Neler Yeni

İnceleme ViewSonic ELİTE XG270QC VA QHD 1ms (MPRT) 165Hz monitör inceleme.

somoncum

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,923
İsim
Enver Eryalçın
Önceden Samsung CFG73 24 inç 1080p 144Hz monitör kullanıcısıydım, 2019 Yıl'ın da hevesli hevesli vatan bilgisayara giderek kendi staj param ile almıştım o zaman en iyi renklere sahip olan monitördü bence 1080p monitörler arasında fakat 3. Haftasın da 2 ölü piksel çıkmıştı ürün 14. Günü geçtiğinden iade almadılar bende garantiye göndermek zorunda kaldım 21 iş günü sonrasın da paneli aynı M² içerinde 3-4 ölü piksel olmadan panel değişimi yapmıyoruz denilerek ölü piksel ile idare etmeye çalıştım. Fakat 6 Ay sonra da sol alt bölümünde ince kısa bir çizgi halinde ölü piksel çıkmıştı bu şekil de ürünü tam 2.5 sene kullandım. Ardından ekran kartım yandı bir ekran kartı aldım 2 Hafta içerisinde bilgisayarı ilk çalıştırdığım da ürün de sürekli cızırtılar vardı sanki ekranı kırılmış gibi siyah çizgiler çıkıyordu kablo filan değiştim fakat fark etmedi monitör ısınınca bunlar gidiyordu fakat bu çizgiler gidene kadar mouse haraket ettirdiğim de veya mouse ve klavye tuşlarına bastığımda takılmalar donmalar meydana geliyordu bende bilgisayara zarar vereceğinden korkarak monitör değiştirme kararı aldım.

www.epey.com sitesin de çoğu premium monitörlerin özelliklerine bakarak ve İnternet den videolarını izleyerek ve araştırarak inceledim. Bundan 4 ay önce o zamanlar en mantıklı olan Samsung Odyssey G7 27 inç QHD 240Hz 1MS (GTG) olandı 5700TL ye alınabiliniyordu. Fakat ekran kartları kadar tüm elektronik cihazların fiyatları artmış durum da şuan sıfır alacaksanız 5-8K dan aşağı düzgün monitör yok 2K 144Hz üztü. DELL S2721DGFA vardı önceden itopya da o da stokları bitmiş itopya mağazalarına baktığım da sadece acıbadem de var gözüküyor ama ne kadar güncel olup olmadığına hiç arayıp sorasım gelmedi şahsen. MSI Optix MAG274QRF-QD baktım o da Samsung Odyssey G7 den pahalı almam dedim. En son arkadaşım da Viewsonic XG2701 TN panel 1080p 144hz 1ms gtg bir monitör almıştı bir de o markaya bakayım dedim ViewSonic XG270QG gördüm çok güzel di fakat çok tuzlu idi altın da aynı puana sahip ViewSonic XG270QC modelini gördüm sunduğu özellikler ViewSonic XG270QG den aşağı kalır yanı yoktu hatta paneli 1 tık daha parlak kaliteli idi bende bu monitörü almaya karar verdim satıcılara baktığım da en düşük satan www.amazon.com.tr di ve %28 indirim olduğunu gördükten sonra 5499TL ye peşin fiyatına 6 taksit yaparak satın aldım.

Monitör Linki için buna tıkla.

Ürünü 13 Nisan 2022 Tarih'in de satın aldım Amazon Prime üyeliğini 8 TL alarak Express gönderim özelliği ile 14 Nisan 2022 Tarih'in de elime ulaştı. Önceden 24 inç monitör kullanıcısı olarak ürünün heybetli kutusunu gördüğümde beni korkuttu şahsen çok mu büyük aldım acaba monitör diye ancak kutusunu düzenli ve şık yaptıkları için kutu boyutu büyümüş.
Screenshot_3.png

MONİTÖR KUTU İÇERİĞİ;
1x Displayport kablosu.
1x Monitör güç adaptörü.
1x Monitör Avrupa tipi güç kablosu.
1x Monitör Amerikan tipi güç kablosu.
1x "IPR-03" USB-B kablosu.
Monitörün ayağı, monitör standı ve son olarak monitörümüzün kendisi çıkıyor.

