Neler Yeni

Z Kuşağı Ve Di̇ne İnanma Oranı

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
İnanmamak cahillik olmuyor
İşte sorun tam da bu, okuduğunu anlama yetisi yok pek çoğunuzun. Ben inanmamak cahilliktir demedim. Nesillerdir süregelen bir cahillik var Türk halkında, çocuk yetiştirmeyi bilmiyor dedim. Madem konuyu açtın, buna da değineyim. Duymadığın, görmediğin kadar çok dinsizle muhatap olmuşumdur. Sosyal medyadaki dinsiz tayfanın demirbaşlarıyla dahi grupça tartışmalarımız oldu. Konu esnasında yaptığın kopyala yapıştır giriş seviye argümanlarla anca kendinize güldürüyorsunuz.

Arapça bilmeyi geç, Türkçeye çevrilmiş bir tefsiri çapraz okumayla not tutarak okuduğunu bile düşünmüyorum. Bu gibi çukurları çok iyi biliyorum. Dert etme. Her meal okuyan uzman kesiliyor başımıza. Belki meali bile okumamışsındır, sadece internette gördüklerini atıyorsundur. Nasıl din hakkında bu kadar rahat konuşabiliyorsunuz? Yani sana özel bir durum da değil bu, hayatının pek çok alanında başarılı olan onlarca kişiyle tartıştım. Fakat konu dine gelince tartışmada sanki o herifler gidiyor, 5-10 yaşındaki çocuklar geliyor.

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Kişi ilim sahibi olsa otomatik olarak İslam'a yönelir. Yönelmezse ilmi yoktur. Bu benim düşüncem :d
Yıllardır aynı argümanlar dönüp duruyor, orijinal tek bir şey yok. Yine de böyle sert genellemeler yapmasak iyi olur.

anonym0us

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,579
İsim
Anon
Arapça bilmeyi geç, Türkçeye çevrilmiş bir tefsiri çapraz okumayla not tutarak okuduğunu bile düşünmüyorum. Bu gibi çukurları çok iyi biliyorum. Dert etme. Her meal okuyan uzman kesiliyor başımıza. Belki meali bile okumamışsındır, sadece internette gördüklerini atıyorsundur. Nasıl din hakkında bu kadar rahat konuşabiliyorsunuz? Yani sana özel bir durum da değil bu, hayatının pek çok alanında başarılı olan onlarca kişiyle tartıştım. Fakat konu dine gelince tartışmada sanki o herifler gidiyor, 5-10 yaşındaki çocuklar geliyor.
Gereksiz uzun yazmışsın inanmamak cahillik değildir tercih meselesi
Dediklerini yapmayan müslüman da çok ama inanıyorlar

Kişi ilim sahibi olsa otomatik olarak İslam a yönelir. Yönelmezse ilmi yoktur. Bu benim düşüncem :d
Aynen ilim sahibi olan kişi islama yönelir 😅

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Gereksiz uzun yazmışsın
Bu işleri bu kadar basit görmen sorun zaten, buna uzun diyorsan...

Dediklerini yapmayan müslüman da çok ama inanıyorlar
Beni bağlamaz. Müslümanların eksikliği İslam'ı ilgilendirmez. Kusursuz olan İslam, Müslümanlar değil. Dinin kendisi ilme yönlendiriyor. İlim öğrenmek Müslümana farzdır.

Aynen ilim sahibi olan kişi islama yönelir 😅
Tiplemeyi tasdikliyorsun yahu.

