Neler Yeni

Technopat'ın GIGABYTE Anakart Sorunu İle İlgili Videosunun Yanlış Bilgi İçermesi

EFI Shell

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,069
İsim
Semih Boran
Meselemiz bu videoları:

Güncelleme: Düzelen eden bir şey olmamış.
4 Aralık 2022: Yeni video yayınladılar:

Screenshot_20220805-155012_crDroid Home.png

Recep Baltaş, F63b ile GOP'suz GPU'larda Secure Boot sorunun çözüldüğünü iddia ediyor. Test ettiği kartlar:
  1. AMD Radeon RX 570
  2. NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti
  3. NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti
Bu 3 kartın 3'ü de UEFI GOP sürücüsüne sahip. Bu yüzden sorunsuz çalışıyor. Ayrıca GIGABYTE'ın sitesinde ki changelogda sadece AGESA güncellemesi olduğu yazıyor:
Screenshot_20220731-161455_crDroid Home.png

Yazana göre düzelen bir şey yok. Bunu anlamanın tek yolu da UEFI GOP'suz bir GPU ile denemek. Demek istediğim, bu sorun düzeltilmemiş olabilir (belki duzelmiştir ama changeloga yazılmamıştır). Fakat Recep Baltaş'ın test ettiği kartlar ile anlayamazsınız (zaten GOP olduğu için EEPROM'larında). NVIDIA tarafında Fermi mimarisi (400 serisi ve üzeri), AMD'de ise HD 6000 serisi ve üzerinde GOP sürücüsü geldi. Fakat bu mimarilere sahip olupta GOP'suz dolu kart var. Eğer kartın EEPROM'u 128KB ve üzeri ise GOPUpdater ile UEFI GOP sürücüsü ekleyebilirsiniz. Çoğu model, 64KB EEPROM'a sahiptir. Bu da ileriye dönük düşünülmediği manasına geliyor. Çünkü, 64KB eski VBE (VESA BIOS Extensions)'a sahip VBIOS dosyalarının maksimum kapasitesidir. GOP'ta ise bir limit yoktur fakat GOP içine ayrı bir şekilde eklendiği için VBIOS'un boyutu 64KB'ı geçiyor. Yani yer yetmediği için GOP ekleyemezler.

Onlara da yorumlar kısmından yazdım ama yorumumu sildiler herhalde:
Screenshot_20220731-162839_crDroid Home.png

Recep Baltaş, önceden bu sorun için okurlarını uyarmışlar mı diye sormuş ve görmezden geldiğimizi iddia etmiş.
Görmezden gelmedik yani.

Güncelleme: Yeni cevabında ise yine aynı şekilde cevap yazmış. Kendi adıma konuşacak olursam geçen sene UEFI GOP ekleme rehberi açmıştım. Hem de bu mesele yüzünden açmıştım zaten:

Screenshot_20221204-065812_crDroid Home.png

Son düzenleme:

Sagittarius

80+ Silver
Meselemiz bu videoları:

Recep Baltaş, F63b ile GOP'suz GPU'larda Secure Boot sorunun çözüldüğünü iddia ediyor. Test ettiği kartlar:
  1. AMD Radeon RX 570
Bu 3 kartın 3'ü de UEFI GOP sürücüsüne sahip. Bu yüzden sorunsuz çalışıyor. Ayrıca GIGABYTE'ın sitesinde ki changelog da sadece AGESA güncellemesi olduğu yazıyor:
Alıntıyı görüntüle
Yazana göre düzelen bir şey yok. Bunu anlamanın tek yolu da UEFI GOP'suz bir GPU ile denemek. Demek istediğim, bu sorun düzeltilmemiş olabilir (belki duzelmiştir ama changeloga yazılmamıştır). Fakat Recep Baltaş'ın test ettiği kartlar ile anlayamazsınız (zaten GOP olduğu için EEPROM'larında). NVIDIA tarafında Fermi mimarisi (400 serisi ve üzeri), AMD'de ise HD 6000 serisi ve üzerinde GOP sürücüsü geldi. Fakat bu mimarilere sahip olupta GOP'suz dolu kart var. Eğer kartın EEPROM'u 128KB ve üzeri ise GOPUpdater ile UEFI GOP sürücüsü ekleyebilirsiniz. Çoğu model, 64KB EEPROM'a sahiptir. Bu da ileriye dönük düşünülmediği manasına geliyor. Çünkü, 64KB eski VBE (VESA BIOS Extensions)'a sahip VBIOS dosyalarının maksimum kapasitesidir. GOP'ta ise bir limit yoktur fakat GOP içine ayrı bir şekilde eklendiği için VBIOS'un boyutu 64KB'ı geçiyor. Yani yer yetmediği için GOP ekleyemezler.

