Neler Yeni

Modding Windows 10 Home ApRa Edition - Kasım

DenizAktaş

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
664
İsim
Deniz
Kendi düzenlediğim, orijinal Windows ISO'su mu güvenli değil? Kendi ellerim ile düzenledim? Şaka yapıyor olmalısınız. Başkasının güvenip, güvenmesi de kişiye bağlı, kimseye zorla bir şey kurduramam zaten aklına yatmıyorsa da kurmaması onun için daha iyi.

Ek olarak Atlas dediğiniz OS nasıl açık kaynak? Windows kapalı kaynak bir OS. El ile düzenlenip, yapılanların yazılması onu açık kaynak veya başka bir şey onu açık kaynak olmasını sağlamaz. Sizde çok büyük bilgi eksikliği var. Bununla birlikte RAM tüketim konusunu bende düşürebilirim ama sistemin aksi bir durumunda çalışmasına devam etmesi gerekiyor. Arka planda yedek almayı kapattıktan sonra, Windows raporunu kapattıktan sonra, bir tane sistem geri yükleme yaptığınızda çökecek OS'yi övmeniz zaten ayrı mesele. Ek olarak bahsettiğiniz OS güvenlik konusunda benim ISO'mun yanına yaklaşamaz, önce sistemden kaldıralan bileşenlere bir bakın :) O sistem de hayrına kapatılmıyor arka plandaki işlemler.

Bahsettiğiniz kısım buradaki ise sadece icon. Ayrıntılara girerseniz göremezsiniz. Başka bir yerde varsa ekran görüntüsü paylaşır mısınız.?

Alıntıyı görüntüle
Arkadaşım güvenli değil derken tabii ki kendi yaptığına güvenebilirsin senin için dememiştim zaten onu. Senin editlediğin Windowsu indirmek isteyenler için demiştim güvenli değil diye. Düzenlenmiş ISO'lar büyük güvenlik riskleri barındırıyor. Senin editlediğin ISO dosyasına kim neden güvensin?
Ayrıca evet bilmiyorsan öğren Atlas OS performansı olumsuz etkileyen bütün faktörleri ortadan kaldırarak Windows'u geliştiren açık kaynaklı bir OS projesi. Dünyaca bilinirliği de yüksek ve büyük bir topluluğa sahip. Güvenlik konusunda benim ISO'mun yanına yaklaşamaz diye bir cümle kurman da komik olmuş, güzel ego ve bilgisizlik.
Daha fazla öğrenmek istersen:
Atlas OS Github
https://atlasos.net/

Bu tip konularda gezen arkadaşlar için tekrar söylüyorum internette kişiler tarafından editlenmiş ne idüğü belirsiz ISO'ları indirip bilgisayarınızda denemeyin, kullanmayın.

ApRâ

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Arkadaşım güvenli değil derken tabii ki kendi yaptığına güvenebilirsin senin için dememiştim zaten onu. Senin editlediğin Windowsu indirmek isteyenler için demiştim güvenli değil diye. Düzenlenmiş ISO'lar büyük güvenlik riskleri barındırıyor. Senin editlediğin ISO dosyasına kim neden güvensin?
Ayrıca evet bilmiyorsan öğren Atlas OS performansı olumsuz etkileyen bütün faktörleri ortadan kaldırarak Windows'u geliştiren açık kaynaklı bir OS projesi. Dünyaca bilinirliği de yüksek ve büyük bir topluluğa sahip. Güvenlik konusunda benim ISO'mun yanına yaklaşamaz diye bir cümle kurman da komik olmuş, güzel ego ve bilgisizlik.
Daha fazla öğrenmek istersen:
Atlas OS Github
https://atlasos.net/

Bu tip konularda gezen arkadaşlar için tekrar söylüyorum internette kişiler tarafından editlenmiş ne idüğü belirsiz ISO'ları indirip bilgisayarınızda denemeyin, kullanmayın.

