Neler Yeni

SOKAK KÖPEKLERİ KONUSUNA BİR DE BU AÇIDAN BAKIN !

Lgoyü

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
688
İsim
Enes
Yok uyutulacak

-Mehmet-

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,639
İsim
Mehmet Aslan
Siz dün beni algı yapmak ve en büyük hayvan düşmanı olmakla suçlamıştınız. Size uzunca bir cevap vermiştim.
Geri dönüş alamadım. Yazdıklarınızın çoğunun cevabı dünkü yazıda da bugün yazdığım yazıda da var.
Bu yazıları okuduğunuzu sanmıyorum çünkü bu yazdıklarınız gerçekçi bir çözüm değil.

Sokakta köpek olmaz diye bir genelleme yapmanız da bu propaganda söylemlerinden bir tanesi.

Bu arada o sokak köpeklerinin depremde bile insanlara saldırmadığını ekleyeyim.
Deprem zamanı sokaktan alınıp Almanya'ya eğitilmek için götürülen bir köpek var.
Etimesgut Belediyesi de köpekleri alıp eğitiyor. Ancak bunlar sorunu çözebilecek bir şey değil.
Belli sayıda eğitilebilir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yazınızın ilk kısmı hariç çoğuna katılıyorum. Zaten sorun olduğunu söylüyoruz. Bu yalan haberlerin sonuçlarına yarın değineceğim.
Kısırlaştırmanın maliyetli olduğunu söylemişsiniz, ardından barınak yapılmalı demişsiniz. Bu barınakların maliyeti ne kadar ? Kısırlaştırmadan daha mı az ? Ayrıca ötenazi için kullanılan ilaçlarda ucuz değil. Zaten kısır olan köpekleri öldürerek ekonomiye katkısı olmuş olmuyor.
barınak sistemi sürdürülebilir bir şey sorunun olduğu dönem için de sorun çözüme kavuştuktan sonra da. Anlatımda eksik olmuş yanlış anlaşılması normal. Hem barınak yapıp hem de kısırlaştırmak altından kalkılabilecek bir yük değil bu ekonomik durumda. Uyutma maliyeti kısırlaştırmaya göre çok daha düşük ayrıca sadece kısırlaştırma diye düşünmeyin kısırlaştırılan hayvanın bakımı barınması ve beslenmesi de var bunu da maliyet içine katarsanız uyutma ile arasına dağlar kadar fark var. Kısırlaştırdın oldu bitti olmuyor yani asıl çetrefilli kısmı devamında oluyor bunu da hesaba katın.

Siz dün beni algı yapmak ve en büyük hayvan düşmanı olmakla suçlamıştınız. Size uzunca bir cevap vermiştim.
Geri dönüş alamadım. Yazdıklarınızın çoğunun cevabı dünkü yazıda da bugün yazdığım yazıda da var.
Bu yazıları okuduğunuzu sanmıyorum çünkü bu yazdıklarınız gerçekçi bir çözüm değil.

Sokakta köpek olmaz diye bir genelleme yapmanız da bu propaganda söylemlerinden bir tanesi.

Bu arada o sokak köpeklerinin depremde bile insanlara saldırmadığını ekleyeyim.
Deprem zamanı sokaktan alınıp Almanya'ya eğitilmek için götürülen bir köpek var.
Etimesgut Belediyesi de köpekleri alıp eğitiyor. Ancak bunlar sorunu çözebilecek bir şey değil.
Belli sayıda eğitilebilir.

Yazınızın ilk kısmı hariç çoğuna katılıyorum. Zaten sorun olduğunu söylüyoruz. Bu yalan haberlerin sonuçlarına yarın değineceğim.
Kısırlaştırmanın maliyetli olduğunu söylemişsiniz, ardından barınak yapılmalı demişsiniz. Bu barınakların maliyeti ne kadar ? Kısırlaştırmadan daha mı az ? Ayrıca ötenazi için kullanılan ilaçlarda ucuz değil. Zaten kısır olan köpekleri öldürerek ekonomiye katkısı olmuş olmuyor.
şunu da ekleyeyim ülkede çoğu kişide evcil hayvanı doğru büyütebilecek bilinç yok. İstekte o kadar olduğunu sanmam. Sahiplense bile süs köpeği vs daha minimal hayvanları sahiplenir gidipte yarma kadar hırçın sokak köpeğini sahiplenmeye kalkmaz. Dolayısıyla bunun ekonomiye önemli bir katkısı da olmaz mama da satamazsın hiçbir şey satamazsın.

