Neler Yeni

Sistemimi Nasıl Update Etmeliyim???

KaptanMC

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
160
İsim
Mehmetcan İvrendi
Herkese Merhaba 2-3 Ay önce PC'nin PSU yanmıştı şimdi Biraz parada biriktirdim hazır, sistem alıyorken dedim PC'yi bı Yenileyim Update edim baya eskidi ve yetersiz kaldı Açıkçası PC gayet iyi anlıyorum Bu yüzden Aklımda zaten bı kaç bı şey var ama bide sizlerin tavsiyelerinizi merak ettim ve biraz düşündümde Sistemde Update Edilcek çok parça var acaba Update mı etmeliyim yoksa yeni PC mı almalıyım?

-Sistemi Kullanım Amaçlarım
Yazılım / Yapay Zeka/ Oyun / film izlerim / Blender (kısmen) / Unreal Engine/ YKS Hazırlık (1 sene Tekrar XD)

Bütçem=
-Upgrade (15-20K)
-Yeni PC (20-25K) eski PC parçalarını satsam 28K falan olabilir

Şuan ki PC Özellikleri

İşlemci= Ryzen7 3800X
Ekran Kartı= Çöp kutusunda :) (GT 730)
Anakart= BioStar X570GTA
Ram= 2X8GB 3200MHz. (Soğutma şeyi bile yok)
HDD=1TB
M.2 SSD= 256GB
PSU= GG Oldu.
Monitör= Hurda
Mouse= 20 kez tamir ettim a101 malı
Klavye= Membran paslanmış

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,797
İsim
Murat Orhan
Herkese Merhaba 2-3 Ay önce PC'nin PSU yanmıştı şimdi Biraz parada biriktirdim hazır, sistem alıyorken dedim PC'yi bı Yenileyim Update edim baya eskidi ve yetersiz kaldı Açıkçası PC gayet iyi anlıyorum Bu yüzden Aklımda zaten bı kaç bı şey var ama bide sizlerin tavsiyelerinizi merak ettim ve biraz düşündümde Sistemde Update Edilcek çok parça var acaba Update mı etmeliyim yoksa yeni PC mı almalıyım?

-Sistemi Kullanım Amaçlarım
Yazılım / Yapay Zeka/ Oyun / film izlerim / Blender (kısmen) / Unreal Engine/ YKS Hazırlık (1 sene Tekrar XD)

Bütçem=
-Upgrade (15-20K)
-Yeni PC (20-25K) eski PC parçalarını satsam 28K falan olabilir

Şuan ki PC Özellikleri

İşlemci= Ryzen7 3800X
Ekran Kartı= Çöp kutusunda :) (GT 730)
Anakart= BioStar X570GTA
Ram= 2X8GB 3200MHz. (Soğutma şeyi bile yok)
HDD=1TB
M.2 SSD= 256GB
PSU= GG Oldu.
Monitör= Hurda
Mouse= 20 kez tamir ettim a101 malı
Klavye= Membran paslanmış
Anakartın güzel aslında fazlasıyla güzel hemde. İşlemcin de fena sayılmaz. Render vs için 5800X alınabilir 6k civarına veya hiç işlemciyi ellemeyebilirsin de. Yeni PC alacaksan DDR5e geçmek daha mantıklı ama o zaman da ekran kartından kısman gerekir. Bu sistemi DDR4'ten devam ettirip ekran kartı almak mı yoksa ddr5e geçirip ekran kartını düşük bir kart tercih etmek mi daha mantıklı onu düşünüyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

X570'i 3k civarına satarsın ramleri 800e verirsin ssdyi 500e verirsin İşlemciyi de 3500 civarına verirsin. 8k civarı bir bütçe gelir burdan da.

30 35 k civarı toplam bir bütçen olur mu tahminen? Ya da herşeyi satınca maksimum çıkabileceğin bütçe kaç olur?

Son düzenleme:

KaptanMC

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
160
İsim
Mehmetcan İvrendi
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Anakartın güzel aslında fazlasıyla güzel hemde. İşlemcin de fena sayılmaz. Render vs için 5800X alınabilir 6k civarına veya hiç işlemciyi ellemeyebilirsin de. Yeni PC alacaksan DDR5e geçmek daha mantıklı ama o zaman da ekran kartından kısman gerekir. Bu sistemi DDR4'ten devam ettirip ekran kartı almak mı yoksa ddr5e geçirip ekran kartını düşük bir kart tercih etmek mi daha mantıklı onu düşünüyorum.
Ya Zaten Blender Çok kullanmıyorum Arda mekanik projeler yaparken kafamda taslak oluşması için model olarak falan tasarlıyorum zaten o yüzden kısmen diye yazdım ve İşlemcim oyunda 5600X'den falan kötü olsada Render'da Hayvan gibi fark Açıyor 16 çekirdekli olduğu için sanırsam yani render'da ekran kartına gerek diymuyorum bir kaç dk işlemci ile alıyodum öyle söyleyim sadece 2019'da çıktığı için biraz yazılım'da vs. Geri kalmış ve firmadayeni ürünleri satmak için ilgilenmiyor yoksa gayet iyi bir islemci

