Neler Yeni

Stuttering sorunu sebebi nedir ?

Lawrence

80+ Bronze
  • İşlemci = Ryzen 5 3600.
  • Anakart = ASUS Prime B450M-K
  • Ekran kartı = ASUS Dual RTX 2060 EVO.
  • RAM = Corsair Vengeance RT 2x16 GB 3600MHz CL16.
  • SSD = Kingston SA2000M8/500G M.2
  • 2. SSD = SanDisk Ultra 3D 1TB.
  • İşlemci soğutucusu = SE-214XT
  • Termal macun = MX-4
  • PSU = Xigmatek X-Power 650W 80Plus PSU.
  • Kasa = Xigmatek cyclops 4x120mm.

Evet bu sistemde takılma sorunları yaşıyorum. Chrome'da gezerken sayfayı aşağıya kaydırdığımda ufak ufak takılmalar oluyor. Bütün oyunlarda olmasa da birçok oyunda bu sorunu yaşıyorum FPS yüksek olmasına rağmen takılma oluyor. Mesela anlık 150 FPS alıyorum diyelim bir anda 90 FPS'e düşüyor takılma oluyor. Bu olay oyundan oyunda değişkenlik gösteriyor. Mesela Valorant'ta neredeyse hiç olmazken PUBG'de çok oluyor. Battlefield 1'de de neredeyde hiç olmamasına rağmen Minecraft Java sürümünde oluyor. CS:GO'da da aynı neredeyse hiç olmamasına rağmen. FIFA 23'te oluyor. Oyunlarda optimizasyon sorunu var dediler doğrudur. Fakat benzer sistemlerin gameplay videolarında hiç bu sorun olmuyor. Keza yayınlarda da öyle.

- İşlemciyi stok fan ile kullandığım zamanlar çok ısınıyordu takılmaların sebebi bu olabilir diye düşündüm. Önce T6 Ultra aldım 2.5 yıl kullandım. Geçen hafta işe SE-214XT'ye geçtim. Termal macun olarak ise MX-4 kullanıyorum. Bu şekilde ısınma sorununu hatrı sayılır biçimde azalttım. Oyunlarda Max 65-70 dereceleri görüyorum. Genelde 65-66 derece arasında dolaşıyor fakat nadiren anlık olarak 70'i gördüğü oluyor fakat uzun süre durmuyor. Ayrıyeten bu sabah 3 farklı program ile 15 dakikalık stress testi yaptım sonuçlar şu şekilde:

• OCCT = 77 derece.
  • Prime95 = 80 derece.
  • AIDA64 = 85 derece. (işlemci, RAM ve ekran kartını aynı anda stress testi yaptığı içi daha yüksek çıktı sanırsam.)

- Ekran kart stress testinde ise sıcaklık 70 derece civarında gezdi. Keza ekran kartını sömüren oyunlarda da öyle. Sadece RDR2 de 78 dereceyi gördü o kadar.

- M.2 SSD'yi testlere soktum hiçbir sorun yok 2.5 yıllık olmasına rağmen sağlığı %95.

- Sistemin ilk halinde Single channel 16 GB RAM kullanıyordum. Sebebinin bunun olduğunu söyleyen bayağı kişi oldu geçen hafta Corsair Vengeance RT 2x16 GB 3600MHz CL16 ile yükselttim. Sonucunda bazı oyunlarda kısmen azalma olsa da sorun hala devam ediyor.

Evet arkadaşlar bu sorunu PC'yi aldığımdan beri yani 3 yıldır yaşıyorum. Denediğim çözümleri yazdım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Livaković

80+ Silver
  • İşlemci = Ryzen 5 3600.
  • Anakart = ASUS Prime B450M-K
  • Ekran kartı = ASUS Dual RTX 2060 EVO.
  • RAM = Corsair Vengeance RT 2x16 GB 3600MHz CL16.
  • SSD = Kingston SA2000M8/500G M.2
  • 2. SSD = SanDisk Ultra 3D 1TB.
  • İşlemci soğutucusu = SE-214XT
  • Termal macun = MX-4
  • PSU = Xigmatek X-Power 650W 80Plus PSU.
  • Kasa = Xigmatek cyclops 4x120mm.

Evet bu sistemde takılma sorunları yaşıyorum. Chrome'da gezerken sayfayı aşağıya kaydırdığımda ufak ufak takılmalar oluyor. Bütün oyunlarda olmasa da birçok oyunda bu sorunu yaşıyorum FPS yüksek olmasına rağmen takılma oluyor. Mesela anlık 150 FPS alıyorum diyelim bir anda 90 FPS'e düşüyor takılma oluyor. Bu olay oyundan oyunda değişkenlik gösteriyor. Mesela Valorant'ta neredeyse hiç olmazken PUBG'de çok oluyor. Battlefield 1'de de neredeyde hiç olmamasına rağmen Minecraft Java sürümünde oluyor. CS:GO'da da aynı neredeyse hiç olmamasına rağmen. FIFA 23'te oluyor. Oyunlarda optimizasyon sorunu var dediler doğrudur. Fakat benzer sistemlerin gameplay videolarında hiç bu sorun olmuyor. Keza yayınlarda da öyle.

- İşlemciyi stok fan ile kullandığım zamanlar çok ısınıyordu takılmaların sebebi bu olabilir diye düşündüm. Önce T6 Ultra aldım 2.5 yıl kullandım. Geçen hafta işe SE-214XT'ye geçtim. Termal macun olarak ise MX-4 kullanıyorum. Bu şekilde ısınma sorununu hatrı sayılır biçimde azalttım. Oyunlarda Max 65-70 dereceleri görüyorum. Genelde 65-66 derece arasında dolaşıyor fakat nadiren anlık olarak 70'i gördüğü oluyor fakat uzun süre durmuyor. Ayrıyeten bu sabah 3 farklı program ile 15 dakikalık stress testi yaptım sonuçlar şu şekilde:

• OCCT = 77 derece.
  • Prime95 = 80 derece.
  • AIDA64 = 85 derece. (işlemci, RAM ve ekran kartını aynı anda stress testi yaptığı içi daha yüksek çıktı sanırsam.)