Son düzenleme:

Loading...

80+ Silver
En İyi Cevap
1

Konu hortlamasın diye çünkü bu konuyu açmışsın ondan.O zaman burda cevaplayım.
Fikrim değişmedi Köpeğin zararsız olup olmamasının bir önemini olmadığını hem hayvan sağlığı adına hem sokaklardaki güvenlik adına Bunların barınakta tutulmalarını savunuyorum.Bunun yalan haber ile alakası yok ben hep bu fikirdeydim.İsterlerse "Köpek dünyayı sırtlayıp götürdü" desinler ben yaşadıklarımla yorumluyorum olayı.Bundan başka çözüm olmayacağını da söylüyorum Türkiye de köpek sahiplenme gibi bir kültür yok zaten bir çoğu " Köpeğin olduğu eve melekler girmez" mantığında eve köpek bile sokmuyor emin ol.Sahiplendirilen köpeklere ruhsat sistemi gelmeli.Ben bunu savunuyorum.Yasada direk hayvanlar öldürülcek bile yazmıyor yani ne gibi bir tepki vermemi bekliyorsun.

Sokakta köpek olmaz evet Betonlaşmış bir dünyada köpek yemek bulabilir mi veya bir av bulabilir ? bulamaz.Ayrıca Yazdıklarım gayet gerçekci herşeye para bulan hükümet bunada para bulur elbet.İsteseler yaparlar adam gibi barınakları.

TyShame

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
270
İsim
Halil Karagöz
Şimdi siz haberlerin doğru olduğunu düşünüyorsunuz, haberlerin abartı olmadığını söylüyorsunuz. Sizin gibi düşünmesem de burada inat etmeyeceğim. Yarın yazacağım konuda hayvana yapılan şiddet haberlerinden bahsedeceğim. Hepsi güncel haberler olacak. Bu haberlerin medyada verilmediğini söyleyeceğim. Buna "hayır medyada bu haberler de var" diyebileceğinizi sanmıyorum. Üşenmezsem hayvana şiddetle suç psikolojisinin bağlantısını da koyacağım. Hayvana şiddet uygulayanların, ileride insanlara da yapabileceğini savunacağım. Ve bu şiddeti engellemek için bir önlem alınmadığını göstereceğim.
Birileri hayvanlar üzerinden para kazanıyor diye hayvanların itlaf edilmesini savunamam. Devlet kurumları gerekli cezaları versin. Zaten bunlar kötü niyetli köpek olmasa kediden para kazanırlar diye yazımda belirtmiştim.
Hayvan ticaretine hayvan severlerin ses çıkarmadığı konusunda yanılıyorsunuz. Zaten çıkan bu yasanın samimi olmama ve çözüm olmama sebeplerinden bir tanesi de bu durum. Hayvan çiftliklerinde üretime kısıtlama ve denetim yok, hayvan ithalatına yasak yok, köylülerin köpek çiftleştirdikten sonra damızlık alıp kalan yavruları sokağa bırakmasına engel yok diye bunu yasa görüşülürken çokça dile getirildi fakat bir şey değişmedi. Ayrıca uzun zamandır Satınalmasahiplen söylemiyle teşvik etmeye çalışıyorlar. Bu hayvanlara yuva bulmak için çok uğraş veriyorlar.
Ben yazımda her haber diye belirtmiştim ama neyse. Hayvanlara uygulanan şiddeti değil ben şiddetin hertürlüsüne hayır diyen bir insanım. Medyada şu tarz bu tarz haberler var söylemim sizin yalan haberler var söyleminiz kadar gerçek. Ben yalan haberler yok da demedim her haber yanlış da demedim hala orta yoldayım bence. Hayvanlar üzerinden kazanç sağlıyorlar diye itlaf edilmesini kimsenin savunacağını da düşünmüyorum saçmalık, devlet kurumları ceza vermediği için ben bunu dile getirdim. Ben sözde hayvanseverler den bahsetmiştim ama neyse kesin hayvan düşmanları sahiplenip atıyordur sözde sahiplenenler değil. Mama lobisinin Türkiyede bir takım çevreler tarafından desteklendiğini, Bu konuda da B*k*t *zg*nl* davalarına bakabilirsiniz, sokak hayvanlarının annesiyim yok şöyleyim böyleyim kuduz hayvanları tedavi ettirdim vs vs hiç param yok bağışlarınızı bekliyorum derken 5 parasız kadını polis aldığında 7 - 9 tane ev 3- 5 tane dükkanı ortaya çıkıyor bu kadarıyla da kalmıyor kadının 1 yılda estetik ve sözde sağlık harcamaları 1milyon TL olarak tespit ediliyor polis tarafından . Mamalobisinin olmadığını savunmak Türkiyede ne bileyim yani.

