Neler Yeni

Yardım Xmp açınca ekran gelmiyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Enes Şahin
Msi b450m-a pro max anakartım ryzen 5 5600g işlemcim ve 8x2 16gb Gskill ripjaws 3600mhz cl18 değerinde ramlerim var. Bu pc de ramler 2133 mhz de çalışıyor. Biostan Xmp açınca kaydet ve yeniden başlat diyorum ama ekran gelmiyor. Bios pilini söküyorum bios resetleniyor sonra takıp çalıştırınca ekran geliyor. Bu ramleri nasıl 3600mhz de çalıştırabilirim?

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,012
İsim
Hasan
Anakart chipset driverını ve Bios'unu güncelleyip dene bir de.

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,012
İsim
Hasan
Amdnin sitesinden chipset de güncelle.
Bir tane mi xmp profili var? 3200 mhz varsa onu da dene.

arisaka

80+ Bronze
Amdnin sitesinden chipset de güncelle.
Bir tane mi xmp profili var? 3200 mhz varsa onu da dene.
Bios ve chipset in XMP de görüntü alamama ile yakından uzaktan bir alakası yok. XMP de görüntü alamıyorsa ramlerde sorun vardır, bazı ramler fabrika çıkışı XMP değerlerinde çalışamıyor bir nevi hatalı üretim gibi bir şey. Önce XMP de kademeli voltaj artırması, yine görüntü alamıyorsa deneme yanılma ile 3600 manuel timing girmesi gerekiyor anca o şekilde görüntü alır.

Hellfire

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Emre
Bios ve chipset in XMP de görüntü alamama ile yakından uzaktan bir alakası yok. XMP de görüntü alamıyorsa ramlerde sorun vardır, bazı ramler fabrika çıkışı XMP değerlerinde çalışamıyor bir nevi hatalı üretim gibi bir şey. Önce XMP de kademeli voltaj artırması, yine görüntü alamıyorsa deneme yanılma ile 3600 manuel timing girmesi gerekiyor anca o şekilde görüntü alır.
Hocam bende böyle bir sorun yaşamıştım bios güncellemesiyle çözmüştüm acaba başka bir şey de mi yaptım bilmiyorum
nasıl düzeltecem bunu

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
49,107
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Önce XMP de kademeli voltaj artırması, yine görüntü alamıyorsa deneme yanılma ile 3600 manuel timing girmesi gerekiyor anca o şekilde görüntü alır.
Muhtemel olarak samsung c die var. Voltaj arttırımı bir işe yaramayacaktır. Frekans düşürmek daha mantıklı veya direkt RMA/Garanti

arisaka

80+ Bronze
Muhtemel olarak samsung c die var. Voltaj arttırımı bir işe yaramayacaktır. Frekans düşürmek daha mantıklı veya direkt RMA/Garanti
Deneme yanılma artık. Voltaj artırır, frekans düşürür, timingleri yükseltir olmazsa garanti ama frekans düşürmeyi pek tavsiye etmiyorum bu sorunun asıl kaynağı bad bin o yüzden voltaj artırımı genelde çözüm oluyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam bende böyle bir sorun yaşamıştım bios güncellemesiyle çözmüştüm acaba başka bir şey de mi yaptım bilmiyorum
nasıl düzeltecem bunu
Şuan bir sorunun yoksa fazla kurcalama.

Hellfire

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Emre
Deneme yanılma artık. Voltaj artırır, frekans düşürür, timingleri yükseltir olmazsa garanti.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şuan bir sorunun yoksa fazla kurcalama.
güncelledim ama içim rahat etmiyor hocam
önceden amp açamıyordum bios güncelleyince düzeldiydi şimdi sen bios ile alakası yok diyince korkuttun anlamadım
bios güncellemesi açıklamasında da ram falan yazıyodu galiba

arisaka

80+ Bronze
güncelledim ama içim rahat etmiyor hocam
önceden amp açamıyordum bios güncelleyince düzeldiydi şimdi sen bios ile alakası yok diyince korkuttun anlamadım
bios güncellemesi açıklamasında da ram falan yazıyodu galiba
Arkadaşın sorunu biraz farklı. XMP de hiç görüntü alamıyor yani ram kaynaklı bir sorun. Senin sorunun ise muhtemelen üreticinin sonradan bios update ile bellek uyumluluğunu geliştirmesi. Eğer konu sahibi gibi belleğinde bir sorun olsa bios update ile çözemezsin.

Top Bottom