- Ekran kart stress testinde ise sıcaklık 70 derece civarında gezdi. Keza ekran kartını sömüren oyunlarda da öyle. Sadece RDR2 de 78 dereceyi gördü o kadar.

- M.2 SSD'yi testlere soktum hiçbir sorun yok 2.5 yıllık olmasına rağmen sağlığı %95.

- Sistemin ilk halinde Single channel 16 GB RAM kullanıyordum. Sebebinin bunun olduğunu söyleyen bayağı kişi oldu geçen hafta Corsair Vengeance RT 2x16 GB 3600MHz CL16 ile yükselttim. Sonucunda bazı oyunlarda kısmen azalma olsa da sorun hala devam ediyor.

Evet arkadaşlar bu sorunu PC'yi aldığımdan beri yani 3 yıldır yaşıyorum. Denediğim çözümleri yazdım. Yardımcı olursanız sevinirim.
Bir bilgisayarcıya götürebilirsiniz kasayı götürün ertesi gün alın derler çözerler sorunu neyse

Livaković

80+ Silver
Kafama silah dayasalar bilgisayarcıya gitmem.
o zaman ani takılmalarla iyi eğlenceler
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bilgisayarınızı yemezler

3080li sistemini bilgisarcıya verenide gördüm ben takıntı yapıyorsunuz bence

Lawrence

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
o zaman ani takılmalarla iyi eğlenceler

Bilgisayarınızı yemezler

3080li sistemini bilgisarcıya verenide gördüm ben takıntı yapıyorsunuz bence
Bilinçli bir kullanıcı bilgisayarını bilgisayarcıya götürmez.

Ne olduğu belirsiz kişilere bilgisayarımı emanet etmem.

Parası neyse verip yetkili servise gönderirim.

Livaković

80+ Silver
Bilinçli bir kullanıcı bilgisayarını bilgisayarcıya götürmez.

Ne olduğu belirsiz kişilere bilgisayarımı emanet etmem.

Parası neyse verip yetkili servise gönderirim.
Bilinçli bir bilgisayar kullanıcısı bilgisayarcıya götürmezde patladım hocam :) servise gttiğinde ne sanıyorsun sana adil davranacaklarınımı bilgisayarcıdanda beterler kaldıki servisteli insanlar öyle el bebek gibi baktıklarını sanıyorsanız yanılıyorsunuz geldiği gibi sürükleye sürükleye kutularını atıyorlar sana burda bin tane konu gösteririm ayrıca size bir bilgisayar parası isterler gerekm bsiz takıntınız yüzünden hem boş yere bilgisayarsı kalacaksınız hemde bir 0 bilgisayar parası ödeyeceksiniz yazık iyi forumlar gönderin servise bakalım ama sonra yeni bir konu açıp servisten kırık geldi diye ozaman millet size güler

As Nödt

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
73
İsim
Ares Petrova
Sürücü

Ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırdıktan sonra yukarıdaki sürücüyü kurup tekrar deneyin.

Lawrence

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bilinçli bir bilgisayar kullanıcısı bilgisayarcıya götürmezde patladım hocam :) servise gttiğinde ne sanıyorsun sana adil davranacaklarınımı bilgisayarcıdanda beterler kaldıki servisteli insanlar öyle el bebek gibi baktıklarını sanıyorsanız yanılıyorsunuz geldiği gibi sürükleye sürükleye kutularını atıyorlar sana burda bin tane konu gösteririm ayrıca size bir bilgisayar parası isterler gerekm bsiz takıntınız yüzünden hem boş yere bilgisayarsı kalacaksınız hemde bir 0 bilgisayar parası ödeyeceksiniz yazık iyi forumlar gönderin servise bakalım ama sonra yeni bir konu açıp servisten kırık geldi diye ozaman millet size güler
Siz bilgisayarınızda sorun çıkarsa bilgisayarcıya götürürsünüz. İyi forumlar.

edemir845

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
50
İsim
Emir Demir
takipteyim ben de yaşıyorum
+++ 3070 i7 11700 sistemle

Livaković

80+ Silver
Boş yere uzatıyorsun.
Boş yere diyorsun yaptığın takıntı bende takıntlı bir adamım ama boş boş konuşuyorsunuz yetkili servisler ücretli yapmayadabilirler dostum

Siz bilgisayarınızda sorun çıkarsa bilgisayarcıya götürürsünüz. İyi forumlar.
Garantisi olmayan ürüne ne önermemi bekliyorsun?

Boş yere uzatıyorsun.
adamlarda zaten çala çala senin ekran kartının içindne çip mip çalacaklar :D

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
48,887
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
FPS sabitle. Geçici olarak en iyi yöntem bu. Min 140 max 170 fps alıyorsan 140 fps' e sabitlemek muhtemelen oyunu yağ gibi yapar. Bazı oyunlarda mecbur oyun donuyor artık. Minecraft gibi oyunlarda ise kısmen normal çünkü çok büyük haritası var. BF gibi oyunlarda ise map' e ilk inerken 10-20 saniye takılmalar yaşanabilir.

2060 6GB ise VRAM kaynaklı yer yer de droplar olabilir.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,000
Üyeler
140,742
Son üye
ahmetsyhglu
Top Bottom