Edit : dava ederler mederler uğraşamam sansürledim.

Son düzenleme:

Pew Pew

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
523
İsim
Cem Şimşek
İlgilendiği Kategoriler
Sağlık
barınak sistemi sürdürülebilir bir şey sorunun olduğu dönem için de sorun çözüme kavuştuktan sonra da. Anlatımda eksik olmuş yanlış anlaşılması normal. Hem barınak yapıp hem de kısırlaştırmak altından kalkılabilecek bir yük değil bu ekonomik durumda. Uyutma maliyeti kısırlaştırmaya göre çok daha düşük ayrıca sadece kısırlaştırma diye düşünmeyin kısırlaştırılan hayvanın bakımı barınması ve beslenmesi de var bunu da maliyet içine katarsanız uyutma ile arasına dağlar kadar fark var. Kısırlaştırdın oldu bitti olmuyor yani asıl çetrefilli kısmı devamında oluyor bunu da hesaba katın.

şunu da ekleyeyim ülkede çoğu kişide evcil hayvanı doğru büyütebilecek bilinç yok. İstekte o kadar olduğunu sanmam. Sahiplense bile süs köpeği vs daha minimal hayvanları sahiplenir gidipte yarma kadar hırçın sokak köpeğini sahiplenmeye kalkmaz. Dolayısıyla bunun ekonomiye önemli bir katkısı da olmaz mama da satamazsın hiçbir şey satamazsın.
Hocam ben barınak ve uyutmaya karşıyım. Aslında beni ilgilendiren bir durum yok. Vergilerim hayvanlara gitmesin de demiyorum. Sonuçta vergilerimiz gereksiz her şeye gidiyor.
Yine de eksik veya yanlış bilgi olmaması için maliyetlere baktım. Mayıs ayında haber siteleri uyutma maliyeti 4000TL barınakta kısırlaştırma maliyeti 500TL olarak göstermişler. Güvendiğim bir X hesabı da Ağustos ayında uyutma 4000TL barınakta kısırlaştırma 500-700TL olarak vermiş. Benim aklımda uyutmanın bedelinin 90 Euro (3400TL) olduğu kalmış ama emin değilim. Bu kaynaklar ne kadar güvenilir ondan da emin değilim. Siz biliyorsanız ekleyebilirsiniz.
Bir de sizin yaptığınız hesapta barınakta kalacak hayvanlarında kısırlaştırılması gerektiği bilgisi yok, yine sadece kısırlaştırılan hayvanın bakım ve beslenme masraflarından bahsedilip sizin barınakta bakılacak dediğiniz hayvanların bakım ve beslenme masraflarından bahsedilmemiş.
Tabi bir de barınaklar sürdürülebilir ama onunda masrafları filan var yine. Benim üzerinde çok durup takıldığım bir konu değil açıkçası. Güvenilir bir kaynaktan bulup hesabı paylaşan olursa merak eden bakabilir.

Zaten ben yasaya uygun şekilde uyutacaklarını da düşünmüyorum. Mesela Altındağdaki kafası olmayan köpek neden öldü açıklanmadı. Nekropsi sonuçları da paylaşılmadı diye biliyorum.
Çoğunu zaten toplama yaparken, yüksek doz narkoz iğnesi atarak öldürüyorlar.

Sahiplenme konusu ise kedilerde cins hayvanlara bile zor yuva bulunuyor. Köpeklerde ise melez sokak köpeklerini sahiplenenleri duyuyorum ama ne kadar bilmiyorum.c

