bu benim herşeyi bildiğim anlamına da gelmez kendi işimi görecek kadar biliyorum bişeyler işte...!

Sytra

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Enes
Bence hiç iyi bir seçenek değil. Sırf diskin ön yükleme kısmında bir kaç gb ssd var diye o paralar verilmez. 7200 RPM disklerin hızı da azımsanmayacak kadar iyi bence. 2013 yılında Casper marka masaüstü bilgisayar almıştım ve içinde 7200 RPM disk ve Win8 kurulu idi. Bilgisayarım 10 saniyede 15 saniyede açılıyordu. Şuan disk fiyatlarını bilmiyorum ama yanlış hatırlamıyorsam furecuda ücreti 2 TB disk fiyatına denk geliyordu. Sırf oyunun yükleme ekranında 5 saniye kazanacağım diye 1 TB depolama kenara atılmamalı bence. Sisteminiz zaten SSD ye kurulu. Cevap veren arkadaşlar da lütfen konuyu farklı yöne cekmeyin adam firecuda iyi seçenek mi diyor siz raid işine girmişsiniz. Anlatmak istiyorsanız lütfen yeni konu açın orada bol bol anlatın.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
971,454
Üyeler
153,563
Son üye
Daphne
Top Bottom