Neler Yeni

windows 11 geçişinde çıkan çeşitli sorunlar

yvzsvn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
yavuz seven
İşlemci intel ama secure boot bende yoktu pek de anlamam bu video sorunumu çözmüştü
kanka en kötü bakarım videoya win 11 de kalırsam ama win 10 a geri döneceğim gibi duruyor o zaman secure bootla işim kalmıyor zaten

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,545
İsim
Emre Zengin
birden fazla sorduğum için kusura bakma emin olmak istedim, ses yüksek mi kime gere neye göre yorum yapamam ama sessiz ortamlarda çok fark ediliyor ve kulak tırmalıyor :/ ve bilgisayarın yeni olup böyle bir sıkıntı çıkartması moralimi de bozdu açıkcası ama sağlık olsun bakalım. ayrıca gamebooster power supply üretiyor muydu hiç duymamıştım kalitesiz bir power supply mı acaba alırken 80+ 600 w olarak aldım ama bilmiyoru martık
Evet kalitesiz PSU hocam.

yvzsvn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
yavuz seven
Win11 bana göre hala geçilmez win10 kadar iyi değil. Anakart markanızın Google dan secure boot menüsü durumuna bakabilirsiniz. Win11 i bir ben beğenmedim herhalde eski toprak gibi kaldım.
bence çok güzel şu bugları falan olmasa tadından yenmeyecek gibi duruyor ama işte durum ortada
Mesaj otomatik birleştirildi:

Evet kalitesiz PSU hocam.
:D ileride ekran kartını yakmasın eyvah eyvah

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,545
İsim
Emre Zengin
bence çok güzel şu bugları falan olmasa tadından yenmeyecek gibi duruyor ama işte durum ortada

:D ileride ekran kartını yakmasın eyvah eyvah
İhtimal var. Sen Windows 11'e formatla geçtin dimi?

yvzsvn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
yavuz seven
İhtimal var. Sen Windows 11'e formatla geçtin dimi?
yok bilgisayarı 0 kurmuştum işte win 10 olarak temiz sıfır ssd usb ile kurmuştum sonra dedim la win 11 vardı geçeyim dedim kurulum exesi indirdim windowsun kendi sitesinden sisteminiz uygun dedi öyle geçtim

yok bilgisayarı 0 kurmuştum işte win 10 olarak temiz sıfır ssd usb ile kurmuştum sonra dedim la win 11 vardı geçeyim dedim kurulum exesi indirdim windowsun kendi sitesinden sisteminiz uygun dedi öyle geçtim
win 11 olarak sıfırlasam bu sorunların düzelme ihtimali var ama uğraşmaya değer mi emin değilim hangisi daha mantıklı win 10 a mı geri dönsem win 11 e format mı atsam

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,545
İsim
Emre Zengin

win 11 olarak sıfırlasam bu sorunların düzelme ihtimali var ama uğraşmaya değer mi emin değilim hangisi daha mantıklı win 10 a mı geri dönsem win 11 e format mı atsam
Normalde sorun yaşamaman gerek Windows 11 formatı at. BIOS'ta bahsettiğim o Launch CSM ayarını yap.
Windows 11 Yapılımı:
1) Öncelikle elinizde en az 8 ya da 16 GB'lık bir flash bellek olsun.
2) (https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows11) sayfayı alta kaydır, ISO yazan kısmından Windows 11'i seçip indir. Bu indirme işlemi bittikten sonra masaüstünde ya indirilenler klasöründe bu ISO'nuz görünecek.
3) Şimdi RUFUS adlı programı indiriyoruz. (https://rufus.ie/tr/)
4) RUFUS'u çalıştırıyoruz ve flash belleği takıyoruz. Önyükleme seçiminden indirmiş olduğunuz ISO'yu seçiyorsunuz. Sonra Disk Bölüm Düzenini GPT seçiyorsunuz, Hedef Sistem ise UEFI (CSM yok) diye görünecek. Diğer hiçbir şeye dokunmanıza gerek yok otomatik yapıyor bu ayarları sonra başlat diyorsunuz. Ondan sonra bir kaç tane daha seçenek çıkıyor 3 ya da 4 kutucuklu onları boş bırakın. Bu işlem yaklaşık 10-15 dakika sürmektedir. Sonra format flashınız hazır olacak.