Ben yaklaşık 15 senedir forumlarda insanların teknik sorunlarını çözüyorum. Son 5 senedir de zaten kendim için oluşturup, isteyenler olduğu için yayınlıyorum. Bunun için insanları özel olarak çekmeye çalışmıyorum, öyle bir amacım olsa sürekli güncel versiyonunu çıkartır peşine düşerdim. Bununla birlikte yıllarca zaten insanlara x hazır dosyası yerine herkesin kendi dosyasını yapması gerektiğini söyledim.

Hala açık kaynaklı proje diyor, hahahahaa. Sana daha öldürecek vaktim yok. Daha kullandığın OS'de nelerin kapatıldığını bile bilmiyorsun. Boş söylemler ile de lütfen konumu kirletme.

Bunun gibi ergenleri çok ciddiye alıyorum çok. Hiçbir teknik bilgisi olmadan sadece klavyesi var diye fikir belirtiyorlar. Tek cevaptan sonra her zaman yaptığımı yapıp, muteyi basmam gerekiyordu, biraz geç kaldık.

1704479018043.png

Son düzenleme:

cLarq

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Elimde windows10 32 bit destekli 2gb ram 32gb depolamalı çubuk pc var en stabil en az ram kullanan en stabil win lazım.

Tek kullanım amacım projeksiyona direk takıp youtube ve internetten film için kullanmak.

DenizAktaş

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
664
İsim
Deniz
Ben yaklaşık 15 senedir forumlarda insanların teknik sorunlarını çözüyorum. Son 5 senedir de zaten kendim için oluşturup, isteyenler olduğu için yayınlıyorum. Bunun için insanları özel olarak çekmeye çalışmıyorum, öyle bir amacım olsa sürekli güncel versiyonunu çıkartır peşine düşerdim. Bununla birlikte yıllarca zaten insanlara x hazır dosyası yerine herkesin kendi dosyasını yapması gerektiğini söyledim.

Hala açık kaynaklı proje diyor, hahahahaa. Sana daha öldürecek vaktim yok. Daha kullandığın OS'de nelerin kapatıldığını bile bilmiyorsun. Boş söylemler ile de lütfen konumu kirletme.
Atlas OS'de nelerin kapatılacağını kendin seçiyorsun ayrıca zaten nelerin kapatıldığını gör ve GPL-3.0 lisanslı açık kaynaklı bir proje olduğunu gör ve anla diye GitHub sayfalarını attım oradan her bir detayı kendin inceleyebilirsin de böyle egoist bir insana ne desen boş, tek doğru kendi bildiğidir :D :D Herhalde birileri editlenmiş ISO kullanmayın güvenli değil dediği için zoruna gitti sanırım.

Elimde windows10 32 bit destekli 2gb ram 32gb depolamalı çubuk pc var en stabil en az ram kullanan en stabil win lazım.

Tek kullanım amacım projeksiyona direk takıp youtube ve internetten film için kullanmak.
Sen sen ol internette kişilerin editlediği ne idüğü belirsiz ISO'ları kullanma. Asla güvenli değil. Bu konuyla ilgili internette çok olay var. Bahsettiğin bilgisayar için Windows 10 Atlas OS kullanabilirsin.

Son düzenleme:

ApRâ

80+ Silver
En İyi Cevap
1

Windows 10 LTSC'a göz atabilirsiniz veya destek durumunu bilmiyorum uygunsa Chrome OS'de düşünebilirsiniz.

range61

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
ahmet
Kendi düzenlediğim, orijinal Windows ISO'su mu güvenli değil? Kendi ellerim ile düzenledim? Şaka yapıyor olmalısınız. Başkasının güvenip, güvenmesi de kişiye bağlı, kimseye zorla bir şey kurduramam zaten aklına yatmıyorsa da kurmaması onun için daha iyi.