Alıntıyı görüntüle
Hocam adamın derdi reklam bu adama Turbox GPU versen Sana Asus Rog olarak gösterir

Maalesef Technopat ve Recep Baltaş eleştiri açık değil
Bunu DA Forum'da 5K mesaj atmış ve kim bilir ne kadar vaktini boşa geçirmiş birinin söylemesi cidden komik.
Hocam adamın derdi reklam bu adama Turbox GPU versen Sana Asus Rog olarak gösterir
Üstteki şahsın yorumundan daha komik olan da bu; adam F/P sistem topluyorum demiyor. Atıyorum QP bize bu sistemi yolladı inceleyeceğiz deyip inceliyor. Diğerleri gibi oturup piyasanın en F/P sistemini yaptık deyip, elde kalan Sharkoon 650W v2, Kioxia SSD (Sağlık problemli.) parçalar ile 100 stok sistem toplamıyor. Gamepower sponsorluğuna laf etmiyorum bile.

Che_

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,979
İsim
MehmedVII
Bunu DA Forum'da 5K mesaj atmış ve kim bilir ne kadar vaktini boşa geçirmiş birinin söylemesi cidden komik.

Üstteki şahsın yorumundan daha komik olan da bu; adam F/P sistem topluyorum demiyor. Atıyorum QP bize bu sistemi yolladı inceleyeceğiz deyip inceliyor. Diğerleri gibi oturup piyasanın en F/P sistemini yaptık deyip, elde kalan Sharkoon 650W v2, Kioxia SSD (Sağlık problemli.) parçalar ile 100 stok sistem toplamıyor. Gamepower sponsorluğuna laf etmiyorum bile.
Tamam Technopat en büyük (!)

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,529
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
Mail atıp bilgilendirdin mi bu konuda reis? bence onu bir dene.

Carl-S

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
14,544
İsim
s
İlgilendiği Kategoriler
Laptop önerileri ve Telefon önerileri

Evet senin ne kadar boş bir insan olduğun belli oluyor. :)

shotpoter

80+ Silver
Bu Kullanıcının Doğum Günü!
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,006
İsim
Taha Efe
Meselemiz bu videoları:

1. AMD Radeon RX 570
Bu 3 kartın 3'ü de UEFI GOP sürücüsüne sahip. Bu yüzden sorunsuz çalışıyor. Ayrıca GIGABYTE'ın sitesinde ki changelog da sadece AGESA güncellemesi olduğu yazıyor:
Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle
Hocam Mesela bende Secure boot Acıktı sanırsam Sıkıntı yok.
MSI B350 Tomahawk
Asus Dual RX580 4GB
(Referans)

Bakın savunacak yönünüz olmadığı için neler yazıyorsunuz? Şurada yanlışın var, DA bunu yaptı deyip kanıt atabilecek biri yok. Her insanın hatalı olabileceği gibi videoda da hata olduğunu düşünen kişi konu açmış, direkt tüm hayatı yanlışmış gibi Türkiye'nin en büyük internet forumu yöneticisi ve YouTube Türkiye'nin en kapsamlı videolar paylaşan teknoloji kanalını kötülüyorlar. :)

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,529
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_

1659277015380.png

1659277024181.png

Top Bottom