Neler Yeni

Mavi Ekran Windows 10 Mavi Ekran Hatası / Dump Kodlu

HespaZa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
13
İsim
Arda Kağan Akın
Arkadaşlar merhaba. Son 1 haftadır bilgisayarımda hiçbir şekilde anlam veremediğim mavi ekranlar alıyorum. Bilgisayarına önem veren ve sürekli bakımlarını vs. yapan bir insanım. Ama durduk yere oyuna giriyorum falan bilgisayar mavi ekran verip verip duruyor. Birçok yöntem denedim ama net çözüm bulamadım.
Sistemim:
Ryzen 5 3600X
RTX 2070 SUPER
16GB DDR4 3200Mhz CL16 Ram
650W PSU
Corsair MP510 512GB M2 SSD

Dump dosyalarında zaten belli olacaktır ama denediğim yolları söyleyim. Chipset, Windows updateden bütün güncellemeleri yaptım. Ekran kartım güncel olmasına rağmen DDU ile silip tekrardan sıfırdan kurdum. MemTest86'dan RAM'leri tarattım ve herhangi bir error vermedi. BIOS sürümüm güncel. Bilgisayarda Kaspersky'ın Antivirüs programı yüklü ve korumalı. Daha da aklıma yapacak bir şey gelmedi. CMD'den "sfc /scannow" diyerek bozuk bir dosya vardır diye düşünerek dosyaları checkledim. Eğer dump dosyalarından anlayan varsa yardımcı olursa çok sevinirim. NOT: Herhangi bir overclock işlemi yapmıyorum.
Link:https://www.dosya.tc/server42/xwysz0/060723-19765-01.rar.html

HespaZa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
13
İsim
Arda Kağan Akın
Bad Sector yakalamış. Sorun HDD kaynaklı hocam. Sistemden çıkart istersen mavi ekran sorunu kesilecek.
Hocam teşekkür ederim yardımlarınız için öncelikle. Son noktada HDD'den kaynaklandığına emin olduysak şunu sorup tam emin olmak istiyorum. Ben şu anda bu HDD yüzünden yaşadığım sorun söküp, yerine yeni bir SATA3 SSD alıp takmalı mıyım? Yani HDD'yi sökerim ama her halükarda bana ekstra depolama gerekecek. Artık ömrü dolmuş HDD'nin anladığım kadarıyla.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam teşekkür ederim yardımlarınız için öncelikle. Son noktada HDD'den kaynaklandığına emin olduysak şunu sorup tam emin olmak istiyorum. Ben şu anda bu HDD yüzünden yaşadığım sorun söküp, yerine yeni bir SATA3 SSD alıp takmalı mıyım? Yani HDD'yi sökerim ama her halükarda bana ekstra depolama gerekecek. Artık ömrü dolmuş HDD'nin anladığım kadarıyla.
Boştan yere şimdi para harcamayım diye dedim.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,733
İsim
Emre Zengin
Mesaj otomatik birleştirildi:

Boştan yere şimdi para harcamayım diye dedim.
Bütün hatalar HDD'yi işaret ediyor. HDD'yi sök hocam. 1-2 gün hata vermezse kesinlikle HDD kaynaklıdır. SATA SSD alıp takabilirsin.

Top Bottom