Ek olarak Atlas dediğiniz OS nasıl açık kaynak? Windows kapalı kaynak bir OS. El ile düzenlenip, yapılanların yazılması onu açık kaynak veya başka bir şey onu açık kaynak olmasını sağlamaz. Sizde çok büyük bilgi eksikliği var. Bununla birlikte RAM tüketim konusunu bende düşürebilirim ama sistemin aksi bir durumunda çalışmasına devam etmesi gerekiyor. Arka planda yedek almayı kapattıktan sonra, Windows raporunu kapattıktan sonra, bir tane sistem geri yükleme yaptığınızda çökecek OS'yi övmeniz zaten ayrı mesele. Ek olarak bahsettiğiniz OS güvenlik konusunda benim ISO'mun yanına yaklaşamaz, önce sistemden kaldıralan bileşenlere bir bakın :) O sistem de hayrına kapatılmıyor arka plandaki işlemler.

Bahsettiğiniz kısım buradaki ise sadece icon. Ayrıntılara girerseniz göremezsiniz. Başka bir yerde varsa ekran görüntüsü paylaşır mısınız.?
Alıntıyı görüntüleHocam görseller bunlar, defender açık gözüküyor, görev yöneticisi ve başlangıç'ı da ekliyorum.

Ekler

• Adsız.png
    Adsız.png
    75.3 KB · Hit: 27
  • Adsız1.png
    Adsız1.png
    96.9 KB · Hit: 25
  • Adsız3.png
    Adsız3.png
    49.9 KB · Hit: 25

KasapBey

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
735
İsim
Kasap Bey
İlgilendiği Kategoriler
Grafik tasarım.
Hepinize selamlar 2 haftalık Windows 11 testinden sonra kendimi yeniden 10 kurarken buldum. Ve bu yeni sürümü yayımlama kararı aldım. İlk defa konuya denk gelenler için sistem hakkında bilgiler vereyim.
İndirme Linki
Sistem ile önerdiğim imleç pack
Özellikler
  • Harici eklenen temaları kullanmadan önce "UltraUXThemePatcher"i kurmanız gerekiyor.
  • Format sonrasında masaüstündeki klasör ile format sonrası işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz.
Açıklama
  • Olabildiğince telemetriler kapatılmıştır. Bazıları uygulama kurulumunda problem yarattığı için açık bırakılmıştır.
  • Defender olmadığı için kesinlikle Internet Security koruması olan bir Antivirüs programı kurmanızı öneririm. (Kaspersky, Eset veya Bitdefender önerebilirim.)
  • Windows Hello kaldırılmadı, nedeni güvenlik konusunda en azından tüm kanalları kapatmamak.
  • Yazıcı ve Ağ ayarlarına dokunulmadı.
  • Windows Güncellemeleri açıktır, alabilirsiniz.
Kaldırılan sistem Uygulamaları
  • Defender
  • Xbox Game
  • Ekran Okuyucu
  • Dokunmatik Ekran
  • Gözle Denetim
  • Game Bar
  • Telefon...
Kurulacak Uygulamalar;
  • Mağaza (Kullanıma açıktır, indirme yapılabilir)
  • Edge
  • Fotoğraflar
  • Alarmlar
  • Hesap Makinesi
  • Ses kayıtedici
  • Not defteri
Haricindeki uygulamalar kaldırılmıştır. İstediğiniz uygulamalar var ise mağazadan tekrar indirebilirsiniz.

Format sonrası 64 GB üzerinde RAM kullanımı
Alıntıyı görüntüle

Format sonrası ekran
Alıntıyı görüntüle
sistem-1-png.529701
Kendi işletim sisteminimi yaptın hocam.

ApRâ

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Alıntıyı görüntüleHocam görseller bunlar, defender açık gözüküyor, görev yöneticisi ve başlangıç'ı da ekliyorum.
Sadece icon hocam onlar. devre dışı bırak dersen sağ alttanda gidecektir. Güvenlik duvarı kaldırılmadı, onun gözükmesi normal. Dediğim gibi sistemin güvenlik konusunda açık vermesi istenmedi.