-Mehmet-

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,639
İsim
Mehmet Aslan
Hocam ben barınak ve uyutmaya karşıyım. Aslında beni ilgilendiren bir durum yok. Vergilerim hayvanlara gitmesin de demiyorum. Sonuçta vergilerimiz gereksiz her şeye gidiyor.
Yine de eksik veya yanlış bilgi olmaması için maliyetlere baktım. Mayıs ayında haber siteleri uyutma maliyeti 4000TL barınakta kısırlaştırma maliyeti 500TL olarak göstermişler. Güvendiğim bir X hesabı da Ağustos ayında uyutma 4000TL barınakta kısırlaştırma 500-700TL olarak vermiş. Benim aklımda uyutmanın bedelinin 90 Euro (3400TL) olduğu kalmış ama emin değilim. Bu kaynaklar ne kadar güvenilir ondan da emin değilim. Siz biliyorsanız ekleyebilirsiniz.
Bir de sizin yaptığınız hesapta barınakta kalacak hayvanlarında kısırlaştırılması gerektiği bilgisi yok, yine sadece kısırlaştırılan hayvanın bakım ve beslenme masraflarından bahsedilip sizin barınakta bakılacak dediğiniz hayvanların bakım ve beslenme masraflarından bahsedilmemiş.
Tabi bir de barınaklar sürdürülebilir ama onunda masrafları filan var yine. Benim üzerinde çok durup takıldığım bir konu değil açıkçası. Güvenilir bir kaynaktan bulup hesabı paylaşan olursa merak eden bakabilir.

Zaten ben yasaya uygun şekilde uyutacaklarını da düşünmüyorum. Mesela Altındağdaki kafası olmayan köpek neden öldü açıklanmadı. Nekropsi sonuçları da paylaşılmadı diye biliyorum.
Çoğunu zaten toplama yaparken, yüksek doz narkoz iğnesi atarak öldürüyorlar.

Sahiplenme konusu ise kedilerde cins hayvanlara bile zor yuva bulunuyor. Köpeklerde ise melez sokak köpeklerini sahiplenenleri duyuyorum ama ne kadar bilmiyorum.c
öncelikle maliyetlerden bahsedelim bahsettiğiniz 500-700 lira muhtemelen çok çok eski bir veri veya yalan. Bir özel veteriner kliniğine gidip bu parayı söylerseniz yüksek ihtimal size gülerler :D İlk yazımda kademeli olarak uzun vadeli bir planla kısırlaştırılması gerektiğini belirttim. Barınak masrafında aradaki fark şu evet bu hayvanları topladık onları barındırıp besleyeceğiz o cepte ama o popülasyonu uyutarak azalttığımızda hayvana birim başı harcadığımız maliyet azalacak hem sayı azalacak hem de yeni barınakların açılmasının önüne geçilecek. Aslında bu popülasyon çok eskiden kısırlaştırma yapılarak kontrol altına alınabilirdim ama basiretsiz yönetimlerden dolayı durum kartopu misali büyüdü. Ve gelinen bu noktada uyutmadan başka kalıcı çözüm yok maalesef. Cani diyorlar küfür ediyorlar ama ben bu ülkenin geleceği için akıl çerçevesi içerisinde mantıklı olanın bu olduğunu düşünüyorum. Barınakta tutmama tezinize katılmıyorum çünkü köpek doğadan bulunan bir hayvan değil dolayısıyla yeri sokakta değil. Köpek dediğimiz hayvan çok eski dönemlerde insanların yanında bulunması için üretip evcilleştirdikleri melez bir türdür , doğada köpek diye bir hayvan türü yok. Bunların yeri ya insan ya da barınak. Çok uzun süredir bunların popülasyonları kontrol altında tutulmadığından dolayı insanlar bu hayvanların yerini sokak sanıyor maalesef.

Pew Pew

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
523
İsim
Cem Şimşek
İlgilendiği Kategoriler
Sağlık
Konu hortlamasın diye çünkü bu konuyu açmışsın ondan.O zaman burda cevaplayım.
Fikrim değişmedi Köpeğin zararsız olup olmamasının bir önemini olmadığını hem hayvan sağlığı adına hem sokaklardaki güvenlik adına Bunların barınakta tutulmalarını savunuyorum.Bunun yalan haber ile alakası yok ben hep bu fikirdeydim.İsterlerse "Köpek dünyayı sırtlayıp götürdü" desinler ben yaşadıklarımla yorumluyorum olayı.Bundan başka çözüm olmayacağını da söylüyorum Türkiye de köpek sahiplenme gibi bir kültür yok zaten bir çoğu " Köpeğin olduğu eve melekler girmez" mantığında eve köpek bile sokmuyor emin ol.Sahiplendirilen köpeklere ruhsat sistemi gelmeli.Ben bunu savunuyorum.Yasada direk hayvanlar öldürülcek bile yazmıyor yani ne gibi bir tepki vermemi bekliyorsun.

Sokakta köpek olmaz evet Betonlaşmış bir dünyada köpek yemek bulabilir mi veya bir av bulabilir ? bulamaz.Ayrıca Yazdıklarım gayet gerçekci herşeye para bulan hükümet bunada para bulur elbet.İsteseler yaparlar adam gibi barınakları.
Güncel kapasite "Türkiye'de tüm yerel yönetimler tarafından kurulmuş toplam 91.955 hayvan kapasiteli 254 adet hayvan bakım evi bulunmaktadır. Birçok Belediye'de Veteriner İşleri Müdürlükleri bulunmamaktadır." böyleymiş eğer doğruysa ve 4 milyon köpek varsa yaklaşık 10.000 barınak gerek.
Bana çok yapılabilir ve sürdürülebilir gelmiyor. Para konusunda hayvanlar için harcanmasına elbette karşı değilim.
Ruhsat dediğiniz kimliklendirmeyse var. Çip takılıyor fakat takibini yapmıyorlar diye biliyorum. Takip kısmı sıkılaşabilir.

Dini konuda söylediğiniz gibi düşünen kısım fazla galiba. Hatta bunu çürütmek için "Azrail'de melek o zaman her yeri köpek doldurursak ölmeyiz" diye yanlışlığını göstermeye çalışanlar da vardı. Dini açıdan güvenilir bir hoca tarafından dinlenirse daha iyi olur.

Yasada öldürme yetkisini veterinere veriyor. Direkt olmasa bile böyle bir şey var. Maalesef her yazılanı uygulamıyorlar.
Mesela Arnavutköy Belediyesinin barınağı yok. Normalde toplama yapamaz. Cimerden sorulan soruya toplama yapmıyoruz diye cevap veriyor.
Fakat toplama yaptığı görüntü ve videolar paylaşıldı. Götürülen hayvanların akıbeti ise belirsiz.
Bu öldürme yok zaten vicdanen kendinizi rahatlatmak için olduğunu düşünüyorum.

Sokaktaki köpeğe 1 tas mama 1 tas su koymak inanın zor değil.

öncelikle maliyetlerden bahsedelim bahsettiğiniz 500-700 lira muhtemelen çok çok eski bir veri veya yalan. Bir özel veteriner kliniğine gidip bu parayı söylerseniz yüksek ihtimal size gülerler :D İlk yazımda kademeli olarak uzun vadeli bir planla kısırlaştırılması gerektiğini belirttim. Barınak masrafında aradaki fark şu evet bu hayvanları topladık onları barındırıp besleyeceğiz o cepte ama o popülasyonu uyutarak azalttığımızda hayvana birim başı harcadığımız maliyet azalacak hem sayı azalacak hem de yeni barınakların açılmasının önüne geçilecek. Aslında bu popülasyon çok eskiden kısırlaştırma yapılarak kontrol altına alınabilirdim ama basiretsiz yönetimlerden dolayı durum kartopu misali büyüdü. Ve gelinen bu noktada uyutmadan başka kalıcı çözüm yok maalesef. Cani diyorlar küfür ediyorlar ama ben bu ülkenin geleceği için akıl çerçevesi içerisinde mantıklı olanın bu olduğunu düşünüyorum. Barınakta tutmama tezinize katılmıyorum çünkü köpek doğadan bulunan bir hayvan değil dolayısıyla yeri sokakta değil. Köpek dediğimiz hayvan çok eski dönemlerde insanların yanında bulunması için üretikkleri melez bir türdür , doğada köpek diye bir hayvan türü yok. Bunların yeri ya insan ya da barınak. Çok uzun süredir bunların popülasyonları kontrol altında tutulmadığından dolayı insanlar bu hayvanların yerini sokak sanıyor maalesef.
Özel klinikte kar amacı var. Bu söylenen tutarın barınak için olduğunu söylüyorlar.
Barınakla ilgili attığım linkteki videoyu seyrettiniz mi ? Benim fikrimi değiştiren o video olmuştu.

-Mehmet-

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,639
İsim
Mehmet Aslan
Güncel kapasite "Türkiye'de tüm yerel yönetimler tarafından kurulmuş toplam 91.955 hayvan kapasiteli 254 adet hayvan bakım evi bulunmaktadır. Birçok Belediye'de Veteriner İşleri Müdürlükleri bulunmamaktadır." böyleymiş eğer doğruysa ve 4 milyon köpek varsa yaklaşık 10.000 barınak gerek.
Bana çok yapılabilir ve sürdürülebilir gelmiyor. Para konusunda hayvanlar için harcanmasına elbette karşı değilim.
Ruhsat dediğiniz kimliklendirmeyse var. Çip takılıyor fakat takibini yapmıyorlar diye biliyorum. Takip kısmı sıkılaşabilir.