MONİTÖR KURULUM AŞAMASI;
Ürünün kurulum aşaması aşırı basit tasarlanmış tornavidasız bir şekil de kurulumu tamamlayabiliyorsunuz.
Screenshot_2.png
Screenshot_3.png
Screenshot_2.png

Ürünün montaj aşamasından sonra kablolarını bağlayıp güç vermek istedim güç adaptörüne baktığım da elimden büyük olduğu dikkatimi çekti 550nit (tipik), 620nit hdr açıldığın da beslemesi için fazla Watt gerekli galiba.
Screenshot_4.png

MONİTÖR DE BULUNAN GİRİŞ VE ÇIKIŞLAR;
20220417_172153.jpg

Monitörü www.testufo.com da test ettiğim de monitör de ghosting olduğunu fark ettim ancak bunu purexp teknolojisini ultra ayara getirerek gidermeyi başardım fakat parlaklık yarı yarıya kısılıyor zaten sadece fps oyununa girerken aktif etmek mantıklı ve o kadar parlaklık insanın gözünü yorabilir zamanla.

20220415_223800.jpg
20220415_223832.jpg
20220415_222607.jpg

SAMSUNG GALAXY NOTE 9 ile çekilmiştir.

Monitör HDR deneyimin de iyi gözüküyor ama çok başarılı diyemem HDR 600, HDR 1000 gibi zevk vermiyor ama arada film izleyenler için yeterli. RGB aydınlatmaları çok hoş gözüküyor masanın geri kalanı çok sönük kalıyordu bunun ile tamamlamış olduk :D
20220414_135328.jpg
20220415_231922.jpg

MONİTÖR ARTI & EKSİLER;
+ QHD 165Hz 3MS(GTG), 1MS (MBRT) değerine sahip VA panel.
+ Aşırı sağlam ayak ve stand tasarımı.
+ Parlama önleyici, 3H sert kaplama.
+ FreeSync Premium Pro ve Nvidia G-Sync Compatible uyumlu.
+ PUREXP teknolojisi ile ghosting azaltma.
+ DisplayHDR 400 sertifikası.
+ 550 nit tipik parlaklık.
+ 16.7 milyon renk ve 8bit renk derinliği.
+ 3,000:1 (tipik) Statik kontrast oranı ve 120 Milyon:1 Dinamik kontrast oranı.
+ DCI-P3: %90 boyut (Tipik), NTSC: %85 boyut (Tipik), sRGB: %120 boyut (Tipik) Renk Gamı.
+ 0.233 Piksel yoğunluğu.
+ 1500R kavis aralığı.
+ RGB ışıkları çok güzel ve şıklık katıyor.
+ 3 Yıl 0 ölü piksel garantisi ve 5 Yıl panel garantisi zaten monitör ölü piksel testin de 1 tane bile ölü piksel çıkmadı.
+ Flicker-Free (Titreşim önleme): Var.
+ Blue Fight Filter (Mavi Işık Filtresi): Var.
+ 3 Adet USB-A girişi ve hızlı şarj desteği.

- Böyle premium monitör de Type-C girişinin olmamasına üzüldüm şahsen.
- Yazılımı vasat ötesi, sadece RGB ve hazır profiller arası geçiş yapılıyor.

- Monitör ayağı ile monitör paneli arasında yükseklik fazla oyuncu koltuğu veya ayarlanabilir masa lazım gibi görünüyor yoksa yüksek kalabilir monitörü biraz aşağıya doğru eğmeniz gerekebilir.
- Monitör ayağı çok yer kaplıyor, artık şu ayak tasarımlarını ne zaman dikdörtgen veya kare şekilde yer kaplamayacak şekilde yapacaklar merak ediyorum.
- Alt RGB aydınlatmasına dikkatle baktığınızda rainbow efektin de takılmalar görebilirsiniz firmware update gelirse düzelebileceğini düşünüyorum.
- Bu fiyata göre bence 1ms (GTG) süresi olmalıydı bu yüzden ghosting oluşuyor purexp aktif edilmediğinde.

Bu monitör şuanlık mantıklı seçenekler arasında diye düşünüyorum çünkü inanılmaz yüksek parlaklığı sahip sabah uyandığınızda bilgisayarın başına geçtiğinizde gözünüze flash atılmış hissi uyandırıyor ve ayrıca renkleri çok paşarılı cam gibi görüntü sağlıyor sadece bunun için değil bu ghosting oyunda iken gram hissedilmiyor hatta Samsung CFG73 den sonra aşırı derece de akıcılık var eski monitörüm de valorant da 15-20 kill alan biri olarak bu monitör de artık 25-30 killeri zorluyorum. Şahsen valorant, cs:go, warzone gibi online veya hikayeli oyun olsun arada da stres atmak yerine muhteşem kalitede ve tv parlaklığında film izleyeyim diyor iseniz bu monitör tam size göre.

