Neler Yeni

Topraklama olmaması bilgisayara zarar verir mi?

Eray Yılmaz

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,831
İsim
Eray Yılmaz
Oturduğum binada topraklama yok, topraklama olmadığı için yüksek voltaj geldiğinde ekran kartına, anakarta veya PC ye zararı olur mu?
Topraklı prizin varsa binada topraklama hattı yoksa sıfırlama yapabilrisin nasıl yapacağını bilmiyorsan sana anlatayım önce kontrol kalemiyle faz gelen kabloyu bul (kontrol kaleminin ışığı yandığında o kabloda faz vardır)
Diğer kabloda nötr dür prizindeki toprak kısmına nötrden bir ek yapacaksın ve topraklama yapmış gibi işini görecek elektrik elektronik bilgin yoksa tanıdığın birine veya bir ustaya yaptıra bilirsin

Waxen

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,143
İsim
Hüseyin Levent
Facebook
None
Twitter
None
Olur hatta kankam psu patlayada bilir sen 1 kg yemek yiyebiliyorsun en fazla ben sana 5 kg veriyorum onun gibi düşün

Eray Yılmaz

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,831
İsim
Eray Yılmaz
Eğer topraklama ile nötr hattını birleştirir iseniz
1-Bina elektrik tesisat yönetmeliğine karşı gelmiş olursunuz
2-Yönetmelikte belirtilen kaçak akım koruma rölesi asla tutmaz
3-Evdeki elektrikli aletlerinizden biri kaçak verir ise bütün bina içindeki cihazlara zarar vermekle kalmaz metal üzeyleri sizi çarpabilir.
4-Bİna topraklama hatları koruma amaçlıdır ve elektrik şebekesi ile alakası yoktur.
5-Elektrik şebekesinden aboneler sadece faz ve nötr alır bu mahalle trafosunda toplanır.
6-Kaliteli olmayan, sağlam olmayan ve gevşek olan nötr bağlantısı cihazlara zarar verir
7-Gerekli teknik bilgiyi merak ediyor iseniz mahalledeki elektrikçiye değil (bazıları hariç) Elektrik-elektronik ile ilgili mühendislik odalarına veya yetkili elektrik dağıtım firmasına giderek öğrenebilirsiniz.
Evet ustam katılıyorum

Çakıcı

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
682
İsim
tercan
Oturduğum binada topraklama yok, topraklama olmadığı için yüksek voltaj geldiğinde ekran kartına, anakarta veya PC ye zararı olur mu?
Yüksek voltaj doğrudan sadece PSU ya gelmez. modem üzerinden geçerek Anakart, İşlemci, RAM hepsine zarar verebilir.

Eray Yılmaz

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,831
İsim
Eray Yılmaz
Yüksek voltaj doğrudan sadece PSU ya gelmez. modem üzerinden geçerek Anakart, İşlemci, RAM hepsine zarar verebilir.
Modemin adaptöründe trafo var trafa bir gelirimi yükseltmak veya düşürmek amaçla kullanılır binalarda ise 220vac gelir adaptör bunu düşürür atıyorum 5vdc 12vdc vs gibi o yüzden modemden zarar geleceğini sanmıyorum psu zarar görürse sistemine zarar verebilir ama

Çakıcı

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
682
İsim
tercan
Modemin adaptöründe trafo var trafa bir gelirimi yükseltmak veya düşürmek amaçla kullanılır binalarda ise 220vac gelir adaptör bunu düşürür atıyorum 5vdc 12vdc vs gibi o yüzden modemden zarar geleceğini sanmıyorum psu zarar görürse sistemine zarar verebilir ama

Benim HP masaüstü Pc nin modemden gelen akımdan dolayı anakartı ve Ram leri zarar gördü, yeni bir anakart ve ram almıştım :)

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Yavuz Selim Öztürk
Akım koruyumali priz işini görür diye düşünüyorum riske atma sistemini

Scarlet17

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
177
İsim
Hasan Peker Yavuz
Akım koruma priz hepsi hikaye kandırmaca. Topraklama insan hayatını ve elektirk tesisatını ve o tesisatta çalısan eşyaları korur. Kaçak akım koruma rolesi ise faz toprak toprak nötr yada nötr faz arası kısa devre olursa devreyi keser. Yani topraga bir kaçak olursa devreyi keser can ve mal güvenliğini sağlamak için. Yok kontrol kalemini al faza bak diger nötr köprü at topraga bunlarla günü kurtarırsın. Nötr bir sorun olursa onuda düşünmek lazım. Sen toprakla nötr bir yaptın nötr hattında bir kopukluk oldu geçmiş olsun bütün cihazların oldu. Topraklama önemli şakası olmaz. Bir cihazında kaçak olur topraklama varsa direk toprağa akar. Eger topraklama yoksa kacak oldugu zaman sen kaçak olan yere değersen elektirk senin üstünden geçer topraga akar böylece çarpışmış olursun. Sen bir direnç olduğun için elektirk en kısa yolu seçer topraklama varsa toprak iletkeni üstünden topraga akar.

Unknown

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Yasin Karakış
Bence zarar verir. Pc topluyorsan topraklamsı da olsun.

LtEmirhan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Emirhan Deliaslan
Kaliteli bir PSU, tercihen Silver üzeri bir sertifikalı, dalgalanmayı karşolayacakır. Kasaya stok kullanırsan elemanları bozabilirsin

Fe Man

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
36
İsim
Mehmet Cengiz
Güçlü ve kaliteli bir psu ya ihtiyacın var kesinlikle yoksa sisteminin bazı parçalarına elveda diyebilirsin ayrıca binanızda topraklama hattı yoksa sadece bilgisayarın için endişelenmemelisin diğer elektronik malzemeler içinde risk var

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
949,172
Üyeler
149,502
Son üye
yalavo77
Top Bottom