Neler Yeni

Tanrı varlığında ikileme düşmek

umut_dert

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Umut
Tanrıya inanmıyorum. Küçüklükten beri saçma geldiğinden zamanla ateist oldum. 6 şubat depreminden önce içimde birazda olsa inanç vardı ve enkazdan sonra inancımı da orada bırakmış gibi hissediyorum. Günlük hayatta maşallah inşallah gibi kelimeleri sık kullanıyorum. Önceden böyle değildim halbuki. Ateistim fakat tanrının yokluğuna karşı olan düşüncelerim, kalbimin varlığına ihtiyaç duyması ile beni ikileme düşürüyor. Objektif olarak kötü bir insanım ve sanırım kendimi affedebileceğim tek yer tanrının huzurunda olması, ve onun var olmadığını düşünmem garip bir şekilde aklımı yoruyor. Zaman zaman düşünceler içinde kendimi kaybolmuş halde buluyorum. Siz ne dersiniz, fikirlerinizi almak isterim.

Dahası  
Reaksiyon skoru
501
İsim
Paşadöner
Ateistlik en mantıksız şey kanka tek onu diyebilirim Allah'ın varlığına inanan herkes yanlış dinde olsa bile ateistler kadsr azap çekmeyecek veya bir ümitleri olucak

cerrahh

80+ Bronze
Tanrıya inanmıyorum. Küçüklükten beri saçma geldiğinden zamanla ateist oldum. 6 şubat depreminden önce içimde birazda olsa inanç vardı ve enkazdan sonra inancımı da orada bırakmış gibi hissediyorum. Günlük hayatta maşallah inşallah gibi kelimeleri sık kullanıyorum. Önceden böyle değildim halbuki. Ateistim fakat tanrının yokluğuna karşı olan düşüncelerim, kalbimin varlığına ihtiyaç duyması ile beni ikileme düşürüyor. Objektif olarak kötü bir insanım ve sanırım kendimi affedebileceğim tek yer tanrının huzurunda olması, ve onun var olmadığını düşünmem garip bir şekilde aklımı yoruyor. Zaman zaman düşünceler içinde kendimi kaybolmuş halde buluyorum. Siz ne dersiniz, fikirlerinizi almak isterim.
neden depremden sonra inancın tamamen bitti?

umut_dert

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Umut
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ateistlik en mantıksız şey kanka tek onu diyebilirim Allah'ın varlığına inanan herkes yanlış dinde olsa bile ateistler kadsr azap çekmeyecek veya bir ümitleri olucak
Azap korkusu seni bir şeyi sevdirmeye, inandırmaya iten güç olmamalı. Istemediğin şeyi sırf o şeyden korktuğun için yapmamalısın. Eleştirel olarak söylüyorum, cevabın boş.
Mesaj otomatik birleştirildi:

neden depremden sonra inancın tamamen bitti?
Deprem esnasında tanrının varlığını sorgulamıştım yine. Birileri kurtarmaya gelir mi diye. Tek hissettiğim yalnızlıktı. Kendim çıktım oradan.

Dahası  
Reaksiyon skoru
501
İsim
Paşadöner
Azap korkusu seni bir şeyi sevdirmeye, inandırmaya iten güç olmamalı. Istemediğin şeyi sırf o şeyden korktuğun için yapmamalısın. Eleştirel olarak söylüyorum, cevabın boş.
Kankam gece gece yazmak istemedim ama alakası yok ben Müslümanlığı seviyorum suan ne kadsr yanlış bilinse de hatta o insanlar yüzünden bazen bende senin gibi gaflete düşsemde diğer dinlerle karşılaştırınca iyiliği emreden kötülükden uzaklaşmamizi saglayan merhamet gibi şeyler var diğer dinlere nazaran ama bazen gerçekten insanlar doğuruyor gibi oluyor tamamen sana kalmış

JSezar

80+ Silver
Senin fikrin yok ki.Hepsi çelişki hepsi tezat. Sen bile inanıp inanmadığını bilmiyorsun.

