Neler Yeni

Z Kuşağı Ve Di̇ne İnanma Oranı

Berk Atmaca

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,267
İsim
Berk Atmaca
Ben kimseye saldirmadim nasil

İnsanlarin maymundan geldigini ben degil bir inanci olmayan insanlardan duydugum seyler o kadar hakaret içeren bir paragraf ki bizemi

Hakaret ettigimi idda edip tonla hakaret etmekte iyiymiş siz hala anlamak istediginizi anlayin insanlar maymundan geliyor diyen darwini destekleyen insanlar degil mi?
Ben sizi müslüman olmayami zorladim yada su su diye hakaret mi ettim bizim ayette

Ben ne kimseyi ayristirdik nede kimseye hakaret ettim sizin laflarinizin cogu müslümanlara hakaret iceriyor sözler köşkü beni baglamiyor harfinden bile bahsetmedim sadece inanmayanlar icin akilsiz ayett geciyor yazdik istediginizi düsünün gercekler degismez istediğinize inanabilirsiniz yada istediginizi araştirabilirsiniz benden artik söz gecti ölmeden yada güneş batidam dogana kadar süreniz var ondan sonrasi inanciniz ve size bagli ve ayrica insanlar maymundan gelir lafini Darwinizmi savunanlar söylüyor ben degil.
Bunu yapmak istemiyordum. Cümlelerinize cevap vericem şimdi.

İlk cümle bana karşı yazılmamış o yüzden net bir cevap vermem mantıksız ve saçma olur.

*İnsanlarin maymundan geldigini ben degil bir inanci olmayan insanlardan duydugum seyler
*İnsanların maymundan geldiğini siz değil inancı olmayan insanlardan DUYDUĞUNUZ ŞEYLER. Kulaktan dolma bilgiler ışığında yorum yaparsanız cahil durumuna düşersiniz.

"yaraticiya yok diyen birinine akilsiz denmesi gayet normal
"araştırmadan konuşan birisine cahil denmesi gayet normal

*insanlar maymundan geliyor diyen darwini destekleyen insanlar degil mi?
*Değil. Darwini destekleyen birisi maymundan gelmediğimizi açık bir şekilde bilir ve maymun ile insanın ayrımını yapabilir. Sizin dediğiniz kişiler hem inançsız hem saygısız hem de kara cahil insanlardır ve bunlar tamamıyla sağda solda farklı gorunmek için kendisini asimile eden kişilerdir. İnsanlar maymundan gelmez. Şempanzelerle ortak atayı paylaşırlar. Kısaca anlatmam gerekirse maymundan geldik diyen tipler pek saygı duyulması gereken tipler değildirler.

"sözler köşkü beni baglamiyor
"Burda ufak bir haklılık payınız var evet. İzlememiş olabilirsiz. Fakat ben orda zaten "gibi" kullanmışım. Onun gibi, benzeri, o değil anlamında kullanılan bir kelimedir. Bir daha okuyup anlamanızı istiyorum. Ayrıca duydum diyerek nerden oğrendiğinizi de gormüş olduk.

*sadece inanmayanlar icin akilsiz ayett geciyor yazdik istediginizi düsünün gercekler degismez | Hakaret ettigimi idda edip tonla hakaret etmekte iyiymiş
*Bu inanmayanlar için ya da dini İslam olmayanlar için dolaylı yoldan akılsız demektir buda hakarettir ve insanları ayrıştırır.

Şunu da ekleyim. Cümlelerinizde oldukça fazla yazım yanlışı var. Belki de anlatmak istediklerinizi bize yanlış aktarıyor ve yanlış anlaşılıyor olabilirsiniz. Ben yine iyi niyetimden dolayı daha da üstelemek istemiyorum. Ramazan ayını huzur içinde geçirmenizi diliyor ve oruç tutuyorsanız Allah kabul etsin diyip ayrılıyorum.

Mert

80+ Silver
Z kuşağını biraz daha geniş alalım, 1995 ve üzeri doğumlularda inanç oranı hep bahsedilen Türkiye'nin %99'u müslüman kalıbına uymuyor. Yani sadece sizin çevrenizde değil, genel bir düşüş söz konusu.