Defender'in kurulu olup olamdığını bu alandan görebilirsiniz, aktifse RAM kullanımı en yukarılarda gözükür.

1704490639475.png

ReadyorNot

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
223
İsim
Emir
İnternete bağlı veya değil güvenli ve açıksız hiçbir OS yoktur.
Açık kaynaklı sistemlerden yapılan leak konuları yeterince kral çıplak dedirtmiş olmalı.

Emek verilmiş tebrikler. Ben en çok hangi programla bunu yaptığınızı merak ettim. Nlite mı?

Bana göre windows halen update ve driver problemini çözememiş stabil olmayan bir işletim sistemi bazı işletmeler halen 98 altyapısını izole ederek kullanıyor.

Güvenli OS düşünüyorsanız kesinlikle bir sanal makine teknolojisi şart tıpkı comodo gibi konteyner içinde program çalıştırılması gerekiyor. Arıza verirse kapat ve devam et. Veri güvenliği konusunda da özgün kriptolama lazım ki bunu sunan bir sistem göremedim.

Lakin sistemlere bağışıklık kazandıran bazı uygulamaları windowsun satın almaması da manidar.

Yakın gelecekte burası birçok firmanın işletim sistemi ile dolacak. O nedenle önce emeği görmek lazım. Sistemde güvenliği devre dışı bırakan isolarla karıştırmışlar sanıyorum.

Ayrıca merak ettiğim önemli bir kısım. Biz bu sisteme dism veya sfc komutu girdiğimizde sistemi tekrar şişirir mi?

Kolay gelsin başarılar

Son düzenleme:

ApRâ

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Emek verilmiş tebrikler. Ben en çok hangi programla bunu yaptığınızı merak ettim. Nlite mı?
Ntlite ile yapıldı. Benzer işlemleri yapan bir sürü program var fakat ekstrem bir şey yapmaya çalışmıyorum. Daha önce diğer forumdayken denedim, ekstrem şeyler denendiği zaman sistem saçma şeylerde patlıyor, o kadar ince detaya gerek olduğunu düşünmüyorum.

Yakın gelecekte burası birçok firmanın işletim sistemi ile dolacak. O nedenle önce emeği görmek lazım. Sistemde güvenliği devre dışı bırakan isolarla karıştırmışlar sanıyorum.

Ayrıca merak ettiğim önemli bir kısım. Biz bu sisteme dism veya sfc komutu girdiğimizde sistemi tekrar şişirir mi?
Yıllarca yapanlara güvenmediğiniz, bilmediğiniz modlanmış ISO'ları kurmayın dedim, yapımı basit geçin basitçe düzenleyin dedim. Hatta bazı sürümlerde, Ntlite hazır dosya ayarlarını bile paylaştım. Ben bunu söyledikçe diğer forumlardaki bilinirliğim ile; bana ulaşıp sen bir şeyler yapar mısın, şeklinde dönüşler geldi, ben zaten kendim için hazırlıyordum ve bunu daha sonra herkes ile paylaşmaya başladım.

Sistemlerimde UAC bile kapatmıyorum ve kapatılmasını önermiyorum ama insanlar inatla hala bilmedikleri şeyler hakkında boş yapıyorlar. Bu da biraz sinir bozucu olsa da, 20 yıldır forumlardayız, çoğuna alıştık artık, son 3-4 yılda bu tiplerin sayısı fazlaca artmış durumda maalesef.

"dism ve sfc komutu" için bir şey diyemem. Çünkü hiç ihtiyacım olmadı ve deneyip gözlemlemedim. Şu ana kadar, özelden, diğer konulardan veya çevremdeki arkadaşlarıma dahil; bir tane çökme, mavi ekran veya x çalışmıyor gibi bir dönüş almadım.

Top Bottom