Neler Yeni

Yeni Nesil RTX 3000 seride sorunlar

somoncum

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,895
İsim
Enver Eryalçın
Bilemiyorum ama koyulabilseydi Termal pad yerine farklı bir şey olurdu diye düşünüyorum.

Belki de bütün kartların MCLL yapısı dışarıdan görünsün diye yapılmış olabilir.
Ama backplate toz oldu diyelim sileceksin mikro fiber bezle silerken oraya bi takılsa bittin koparma gibi ihtimali var.

• Beğen
Reaksiyonlar: Blue

somoncum

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,895
İsim
Enver Eryalçın
MSI Yazılım sorunlarından sonra Asus'a geçeceğim için aşırı derecede heyecanlıyım. Asus DIP5, Sonic Studio, Armoury Crate gibi yazılımlarını çok görmek istiyorum umarım sorun yaşamam.

Blue

80+ Silver
En İyi Cevap
8
Ama backplate toz oldu diyelim sileceksin mikro fiber bezle silerken oraya bi takılsa bittin koparma gibi ihtimali var.
Bunu firmalar düşünmeli diye düşünüyorum :)

Ama tasarlayan ben olsam normal GPU'ya temas eden bloğun bir benzeri olan DirectCU bir tabanı çok daha ince bir şekilde yapıp birleştirdim normal soğutma bloğu ile. Ama bu parça yarı iletken olduğu için kısa devre yapmaması için araya thermal ürün koyardım.

Bu arada o kısmı minik fırçalar ile hafif hafif temizlemek daha iyi.

Rikka

80+ Bronze
MSI Yazılım sorunlarından sonra Asus'a geçeceğim için aşırı derecede heyecanlıyım. Asus DIP5, Sonic Studio, Armoury Crate gibi yazılımlarını çok görmek istiyorum umarım sorun yaşamam.
ASUS bence daha şık.Hemde hiçbir şey çalmıyor.Herşeyi tam kullanıyor.Zaten soğutmasının üzerine başka marka yok.

somoncum

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,895
İsim
Enver Eryalçın
Bunu firmalar düşünmeli diye düşünüyorum :)

Ama tasarlayan ben olsam normal GPU'ya temas eden bloğun bir benzeri olan DirectCU bir tabanı çok daha ince bir şekilde yapıp birleştirdim normal soğutma bloğu ile. Ama bu parça yarı iletken olduğu için kısa devre yapmaması için araya thermal ürün koyardım.

Bu arada o kısmı minik fırçalar ile hafif hafif temizlemek daha iyi.
Ben ne yapardım biliyor musun, GPU zarını etrafını kapatacak şekilde kare yapıya sahip kapalı bakır yüzey yapıp nikel kaplı bakır borularla alüminyum kanatçıklara hızlı bir şekilde dağıtılabilir bir yüzey tasarlayıp bu delid de kullanılan sıvı metal macun var ya onu zar yüzeyine sürüp zarın hem sıcaklıkta yoğunlaşıp taşması engellenip daha iyi bir soğutma elde edilebilir diye düşüncem var fazla arge istiyor ama yapılsa fena derece düşüşleri olabilir.

Blue

80+ Silver
En İyi Cevap
8
Ben ne yapardım biliyor musun, GPU zarını etrafını kapatacak şekilde kare yapıya sahip kapalı bakır yüzey yapıp nikel kaplı bakır borularla alüminyum kanatçıklara hızlı bir şekilde dağıtılabilir bir yüzey tasarlayıp bu delid de kullanılan sıvı metal macun var ya onu zar yüzeyine sürüp zarın hem sıcaklıkta yoğunlaşıp taşması engellenip daha iyi bir soğutma elde edilebilir diye düşüncem var fazla arge istiyor ama yapılsa fena derece düşüşleri olabilir.
Bakır kapalı yapının içinde korozyona uğruyor. Onun dışında malzeme değişimi ile yapılabilir şeyler. Ama seri üretimi, kasa uyumu falan sıkıntı oluyor bunlarda.

Çikohan

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,318
İsim
dd
ASUS 2060 SUPER > INNO3D 2070 SUPER ? :d

38890

80+ Gold
En İyi Cevap
15
Selam Beyler ve güzel arkadaslar,

nvidia yeni RTX 3080 ve 3090 sundu.

lakin board partner DESIGN ve PCB bölgesinde her ürünlerde veya markalarda degisiklik var.
Bu nedenle bagzi board Partner chip design daha kaliteli veya daha yüksem MHZ boost cikiyor.

bagzen böyle durumlar oluyor ekran kart kenlinden kapaniyor.

Alman Sayfasinda computerbase.de

MLCC Groups olan Ekran kartlar sadece ASUS var.
Adamlar full kalite kulaniyor.

diger ürün firmalar yari yari veya hic o kaliteli MLCC kullanmiyorlar.

söyle bi Theorie bulunmuslar, ve bide bi liste cikartmislar hangisi ne kullaniyor diye , chiplet üzerinde.