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,797
İsim
Murat Orhan
Ya Zaten Blender Çok kullanmıyorum Arda mekanik projeler yaparken kafamda taslak oluşması için model olarak falan tasarlıyorum zaten o yüzden kısmen diye yazdım ve İşlemcim oyunda 5600X'den falan kötü olsada Render'da Hayvan gibi fark Açıyor 16 çekirdekli olduğu için sanırsam yani render'da ekran kartına gerek diymuyorum bir kaç dk işlemci ile alıyodum öyle söyleyim sadece 2019'da çıktığı için biraz yazılım'da vs. Geri kalmış ve firmadayeni ürünleri satmak için ilgilenmiyor yoksa gayet iyi bir islemci
Dilerseniz DDR4'ten devam edilir 5800x alınır. Ya da DDR5'e geçip Ryzen 7 7700e kadar zorlayabiliriz bu bütçede.

KaptanMC

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
160
İsim
Mehmetcan İvrendi

X570'i 3k civarına satarsın ramleri 800e verirsin ssdyi 500e verirsin İşlemciyi de 3500 civarına verirsin. 8k civarı bir bütçe gelir burdan da.

30 35 k civarı toplam bir bütçen olur mu tahminen? Ya da herşeyi satınca maksimum çıkabileceğin bütçe kaç olur?
30K olur muhtemelen Hatta 32K da olabilir çünkü Kasa ve Soğutucuyu yazmayı unutmuşum

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,797
İsim
Murat Orhan

KaptanMC

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
160
İsim
Mehmetcan İvrendi
Kasa ve soğutucunuz var mı? Onları kullanabiliriz yeni sistemde.
soğutucu = AMD Prism Wraith (PC ortalama 8-12 saat falan kullanıyordum ve genelde 65 dereceydi Max yazın 73 falan gördüm yani gayet iyi gibi)

-Kasa= Frisby FC-9375G (Gayet Geniş bir kasa 4090 bile sığıyor galiba)

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,797
İsim
Murat Orhan
soğutucu = AMD Prism Wraith (PC ortalama 8-12 saat falan kullanıyordum ve genelde 65 dereceydi Max yazın 73 falan gördüm yani gayet iyi gibi)

-Kasa= Frisby FC-9375G (Gayet Geniş bir kasa 4090 bile sığıyor galiba)
SSD ve PSU'yu şimdilik değiştirmeyip soğutucu ve kasanı kullanırsın

Ryzen 7 7700 9449 TL

Gigabyte B650 Anakart 3549 TL

Patriot Viper 32 GB 6000Mhz cl30 ram 3700 TL

Rajintek Cratos 850W Modüler Gold PCle 5.0 PSU 3900 TL

Colorful RTX 4060Ti 8 GB 13114 TL

Bu şekilde 33712 TL yapıyor. Anakart biraz düşük kalıyor ama sistemi stabil şekilde rahatlıkla çalıştırır. Eğer bütçeyi çok zorlarsa ram şimdilik 16 GB alınır PSU Highpower 700W Gold olarak değiştirilebilir 2300 TL'ye geliyor o PSU.

Linkleri atamıyorum spam algılıyor istersen özelden atabilirim.

PSU'dan kısıp Biostar B650MO-E almak daha mantıklı olcaktır ama 500 600 tl fazla verip 4 ram slotu ve 2 m2 slotuna çıkıyorsunuz.

Son düzenleme:

KaptanMC

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
160
İsim
Mehmetcan İvrendi
SSD ve PSU'yu şimdilik değiştirmeyip soğutucu ve kasanı kullanırsın

Ryzen 7 7700 9449 TL

Gigabyte B650 Anakart 3549 TL

Patriot Viper 32 GB 6000Mhz cl30 ram 3700 TL

Rajintek Cratos 850W Modüler Gold PCle 5.0 PSU 3900 TL

Colorful RTX 4060Ti 8 GB 13114 TL

Bu şekilde 33712 TL yapıyor. Anakart biraz düşük kalıyor ama sistemi stabil şekilde rahatlıkla çalıştırır. Eğer bütçeyi çok zorlarsa ram şimdilik 16 GB alınır PSU Highpower 700W Gold olarak değiştirilebilir 2300 TL'ye geliyor o PSU.

