Neler Yeni

Modding Windows 10 Home 22H2(19045.2728) - ApRa

ApRâ

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Güncelleme Mart - 23

ISO içeriğine Ntlite ile güncellemeler eklenerek güncellenmiştir.
Önemli notlar;
  • Olabildiğince telemetriler kapatılmıştır. Bazıları uygulama kurulumunda problem yarattığı için açık bırakılmıştır.
  • Defender olmadığı için kesinlikle Internet Security koruması olan bir Antivirüs programı kurmanızı öneririm. (Kaspersky veya Bitdefender önerebilirim.)
  • Windows Hello kaldırılmadı nedeni güvenlik konusunda en azından tüm kanalları kapatmamak.
  • Yazıcı ve Ağ ayarlarına dokunulmadı.
  • Windows Güncellemeleri açıktır, alabilirsiniz.
Kaldırılan sistem Uygulamaları;
  • Defender
  • Xbox Game
  • Ekran Okuyucu
  • Dokunmatik Ekran
  • Gözle Denetim
  • Game Bar
  • Telefon
  • .....
Kurulacak Uygulamalar;
  • Mağaza (Kullanıma açıktır, indirme yapılabilir)
  • Edge
  • Fotoğraflar
  • Alarmlar
  • Hesap Makinesi
  • Ses kayıtedici
  • Not defteri
Haricindeki uygulamalar kaldırılmıştır. İstediğiniz uygulamalar var ise mağazadan tekrar indirebilirsiniz.

Kurulum sonrası RAM kullanımı;

2.png

Tüm Programlar kurulduktan sonraki RAM kullanımı;

3.png

Benzer RAM değerlerini yakalamak için, hizmetler, başlangıç programlarını ve Autoruns programıyla veya Windows üzerinden kapatmanızı öneririm.

İndirme Linki:
Windows 11'e geçemeyip burada kalacaklar için bu konuyu da bırakıyorum.
Üzerine bir güncelleme gelene kadar bu güncellemeyi kurmanızı önermiyorum.
1679749693976.png

Son düzenleme:

Ricciardo

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,840
İsim
Mehmet
Hocam eline sağlık paylaştığın için de teşekkürler ancak hiç modlanmış windows kullanmadım, duymadım. Nedir ne işe yarar, neden normal w10 yerine bunu kullanıyorsunuz?

ApRâ

80+ Silver
En İyi Cevap
1
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam eline sağlık paylaştığın için de teşekkürler ancak hiç modlanmış windows kullanmadım, duymadım. Nedir ne işe yarar, neden normal w10 yerine bunu kullanıyorsunuz?
Windows'un kendi sisteminde çok fazla kullanmadığım gereksiz uygulamalar yer almakta. Bunlar arka planda Windows'a veri göndermesinden tutun, gereksiz RAM kullanımlarına neden olmaktadır.

Format sonrası bunu yapan programlarda mevcut fakat ben ilk kurulumda olmamasının daha iyi olacağını düşünüyorum o yüzden kendim için ISO dosyasını düzenliyorum ve onu kullanıyorum.

Bunun artısı nedir diyecekseniz sistemden aldığınız performansa olumlu yönde direkt etki etmektedir.

Noxyy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
97
İsim
Deniz TAŞKIN
Dostum burda herkes oyuncu. Oyun performansını düşürdüğünü kabul etti microsoft bu sürümün. O yüzden istediği arayüz yeniliğini yapsın umurumuzda olmaz

eyer25pro

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
481
İsim
Efehan yer
Dostum burda herkes oyuncu. Oyun performansını düşürdüğünü kabul etti microsoft bu sürümün. O yüzden istediği arayüz yeniliğini yapsın umurumuzda olmaz
microsoft yapmıyorki bağımsız geliştiriclilker yapıyor

eyer25pro

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
481
İsim
Efehan yer

Narkuc

80+ Bronze
modlanmis windows boş iş. ve güvenilmez bana kalırsa. normal windows 10 kurulumu yapıp debloat yapın, ardından revo uninstaller pro ile işinize yaramayacak windows uygulamalarini kaldırın. ISLC timer resolution ilede ram temizlemesini aktif hale getirip timer res 0.5 ayarlayin. bikac tane daha sistemi temizleyecek yöntem var ama sadece bunları yapsanız bile yeterde artar bile. bende bostayken windows 1.5 gb civari ram kullanıyor.

ApRâ

80+ Silver
En İyi Cevap
1
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Sen çok yanlış gelmişsin.

@Narkuc Tabii ki güven konusu var fakat boş iş değil, öğrenip kendinde düzenleyebilirsin ve format sonrası kaldırmak arasındaki farkı o zaman görürsün :)

Narkuc

80+ Bronze
Sen çok yanlış gelmişsin.

@Narkuc Tabii ki güven konusu var fakat boş iş değil, öğrenip kendinde düzenleyebilirsin ve format sonrası kaldırmak arasındaki farkı o zaman görürsün :)
bi aralar nasıl daha çok performans alırız için kafa yoruyordum ama hiç custom iso işine girmedim açıkcası. genelde format attığımda 5-10 dakika üstte yazdığım ayarlara benzer şeyler yapıp bırakıyorum artık. bu arada nvidia ekran kartın varsa forumda nvcleanstall rehberi yapmıştım ona bi göz atabilirsin (hali hazırda biliyosundur yinede ama söyleyeyim dedim) https://forum.donanimarsivi.com/kon...hberi-nvcleanstall.641963/page-2#post-6185619

METSHEESH

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Dahası  
Reaksiyon skoru
26,114
İsim
Mert Metshi
Hocam 2gb kullansa ne olur 5gb kullansa ne olur bence gereksiz

ApRâ

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Hocam 2gb kullansa ne olur 5gb kullansa ne olur bence gereksiz
Lütfen bir konu hakkında bilgimiz yoksa bu konuda yorum yapmayalım olur mu? Çünkü şu an bu yorumunuz kocaman bir yanlış.

Top Bottom