Son düzenleme:

dmns24

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
432
İsim
Sefa Duman
Önceden Samsung CFG73 24 inç 1080p 144Hz monitör kullanıcısıydım, 2019 Yıl'ın da hevesli hevesli vatan bilgisayara giderek kendi staj param ile almıştım o zaman en iyi renklere sahip olan monitördü bence 1080p monitörler arasında fakat 3. Haftasın da 2 ölü piksel çıkmıştı ürün 14. Günü geçtiğinden iade almadılar bende garantiye göndermek zorunda kaldım 21 iş günü sonrasın da paneli aynı M² içerinde 3-4 ölü piksel olmadan panel değişimi yapmıyoruz denilerek ölü piksel ile idare etmeye çalıştım. Fakat 6 Ay sonra da sol alt bölümünde ince kısa bir çizgi halinde ölü piksel çıkmıştı bu şekil de ürünü tam 2.5 sene kullandım. Ardından ekran kartım yandı bir ekran kartı aldım 2 Hafta içerisinde bilgisayarı ilk çalıştırdığım da ürün de sürekli cızırtılar vardı sanki ekranı kırılmış gibi siyah çizgiler çıkıyordu kablo filan değiştim fakat fark etmedi monitör ısınınca bunlar gidiyordu fakat bu çizgiler gidene kadar mouse haraket ettirdiğim de veya mouse dan tuşa bastığımda takılmalar donmalar meydana geliyordu bende bilgisayara zarar vereceğinden korkarak monitör değiştirme kararı aldım.

EPEY.COM sitesin de tüm monitörlere bakmıştım bundan 4 ay önce o zamanlar en mantıklısı Samsung Odyssey G7 27 inç QHD 240Hz 1MS (GTG) olan vardı 5700TL ye bulabiliyordum. Fakat ekran kartları kadar tüm elektronik cihazlar fiyatları tavan yapmış şuan 8K dan aşağı yok. DELL S2721DGFA vardı önceden itopya da o da stokları bitmiş itopya mağazalarına baktığım da gözüküyor ama acıbadem de vardı güncel olup olmadığına hiç arayıp sorasım gelmedi şahsen. MSI Optix MAG274QRF-QD baktım o da Samsung Odyssey G7 den pahalı almam dedim. En son arkadaşım da Viewsonic XG2701 TN panel bir monitör almıştı bir de o markaya bakayım dedim ViewSonic XG270QG gördüm çok güzel di fakat çok tuzlu idi altın da aynı puana sahip ViewSonic XG270QC modelini gördüm sunduğu özellikler ViewSonic XG270QG den aşağı kalır yanı yoktu hatta paneli 1 tık daha parlak idi bende ve bu monitörü almaya karar verdim satıcılara baktığım da en düşük satan amazon.com.tr ve %28 indirim olduğunu gördükten sonra 5499TL ye peşin fiyatına 6 taksit yaparak satın aldım.

Ürünü 13 Nisan 2022 Tarih'in de satın aldım Amazon Prime üyeliğini 8 TL alarak Express gönderim özelliği ile 14 Nisan 2022 Tarih'in de elime ulaştı. Önceden 24 inç monitör kullanıcısı olarak ürünün heybetli kutusunu gördüğümde beni korkuttu şahsen çok mu büyük aldım acaba monitör diye ancak kutusunu düzenli ve şık yaptıkları için kutu boyutu büyümüş.
Alıntıyı görüntüle

Kutu içeriği;
1x Displayport kablosu.
1x Monitör güç adaptörü.
1x Avrupa tipi güç kablosu.
1x Amerikan tipi güç kablosu.
1x "IPR-03" USB-B kablosu.
Monitörün ayağı, monitör standı ve son olarak monitörümüzün kendisi çıkıyor.

Ürünün kurulum aşaması;
Ürünün kurulumunu aşaması tornavidasız şekil de aşırı basit yapılmış.
Alıntıyı görüntüle Alıntıyı görüntüle Alıntıyı görüntüle

Ürünün montaj aşamasından sonra kablolarını bağlayıp güç vermek istedim güç adaptörüne baktığım da elimden büyük olduğu dikkatimi çekti 550nit tipik 620nit hdr parlaklık ta beslemesi için fazla Watt gerekli galiba.
Alıntıyı görüntüle
Monitörü www.testufo.com da test ettiğim de monitör de ghosting olduğunu fark ettim direk ancak bunu pure xp ultra ya dizginlemeyi başardım fakat parlaklık yarı yarıya kısılıyor zaten sadece fps oyununa girerken aktif etmek mantıklı ve o kadar parlaklık insanın gözünü yorabilir zamanla.