Linkleri atamıyorum spam algılıyor istersen özelden atabilirim.
Galiba ilk yazdığımı tam okumadın Monitör+Fare+Klavye gibi ekipmanlar da lazım.

-Açıkçası biraz abarttın gibi yani o kadar yüksek bir İşlemci/Psu ve Ram'e ihtiyacım olduğunu düşünmüyorum. Yani 50K bütce falan olsa okeyde bu bütçede baya fazla zaten o yüzden Update daha mantıklı geliyo bana

-Eğer Update Önerceksen 2.elde önere bilirsin.

-Zaten şuan kullandığım anakartda 4 Ram slotu ve 1 tane M2 slotu var yani bu yüzden sadece +1 M2 slot ićin deymez gibi zaten yazılım dışında çok kullanmıyom M2 slotunu 512gb yetrde artar

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,797
İsim
Murat Orhan

-Açıkçası biraz abarttın gibi yani o kadar yüksek bir İşlemci/Psu ve Ram'e ihtiyacım olduğunu düşünmüyorum. Yani 50K bütce falan olsa okeyde bu bütçede baya fazla zaten o yüzden Update daha mantıklı geliyo bana

-Eğer Update Önerceksen 2.elde önere bilirsin
Kusura bakmayın onları unuttum valla. Yine de çok fazla kısmadan da ekipmanları tamamlayabilirim bu bütçede. Bir iki ürünü 2. el önersem kafi. Monitör olarak kaç hz bir şey istiyorsunuz? Klavye olarak %65 veya TKL mi tercih edersiniz?

-Eğer Update Önerceksen 2.elde önere bilirsin.

-Zaten şuan kullandığım anakartda 4 Ram slotu ve 1 tane M2 slotu var yani bu yüzden sadece +1 M2 slot ićin deymez gibi zaten yazılım dışında çok kullanmıyom M2 slotunu 512gb yetrde artar
Olacaksa yine en iyisi olsun diye uğraşıyorum hocam. PSUyu kısar rami 16'ya indiririz o sorun değil ama işlemci 7700 kalması mantıklı olur bence. Ekran kartını 2. el alırız en kötü.

KaptanMC

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
160
İsim
Mehmetcan İvrendi
Kusura bakmayın onları unuttum valla. Yine de çok fazla kısmadan da ekipmanları tamamlayabilirim bu bütçede. Bir iki ürünü 2. el önersem kafi. Monitör olarak kaç hz bir şey istiyorsunuz? Klavye olarak %65 veya TKL mi tercih edersiniz?
Açıkçası Monitör İçin Aklımda IPS/27"/165hz veya üstü okey'im

-Hiç TKL klavye kullanmadım Bu yüzden begenirmiyom begenmezmiyim bilemiyorum ve yön tusları yazılımda kısa yol olarak önemli bu yüzeen bı şey demem zor

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,797
İsim
Murat Orhan
Açıkçası Monitör İçin Aklımda IPS/27"/165hz veya üstü okey'im

-Hiç TKL klavye kullanmadım Bu yüzden begenirmiyom begenmezmiyim bilemiyorum ve yön tusları yazılımda kısa yol olarak önemli bu yüzeen bı şey demem zor
TKL'de de %65 klavyelerde de yön tuşları var hocam

Klavye mouse ve monitör bu şekilde olabilir. Ekran kartını 2. el alsak ve psudan kıssak bile fark kapanıyor neredeyse. Klavye ve mouse'a zaten söyleyecek bir şey yok canavar gibi iki ürün de. Monitör de güzel.

KaptanMC

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
160
İsim
Mehmetcan İvrendi

Olacaksa yine en iyisi olsun diye uğraşıyorum hocam. PSUyu kısar rami 16'ya indiririz o sorun değil ama işlemci 7700 kalması mantıklı olur bence. Ekran kartını 2. el alırız en kötü.
Yani iyi diyomda ben biraz şey kafasındayım eğer orta segment bir işlemci işimi görüyorsa neden alabildigim en üstü alayımki yani biraz o kafadayım yani 32K bütçem var diye illa o fiyat olması gerekmiyor eğer 20-25K'da işimi görüyosa iyi sonuçta zaten seneye üniversiteye gideceğim için loptop vs. Alcam mecbur başka şehre falan çıkarsam çok kulanmam ozamanda PC'yi zaten 4 sene üniden sonrada teknoloji baya ilerler ve yeni işe başlar mükemmel bı sistem alırım o zaman diye düşünüyorum şuanlık sadece işlerime yetecek rahatça kullanıp oyun oynayabileceğim yazılım ve Aİ islerimi görecek bir PC arıyom öyle düsün

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
994,920
Üyeler
157,300
Son üye
Eren4236
Top Bottom