The Batman

80+ Silver
Bu konuşma burada biter çünkü sizin anlamaya niyetiniz! Yok rahat tarafsiz bir insan için yeterli örnek vereyim dünyada mesih bekleyen en azindan 4 milyar insan var
Ben bütün sorulara aciklama getirdim hadi bende size 3 soru sorucak cevap verin atesit olanlar
1-)bütün bu düzen nasil oldu nereden geldi
2-)ölüm nedir ölümden sonra ne olucak
3-)herkes ruh diye birseyin inancinda ruh nedir?

cukumera21

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
329
İsim
Hasan Kaya
Merhaba Arkadaşlar bir şey dikkatimi çekti sadece benim çevremde mi böyle sizlerde mi böyle merak ettiğim için sormak istiyorum z kuşağı arasında müslüman oranı çok mu az bana mı öyle geliyor arkadaşlarımdan 10 kişi seçsem bunların ortalama 3-4 tanesi müslüman diğerleri inanmıyor sizdede böyle mi etrafımda müslümana denk gelmekte zorlanıyorum z kuşağı arasında
Not:Bu arada yanlış anlaşılmasın dinlere ve inanışlara sonsuz saygı ve sevgim var sadece merak ettim benim çevremde mi böyle ve bu dediğim olay sadece z kuşağı için geçerli diğerlerini bilmiyorum bu arada küfür veya kavga etmesseniz sevinirim
Hocam ateist veya dinsizlerin büyük kısmı tiktok platformundan öğrendi ve havalı olmak için ateistliği seçtiler.

Berk Atmaca

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,267
İsim
Berk Atmaca
Kendi fikrimi belirtmek isterim. Oncelikle kendimi bir inanca sahip bulmuyorum. İki tarafında yazmış olduğu yazıları okudum ve şuna kanaat getirdim. Müslüman olmayanlar cahil, bilgisiz, işe yaramaz insan gorüşüne sahip olan insanların çoğunlukta olduğunu farkettim. Bizim milette vardır bu. Kendisinin fikrine uymayan kişiyi veya kişileri aşağılama çabasında olurlar. Siyasette orneği çok var ama karıştırmak istemiyorum. Benim islama ait olmama sebebim yaradılışı pek mantıklı bulmamamdır. Kendimi bildim bileli bana saçma gelmiştir. Siz istediğinize inanmakta ozgürsünüz. Lakin şunu belirtmek isterim, inanç kişiye ozgüdür ve hayatını inancının belirlediği kurallar çerçevesinde yaşamak isteyebilir ama inançsız olanlar cahil, bilgisiz, havalı olmak için girişilen bir eylem, çocuk, saygısız, çıplaklık ve zina ile bağdaştırılan tipler değildirler. Eğer bu konu hakkında konuşmak isterseniz bir şeyleri kanıtlamak zahmetine girmeden seviyeli bir şekilde konuşabiliriz. Çünkü iki taraf içinde kendi fikrini kabul ettirme arzusu oluşuyor ve kutuplaşmanın temeli de buradan atılıyor.

123kral14

80+ Silver
Z kuşağı en iyi tabirle ang*t bir kuşak, nesil.
Din meselesini söylemişler zaten.

Abranas

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
510
İsim
Semih Yıldız
Teknoloji inanç ve görüşleri değiştirecek şekilde gelişiyor. Birinin durup dururken havalı olucam diye ateist olma hevesi olmaz. Gidip okusa anlar zaten neyin ne olduğunu. Ezbere konuşmayın.

Dahası  
Reaksiyon skoru
176
İsim
Muhammed Emin Ocak
Ateistlerin çok büyük bir kismi insanin maymundan geldigini olan herşeyin tesadüf eseri oluştuguna inaniyor tabi yanlis bilmiyorsam
Tesadüf diye mi? 😀
Big bang denen bir şey var.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu ne güzel hoşgörü diniymiş: İnanmıyorsa akılsız oluyor demek. Dini en kötü etkileyen kesim açık ve net yobaz müslüman kesimidir.

Tesadüf diye mi? 😀
Big bang denen bir şey var.

Bu ne güzel hoşgörü diniymiş: İnanmıyorsa akılsız oluyor demek. Dini en kötü etkileyen kesim açık ve net yobaz müslüman kesimidir.
İnanmayana saygısı olmayan kesim o kadar çok ki. Öfke kusmak için inanmayanların %5'lik kesimini %95'lik kesim diye gösteriyorlar ve inanmayana her türlü lafı edip kendine laf ettirmiyor. Elbette inanmayan olup dinlere sallayanlar oluyor.

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
983,432
Üyeler
155,573
Son üye
enes_kaan098
Top Bottom