Neler Yeni

Türk geliştiricilerin yaptığı açık ara farkla dünyanın en iyi oyunu adayı (!)

YusufArda000

80+ Bronze
En İyi Cevap
3
Evet tahmin ettiğiniz gibi bu oyun tabii ki KARS.
Oyun ücretsiz boyutu 662MB oyunun yapımcısının yazdığı oyun açıklaması
Erzurum'un gerçek halefi olan bu oyun, bayrağın gökte dalgalanmasıyla içinizde oluşan o Vatan sevgisini bir prim amacı için kullanarak sizin gibi insanların cüzdanını boşaltıp bu piyasadan çekilmeyi düşünen bir oyun yapımcısının ürünüdür.
oyunun özellikleri:
- 50 metre başına bir camii.
- 100 metre başına bir bayrak (arttırılacak)
- Loop'ta dönen ezan sesleri.
- Easter egg
Oyunun kurulumu ZIP'ten çıkar Kars.exe'yi aç.
Oyunun beğenmediğim yanları.
Oyunun haritası çok küçük keşke daha çok camii olsaymış bazı hatalar var ama normal oyun daha geliştirme aşamasında.
Oyunun beğendiğim yanları.
Oyun çok sürükleyici 7 gün öncesine çıkmasına rağmen 169 (7*24 = 168 1 saati iman gücüyle oynadım) saat oynadım.
Ben oyun incelemelerine metascore puanlarını koyarım ama sanırım oyun yeni olduğu için metascore puanı yoktu benim puanım 100/98 oyun tam çıkınca 100/99 veya 100-100 vereceğimi düşünüyorum.
Oyunu diğer oynayanların değerlendirmeleri.
Erzurum'dan sonra herkes gibi benim de beklentim çok yüksekti ve kesinlikle bu beklentiyi karşılayan ileri düzey bir Türk yapımı oyun olmuş.

Oyun çıkmadan önce vaad edilen ve şu an oyunda olmayan şeylere girmiyorum çünkü ben oyunda "spoiler" yememek için hiçbir ön gösterimini izlemedim.

• Benim beklentim Erzurum gibi zengin bir hikaye ve kaliteli yan görevlerin olduğu bir oyundu ki bu kısmı Erzurum'dan bile iyi olmuş. Yan görevler, ana hikaye ve grafikler beni tatmin etti.
  • Oyunun ilk 4-5 saatinde sıkıldım ancak daha sonra yan görevler ve hikayede ilerledikçe oyundan çıkamaz oldum.
  • Oyunu oynadıkça sürekli yeni yan görevler açılıyor ve görevlerin çoğunda bir hikaye var. Hatta yan görevde bile oyun size bir seçenek sunuyor.
  • Oyunun farklı sonları var ve hepsinde farklı noktalara değinilmiş. Hepsi kendi açısından güzel sonlar.
  • Yan görevlerle beraber 100+ saat oynama süresi var.
Erzurum ve Kars'ı içine alan "Anadolu" evreni:

• Ülkelerden çok şirketlerin ön planda olduğu bir dünya.
  • Günümüz ülkelerinin gelecekte nasıl olduğunu anlatan kitaplar, hikayeler yazmışlar.
  • Gelecekte ne gibi hastalıklar olacak, ulaşım nasıl olur? Gibi soruların birçoğu üzerine düşünülmüş. Kısaca güzel bir evren için cidden uğraşmışlar. Oyundaki kitaplarda bunların hepsi anlatılmış.
  • Bazı NPC'lerin aralarında geçen diyaloglar durup dinlenecek kadar ilginç olabiliyor.
  • Ezan tam oturmuş, yer yer ağladığım, gözlerimin dolduğu kalbimin milliyetçi ve dini duygularla harmanlandığı oldu.
Kötü yanları.

• Araç sürüşü tam oturmamış, garip hissettiriyor ama eminim ki iyileştirilecektir (uçan araba sürmesinden bahsetmiyorum, o gayet keyifliydi).
  • Yapay zeka biraz ham kalmış.
  • Ana hikayedeki müthiş müzikler haricinde, müzikler genel olarak berbat (ezan tam oturmuş ona bir lafım yok).
  • Bazen yan görevlerde müzikten dolayı sesi kapattığım oldu (ezan tam oturmuş ona bir lafım yok).
Bitirdikten sonra bir etki bırakan güzel bir hikaye ve bol yan görevin olduğu bir oyun arıyorsanız pişman olmazsınız.

Umarım bu oyunda yaptıkları hatalardan ders alıp bir sonraki oyunlarında bu oyunun da üstüne çıkarlar.

Oyunu bitirdikten sonra bu Ezan'ın da etkisi artıyor cidden.
Oyundan pek bir beklentim yoktu. Fakat neden olmasın diyerek indirip oynamaya başladım. Öncelikle, oyun hakkında beğenmediğim yanlar olduğunu söylemek istiyorum. Sonuçta Türkiye içerisinde oyunlar ile ilgili pek bir altyapı olmadığı için yıkıcı eleştiri yapmamaya özen gösteriyorum. Eksik yanlar:

• Oyunun haritası cidden aşırı küçük. Evet, oyunu oynarken neredeyse daraldığımı bile söyleyebilirim. Harita kolaylıkla daha büyük yapılıp birkaç tane daha camii eklenebilirmiş gibi görünüyor.
  • Genel oyun hataları ile ilgili de konuşmak istiyorum. Oyun erken erişimde olduğu için pek bahsetmek istememiştim ama belki geliştiriciler farkında değildir diye bunları da belirteceğim. Kaplama kalitesi oyunun bazı alanlarında nedense çok düşük, camiilerin ön kapısında 1 piksellik bir boşluk var, gökyüzü böyle heybetli bir küpün yanında aşırı kasvetli.
Beğendiğim yanlar:

• Hikaye gayet başarılı. Beklediğimin çok daha üzerinde bir hikaye ile karşılaştım. İçine aşırı derecede sürüklüyor ve neredeyse Kars'ın içerisinde kendimi kaybediyorum. Oyunu yaklaşık 8 saatte aralıksız bir şekilde oynayarak bitirdim.
  • Türk bayrakları dalgalanıyor ve bunun çok güzel bir detay olduğunu söylemek isterim. Böyle küçük detaylar birikerek oyuna farklı açılardan bakmamızı sağlayabiliyor. Bu detay da o türden.
  • Camii minarelerinin şekillerini çok beğendim. Bu denli kulelerin hep pir hayranı olmuşumdur. Ve oyunda bu hayranlığımı büyük minareler ile olduğunca yaşadım.
  • Değerli cumhurbaşkanımızın olduğu fotoğrafı çok beğendim. Bu da yukarıda bahsettiğim minik hata dışında kaplama kalitesinin ne kadar güzel olduğunu bizlere gösteriyor.
Evet arkadaşlar, bu oyunu birazcık hikaye odaklı ve walking Simulator tarzındaki oyunları sevenlere önerebilirim. Fakat atmosferik elementlerden pek fazla haz almıyorsanız bu oyunu oynamayabilirsiniz. Dediğim gibi beklentilerimin çok üzerinde olan bir Türk yapımı olmuş. Konya'dan selamlar, 5 yıldız.
sizin oyuna puanınız 100 üzerinden kaç?
Oyunun linki

Oyun içi görseller
1616501232839.png

1616501288529.png

Kars gameplay

Yasin Çelik

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru