Neler Yeni

YANLIŞ BİLİNENLER VE SAMSUNG ÜZERİNE

GASTRO

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
20
İsim
ÇAĞDAŞ
Merhaba arkadaşlar sırf monitörler konusunda ki tartışmalara istinaden hesap açıp yazma kararı aldım, çoook uzun bir süre monitörlerle ilgili yazıları okudum videoları izledim epey araştırdım saatlerce çünkü kendim 1 monitör satın aldım ve internet üzerinden satın alınan ürünler de en çok gördüğüm piksel sorunu ve 1-2 piksel için değişim yapılmama sorunu vs. - tn va panel karşılaştırmaları - 1ms 4ms kavgası idi
Ben de en çok ölü piksel çıkar mı çok uğraşır mıyım ve 1ms 4 ms fark yapar mı konusun da korkuyordum. Ancak monitörlerin özellikleri birbirine çok yakın ve fiyatlar çok uçuk malumunuz. Ben de
arkadaşımın 27' ıps monitörün de oyun oynadım öncelikle kendim de 12 yıllık lg tn 75hz bir monitör kullanıyordum 5ms yazıyordu ve test ettiğimde 10 çıkıyor eski olmasından mı bilmem.
Araştırdım ve aslında monitörlerin sabit bir ms vermediğini firmalar yapılan denemelerde monitörün aldığı en düşük değeri yazdığını öğrendim sonrasın da dedim ne anlamı var ozaman.
Samsung un bir monitörünü buldum fiyat performans ürünüydü ve buna bakarken oled ve qled kavramlarını öğrendim sanırım 2 tane panel tipi mi diyeyim var bunlardan birini samsung üretiyor bu dedim iyi bir şey,
sonra kavis meselesine geldi ki 1920-1080 den yüksek çözünürlük tercih etmeyecekseniz 24'üzeri almayın derim neyse kavis olayında da mucit samsung muş e dedim bu da çok iyi ve şuan samsung da M&B hediyeli 1300tl ye bir monitör var bunu alayım dedim ms sıkıntı olursa değiştirim zaten bende ki 10ms gösteriyor her türlü iyi olacak. Velhasıl kelam monitör geldi ölü piksel yok çok iyi dedim, black booster var , 1ms monitörlerde genelde kontras düşük oluyor ancak bunda 3000:1 parlama cırlama yok :D mavi ışık filtresi var renkler soluyor ancak karanlıkta çok iyi oluyor göz yanması olmuyor ve solması göze batmıyor bununla birlikte ışık sızması da yok monitör de ve gosting de görmedim çünkü 4ms ama 1ms mprt var bu gosting i engelliyor. Ayrıca fresync var ve nvdia ekran kartları ile kullanabiliyosunuz gsync olmadıgı halde denedim gayet oldu call of duty oynarken ekranı slow motion çektim tabi telefonla ama herhangi bir kırılma vs. Karşılaşmadım yani monitör fiyatına göre baya iyi

Gelelim MS olayına biri fark eder biri fark etmez diyor 1. si 7ms altındaysa 144hz ise monitörünüz emin olun fark etmiyor (çünkü göz algılamıyor bu profesyonel görüşü). Ancak 240hz ise fark ediyor ama çok nadir monitör gerçek sabit 1ms verebiliyor yani siz 144hz 1ms alsanız da o sabit vermeyecek büyük ihtimal o yüzden 144 7 veya 6.5 altındaysa merak etmeyin kolunuz yoksa 5000 TL lik monitör de kurtarmaz oyunculuğunuzu geliştirin. Almak isteyenlere tavsiyemdir şuan wievsonic in ucuz bir modeli var o bile 1500 e yaklaşmışken tam fiyat performans ürünü ve samsung kalitesi ilk kez samsung ürün aldım ancak tek sorun monitör sabit yukarı aşşağı hareket etse iyiymiş