Ne Nvidia ne de yönetim kurulu ortakları, GeForce RTX 3080'in daha önce sunulan iki "Ampere-Gaming" grafik kartından daha küçük olanın özel tasarımlarını etkileyen artan çökmeler hakkında yorum yapmadıktan sonra, şimdi en azından ilk bulgular var. bazı modellerin dengesizliğinin nereden gelebileceğini belirtin.

İgor'sLAB'dan Igor Wallossek, GeForce RTX 3080 FE'nin (test) yönetim kuruluna ve bu sorunun ortaya çıkışıyla ilgili ilk raporlardan sonra çeşitli üreticilerin ilk özel tasarımlarına baktı.

Çünkü Nvidia, kurum içi Founders Edition için çok katmanlı seramik çip kapasitörler denilen her biri 10 ayrı kapasitörden oluşan iki MLCC grubuna güvenirken, Zotac GeForce RTX 3080 Trinity gibi bazı özel tasarımlarda yalnızca İletken Polimer Tantal Katı Kapasitörler denilen daha ucuz POSCAP'ler bulunur. Asus'un sunduğu GeForce RTX 3080 TUF Gaming OC (test) ise MLCC gruplarına sahip bir tasarıma dayanıyor ve 12 voltaj dönüştürücü devresi ile donatılmış.

Her şeyden önce, POSCAP tasarımına sahip daha ucuz uygulamaların, artık oyunda ve sürücü çökmelerinde ve bir CTD'de (Masaüstüne Çökme) kendini gösteren özellikle yüksek hızlandırma saatiyle istikrarsızlığa yatkın olduğundan şüpheleniliyor.

Henüz cevaplanmayan soru, bazı özel tasarımların nispeten yüksek artış oranıyla ilgilidir. Nvidia'nın GeForce RTX 3080 FE tipik bir 1.710 MHz hızlandırma hızı ile belirtilirken ve ComputerBase testinde 1.725 - 1.905 MHz'e ulaşırken, senaryoya bağlı olarak Asus TUF OC ve MSI Gaming X maksimum 1.980 MHz'e ulaştı. .

Nvidia forumlarında Zotac Trinity, tom'sHARDWARE ve Reddit gibi 2.05 GHz'den fazla çöküş gibi çok sayıda oldukça ucuz özel tasarımın neden hala sorgulanabilir. Şimdiye kadar özellikle dikkatlice test edilmemiş bir sürücü bu problemde rol oynayabilir. İgor'sLAB'ın bildirdiği gibi, yönetim kurulu ortakları GeForce RTX 3080 piyasaya çıkmadan kısa bir süre öncesine kadar "çalışan herhangi bir sürücü kullanamadılar".

Çoğu durumda, özel tasarımlarla yapılan testler "açma ve termal stabilite" ile sınırlıydı, bu da zaten şüphelenildiği gibi, testlerin ve kalite kontrol eksikliğinden dolayı yongaların oldukça zayıf bir "gruplanması" olduğunu gösteriyor.

Sonuç olarak, biraz fazla "iyimser" olarak seçilen ve grafik kartının BIOS tablosunda depolanan güçlendirme için saat frekansları, açıklanan soruna katkıda bulunabilir. Bu durumda, gelecekteki BIOS / aygıt yazılımı güncellemeleri durumu daha da kolaylaştırabilir.

RTX 3080 AMPERE

AIBModelMLCC GroupsPOSCAPsSource
-Founders Edition24TechPowerUp, Gamers Nexus
AsusTUF60Asus
AsusTUF OC60TechPowerUp, der8auer
AsusStrix60der8auer
AsusStrix OC60Asus
ColorfuliGame Advanced OC06JayzTwoCents 1
EVGAXC3 Black15EVGA announcement 2
EVGAXC315EVGA announcement 2
EVGAXC3 Ultra15EVGA announcement 2
EVGAFTW324EVGA announcement 2
EVGAFTW3 Ultra24EVGA announcement 2, /u/notsymmetrical
GainwardPhoenix15r/nvidia mod table
GalaxBlack15r/nvidia mod table
GigabyteGaming OC06JayzTwoCents
Inno3DiChill X315r/nvidia mod table
Inno3DiChill X415r/nvidia mod table
MSIVentus OC15/u/finautobiography
MSIGaming X Trio15TechPowerUp, AHOC, Optimum Tech
PalitGaming Pro OC15TechPowerUp
PNYXLR8 Epic15/u/kittyzen comment 3
Zotac 4X-Gaming06r/nvidia mod table
Zotac 4Trinity06TechPowerUp, AHOC
Mesaj otomatik birleştirildi:

Board üzerindeni POSCAPs görünüyor.
yani 4 POSCAPs var ve 2 MLCC Group ortada.
böyle görüntü demek oluyor ki, adamlar tasarimda kaliteden ucuza kacmis.
Sorunun donanımsal olduğunu söylüyorlar DH'de ki bir tester öyle demişti biraz araştırdım gerçektende sorun donanımsalmış.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,060
Üyeler
140,757
Son üye
Adnan27
Top Bottom