Bura.K

80+ Silver
Kusura bakmayın konuyu biraz böleceğim ama konuda daha Evrimi bilemeyip tartışmaya girenler var. Evrimi net olarak araştırdıktan sonra tartışmaya girsek daha iyi olur, değil mi? Mesela insanlar maymunlardan geldi iddiası tamamen asılsızdır. Ortak ata farklı direkt oradan türemek farklı. Daha varda var.

Konuya gelecek olursak çoğu kişi internetten gördüğü 3-5 kaynakla hemen "aha ateistim viyyy" diyor ve kendini Ateist belliyor. Azınlık bir kısmı ciddi ciddi araştırıp okuyor. Geri kalan bazı yüzdelik kısım ise arafta gibi bir şey. Zaten yüksek oranı eminim 1-2 kere açıp Kur'anı Kerimi okumamıştır bile.

"Z,X,Y kuşağı" diyerekten genelleme yapmak olmaz, kuşak genellemesi bana her zaman mantıksız gelmiştir. Yani tartışmaları kuşağa göre yöneltmektense "bir kısmı, şu kadarı, böyleleri" gibi kelimeler ekleyerek cümleyi daha anlamlı kılabiliriz. Diğer türlü yukarıda anlattığım azınlık kesime haksızlık olmuş oluyor. Ama yüksek oranı dediğim gibi Modern Popüleritenin kölesi oluvermiş, sürü psikolojisi ile hareket ediyor.

LahmatsuDcr

80+ Silver
Havalı olduğu için ateist oluyorlar lafı müslümanların uydurduğu zırvadan başka bir şey değil. Hiç kimse 2 kız 15-16 yıllık inancını terk etmez, böyle bir şeyi yapmak psikolojik olarak çok zordur. Dinden çıkıp, bir tanrı olmadığını varsaydığınız zamanki psikoloji çok zordur.

Berk Atmaca

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,267
İsim
Berk Atmaca
Ortak ata farklı direkt oradan türemek farklı.
Şurası bana sanırım. Şimdi çıkıp detaylı bir şekilde anlatmamı beklemiyorsundur herhalde değil mi? Genel bir anlatım benimseyerek anlatmak istemiştim. Bu kadar basite indirgenecek bir konu olmadığının farkındayım. Bu konuda haklısınız. Sadece kendimi açıklama gereği duydum.

AMD SAVAR

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
90
İsim
Rightclick Tv
İlgilendiği Kategoriler
Game music lore
Kusura bakmayın konuyu biraz böleceğim ama konuda daha Evrimi bilemeyip tartışmaya girenler var. Evrimi net olarak araştırdıktan sonra tartışmaya girsek daha iyi olur, değil mi? Mesela insanlar maymunlardan geldi iddiası tamamen asılsızdır. Ortak ata farklı direkt oradan türemek farklı. Daha varda var.

Konuya gelecek olursak çoğu kişi internetten gördüğü 3-5 kaynakla hemen "aha ateistim viyyy" diyor ve kendini Ateist belliyor. Azınlık bir kısmı ciddi ciddi araştırıp okuyor. Geri kalan bazı yüzdelik kısım ise arafta gibi bir şey. Zaten yüksek oranı eminim 1-2 kere açıp Kur'anı Kerimi okumamıştır bile.

"Z,X,Y kuşağı" diyerekten genelleme yapmak olmaz, kuşak genellemesi bana her zaman mantıksız gelmiştir. Yani tartışmaları kuşağa göre yöneltmektense "bir kısmı, şu kadarı, böyleleri" gibi kelimeler ekleyerek cümleyi daha anlamlı kılabiliriz. Diğer türlü yukarıda anlattığım azınlık kesime haksızlık olmuş oluyor. Ama yüksek oranı dediğim gibi Modern Popüleritenin kölesi oluvermiş, sürü psikolojisi ile hareket ediyor.
Mesele canlıların zamana göre dogal şartlarin erkisi ile değişime uğrasıp gelişmesi degil mesele "insan maymundan evrildi" yada "hersey rastgele oluştu" tarih öncesi bir deniz canlisinin zamanla karaya cikip evrilip karaya adepte olmasi yoksa bence cok hoş bir gelişme

