Neler Yeni

Topraklama olmaması bilgisayara zarar verir mi?

TKCN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
135
İsim
Muhammed Ali Tekcan
Hocam senin dediğin olay bizim elektirk dilinde sıfırlama hiçte tavsiye etmem. Eğer eve gelen nötr kablosunda sorun olursa veya nötr iletkeni koparsa hem nötr üzerinden faz dönücek sıfırlama yaptıgın toprak hattında faz olucak bu daha zararlı kaliteli bir psu işi çözer yada imkanı varsa toprakla hattı için tesisat yaptırması lazım
Eski evimde toprak yoktu. Usta getirttik tüm dairelere topraklama çektirdik dünyanın parasını verdik. Sonra içime sinmedi hattı izledim sigorta kabinlerini açtım. Gelen elektrik kablosunda 3 adet faz 1 adet nötr vardı. İnşaat zamanından kalma hat. Oradan 1 faz 1 nötr alınmış apartmana verilmiş durumdaydı. Ustanın çektiği hat direk o tek nötr e bağlanmıştı. 10 sene o evde yaşadım ne bir kaçak yaşadım ne de topladığım PC lere bir şey oldu. Kaldı ki şimdi ki kabinlerde röle zorunlu diye biliyorum. Yanlış ise düzeltin.

NakreS14

80+ Platinum
En İyi Cevap
25
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,070
İsim
Serkan
Oturduğum binada topraklama yok, topraklama olmadığı için yüksek voltaj geldiğinde ekran kartına, anakarta veya PC ye zararı olur mu?
Öncelikle sertifikalı kaliteli bir psu alırsan ve elektrikler gittiğinde psu gücünü kesersen problem yaşamazsın.

Scarlet17

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
177
İsim
Hasan Peker Yavuz
Eski evimde toprak yoktu. Usta getirttik tüm dairelere topraklama çektirdik dünyanın parasını verdik. Sonra içime sinmedi hattı izledim sigorta kabinlerini açtım. Gelen elektrik kablosunda 3 adet faz 1 adet nötr vardı. İnşaat zamanından kalma hat. Oradan 1 faz 1 nötr alınmış apartmana verilmiş durumdaydı. Ustanın çektiği hat direk o tek nötr e bağlanmıştı. 10 sene o evde yaşadım ne bir kaçak yaşadım ne de topladığım PC lere bir şey oldu. Kaldı ki şimdi ki kabinlerde röle zorunlu diye biliyorum. Yanlış ise düzeltin.
Artık topraklamasız ve koruma elemanları olmadan dairelere elektrik verilmiyor.Usta ayritten evin bütün prizlerine kadar bir kablo çekip bütün çektiği topraklama kablolarını birbirne bağlayıp dışarıya bir topraklama kazığı cakıp o kabloları kazığa bağladıysa ve ohm değerini tuturduysa sorun olmamıştır. Dediğin iş yalancı topraklamadır. Sen onla günü kurtarırsın ama kalıcı bir çözüm değildir.

• Beğen
Reaksiyonlar: TKCN

Draethy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Ahmet Alperen Er
Oturduğum binada topraklama yok, topraklama olmadığı için yüksek voltaj geldiğinde ekran kartına, anakarta veya PC ye zararı olur mu?
PSU önemli rol oynuyor bu gibi durumlarda, ve topraklamalı prizde bu gibi durumlarda etkisiz kalıyor. Bu gibi durumlarda yıldırım düşmesi veya herhangi bi kaçak anında donanımlardan birinin yanması mümkün. (Bu durumu bizzat yaşadım.)

Ozkiris

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Muhammed Özkırış
PSU önemli rol oynuyor bu gibi durumlarda, ve topraklamalı prizde bu gibi durumlarda etkisiz kalıyor. Bu gibi durumlarda yıldırım düşmesi veya herhangi bi kaçak anında donanımlardan birinin yanması mümkün. (Bu durumu bizzat yaşadım.)
Bunun için ne yapmalıyım.Akım korumalı priz ve kaliteli bir PSU iş görür mü?

TKCN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
135
İsim
Muhammed Ali Tekcan
Bunun için ne yapmalıyım.Akım korumalı priz ve kaliteli bir PSU iş görür mü?
İçinde 220 v girişinde filtre bobini bulunan PSU larda az veya çok voltaj sorun olmaz. Bobin üzerinden geçen akım gecikme ile geçer. Bu sayede şebekeden gelen akım düştüğünde veya yükseldiğinde bobin içerisinde filtrelenmiş olur. PSU bu dalgalanmalar dan etkilenmez. Her kaliteli sanılan marka PSU da bulunmaz.

Ozkiris

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Muhammed Özkırış
İçinde 220 v girişinde filtre bobini bulunan PSU larda az veya çok voltaj sorun olmaz. Bobin üzerinden geçen akım gecikme ile geçer. Bu sayede şebekeden gelen akım düştüğünde veya yükseldiğinde bobin içerisinde filtrelenmiş olur. PSU bu dalgalanmalar dan etkilenmez. Her kaliteli sanılan marka PSU da bulunmaz.
Fiyatı nedir acaba öyle psu' karın donanım arşivi 3500 fiyat aralığında PC toplarsa almayı düşünüyorum UPS değiştirsem sıkıntı olmaz değil mi?