ONUN DIŞINDA BURAYA DİKKAT BİLİYORUM ÇOK UZUN BİR YAZI VE BİZİM MİLLETİMİZ OKUMAYI SEVMEZ SAMSUNGSHOP ÜZERİNDEN ALACAKSANIZ B&M HEDİYELİ BANA HEDİYE GELMEDİ ÜRÜN SİZE ULAŞTIKTAN SONRA 3 İŞ GÜNÜ İÇERİSİNDE DİYOR AMA SÜRE DOLDU HERHANGİ BİRŞEY GELMEDİ ÜRÜNÜN EN CAZİP TARAFI UCUZ AMA YANINDA 150TL LİK BİR HEDİYE İLE RAKİPLERİNE GÖRE ÇOK UCUZ VE NEREDEYSE 0 SIKINTILI OLMASI, YARIN TEKRAR ARAYACAĞIM, ÇOK SİNİRLENDİM EĞER HEDİYE GELMEZ İSE 14 İŞ GÜNÜ DOLMADAN İADE HAKKIMI KULLANMAK İLE BEĞENDİĞİM MONİTÖRÜ GERİ VERİRSEM BU FİYATA DAHA İYİSİNİ BULAMAM DÜŞÜNCESİ ARASINDA GİDİP GELİYORUM

HA TN 1MS DE ALABİLİRİM AMA TN VE VA 2 MONİTÖR KULLANAN BİRİ OLARAK 4MS 1MS GİBİ PSİKOLOJİK GEREKSİZLİKLERE ŞU GÖRSEL FARKI KAYBETMEK SALAKÇA GELDİ ÇÜNKÜ GERÇEK BİR E SPORCU DEĞİLSENİZ EMİN OLUN 1-2 MS SİZE BİRŞEY KATMAZ ÇÜNKÜ O ADAMLARIN YETENEKLERİ ÇOK ÜST DÜZEY VE ARADA ÇOK İNCE FARKLAR VAR EKİPMANDAN EKSİ YEMEK BİR ÇOK ŞEY KAYBETTİREBİLİR TABİ AMA ONLARIN KULLANDIĞI 1MS 3-5000 TL KULAKLIK SİZİN ALACAĞINIZ MONİTÖR FİYATIN DA BUNU DÜŞÜNÜN 2000TL 240HZ TN MONİTÖR 1MS İSE EĞER NEDEN 5000TL 240HZ 1MS KULLANIYOR BU ADAM ??????? VE PC NİZ 144HZ VE 240HZ ALTINDA ALIRSA ANLIK YIRTILMALAR YAŞARSINIZ BU YÜZDEN FRESYNC VE GSYNC OLMASINA DİKKAT EİDN DERİM HANGİSİ LAZIMSA VEYA uyumlu mu? ÖRN. BENİMKİ FRESYNC AMA GSYNC UYUMLU

EĞER OYUNCULUĞUNUZA KATKI SAĞLAYACAKSA O ARADAKİ 3MS BİR XANTARES WOXİC OLACAKSANIZ FPL DE OYNAYACAKSANIZ ALIN HAAAA BU ARADA MS OLAYI FPS OYUNLARI DIŞINDA FARK ETMEZ BIRAKIN 3MS İ 8 MS OLSA MMO DA SIKINTI ÇIKARMAZ

UMARIM BUNLARI İNSANLAR OKUR VE YARDIMCI OLABİLİRİM

Kaan ÇABUK

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
İnsan CapsLock kapayarak ve paragraf halinde yazar. Gözüm kanayacağı için hiç okumuyorum.

GryAsl

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,420
İsim
Güray
UMARIM BUNLARI İNSANLAR OKUR VE YARDIMCI OLABİLİRİM
Dostum aşırı uzun görünüyor, açıkçası bölümlere ayırsan daha okunası bir hal alabilir. Böyle dümdüz yazınca ve up uzun olunca insan bi kaçıyor sanki. Bi de @KaanCK haklı.