Alıntıyı görüntüle Alıntıyı görüntüle Alıntıyı görüntüle
SAMSUNG GALAXY NOTE 9 ile çekilmiştir.

Monitör HDR deneyimin de iyi gözüküyor ama çok başarılı diyemem HDR 600, HDR 1000 gibi zevk vermiyor ama arada film izleyenler için yeterli. RGB aydınlatmaları çok hoş gözüküyor masanın geri kalanı çok sönük kalıyordu bunun ile tamamlamış olduk :D
Alıntıyı görüntüle Alıntıyı görüntüle

Monitörün artı ve eksileri;
+ QHD 165Hz 3MS(GTG), 1MS (MBRT) değerine sahip VA panel.
+ Aşırı sağlam Stand ve Ayak tasarımı.
+ Parlama önleyici, 3H sert kaplama.
+ FreeSync Premium Pro ve ekstra Nvidia G-Sync Compatible uyumlu.
+ PUREXP teknolojisi ile ghosting azaltma.
+ DisplayHDR 400 sertifikası.
+ 550 nit tipik parlaklık.
+ 16.7 milyon 8bit renk derinliği.
+ 3,000:1 (tipik) Statik Kontrast oranı ve 120 Milyon:1 Dinamik Kontrast Oranı.
+ DCI-P3: %90 boyut (Tipik), NTSC: %85 boyut (Tipik), sRGB: %120 boyut (Tipik) Renk Gamı.
+ 0.233 Piksel yoğunluğu.
+ 1500R kavis aralığı.
+ RGB ışıkları çok güzel, çok şık duruyor.
+ 3 Yıl 0 Ölü piksel garantisi veya 5 Yıl panel garantisi ve monitör ölü piksel testin de 1 tane bile ölü piksel yoktu.
+ Flicker-Free (Titreşim önleme): Var.
+ Blue Light Filter (Mavi ışık filtresi): Var.
+ 3 Adet USB-A Girişi.

- Yazılımı vasat ötesi rgb ve hazır profiller arası geçiş yapılıyor.
- Monitör ayağı ile monitör paneli arasında yükseklik fazla oyuncu koltuğu yoksa yüksek kalabilir.
- Monitör Ayağı çok yer kaplıyor.
- Alt RGB aydınlatmasına dikkatli baktığınızda rainbow efektinde takılmalar var.
- Bu fiyata göre bence 1MS (GTG) süresi olmalıydı bu yüzden fazla ghosting oluşuyor standart halde.

Bu monitör şuanlık mantıklı seçenekler arasında diye düşünüyorum çünkü inanılmaz yüksek parlaklığı sabah uyandığınızda bilgisayarın başına geçtiğinizde gözünüze flash atılmış hissi uyandırıyor ve cam gibi görüntü de sağlıyor sadece bunun için değil bu ghosting oyunda iken gram hissedilmiyor hatta Samsung CFG73 den sonra aşırı derece de akıcılık var eski monitörüm de valorant da 15-20 kill alan biri olarak bu monitör de artık 25-30 killeri zorluyorum. Şahsen valorant, cs:go, warzone gibi online veya hikayeli oyun olsun arada da stres atmak yerine muhteşem kalitede ve tv parlaklığında film izleyeyim diyor iseniz bu monitör tam size göre.
Eline sağlık

KNOESS

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
501
İsim
Burak Koç
süper inceleme😍

somoncum

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,923
İsim
Enver Eryalçın
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu arada resim de gözüken ghosting normal de o kadar çok gözükmüyor. Telefon yakalayamıyor profesyonel bir kamera lazım eğer deneyebileceğiniz bir mağaza var ise gidip bir deneyin yada ürünü alıp deneyebilirsiniz eğer beğenmez iseniz zaten amazon.com.tr de 30 gün için de iade hakkınız diğer e-ticaret sitelerinde ise 14 gün içerisin de iade hakkınız bulunuyor.

Son düzenleme:

somoncum

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,923
İsim
Enver Eryalçın
Thank you for this review. nice content. Keep it up. Monitor ghosting can be caused by a variety of factors, including a faulty monitor cable or other devices that interfere with the monitor if they are placed close enough to it. Printers can also have an impact on monitor ghosting. If you want to know how to fix the monitor ghosting problem then go through this article to get information on What Is Monitor Ghosting and How to Fix It?
I returned the monitor.

somoncum

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,923
İsim
Enver Eryalçın
Top Bottom