Neler Yeni

Lgs 2024 makara sorusu hatalimi

ehwhwjwj

80+
Ama tahtanın ağırlığını ben 6x aldım 3 makara var herbirine 2 x yük biner hareketli olduğu için 2ye bölünür 1 işçi x kadar kuvvet uygulamış olur
başkan şimdi tahtanın uzunluğunun bir önemi yok tahtanın ağırlığının bir önemi var ancak eğerki çubuğun her bir parçasının ağırlığı aynıysa o zaman 2.seçenekte kesin doğru olmuş olur soruda hata olmaz ama onu belirtmemiş soruda

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
adsizazo
Ama tahtanın ağırlığını ben 6x aldım 3 makara var herbirine 2 x yük biner hareketli olduğu için 2ye bölünür 1 işçi x kadar kuvvet uygulamış olur
dediğim şey o işte sen her bölmeyi aynı ağırlığı kabul etmişsin onu belirtmemiş sadece düzgün olan çubuk demiş buda ağırlık merkezinin ortada olduğu gösterir ama burdan çubuğun her bölmesinin aynı ağırlıkta olduğunu çıkaramayız

ehwhwjwj

80+
dediğim şey o işte sen her bölmeyi aynı ağırlığı kabul etmişsin onu belirtmemiş sadece düzgün olan çubuk demiş buda ağırlık merkezinin ortada olduğu gösterir ama burdan çubuğun her bölmesinin aynı ağırlıkta olduğunu çıkaramayız
Yinede cubugun ağırlığı aynı olacak ve 3 e bolunmeyecekmi

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
adsizazo
çünkü 6G ağırlığındaki çubuğu paylaştırdığında ikiside G kuvvetinde bir kuvvet uygulamış oluyor sistemde işten kazanç olmadığı için eşit olması gerekir buda F çekilen kolun x kadar diğer F çekilen kolunda x kadar yol alacağını gösterir

Dahası  
Reaksiyon skoru
832
İsim
Talha Açıkgöz
sabit makara olduğundan dolayı herhangi bir şekilde sürtünmelerin önemsemediği durumda fiziksel anlamda işin korunması gerekir yani iki adamında F.x inin eşit olması gerekir ancak elimizde herhangi bir şekilde adamların kuvvetine dair bir bilgi yok biri F iken diğeri 2F olabilir bu durumdada F kuvvetli 2x yol aldırır 2F kuvvetli ise x kadar yol aldırır o yüzden 3.seçenek kesindir diyemeyiz
ama hocam yanlış düşünüyorsun dengede kalması için ikisininde aynı kuvveti uygulaması lazım eğer senin dediğin gibi olursa eğik durur
Mesaj otomatik birleştirildi:

2.seçenek pardon

evet A olması lazım soru kesinlikle hatalı ama yinede iptal edileceğini zannetmiyorum
hatalı değil soruda son kısımda yatay dengede olduğu söyleniyor

başkan şimdi tahtanın uzunluğunun bir önemi yok tahtanın ağırlığının bir önemi var ancak eğerki çubuğun her bir parçasının ağırlığı aynıysa o zaman 2.seçenekte kesin doğru olmuş olur soruda hata olmaz ama onu belirtmemiş soruda
özellikleri ve ağırlığı her yerinde aynı olan eşit bölmelendirilmiş bir tahta diyor hocam ilk kısımda

Son düzenleme:

ca.s

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,282
İsim
C Ş
I. öncü yanlış. İşçiler aynı anda da çekmiş olabilir, önce sağdaki sonra soldaki de çekmiş olabilir, önce soldaki sonra sağdaki de çekmiş olabilir. Önemli olan son durumda aynı anda-yerde olmalarıdır.
II. öncü doğru. Makaralar ağırlığa (tahtaya) dengeli bir şekilde dağıtılmış. Son durumda da dengede olduğu için işçiler aynı miktar ip çekmiş olmalıdır. Biri biraz fazla veya az çekse ağırlık (tahta) bir tarafa doğru eğimli dururdu. Ama soruda son durumda yatay dengede olduğunu söylemiş (Yatay dengede olmak yere ve-veya tavana paralel olmasıdır.).
III. öncü doğru. Tahta 480 N olsun. 7 makaradan 8 tane ip kolu oluşuyor. 480/8=60 N eder. Yani işçiler 60,000...1 N bile uygulasa makaralar hareket edecektir ve ağırlık (tahta) yukarı doğru hareket edecektir. Zaten soruda da en küçük kuvvet uygulanarak çıkarılacağı belirtilmiş. Dolayısıyla 60,000...1 N < 480 N olduğu açıktır.

Cevap: C şıkkı II ve III doğru.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
985,336
Üyeler
155,851
Son üye
GigatnoS
Top Bottom