GASTRO

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
20
İsim
ÇAĞDAŞ
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
capslock dikkat çekmek istediğim yerler den dolayı açtım ama uzun odlu biraz :D zaten belli aralıklar da var 5 bölüm yazı

Flushixy

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,716
İsim
Ali Akpoyraz
Instagram
instagram.com/aliakpoyraz
Yazın için teşekkürler. Ancak açmış olduğum konulara göz atarak göze hitap eden şekilde düzenleyebilirsin :)

HABAR

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,435
İsim
Ahmet Burak ARSLAN
Discord
HABAR#0001
Reddit
Either-Professor
Çoğu oyuncu 1ms monitör alıp 1ms de oyun oynadığını sanıyor. Input Lag var, donanımların elektronik gecikmeleri vs.
Yazınızı kısmen beğendiğimi söyleyebilirim, CapsLock göz kanatıyor her zamanki gibi.
Tabii ki gecikme değeri önemli ama, hani farklı parametreler de var yani.

GryAsl

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,420
İsim
Güray
capslock dikkat çekmek istediğim yerler den dolayı açtım ama uzun odlu biraz :D zaten belli aralıklar da var 5 bölüm yazı
Büyük harf kullanmak yerine kalın harf kullan daha okunabilir ve güzel bir hâl alır yazdığın yazı.
Yazın için teşekkürler. Ancak açmış olduğum konulara göz atarak göze hitap eden şekilde düzenleyebilirsin :)
Ayrıca buna da katılarak MSI afterburner hakkında açtığım bir konu var, orada konuyu bölümlere ayırdım ve dikkat çekmek istediğim şeylere nasıl dikkat çektiğime bakarsan ve örnek (?) alırsan konun çok daha faydalı hâle gelebilir ve daha çok insana yardımı dokunabilir.

Neyse konuyu daha fazla saptırmaya gerek yok.

GASTRO

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
20
İsim
ÇAĞDAŞ
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
aynen hocam ben oralara girmedim bile direk monitör den çıkış üzerine durdum , oları da eklesek zaten 1 den çıkan bile kaç ile gleiyor

Kaan ÇABUK

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Aynen. Yazını çok rahat okudum.
Büyük harf kullanmak yerine kalın harf kullan daha okunabilir ve güzel bir hâl alır yazdığın yazı.

Ayrıca buna da katılarak MSI afterburner hakkında açtığım bir konu var, orada konuyu bölümlere ayırdım ve dikkat çekmek istediğim şeylere nasıl dikkat çektiğime bakarsan konun çok daha faydalı hâle gelebilir ve daha çok insana yardımı dokunabilir.

Neyse konuyu daha fazla saptırmaya gerek yok.

GASTRO

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
20
İsim
ÇAĞDAŞ
anladım teşekkürler ilk yazımdı bu maruz görün lütfen 😅😅 düzenlemeye baktı mama göremedim düzeltmek için kusura bakmayın

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,333
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Önce caps lock kapat :)

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Dostum Caps Lock kapatarak yaz zaten dediğin şeyler herkes tarafından bilinen şeyler, burada insanların tek karıştırdığı şey 1 ms 4 ms olayı fakat zaten insan gözü 5 ms altını fark edemiyor. 5 ms de 1 ms de monitör kullandım bir fark yok. Önemli olan HZ ve panel. Bu fiyata çıkmışken VA yerine IPS alman daha iyi olurdu. 24 inçte curved gereksiz diye düşünüyorum. CS:GO gibi oyunlarda da curved eksi yönde etkiliyor. MPRT ghosting değil motion bluru etkiliyor desek daha doğru olur. Ghostingi pek etkilemiyor. Her monitörde mavi filtre var neredeyse, G-Sync de her FreeSync monitörde kullanılabiliyor artık. MS değerleri ise sabittir, madem değişiyor adamlar 1 ms 4 ms diye yazmazlardı. Sizin dediğiniz başka bir şey. Muhtemelen test ufo gibi yerlerden ya da o tip internet sitelerinden bakıp 10 dediniz. Onunla alakası yok, orada yaptığınız her ayar o süreyi değiştiriyor. Artık IPS ve VA'nın pek farkı kalmadı ikisi de 1 ms mprt veriyor. GTG süreleri 4 ms zaten. O yüzden IPS alıp daha canlı renkler almak daha mantıklı. 7 ms altı demişsin onunla da alakası yok bir insan 7 ms monitörle 1 ms monitörün farkını çok rahat anlar. 5 ms'den sonra rahatsız etmeye başlıyor fakat 5 ms altını fark etmeniz zor. Onun haricinde dediklerini zaten herkes biliyor. Ek olarak aşırı karışık ve CAPS LOCK açık şekilde değişik bir yazı yazmışsın özellikle son paragraflarda her şey birbirine girmiş. Bu kadar şey yapmana gerek yok, bu karışık bilgileri keşke biraz daha güzel anlatsaydın.

