Neler Yeni

Sıvı Metal Termal Macun Hakkında

Dahası  
Reaksiyon skoru
90
İsim
Kaan
Tulpar T7 V25.1.2 bilgisayarım hiçbir işlem yapmıyorken dahi cpu fanı açması üzerine termal macunu değiştirme kararı aldım,sıvı metal uygulamayı düşünüyorum.Lakin sıvı metal termal macunların asla alüminyum soğutma bloğuna sahip bilgisayarlara uygulanmaması gerektiğini biliyorum.Bilgisayarın temelde MSI GP76 Leopard olduğunu göz önünde bulundurursak,bu bilgisayarın soğutma bloğu alüminyum mudur yoksa bakır mı ? Uygularken az miktarda uygulanması ve CPU/GPU'yu üst düzeyde yalıtımlama haricinde dikkat edilmesi gereken başka bir şey var mıdır ?

Dahası  
Reaksiyon skoru
90
İsim
Kaan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam Mx-4 kullananilirsiniz garanti işi sıvı kullanmayın
Hocam üzerinde zaten mx-4 var,elimde CoolerMaster Mastergel Maker var zaten ondan daha iyi olarak ancak sıvı metalin olağanüstü ısı iletiminin epey fark yaratacağını düşünüyorum.

Mustafaer

80+ Bronze
Hocam üzerinde zaten mx-4 var,elimde CoolerMaster Mastergel Maker var zaten ondan daha iyi olarak ancak sıvı metalin olağanüstü ısı iletiminin epey fark yaratacağını düşünüyorum.
Alüminyum olup olmadığını içini açıp bi bakın isterseniz ancak yüksek ihtimal aliminyumdur

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,414
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
MSI genellikle bakır taban kullanır. Zaten anlarsın açınca bakır olup olmadığını. Eğer boya varsa hafif kazı boş bir tarafını.

Dahası  
Reaksiyon skoru
90
İsim
Kaan
MSI genellikle bakır taban kullanır. Zaten anlarsın açınca bakır olup olmadığını. Eğer boya varsa hafif kazı boş bir tarafını.

Daha öncesinde bu bilgisayarın SSD'sini upgrade ederken çektiğim videodan şöyle bir kesit aldım;

gg.png

GP76'nında tamamen aynı şekilde ısı boruları kullandığını biliyorum,bu ss'ten bir yorum yapmamız mümkün mü ?

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,414
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Daha öncesinde bu bilgisayarın SSD'sini upgrade ederken çektiğim videodan şöyle bir kesit aldım;

Alıntıyı görüntüle

GP76'nında tamamen aynı şekilde ısı boruları kullandığını biliyorum,bu ss'ten bir yorum yapmamız mümkün mü ?
Bu görsele bakacak olursak alüminyum o taban. MSI ile kıyaslama onu. Kasa aynı olabilir fakat MSI büyük özelleştirmeler yapıyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
90
İsim
Kaan
Bu görsele bakacak olursak alüminyum o taban. MSI ile kıyaslama onu. Kasa aynı olabilir fakat MSI büyük özelleştirmeler yapıyor.
Epey şaşırdım,demek ki sadece görsel olarak birbirlerine benziyormuş.Daha öncesinde alüminyum tabanda sıvı metal kullananlar 1 sene geçmeden alüminyum ile sıvı metalin tepkimeye girmesi sonucu sıvı metalin eriyip gittiğini ve etkisini kaybettiğini söylüyorlar.Biz kaliteli bir termal macundan devam edeceğiz gibi görünüyor :(

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,414
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Epey şaşırdım,demek ki sadece görsel olarak birbirlerine benziyormuş.Daha öncesinde alüminyum tabanda sıvı metal kullananlar 1 sene geçmeden alüminyum ile sıvı metalin tepkimeye girmesi sonucu sıvı metalin eriyip gittiğini ve etkisini kaybettiğini söylüyorlar.Biz kaliteli bir termal macundan devam edeceğiz gibi görünüyor :(
Yanılmıyorsam alüminyum tabana da zarar veriyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
90
İsim
Kaan
Yanılmıyorsam alüminyum tabana da zarar veriyor.
Aynen ben de öyle biliyorum oradan sökmesi çok zor oluyor diyorlar.

20220129_011815.jpg

Şans eseri benim bilgisayarın soğutma bloğunu buldum tamamen,sanırım buradan daha çok belli olur hangi malzemeden olduğu.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,414
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler

Cihangir

80+ Gold
sıvı termal macun kullanırken dikkat edin kısa devre yaotırı taşırmamaya çok dikkat edin

Covid19

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
244
İsim
co
Usta bende de GL75 var MSI'ın termal macunlarını vs. değiştiricem yakın bir zamanda sökerken takarken dikkat et şu biraz hassas dediğin parça var mıdır ?

Top Bottom