yvzsvn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
yavuz seven
Normalde sorun yaşamaman gerek Windows 11 formatı at. BIOS'ta bahsettiğim o Launch CSM ayarını yap.
Windows 11 Yapılımı:
1) Öncelikle elinizde en az 8 ya da 16 GB'lık bir flash bellek olsun.
2) (https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows11) sayfayı alta kaydır, ISO yazan kısmından Windows 11'i seçip indir. Bu indirme işlemi bittikten sonra masaüstünde ya indirilenler klasöründe bu ISO'nuz görünecek.
3) Şimdi RUFUS adlı programı indiriyoruz. (https://rufus.ie/tr/)
4) RUFUS'u çalıştırıyoruz ve flash belleği takıyoruz. Önyükleme seçiminden indirmiş olduğunuz ISO'yu seçiyorsunuz. Sonra Disk Bölüm Düzenini GPT seçiyorsunuz, Hedef Sistem ise UEFI (CSM yok) diye görünecek. Diğer hiçbir şeye dokunmanıza gerek yok otomatik yapıyor bu ayarları sonra başlat diyorsunuz. Ondan sonra bir kaç tane daha seçenek çıkıyor 3 ya da 4 kutucuklu onları boş bırakın. Bu işlem yaklaşık 10-15 dakika sürmektedir. Sonra format flashınız hazır olacak.
geçenki rtx 2060 lı pcde de aynısı olmuştu ilginç emulatör yüklemeye çalışınca yine pc çöküyordu ve onda da secure boot ayarını bulamamıştım ana kartında tamam windows 11 i sıfırlamayı deneyeceğim şimdi teşekkürler.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,545
İsim
Emre Zengin
geçenki rtx 2060 lı pcde de aynısı olmuştu ilginç emulatör yüklemeye çalışınca yine pc çöküyordu ve onda da secure boot ayarını bulamamıştım ana kartında tamam windows 11 i sıfırlamayı deneyeceğim şimdi teşekkürler.
BIOS'tan SVM Mode'u aktif etmezsen mavi ekranı yersin. BIOS'unda dediğim Launch CSM'i Disabled yap. Ondan sonra kaydedip çık ve tekrardan BIOS'a gir. Boot sekmesinde Secure Boot gelecek, onu da Enabled yap.

yvzsvn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
yavuz seven
BIOS'tan SVM Mode'u aktif etmezsen mavi ekranı yersin. BIOS'unda dediğim Launch CSM'i Disabled yap. Ondan sonra kaydedip çık ve tekrardan BIOS'a gir. Boot sekmesinde Secure Boot gelecek, onu da Enabled yap.
ben kaspersky kullanıyorum da onun müdahale etme ihtimali var mıdır belki de o yüzden yüklenmiyordur bluestacks

win 10 a döndüm bu arada sorun çözüldü eğer çözülmeseydi sıfır kurulum win 11 kurardım da neyse artık idare edeyim bir süre sonra win 11 tekrar kurmayı düşünürüm

ve win 10 geri döndüğümde kaspersky silinmişti o gözüme çarptı

Muddi

80+ Bronze
bir şey yeni çıktıysa hemen alınmaz indirilmez önce test kullanıcılar üzerinde denenir çünkü. O yüzden win 10 a devam . 11 de daha çok sorunlar çıkar stabilize olana kadar.

yvzsvn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
yavuz seven
bir şey yeni çıktıysa hemen alınmaz indirilmez önce test kullanıcılar üzerinde denenir çünkü. O yüzden win 10 a devam . 11 de daha çok sorunlar çıkar stabilize olana kadar.
çok yeni değil ki 2021 ekimde çıktı diye hatırlıyorum ilk o kadar zaman geçti hala düzeltemediler mi yani onu anlamadım :D

hayır bide önceki bilgisayarımda da aynı sorunların birebir olması biraz tuhafıma gitti :D o kadar mı şanssızmşım

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,545
İsim
Emre Zengin
ben kaspersky kullanıyorum da onun müdahale etme ihtimali var mıdır belki de o yüzden yüklenmiyordur bluestacks

win 10 a döndüm bu arada sorun çözüldü eğer çözülmeseydi sıfır kurulum win 11 kurardım da neyse artık idare edeyim bir süre sonra win 11 tekrar kurmayı düşünürüm

ve win 10 geri döndüğümde kaspersky silinmişti o gözüme çarptı
Antivirüs kurulmasına engel olmuş olabilir.

Top Bottom