GASTRO

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
20
İsim
ÇAĞDAŞ
Dostum Caps Lock kapatarak yaz zaten dediğin şeyler herkes tarafından bilinen şeyler, burada insanların tek karıştırdığı şey 1 ms 4 ms olayı fakat zaten insan gözü 5 ms altını fark edemiyor. 5 ms de 1 ms de monitör kullandım bir fark yok. Önemli olan HZ ve panel. Bu fiyata çıkmışken VA yerine IPS alman daha iyi olurdu. 24 inçte curved gereksiz diye düşünüyorum. CS:GO gibi oyunlarda da curved eksi yönde etkiliyor. MPRT ghosting değil motion bluru etkiliyor desek daha doğru olur. Ghostingi pek etkilemiyor. Her monitörde mavi filtre var neredeyse, G-Sync de her FreeSync monitörde kullanılabiliyor artık. MS değerleri ise sabittir, madem değişiyor adamlar 1 ms 4 ms diye yazmazlardı. Sizin dediğiniz başka bir şey. Muhtemelen test ufo gibi yerlerden ya da o tip internet sitelerinden bakıp 10 dediniz. Onunla alakası yok, orada yaptığınız her ayar o süreyi değiştiriyor. Artık IPS ve VA'nın pek farkı kalmadı ikisi de 1 ms mprt veriyor. GTG süreleri 4 ms zaten. O yüzden IPS alıp daha canlı renkler almak daha mantıklı. 7 ms altı demişsin onunla da alakası yok bir insan 7 ms monitörle 1 ms monitörün farkını çok rahat anlar. 5 ms'den sonra rahatsız etmeye başlıyor fakat 5 ms altını fark etmeniz zor. Onun haricinde dediklerini zaten herkes biliyor. Ek olarak aşırı karışık ve CAPS LOCK açık şekilde değişik bir yazı yazmışsın özellikle son paragraflarda her şey birbirine girmiş. Bu kadar şey yapmana gerek yok, bu karışık bilgileri keşke biraz daha güzel anlatsaydın.

1.) 144hz monitöler de 6.5ms in altı fark etmez uzman görüşüdür kardeşim ben uydurmadım karşına 3 tane monitör koysak herşeyi aynı 1ms 3 ms 5 ms ayırabilecek misin ? bu kadar yetkinsen veya insan üstü bir gözün varsa anlat 2.) bu sabit vermeme olayı da yine araştırmalarım sonucunda öğrendiğim bir şey istersen bir göz at tek bir yere bakarak doğruluğunu kabul etmemek lazım ha senin dediğin de doğru olabilir, ben de onu tercih ederim ama öyle bir yazı okudum 3.) herkesin bildiği şeyler demişsin ama adamlar 1ms 4ms diye 3 konudan birinde tartışıyor önemli olanın bu olmadığına dair yazdım ben de zaten 4.) gecenin köründe öyle denk geldi dikkat etmeden yazdım haklısınız ama yazının her yerin de noktalama işaretleri olmasa da bağlaçlar ile ayrılmış durum da ve okunaksız olduğunu düşünmüyorum 5 bölüme de ayrılmış durum da zaten neyse uzatmaya gerek yok beğenmiyorsanız mod silsin ne diyim

Top Bottom