Alfha13

80+ Silver
Havalı olduğu için ateist oluyorlar lafı müslümanların uydurduğu zırvadan başka bir şey değil. Hiç kimse 2 kız 15-16 yıllık inancını terk etmez, böyle bir şeyi yapmak psikolojik olarak çok zordur. Dinden çıkıp, bir tanrı olmadığını varsaydığınız zamanki psikoloji çok zordur.
Konuşabilecek kadar zekaya sahip "her" Müslüman, aralarında yanlış Müslümanlar olduğunu biliyor ve kabul ediyor. Öte yandan sorgulamış, araştırmış, aydınlanmış, kültürlü, vasıflı ateistler arasından çok azı yanlış ateistlerin varlığını kabul ediyor. Kalan çoğunluk da bütün ateistlerin sorguladığını zannediyor. Gerçekleri görmek için zekaya bile gerek yokken "zeki"lerin görememesi?

Komik.

Bura.K

80+ Silver
Şurası bana sanırım. Şimdi çıkıp detaylı bir şekilde anlatmamı beklemiyorsundur herhalde değil mi? Genel bir anlatım benimseyerek anlatmak istemiştim. Bu kadar basite indirgenecek bir konu olmadığının farkındayım. Bu konuda haklısınız. Sadece kendimi açıklama gereği duydum.
Sorun yok hocam, çoğu kişi görüp yanlış bilgilenebiliyor. Ondan açıklama yaptım :)

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
BURAK
Tek din dediğin kitabı muhammed yazmış kendince kurallar koymuş
Gökyüzünü korunmuş bir tavan yaptık. Onlar ise, gökyüzünün işaretlerine sırt çevirmektedirler.(Enbiya suresi 32.ayet)
Burda ozon tabakasından bahsediliyor ozon tabakası 1840 yılında keşfedildi. Nasıl o dönemde biliyorlar bunu.

KlausM

80+ Silver
kimse havalı olduğu için kendini riske atmaz, tipik müslümanlar işte.

anonym0us

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,579
İsim
Anon
Gökyüzünü korunmuş bir tavan yaptık. Onlar ise, gökyüzünün işaretlerine sırt çevirmektedirler.(Enbiya suresi 32.ayet)
Burda ozon tabakasından bahsediliyor ozon tabakası 1840 yılında keşfedildi. Nasıl o dönemde biliyorlar bunu.
“Semayı da korunmuş bir tavan kıldık…” (Enbiya, 21/32) ayeti de böyledir.

Bu ayette semanın hangi yönlerden, nelerden korunduğu belirtilmiyor. Dolayısıyla her türlü koruma ve korunma ve her türlü zararlı varlık bu korunmanın şümulündedir.

Eski tefsirlerde bu korunmadan daha çok şeytanlardan korunma, çökmesinden, yeryüzüne düşmesinden korunma, şirk ve günahlardan korunma gibi manalar anlaşılmıştır. (bk. Taberî, Zemahşerî, Râzî, Mâverdî, İbnu’l-Cevzi tefsirleri)

Nitekim bu manaların bir kısmı başka ayetlerde de ifade edilmektedir.

Günümüzde ise, bu manaların yanında korunmadan maksadın, zararlı ışınlardan, yeryüzüne yönelen meteorlardan korunması gibi manaları da anlayabiliriz.

Bu anlayışlar birbirine aykırı ve mani değildir. Çünkü ayetin ifadesi genel, kayıtsız (mutlak) ve câmidir; her türlü korumayı içine alır.

Bilimsel tefsire konu olan pek çok ayette durum böyledir. Ayetlerin cami ifadeleri pek çok manaya işaret ediyor olabilir.

Ancak bu gerçeğin farkında olmayan bazı kimseler ya ilk dönemdeki manayı esas alıp sonraki yorumlara itiraz etmekte ya da öncekiler anlamamış, bu ayetin asıl manasını şimdi anlayabiliyoruz demektedirler.

Doğru olan ise, ayetin -sıhhatli olmak kaydıyla- pek çok manayı taşımasıdır.

Kısaca ozondan bahsetmiyor burada

LahmatsuDcr

80+ Silver
Konuşabilecek kadar zekaya sahip "her" Müslüman, aralarında yanlış Müslümanlar olduğunu biliyor ve kabul ediyor.
O zekaya sahip sorgulayan müslümanların tek yaptığı "kerçek izlam bu değil hüüü" demek maalesef. 10 müslo ile tartışsam 8'i böyle...

Top Bottom