Deprem esnasında tanrının varlığını sorgulamıştım yine. Birileri kurtarmaya gelir mi diye. Tek hissettiğim yalnızlıktı. Kendim çıktım oradan.
Bu arada çok geçmiş olsun.

umut_dert

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Umut
Kankam gece gece yazmak istemedim ama alakası yok ben Müslümanlığı seviyorum suan ne kadsr yanlış bilinse de hatta o insanlar yüzünden bazen bende senin gibi gaflete düşsemde diğer dinlerle karşılaştırınca iyiliği emreden kötülükden uzaklaşmamizi saglayan merhamet gibi şeyler var diğer dinlere nazaran ama bazen gerçekten insanlar doğuruyor gibi oluyor tamamen sana kalmış
Ilk veridigin cevaptan ilk verdiğim yanıttaki mesajı senden aldım ben. Ayrıca senin doğru ve yanlış kavramların yetistigin topluma göre şekillenir zamanla. Bir müslüman olarak doğman farkında olmadan seni de o kalıplara soktuğundan pek farkında olmuyor insan. Yine de dininize saygı duyuyorum. Isteyen inanır nihayetinde.

cerrahh

80+ Bronze
bu konu iman konusu. tamamen kalben değil ama büyük bir kısmı kalpte bitiyor. yardım gelebilirdi ama yine de ölebilirdin. kendin çıkmışsın. allah bazen yardım eder bazen etmez. onun iradesini sorgulamak islama
göre bir hata. vesileyle veya vesilesiz sonuç olarak kurtulmuşsun. belki de iman edeceksin diye yaptı bunu. sonuçta bütün olasılıkları bilen bir tanrı allah. allah değil de tanrı varlığına gelirsek ki bu daha kolay. düşünceye bağlı. bazılarına mantıksız gelir inanmaz bazılarına mantıklı gelir inanır. inanç sonuçta bu. kendini neye ait hissediyorsan ona inan.

umut_dert

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Umut
Senin fikrin yok ki.Hepsi çelişki hepsi tezat. Sen bile inanıp inanmadığını bilmiyorsun.

Bu arada çok geçmiş olsun.
Gecmis olsun dilekleriniz için teşekkür ederim. Emin değilsiniz derken kime dediniz bilmiyorum ama inanmadığımı söylemiştim. Nasıl hissetmem gerektigimden pek emin değilim açıkçası

bu konu iman konusu. tamamen kalben değil ama büyük bir kısmı kalpte bitiyor. yardım gelebilir ama yine de ölebilirdin. kendin çıkmışsın. allah bazen yardım eder bazen etmez. onun iradesini sorgulamak islama
göre bir hata. vesileyle veya vesilesiz sonuç olarak kurtulmuşsun. belki de iman edeceksin diye yaptı bunu. sonuçta bütün olasılıkları bilen bir tanrı allah. allah değil de tanrı varlığına gelirsek ki bu daha kolay. düşünceye bağlı. bazılarına mantıksız gelir inanmaz bazılarına mantıklı gelir inanır. inanç sonuçta bu. kendini neye ait hissediyorsan ona inan.
Kendimi nereye ait hissettiğimden emin değilim sadece. Var olmaması ise mantığıma yatıyor.

JSezar

80+ Silver
Bence bu konuyu başka forumda aç. Buranın üyeleri dindar. Pek felsefeyle de uğraşan yok. Seni anlayacak birini zor bulursun burda.

muhammetdd

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
628
İsim
Muhammet
Ben bu tarz konularda hislerime güveniyorum. İnsanı, insan yapan duygularıdır. Duygusuz bir insan robota benzer. Bunu diyince dinde mantık aranmamalı mı? Tabii ki hayır. Fakat insan çoğunlukla görmediği şeye inanmayı seçmez, fakat duyguları ona hissettirebilir. Yinede senin bakış açından varlığını kesin olarak ispatlayabileceğim bir kanıt yok elimde. Çünkü öyle bir kanıt olsaydı, Dünya'daki herkes Müslüman olmuştu.

umut_dert

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Umut
9
Bence bu konuyu başka forumda aç. Buranın üyeleri dindar. Pek felsefeyle de uğraşan yok. Seni anlayacak birini zor bulursun burda.
Haklısınız. Teknoloji forumu burası. Farklı yerlere gitsem daha iyi olabilir. Teşekkürler.

cerrahh

80+ Bronze
Kendimi nereye ait hissettiğimden emin değilim sadece. Var olmaması ise mantığıma yatıyor.
inanmıyorsan tanrının varlığı yokluğu falan seni ilgilendirmez. zaten sana göre yok. ama his konusunda galiba emin değilsin. buna yapılabilecek bir şey görmüyorum. beyninin kalbini yönetmesi lazım. beynin yok diyor kalbin emin değil. ikisinden birinin sözünün geçmesi lazım.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar

Forum istatistikleri

Konular
910,931
Üyeler
141,365
Son üye
Alparslan1071