Dini konuda söylediğiniz gibi düşünen kısım fazla galiba. Hatta bunu çürütmek için "Azrail'de melek o zaman her yeri köpek doldurursak ölmeyiz" diye yanlışlığını göstermeye çalışanlar da vardı. Dini açıdan güvenilir bir hoca tarafından dinlenirse daha iyi olur.

Yasada öldürme yetkisini veterinere veriyor. Direkt olmasa bile böyle bir şey var. Maalesef her yazılanı uygulamıyorlar.
Mesela Arnavutköy Belediyesinin barınağı yok. Normalde toplama yapamaz. Cimerden sorulan soruya toplama yapmıyoruz diye cevap veriyor.
Fakat toplama yaptığı görüntü ve videolar paylaşıldı. Götürülen hayvanların akıbeti ise belirsiz.

Özel klinikte kar amacı var. Bu söylenen tutarın barınak için olduğunu söylüyorlar.
Barınakla ilgili attığım linkteki videoyu seyrettiniz mi ? Benim fikrimi değiştiren o video olmuştu.
inan bana özel veya devlet olması maliyet olarak fark etmiyor. Hatta alıp hayvanını götürebileceğin devlet kliniği diye bir şey var mı bilmiyorum şehirlerdeki kliniklerin çoğu özel. Barınak videoları önüme düşüyor ilk yazımda bunlara denetim getirilmesi gerektiğini belirttim. Bahsettiğiniz videolardaki kişilerde en üst mertebeden cezalandırılmalı. Ben İzmir de yaşıyorum haliyle izmirle ilgili haber sayfalarını da takip ediyorum köpek haberlerinde yorumlara hemen varoşlar toplanıp örgütleniyorlar düzgün dille izah etsem bile direk küfür hakaret gerçekten iğrençler. Yemediğim linç bırakmadılar , biri çocuğun ölsün dedi ya çocuğun. Çocuğun ölsün ne demek bu nasıl bir bedduadır nasıl bir zihniyettir o dakikadan sonra bunlara laf anlatanı..... dedim sildim instagramı. Gerçekten hırçın bir kitle var fütursuzca hakaret ediyorlar , gördükçe utanıyorum bune arkadaş diye , resmen irin akıyor paçalarından iğrendim. Umarım kaza yapar ölürsün , annen ölsün , ailen ölsün , çocuklarınla rahat yaşayama diyenler mi dersin hepsini dediler öyle böyle linç yemedim :D Sadece bana değil herkese saldırıyorlar bu şekilde.

Kürşat K.T.K

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
15,152
İsim
Kürşat
İlgilendiği Kategoriler
Elektrik elektronik sistemleri - Bilgisayar Sistemleri - İnternet Hizmetleri Teknik Destek - Teknolojiye dair her şey
Instagram
kursat.kutukcu
Facebook
kursat.kutukcu.1
Öncelikle 2/3 köpek saldırısına uğramış biri olarak söylüyorum başınıza gelmeden bilemezsiniz düz yolda giderken hiçbir şey yapmadan ne koştum ne tereddüt ettim direk üstüme koştular kendimi zor kurtardım kafamı yere çarptım köpekler evet çok güzel sadık sevimli hayvanlar ama bazıları var ki içinden çin çıkmış gibi yüzlerce çocuk insan zarar gördü öldü köpeklerin sahiplendirilmesi gerektiğini düşünüyorum bu şekilde her yerde başı boş köpek büyük sorun bu hayvan sevgisi ile ilgili değil olması gereken şey bu yoksa çok büyük sorunlar olacak

hardbroman

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
600
İsim
Mirhan Yalçın

Starlex

80+ Silver

Özellikle sokaktaki 1 tas mama 1 tas su yazdığından sonra okumayı bıraktım 🤣 umarım cihangirden çıkıp başka bir yere giderken taptığın itler bir gün sana saldırır o zaman anlarsın

Son düzenleme:

Loading...

80+ Silver
En İyi Cevap
1

ben mesken tutuyorlar diyorum sen tas mama bir tas su diyorsun dostum.Avrupada bir sürü hayvan derneği var bizdekiler parayı alıp cukkalıyor Dernekler topladığı parayı köpekler için bir şeyler yapsaydılar şuan zaten bu sorunları çekmezdik.Veteriner işler müdürlüğü yok bir çok ilde kendinde belirtmişsin zaten alıntı yaparak.Demek ki devlet Köpek ve insan güvenliğine yeterince ilgilenmiyor.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
975,740
Üyeler
154,278
Son üye
ynggg
Top Bottom