TKCN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
135
İsim
Muhammed Ali Tekcan
Fiyatı nedir acaba öyle psu' karın donanım arşivi 3500 fiyat aralığında PC toplarsa almayı düşünüyorum UPS değiştirsem sıkıntı olmaz değil mi?
Bu PSU ları ancak içini açarak yada gözlem ile anlayabilirsin bir çok eski model PSU da bulunur. Böyle bir PSU kovalamak yerine UPS kullanmak ta aynı işi görür. UPS eğer tam sinüs ise şebekedeki dalgalanmayı izole edecektir.

omeraydo

80+
Toprak hattı nasıl yapılır anlatayım ama çok dikkat etmelisiniz yanlış olursa tüm sistem yanar. Topraklama hattı şebekeden gelen elektrik hattının nötr kanalına bağlıdır. 220 v şebeke geriliminde iki kablo vardır. Biri nötr diğeri faz diye bilinir. Nötr hattında 40 proton vardır bu yüzden kendi başına zararsızdır. Faz hattında ise 35 elektron vardır. İkisi bir araya geldiğinde 35 p ve 35 e bize elektrik sağlar nötr hattında kalan 5 proton ise fazdan gelebilecek fazla elektronları izole etmek içindir. Yani siz prizden aldığınız iki kablo dan nötr olanı tespit edip oradan topraklamaya hat çekeceksiniz. Sabit olması gerek aksi takdir de toprak hattına faz gelirse hem çarpılır hem donanımı yakarsınız. Bu yüzden topraklama işlemini duvardaki prizde uygulamanız sağlıklı olacaktır. Rica ederim...

Eğer topraklama ile nötr hattını birleştirir iseniz
1-Bina elektrik tesisat yönetmeliğine karşı gelmiş olursunuz
2-Yönetmelikte belirtilen kaçak akım koruma rölesi asla tutmaz
3-Evdeki elektrikli aletlerinizden biri kaçak verir ise bütün bina içindeki cihazlara zarar vermekle kalmaz metal üzeyleri sizi çarpabilir.
4-Bİna topraklama hatları koruma amaçlıdır ve elektrik şebekesi ile alakası yoktur.
5-Elektrik şebekesinden aboneler sadece faz ve nötr alır bu mahalle trafosunda toplanır.
6-Kaliteli olmayan, sağlam olmayan ve gevşek olan nötr bağlantısı cihazlara zarar verir
7-Gerekli teknik bilgiyi merak ediyor iseniz mahalledeki elektrikçiye değil (bazıları hariç) Elektrik-elektronik ile ilgili mühendislik odalarına veya yetkili elektrik dağıtım firmasına giderek öğrenebilirsiniz.

• Beğen
Reaksiyonlar: TKCN

TKCN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
135
İsim
Muhammed Ali Tekcan
Eğer topraklama ile nötr hattını birleştirir iseniz
1-Bina elektrik tesisat yönetmeliğine karşı gelmiş olursunuz
2-Yönetmelikte belirtilen kaçak akım koruma rölesi asla tutmaz
3-Evdeki elektrikli aletlerinizden biri kaçak verir ise bütün bina içindeki cihazlara zarar vermekle kalmaz metal üzeyleri sizi çarpabilir.
4-Bİna topraklama hatları koruma amaçlıdır ve elektrik şebekesi ile alakası yoktur.
5-Elektrik şebekesinden aboneler sadece faz ve nötr alır bu mahalle trafosunda toplanır.
6-Kaliteli olmayan, sağlam olmayan ve gevşek olan nötr bağlantısı cihazlara zarar verir
7-Gerekli teknik bilgiyi merak ediyor iseniz mahalledeki elektrikçiye değil (bazıları hariç) Elektrik-elektronik ile ilgili mühendislik odalarına veya yetkili elektrik dağıtım firmasına giderek öğrenebilirsiniz.
Aydınlattığın için teşekkürler.

Ozkiris

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Muhammed Özkırış
Bu PSU ları ancak içini açarak yada gözlem ile anlayabilirsin bir çok eski model PSU da bulunur. Böyle bir PSU kovalamak yerine UPS kullanmak ta aynı işi görür. UPS eğer tam sinüs ise şebekedeki dalgalanmayı izole edecektir.
250 TL lik UPS görür mü ev için sadece bilgisayar ve monitör bağlıcagim veya onericeginiz bir UPS var mıdır?

Emir Aydın

𝒞𝒾𝓃𝑜
Moderatör
En İyi Cevap
98
Dahası  
Reaksiyon skoru
31,816
İsim
Emir Aydın
Instagram
emir.aydin41
Steam
https://steamcommunity.com/id/emiraydintr/
Discord
Emir Aydın#8540
Bizim evdeki topraklama çok eski. Yıldırım düşmesi sonucu High Power 500W güç kaynağım yanmıştı.(Sonrasında bir bir değiştim)

omeraydo

80+
250 TL lik UPS görür mü ev için sadece bilgisayar ve monitör bağlıcagim veya onericeginiz bir UPS var mıdır?

Fiyatlara değil özelliklerine bakmanız lazım. bir pc ve monitör için gereken en az 1000VA lık ups tir. Akım koruma özelliği ekstra olarak fiyatı arttıracaktır.

Benim önerim şu modeli inceleyin.
Upset MA-1200 Line interactive 1200VA UPS

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
949,172
Üyeler
149,502
Son üye
yalavo77
Top Bottom